Дежурна Ординација! #2

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.511
Поени од реакции
9.412
од првото купче до слики, третата е најблиску до тоа што го имам јас
Автоматски споено мислење:

сепак ќе појдам до офталмолог деновиве.
притисок баш мерам деновиве ми е ок 115-125/60-70
Бјонс се потруди детално да ти објасни и да ти помогне...алал нека и е на трпението и заложбата да помогне на секој што има мака.
Твое е да кажеш што ти рекоа на лекар.
Поздрав
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.536
Поени од реакции
14.669
Исхрана за постаро лице кое има мака од констипација во последниве две недели?
овошјето го зголеми и вода и чај пие поредовно.
Што треба да јади конкретно а што да избегава?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.511
Поени од реакции
9.412
Исхрана за постаро лице кое има мака од констипација во последниве две недели?
овошјето го зголеми и вода и чај пие поредовно.
Што треба да јади конкретно а што да избегава?
Направете и бомбици и нема да има проблем.
100 гр.суво грозје.
100 гр.суви сливи без семка.
100 гр.суви смокви.
50 гр.рефус алкалекс.
Сето ова се меша во блендер, нутри булит или во машина за мелење месо, зависи што имате дома и се прават околу 30 Тина топчиња, бомбици.
Се јаде една бомбица навечер со две чаши вода.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
... јас сум против секаков чај или таблети за прочистување како што е „алкалакс“ или било која „сена микс“ комбинација посебно кај постарите особи,
констипацијата /запек/ тврда столица/ може да биде како последица од некои лекови или едноставно поради возраста и проблеми со дигестијата па ете во моментот има „мрзливи црева“ или поради недвижење особата повеќе лежи (намален моталитет на цревата) или поради не баш добра цревна флора што не си ја прават својата улога, па е препорачливо пробиотик за обновување на таа цревна флора за подобра дигестија или пак да се вклучи во јадењето ферментирана храна како кисели краставички, јогурт, кисела зелка,



инаку ДА! непишано правило е да смоквите во било која форма и сувите сливи даваат подобра перисталтика и подобра дефекација, а истовремено избегнување на исхрана која се применува во спротивен случај(пролив) како ориз, банани, леб, компир, гриз сето тоа „ќе стега“ дополнително,
инаку многу важен момент е самото движење на особата, таа се движи, цревата се движат, перисталтика работи и помали и почести оброци за да има циркулативно во текот на денот храна во црева да може да го потиснува следниот оброк претхониот оброк, зошто телото секогаш во дебелото црево држи мала резерва од храна што се остранува секогаш со сите тие чаеви за прочистување, или лизгачки лубрикантни супстанци (масло, ленено семе, рицинус, парафин) и треба време да се „наполни“ таа резерва што на пациентот пак се повторува констипацијата од некој ден и јово на ново пак чај за прочистување и масло и пак „резервата“ ја нема!
 
Последно уредено:
Член од
23 април 2014
Мислења
43
Поени од реакции
4
Здраво, ми треба совет за постара личност на возраст од околу 65 години. Се работи за болка во градите, придружена со болка (минимално кочење) на левата рака и во последно време и левата нога, но без потешкотии во дишењето и без гадење. Болката се појавува веќе неколку години и трае околу месец дена. До сега ниту еден кардиолог нема пронајдено проблеми со срцето.
Ми треба совет за на кој оддел да се упатам и можни дијагнози за симптомите. Фала однапред.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Здраво, ми треба совет за постара личност на возраст од околу 65 години. Се работи за болка во градите, придружена со болка (минимално кочење) на левата рака и во последно време и левата нога, но без потешкотии во дишењето и без гадење. Болката се појавува веќе неколку години и трае околу месец дена. До сега ниту еден кардиолог нема пронајдено проблеми со срцето.
Ми треба совет за на кој оддел да се упатам и можни дијагнози за симптомите. Фала однапред.
На гастро да оди да го провери желудецот. Oва исто така може да е од невропатија дефицит на б витамини/магнезиум.
Автоматски споено мислење:

Исхрана за постаро лице кое има мака од констипација во последниве две недели?
овошјето го зголеми и вода и чај пие поредовно.
Што треба да јади конкретно а што да избегава?
Aко има проблеми со варење, овошје многу и вода, ама да се без лушпа.

Да избегнува,

1. Пржена храна и зејтини сем вистински ладно цеден маслинов (да не се готови со него)

2. Млечни продукти, сувомеснати, маргарин, јајца.


АКо нема проблеми со лактоза, може да пие по 1 чаша баланс + јогурт на ден. Исто така да супелементира магнезиум како и б комплекс.
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.039
Здраво, ми треба совет за постара личност на возраст од околу 65 години. Се работи за болка во градите, придружена со болка (минимално кочење) на левата рака и во последно време и левата нога, но без потешкотии во дишењето и без гадење. Болката се појавува веќе неколку години и трае околу месец дена. До сега ниту еден кардиолог нема пронајдено проблеми со срцето.
Ми треба совет за на кој оддел да се упатам и можни дијагнози за симптомите. Фала однапред.
Доколку има ризик фактори како: висок крвен притисок, висок холестерол, дијабетес, пушење цигари, родители со кардиоваскуларни заболувања и стегање на градите. Да оди да си направи коронароангиографија. 65 годишна возраст и тие симптоми не се за занемарување!
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Доколку има ризик фактори како: висок крвен притисок, висок холестерол, дијабетес, пушење цигари, родители со кардиоваскуларни заболувања и стегање на градите. Да оди да си направи коронароангиографија. 65 годишна возраст и тие симптоми не се за занемарување!
Па кажа ни еден кардиолог не нашол проблем, шансата да бил само на ЕКГ или стрес тест а никој да не му направил барем ехо кардиографија (не е исто ама солиден тест е) е прилично мала.

ГЕРД ги прави истите симптоми без кочењето.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.039
Па кажа ни еден кардиолог не нашол проблем, шансата да бил само на ЕКГ или стрес тест а никој да не му направил барем ехо кардиографија (не е исто ама солиден тест е) е прилично мала.

ГЕРД ги прави истите симптоми без кочењето.
Пациентката има симптоми. Што треба да чека? Да падне плафон?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Пациентката има симптоми. Што треба да чека? Да падне плафон?
Ако имаше некој од тие ризик фактори ваљда ќе спомнеше, од мене никој не е повеќе за тестирање, ама со оглед дека повеќе пати биле на кардиолог некако ми е неверојатно никој ништо да не најде.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.039
Ако имаше некој од тие ризик фактори ваљда ќе спомнеше, од мене никој не е повеќе за тестирање, ама со оглед дека повеќе пати биле на кардиолог некако ми е неверојатно никој ништо да не најде.
Во МК на тие години, речиси и да нема човек што не пуши цигари, без висок притисок и без висок холестерол. Затоа и ги набројав ризик факторите.

Ехокардиографијата и стрес тестот-ЕКГ (со исклучок на стрес тест со магнетна резонанца или ехокардиографија) имаат сензитивност помала од 50%
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Во МК на тие години, речиси и да нема човек што не пуши цигари, без висок притисок и без висок холестерол. Затоа и ги набројав ризик факторите.
Богами.....

На тој lifestyle и исхрана не може повеќе да се очекува.....
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Здраво, ми треба совет за постара личност на возраст од околу 65 години. Се работи за болка во градите, придружена со болка (минимално кочење) на левата рака и во последно време и левата нога, но без потешкотии во дишењето и без гадење. Болката се појавува веќе неколку години и трае околу месец дена. До сега ниту еден кардиолог нема пронајдено проблеми со срцето.
Ми треба совет за на кој оддел да се упатам и можни дијагнози за симптомите. Фала однапред.
Мое мислење е да се појде на невролог
 
Член од
23 април 2014
Мислења
43
Поени од реакции
4
Доколку има ризик фактори како: висок крвен притисок, висок холестерол, дијабетес, пушење цигари, родители со кардиоваскуларни заболувања и стегање на градите. Да оди да си направи коронароангиографија. 65 годишна возраст и тие симптоми не се за занемарување!
Од ризик факторите има само висок холестерол и родители кои имаа такви заболувања. На кардиолог до сега само има направено стрестест, ехо и екг и ништо не беше пронајдено.
 
Член од
15 август 2011
Мислења
125
Поени од реакции
40
... сега искрено не знам што подразбираш под „пукнат капилар„ зашто ако ти е пукнат капиларот значи крвта од тој капилар ти истече и на око имаш црвена дамка што не верувам дека така ќе седиш 2 месеци, можеби имаш некој „изразен“ капилар кој би требало да помине, а две недели (акутен иритис) ќе беа доволни да се повлече,


...може не е ништо, си кивнал силно, си ги истрил очите силно, ама вака два месеци да ти стои пукнат капилар? или имаш континуиран висок крвен притисок? како стоиш со тоа? или можеби е некое воспаление (ама не те боли, не те чеша, не ти солзи окото)? :toe:


да беше херпес ќе те болеше и не ќе можеше на светло да гледаш, може имаш покачен интраокуларен притисок(глауком), може некој коњуктивитис? носиш наочари имаш астигматизам, па носиш контакти сочива?
све може да имаш, а може ништо да немаш!!!
... затоа најдобро, утре на очен лекар! (y)
Бев на лекар. Капки ми даде и плус гратис диоптрија ми најде.
 

Attachments

  • 183,9 KB Прегледи: 19
  • 168,9 KB Прегледи: 19

Kajgana Shop

На врв Bottom