Дежурна Ординација! #2

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
2.970
Поени од реакции
16.265
Не оди слепило на двете очи истовремено? од што имам слушано, најчесто се губи вид на едно око поради повреди на мозок, тромбови, тумори ...
Не. И можеби имаш многу мал диоптер и на десното око (нула кома нешто), само не можеш да приметиш. Наочари носам со години, на почетокот двете беа приближно помалку ќори, а сега само левото око ми качува диоптер, десното стагнира и поголема е разликата.
Реално не се разбирам, ама не паничи толку, не барај симптоми по интернет, ќе се потресуваш само. Од искуство правам редовно прегледи и скроз нормално е едното око послабо да гледа. Дури и не сум слушнала некој да има ист диоптер на двете очи.
Оди во оптика некоја, ќе ти кажат за диотерот.

Мене со упат, кога немаше корона, нејќеа во Државна да ме примат, ми рекоа да си ја поздравам матичната и да ме прати на друго место, таму било за сериозни случаеви. Го знаеш вицот џабе дојде? И џабе чекаше месец дена за термин?
На битпазар сум била - покатастрофа амин. Единствен преглед е со ливче на око, немаат ни апаратура за да ти го измерат диоптерот (бар пред неколку години, сега не знам).
Последниот пат бев во Неуромедика со упат, 700 денари и кусур ме фати, без упат сигурно и повеќе ќе кошта...
Ама презадоволна сум, пошто ми направи прегледи што претходно не ми ги правеле нигде на друго место и буквално се чудев како првпат да одам на очно, башка префин беше докторот.

За да бидеш помирен, види на мојтермин, има гледам во наредниве денови на неколку места слободни термини и распрашај се дали работат за сигурно, па после во оптика. Подруго е првиот пат на лекар...
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
489
Поени од реакции
526
...ова е веќе друга ситуација!! :eek:


.... Валсалва маневар?

да не објаснуваме што се случува со тој маневар, тебе конкретно те интересира видот на едно око што централно не гледаш за разлика од странично со самото око (или така ти се чини) и видот ти е замаглен без никакви симптоми, слично како глауком т.е. покачен очен притисок, дали тоа е последица од твоја несоодветна примена на Валсалва маневар при оптоварување во теретана? :toe:

Прегледај го приврзокот 256754 Прегледај го приврзокот 256755

...честата примена и силината на овој маневар, можно, реков како претпоставка, можно е да има негативно влијание на очите т.н. Valsalva retinopathy, така да ситуацијата би била најхитна да посетиш офталмолог да ти го види очното дно, можно е според честа примена на овој маневар покрај другото да си предизвикал зголемен интраокуларен (очен) притисок како кај глауком, што доколку не се лечи на време може да дојде до губење на видот, реков можно е, затоа треба хитно да одиш кај офталмолог кој има апаратура под хитно да те прегледа, а не некој таму диоптрија да ти провери во некоја продавница за наочари!

Прегледај го приврзокот 256753

...стави заштитна маска, ракавици на рака, наочари за сонце на очите и хитно кај офталмолог!
Изгледа си го поебав окото од бес. Штом направам тестови ќе апдејтирам.
Автоматски споено мислење:

Не. И можеби имаш многу мал диоптер и на десното око (нула кома нешто), само не можеш да приметиш. Наочари носам со години, на почетокот двете беа приближно помалку ќори, а сега само левото око ми качува диоптер, десното стагнира и поголема е разликата.
Реално не се разбирам, ама не паничи толку, не барај симптоми по интернет, ќе се потресуваш само. Од искуство правам редовно прегледи и скроз нормално е едното око послабо да гледа. Дури и не сум слушнала некој да има ист диоптер на двете очи.
Оди во оптика некоја, ќе ти кажат за диотерот.

Мене со упат, кога немаше корона, нејќеа во Државна да ме примат, ми рекоа да си ја поздравам матичната и да ме прати на друго место, таму било за сериозни случаеви. Го знаеш вицот џабе дојде? И џабе чекаше месец дена за термин?
На битпазар сум била - покатастрофа амин. Единствен преглед е со ливче на око, немаат ни апаратура за да ти го измерат диоптерот (бар пред неколку години, сега не знам).
Последниот пат бев во Неуромедика со упат, 700 денари и кусур ме фати, без упат сигурно и повеќе ќе кошта...
Ама презадоволна сум, пошто ми направи прегледи што претходно не ми ги правеле нигде на друго место и буквално се чудев како првпат да одам на очно, башка префин беше докторот.

За да бидеш помирен, види на мојтермин, има гледам во наредниве денови на неколку места слободни термини и распрашај се дали работат за сигурно, па после во оптика. Подруго е првиот пат на лекар...
Ќе закажам на офтамолог, ќе мора изгледа Битола да одам, незнам колку се спремни таму и ќе направам темелни прегледи.
 
Последно уредено:

Coca Cola

Covidiot SHOULD DIE
Член од
4 јануари 2009
Мислења
418
Поени од реакции
599
...која е референтната вредност на серумското железо каде си ја направил анализа?
9 do 31, avicena
Автоматски споено мислење:

Plant based диета, IP6 & Na - R-ALA суплементација, избегавај продукти збогатени со железо, донирај крв.
mlekoto neli namaluva
 
Член од
21 мај 2019
Мислења
15
Поени од реакции
1
Здраво, сакам да прашам од што е можна континуирана тт 37 +/- 2° со нормална крвна слика и crp? Благодарам
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.107
Поени од реакции
1.831
Здраво, сакам да прашам од што е можна континуирана тт 37 +/- 2° со нормална крвна слика и crp? Благодарам
Колку време ти е оваа континуирана температура....Да не си изморен премногу нешто...Пред некоја недела патував цел ден низ Македонија возејќи и кога дојдов навечер дома од нормална 36,5 за мене видов качив 37,2...После некое време се спушти самата пак на моја нормала 36,5.Викаат дека нормална температура е до 37,5 така да освен ова имаш некој друг симптом или?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.669
Поени од реакции
9.873
Здраво, сакам да прашам од што е можна континуирана тт 37 +/- 2° со нормална крвна слика и crp? Благодарам
... од можно здраво тело! (y)

6a00210f0142954480b5a8e8a3ee2ac1.jpg j8YnZl3.jpg

до 37,5 C се смета за нормална телесна температура! еве нормални вредности на телесна температура зависно на место каде се мери!
 
Последно уредено:

chef_cook

milf's hunter
Член од
25 октомври 2011
Мислења
2.349
Поени од реакции
6.662
Значи вака,не пијам,не пушам и не примам никакви полесни дроги скоро пола година. Од фебруар до денес сум ослабен 27 кила,и вежбам секој ден многу напорно.Не јадам благо,мрсно.
Пијам Л-карантин.
Сеа дур џогирав по скали у зграда,отприлика пред еден саат,ме стегна од десна страна под ребрата,абе неможев 15 мин да се исправам,и неможев воздух да земам.Ко џанак на сакли лежев))))
Дојов дома,лапнав 2 ношпа и ме попушти ,али уште ме боцка по малку.
Шо може да биде,и дали треба да одам на лекар?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.283
Поени од реакции
11.983
Значи вака,не пијам,не пушам и не примам никакви полесни дроги скоро пола година. Од фебруар до денес сум ослабен 27 кила,и вежбам секој ден многу напорно.Не јадам благо,мрсно.
Пијам Л-карантин.
Сеа дур џогирав по скали у зграда,отприлика пред еден саат,ме стегна од десна страна под ребрата,абе неможев 15 мин да се исправам,и неможев воздух да земам.Ко џанак на сакли лежев))))
Дојов дома,лапнав 2 ношпа и ме попушти ,али уште ме боцка по малку.
Шо може да биде,и дали треба да одам на лекар?
Нерв некој те стегнал, ништо страшно. И кога вежбаш малу загревање прво после вежбање.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.612
Поени од реакции
42.531
Значи вака,не пијам,не пушам и не примам никакви полесни дроги скоро пола година. Од фебруар до денес сум ослабен 27 кила,и вежбам секој ден многу напорно.Не јадам благо,мрсно.
Пијам Л-карантин.
Сеа дур џогирав по скали у зграда,отприлика пред еден саат,ме стегна од десна страна под ребрата,абе неможев 15 мин да се исправам,и неможев воздух да земам.Ко џанак на сакли лежев))))
Дојов дома,лапнав 2 ношпа и ме попушти ,али уште ме боцка по малку.
Шо може да биде,и дали треба да одам на лекар?
Види, мене истово ова ми се дешава од многу седење или седење у полуседечка положба.
Исто така ми се има десено од качување (скали, планина). Особено ако брзо се качувам на стрмно.

Ми рекоа ништо опасно, нешто дека е при виткање околу половина, па реброто негде притиска.
Поминува брзо, као за ден.

Но, не ми била мене некоја сериозна болка, да не можам да се движам и сл.

На крајот, не ме фаќај здраво за готово, јас не сум лекар.
 
Член од
21 мај 2019
Мислења
15
Поени од реакции
1
Колку време ти е оваа континуирана температура....Да не си изморен премногу нешто...Пред некоја недела патував цел ден низ Македонија возејќи и кога дојдов навечер дома од нормална 36,5 за мене видов качив 37,2...После некое време се спушти самата пак на моја нормала 36,5.Викаат дека нормална температура е до 37,5 така да освен ова имаш некој друг симптом или?
Имам црвено грло цел месец како обрач ма слузокожата над крајниците пресуво грло, гребе, ме стега главата и имам болки во стомак, пијам антибиотици ама откако почнав да ги пијам ми се појави температурава.
 

chef_cook

milf's hunter
Член од
25 октомври 2011
Мислења
2.349
Поени од реакции
6.662
Види, мене истово ова ми се дешава од многу седење или седење у полуседечка положба.
Исто така ми се има десено од качување (скали, планина). Особено ако брзо се качувам на стрмно.

Ми рекоа ништо опасно, нешто дека е при виткање околу половина, па реброто негде притиска.
Поминува брзо, као за ден.

Но, не ми била мене некоја сериозна болка, да не можам да се движам и сл.

На крајот, не ме фаќај здраво за готово, јас не сум лекар.
Фала,многу
 
На врв Bottom