Дежурна Ординација! #2

М

Мартин`

Гостин
Имав прашано порано но неможам да го најдам мислењето а сосема заборавив што ми одговоривте, во пределот кај брадавицата под неа при добир осеќам како некое кругче што се движи ептен малце.. 1-1см голема да речеме одприлика.

Што може да е чудово ? веќе година дена го имам ..
 
В

влијателен

Гостин
Имав прашано порано но неможам да го најдам мислењето а сосема заборавив што ми одговоривте, во пределот кај брадавицата под неа при добир осеќам како некое кругче што се движи ептен малце.. 1-1см голема да речеме одприлика.

Што може да е чудово ? веќе година дена го имам ..
Веројатно е масно ткиво, ама заради специфичноста на локацијата, на градата, иако си машко, може да е поопасно, па мора да одиш кај матичниот лекар.
 
М

Мартин`

Гостин
Веројатно е масно ткиво, ама заради специфичноста на локацијата, на градата, иако си машко, може да е поопасно, па мора да одиш кај матичниот лекар.
Ај баш после ќе отидам, инаку да и јас прочитав демек ако не се мрдало можело да значи дека е поопасно но кај мене се мрда. Сепак ќе отидам после кај матичниот да си проверам за секој случај, фала ;)
 
В

влијателен

Гостин
Ај баш после ќе отидам, инаку да и јас прочитав демек ако не се мрдало можело да значи дека е поопасно но кај мене се мрда. Сепак ќе отидам после кај матичниот да си проверам за секој случај, фала ;)
Не знам, не сум лекар, ни стручњак, ама најдобро е некој таков да го види лично, не се плаши најверојатно е масно ткиво.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Струја во рака (БЕЗ удирање на лактот) ? И тоа серија од 2-3 “струи“.
Исто, отрпнатост на многу мал дел од средниот прст (при коренот) и ако стегнам бокс ме боли таму како со игла да ме бодат (другата рака, не таа со струјата).
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Струја во рака (БЕЗ удирање на лактот) ? И тоа серија од 2-3 “струи“.
Исто, отрпнатост на многу мал дел од средниот прст (при коренот) и ако стегнам бокс ме боли таму како со игла да ме бодат (другата рака, не таа со струјата).
Шо ти праи факсот еј :D :D :D
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Имав прашано порано но неможам да го најдам мислењето а сосема заборавив што ми одговоривте, во пределот кај брадавицата под неа при добир осеќам како некое кругче што се движи ептен малце.. 1-1см голема да речеме одприлика.

Што може да е чудово ? веќе година дена го имам ..
имав две такви на главата - ми ги сецнаа.....ако се на главата се викаат “атероми“ е сега пошто секој случај е посебен и одговара само на себе,како што ти кажаа тркни до матичниот,ако не е сериозен и не си задоволен - смени го ! многу од лекарите несериозно си ја сфаќаат работата,а потоа идат компликации кај пациентите....според мене лекарот треба да е спремен да дијагностицира најлоша варијанта,а ако не е таква работата да го изврши лекувањето со сигурност дека покасно нема да има компликации од несакани и болести со смртни последици

не сум доктор,но од тоа што има читано мислам дека биопсијата на ткивото најдобро ќе покажи од какви клетки е составено......пошто мислам дека си прилично млад тоа треба да биде само масно ткиво,но кога веќе имаш забележано најдобро е да се испита за да не се остави на случајот......
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Здраво

Имам проблем со заб ( седмица ). Забот ми е како црна точка во устава, сите останати ми се направени, но за овој нема спас и закажав вадење.

Е сега проблемот ми е тоа што ме боли ненормално многу дури и при најмал допир. Би ве замолил ако може да ми кажете или препорачате некој лек или апчиња од аптека за да ја намалам или барем отстранам болкава додека го извадам.

Благодарам однапред.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Здраво

Имам проблем со заб ( седмица ). Забот ми е како црна точка во устава, сите останати ми се направени, но за овој нема спас и закажав вадење.

Е сега проблемот ми е тоа што ме боли ненормално многу дури и при најмал допир. Би ве замолил ако може да ми кажете или препорачате некој лек или апчиња од аптека за да ја намалам или барем отстранам болкава додека го извадам.

Благодарам однапред.
Налгесин форте. Најефикасен лек против болка на македонскиот пазар што го имам земено.
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Имав прашано порано но неможам да го најдам мислењето а сосема заборавив што ми одговоривте, во пределот кај брадавицата под неа при добир осеќам како некое кругче што се движи ептен малце.. 1-1см голема да речеме одприлика.

Што може да е чудово ? веќе година дена го имам ..
Зависи колку години имаш, најчесто во пубертет се појавуваат такви грутчиња. Мој предлог е да отидеш на општ доктор да ти даде упат за радиодијагностичар, он ќе те испипа и може да ти направи ехо, но сирурен сум дека е нешто безопасно, иди направи го тоа да не мислиш повеќе.
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
919
Поени од реакции
907
Крема за лице/тело после сипаници?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom