Дежурна Ординација! #2

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.979
Брату можеш да пробаш нешто хербален лек да земеш прво нешто на база на валеријана консултирај се со фармацевт во аптека
Не бива брату,ни со Хелекс ни со Флузепам не спијам,а камоли со Валеријана.Вчера пред да легнам испив една капсула Мелатонин и некако успеав 5 саати да поспијам
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.625
Поени од реакции
34.813
Не бива брату,ни со Хелекс ни со Флузепам не спијам,а камоли со Валеријана.Вчера пред да легнам испив една капсула Мелатонин и некако успеав 5 саати да поспијам
... несоницата е широк поим,
како последица може да биде од проблеми со дишење и белодробието, ноќна апнеа, алергии, стрес, нервоза, возбудливост и кога ќе се смират тие секундарни тегоби исченува и несоницата, вака по форумско читање си малку повеќе нервозен и темпераментен тип, па можни постковид проблеми со белодробието поиразено при лежење при спиење и не е чудо што не заспиваш мирно подолго од 4 ч, но не мора да значи,
... можеби не ја применуваш „традицијата“ за припрема за спиење, облекување пижами, НЕвечерување, НЕпиење алкохол и НЕкофеински напитоци, НЕпушење, НЕтелевизија, НЕКајгана форум,
...кога сето тоа си го применил ама не можеш да заспиеш тогаш како што пишуваш си посегнал по бензодиазепини (Хелекс, Флузепам) што релкасирањето и заспивањето ја имаат како можна појава, но главна индикација на бензодиазепини не е несоницата, можеби кај некого предизвикува сонливост, но не кај сите затоа што не се за таа намена за особи со пореметен сон,

147.jpg санвал.jpg zolpidem-sandoz1.jpg

... доколку не може да помогне ниедна тактика и „хигиена на спиењето“ се применува т.н. небензодиазепини кои се со главни хипнотички дејства и токму се дава за третирање на несоница, но под контрола на лекар за да не би се појавила седација и зависност при можна злоупотреба на истите!

... примена, пола сат на празен стомак испиена таблета zolpidem (Sanval, Lunata, Somnipax) во испроветрена темна просторија, сигурно би ти пружило мирен и малку подолг сон, ама пак ќе кажам консултирај се со лекар, за да не би после имаме спротивен ефект на зависност и смален биоритам и омалаксаност следниот ден!
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.760
Поени од реакции
9.559
... несоницата е широк поим,
како последица може да биде од проблеми со дишење и белодробието, ноќна апнеа, алергии, стрес, нервоза, возбудливост и кога ќе се смират тие секундарно тегоби исченува и несоницата, вака по форумско читање си малку повеќе нервозен и темпераментен тип и не е чудо што не заспиваш мирно подолго од 4 ч, но не мора да значи,
можеби не ја применуваш „традицијата“ за припрема за спиење, облекување пижами, невечерување, непиење алкохол и кофеински напитоци, пушење, телевизија, Кајгана форум,
...кога сето тоа си го применил ама не можеш да заспиеш тогаш како што пишуваш си посегнал по бензодиазепини (Хелекс, Флузепам) што релкасирањето и заспивањето ја имаат како можна појава, но главна индикација на бензодиазепини не е несоницата, можеби кај некого предизвикува сонливост, но не кај сите затоа што не се за таа намена за особи со пореметен сон,

Прегледај го приврзокот 305609 Прегледај го приврзокот 305610 Прегледај го приврзокот 305611

... доколку не може да помогне ниедна тактика и „хигиена на спиењето“ се применува т.н. небензодиазепини кои се со главни хипнотички дејства и токму се дава за третирање на несоница, но под контрола на лекар за да не би се појавила седација и зависност при можна злоупотреба на истите!

... примена, пола сат на празен стомак испиена таблета zolpidem (Sanval, Lunata, Somnipax) во испроветрена темна просторија, сигурно би ти пружило мирен и малку подолг сон, ама пак ќе кажам консултирај се со лекар, за да не би после имаме спротивен ефект на зависност и смален биоритам и омалаксаност следниот ден!
Џабе објаснуваш..он е научен да ждере цела ноќ, па после пред да пукне заспива...а сега човекот е на диета и му кркорат цревата.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.962
Не бива брату,ни со Хелекс ни со Флузепам не спијам,а камоли со Валеријана.Вчера пред да легнам испив една капсула Мелатонин и некако успеав 5 саати да поспијам
Ќе мора да ги укинеш кафињата. Тоа сигурно, ако сакаш подобрување. Или барем само насабајле пиј.

Мелантонин не повеќе од една, бидејќи може контраефект да има. Така сум чул.

Џоинт пред спиење може да помага.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.962

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.979
Ќе мора да ги укинеш кафињата. Тоа сигурно, ако сакаш подобрување. Или барем само насабајле пиј.

Мелантонин не повеќе од една, бидејќи може контраефект да има. Така сум чул.

Џоинт пред спиење може да помага.
Кафе се немам напиено од 15 јуни,у пакет со цигарите.Травата апетит ми отвара,затоа ја баталив одамна.Со хемии ке ја терам,не може без спиење
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.962
А да земеш да гледаш телевизија легнат, нема да се успиеш после некое време?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.979
А да земеш да гледаш телевизија легнат, нема да се успиеш после некое време?
Абе јас лесно заспивам,него се будам после 3-4 саати.Рецимо сум легнал у 1,кај 5 отварам очи и ми се спие,очи ми се лепат а не можам да продужам
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Абе јас лесно заспивам,него се будам после 3-4 саати.Рецимо сум легнал у 1,кај 5 отварам очи и ми се спие,очи ми се лепат а не можам да продужам
Пробај со фиш, боље него на дијазепами да заглавиш.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Закачив некој стомачен вирус или труење. Пиев активен јаглен повратив, чај од камилица исто така повратив. Вода пиев повратив. Има некој брз начин на оправање или бананк, плазма и пробиотик класиката?
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.057
Поени од реакции
12.541
Абе јас лесно заспивам,него се будам после 3-4 саати.Рецимо сум легнал у 1,кај 5 отварам очи и ми се спие,очи ми се лепат а не можам да продужам
Санвал само,оној погоре што ти го препорача докторката.
Само најди некој да ти ги препише,не ги даваат без рецепт.
На секои 2 недели напрај пауза.
Не сум пиел подобра хемија за спиење,буквално те лупа од земја и 6-7 саати си во несвест :)

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.135
Поени од реакции
10.488
Закачив некој стомачен вирус или труење. Пиев активен јаглен повратив, чај од камилица исто така повратив. Вода пиев повратив. Има некој брз начин на оправање или бананк, плазма и пробиотик класиката?
Оди на лекар. Штом повраќаш толку многу, може да ти вклучат и интравенска рехидратација.

Полесна храна...двопек, компир варен, ориз варен (само во вода), можеш од оние соленките со сол без сусам или bake rolls само со сол, супа може да си свариш од оние во кеса (освен со вода телото го надокнадуваат и со загубените електролити). Чај од камилица може, ама чист онака без додатоци.

И ОРС земи си од аптека, како шумливи таблетки се кои се раствараат во вода.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom