Дежурна Ординација! #2

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.883
Санвал само,оној погоре што ти го препорача докторката.
Само најди некој да ти ги препише,не ги даваат без рецепт.
На секои 2 недели напрај пауза.
Не сум пиел подобра хемија за спиење,буквално те лупа од земја и 6-7 саати си во несвест :)

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Ти веруем,ке и се јавам на матичната да пушти рецепт,и некои други да требувам.Ако ти текнуе на времето со Апаурин ги решавав работите :D али сега годините си го направија своето
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.051
Поени од реакции
12.508
Ти веруем,ке и се јавам на матичната да пушти рецепт,и некои други да требувам.Ако ти текнуе на времето со Апаурин ги решавав работите :D али сега годините си го направија своето
Коа си правеше коктели... :D
Времиња...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.620
Поени од реакции
34.863
Не бива брату,ни со Хелекс ни со Флузепам не спијам,а камоли со Валеријана.Вчера пред да легнам испив една капсула Мелатонин и некако успеав 5 саати да поспијам
Таман си, откако знам за себе просекот ми е од 5-6 часови :D
Инаку мелатонин ми помага мене + магнезиум глицинат (iherb.com) + Б6 + цинк (комбото не е само за спиење туку и за хормонски баланс (машки, прочитај за ZMA)).
 
Последно уредено:

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.162
Поени од реакции
15.952
Не,пиши што е како е :)
Апчиња на природна база, идат без рецепт. Имаш за смируење и овие Плус за спиење.
Али не знам колку тебе би ти помогнале чим викаш појаки апчиња ти немаат ефект.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.102
Поени од реакции
10.376
Не,пиши што е како е :)
Ете ти пишал Ивица. Ја не би идела директно со Золпидем. Не се ни препорачува нивна долга примена, ствараат психичка и физичка зависност. Пробај прво со нешто на природна база. Лунерба ти е комбинација од мелатонин и валеријана. Редуцирај кафе. Навечер 1-2 часа пред спиење тргни се од електроника. Гледам некој ти препорачал телевизија да гледаш, што знам....мене повеќе ме држи будна тоа. Наместо тоа, може да читаш нешто.

Ако не бива, несоницата трае долго време и ти смета во функционирањето, тогаш оди на лекар.
Шест седум часа сон за возрасен човек е онака bare minimum. Дечињата спијат по 12 часа :D.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Шест седум часа сон за возрасен човек е онака bare minimum.
Добра си ти со тој bare minimum.
Секој човек е различен, генерално се препорачани 8 часа сон, но поголем дел од луѓето си функционираат исто и со 6-7 часа сон.

Бер минимум било. Берфут оди прошетај се.
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
361
Поени од реакции
792
Прашувам за дедо ми.

Човекот последнава недела нит јаде нит пие. Го прашувам зошто, ми вика не ми сака душата.
Некој пат ќе се измоча во гаќи, еве денес паднал плус.

Ни е страв да го носиме на лекар заради ситуацијата. Јас сакам и да го задржат таму за да му дадат инфузија и нова терапија. Иначе има 84 години.
Ќе го биде или да се спремаме за најлошото? :(
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.519
Поени од реакции
34.647
Прашувам за дедо ми.

Човекот последнава недела нит јаде нит пие. Го прашувам зошто, ми вика не ми сака душата.
Некој пат ќе се измоча во гаќи, еве денес паднал плус.

Ни е страв да го носиме на лекар заради ситуацијата. Јас сакам и да го задржат таму за да му дадат инфузија и нова терапија. Иначе има 84 години.
Ќе го биде или да се спремаме за најлошото? :(
...а што? се заборава, непрепознава? нова теапија за што? зашто би се спремале за најлошо? стар човек, може да падне, да не му се јаде, да не му се спие, да нему се зборува, тоа не значи дека не може да е нормална состојба која може да има некоја причина и дека ќе помине!
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
361
Поени од реакции
792
...а што? се заборава, непрепознава? нова теапија за што? зашто би се спремале за најлошо? стар човек, може да падне, да не му се јаде, да не му се спие, да нему се зборува, тоа не значи дека не може да е нормална состојба која може да има некоја причина и дека ќе помине!
Не е нормално да не јадеш скоро две недели и да не можеш да одиш!
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.883
Не е нормално да не јадеш скоро две недели и да не можеш да одиш!
Мислиш нема апетит? Без јадење две недели ке сте го испрателе до сега
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.102
Поени од реакции
10.376
Не е нормално да не јадеш скоро две недели и да не можеш да одиш!
Тогаш мора да го однесете на лекар, да го прегледаат. Ако не јаде и пие толку време сигурно е малаксан и дехидриран. Знам дека е лоша ситуацијата со ковидов, ама однесете го кај матичен лекар барем.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
Поседете дома и попишете на форум таман да го испратите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom