Дежурна Ординација! #2

Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.710
RTS Ordinacija doktor Dejan Cubrilo mislam deka se vikase covekot .Temata bese za Anemija pa zboruvase malce poopsirno za zelezoto ja ima emisijata na youtube .:) Granicata maksimalna za zelezoto cinam bese 30 a za hemoglobin 16. jas imam hemoglobin 17 a zelezo 30.Ama navodno spored doktorot zelezo pogolemo od 15 podolg period vo organizmot bilo toksicno... e sega kolku e tocno neznam no dolgo vreme imam nekoi simptomi sto mislam deka se bash poradi toa. Mozebi ne e toksicno ako imas visoko zelezo odreden period i istoto da varira ama loso e ako go imas konstantno na istoto nivo preku 15 sto e slucaj kaj mene vekje mnogu dolgo vreme.
а зошто во табелата за дозволени резултати од Лабосот за Серумско железото е од 7,6 до 31,3 ?? ( Ferene)..Avicena

hemoglobin e do 16,5 ama Sinlab i do 17,5( metod PHO)
 
Член од
7 јуни 2020
Мислења
10
Поени од реакции
1
а зошто во табелата за дозволени резултати од Лабосот за Серумско железото е од 7,6 до 31,3 ?? ( Ferene)..Avicena

hemoglobin e do 16,5 ama Sinlab i do 17,5( metod PHO)
E ajde de...i jas istoto si go velam. ama pa od druga strana sepak e doktor toj i si vikas sigurno ima nesto vistina vo toa... jas kako sto razbrav podolgo vreme ako go imas 30 da receme ne e dobro. ama neznam iskreno sto da kazam :toe: . sepak ke doniram krv za sekoj slucaj :) nekoj ako znae nesto povekje za temava neka pise .izvinete me sto pisuvam na latinica no nemam izbor :ROFLMAO:
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Дечки тоа ми помина.
Ама сега друга нешто ми се деси
Кој се разбира help
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Пред некој ден, пробав да гледам низ цевка со едно око (десно) за да дознаам дека видот на десното око ми е скроз заматен, пробав да прочитам текст и од далеку и одблиску, од далеку ништо не препознавам а од блиску многу тешко ги препознавам буквите. Почекав неколку дена и исто е. Досега не сум имал некој посериозни здраствени проблеми. Левото око ми е целосно во ред.

Се јавив да закажам преглед, не ми закажуваат, можело да причека. Треба да инсистирам на преглед или нема потреба од паники? Искуства некој?

Едит: Не знам како да опишам и не сум 100% сигурен ама пример ако се фокусирам на еден збор во некој текст зборот на кој што сум фокусиран е матен, додека околните зборови малце појасни. Можда и ми се причинува.
 
Последно уредено:
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
Оди во било која оптика, бесплатен тест ќе ти направат.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Оди во било која оптика, бесплатен тест ќе ти направат.
Не оди слепило на двете очи истовремено? од што имам слушано, најчесто се губи вид на едно око поради повреди на мозок, тромбови, тумори ...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Не оди слепило на двете очи истовремено?
Не оди.
Не туку прашувај и не се обидувај сам да си даваш дијагнози.
Кога се гледа низ цевка вообичаено видот треба да е многу подобар ако станува збор за проблем со диоптрија. Ова твоево веројатно е нешто друго.
Оди на офталмолог. Приватно не знам кај да одиш, државно најдобра е Галина Димитрова во 8-ми Септември ама рече веќе дека не си можел таму...
Не барај логика у ова со очиве. Ја пред 10-ина години почнав да не гледам добро на далеку. Пошо сум бот и не сакам да носам наочари, сега веќе осеќам дека ми требаат и за блиску. Иначе во врска со тоа „не барај логика“ пред 5 години другар од средно гледаше кристално јасно далеку работи кои јас не можев да ги видам, а сега пред 1 година го глеам со наочари, му викам вади ги, у кафана у телевизор ја резултатот можам да го видам а он не можеше...
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Не оди.
Не туку прашувај и не се обидувај сам да си даваш дијагнози.
Кога се гледа низ цевка вообичаено видот треба да е многу подобар ако станува збор за проблем со диоптрија. Ова твоево веројатно е нешто друго.
Оди на офталмолог. Приватно не знам кај да одиш, државно најдобра е Галина Димитрова во 8-ми Септември ама рече веќе дека не си можел таму...
Не барај логика у ова со очиве. Ја пред 10-ина години почнав да не гледам добро на далеку. Пошо сум бот и не сакам да носам наочари, сега веќе осеќам дека ми требаат и за блиску. Иначе во врска со тоа „не барај логика“ пред 5 години другар од средно гледаше кристално јасно далеку работи кои јас не можев да ги видам, а сега пред 1 година го глеам со наочари, му викам вади ги, у кафана у телевизор ја резултатот можам да го видам а он не можеше...
Во право си. Да не жмигнев со левото да видам низ цевката немаше ни да знам дека на десното ми е тоталка заматен видот.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.521
Поени од реакции
34.660
Не оди слепило на двете очи истовремено? од што имам слушано, најчесто се губи вид на едно око поради повреди на мозок, тромбови, тумори ...
... имаш повреда на мозок, тромб, тумори? :facepalm: сигурно НЕ, не само очите ќе бидат проблематични туку ќе се има и други симптоми со вкочанетост на раце, нозе дел од лице... итн!
можеби некоја инфекција? не чувствуваш нешто симптом на чешање, боцкање, солзење? тогаш еден антибиотик - капки Тобрекс може да помогне, оти инфекциите можат да дадат „бела завеса“ заматување, ако е ослабување на видот тогаш лесно можеш да провериш, земи наочари од некој што носи стави ги на тоа око и види како гледаш, или тие што продаваат наочари за кратковидност стави на око различна диоптрија +1, +2 па види се случува нешто со подобрување на видот, инпровизирај како на очен преглед!
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
... имаш повреда на мозок, тромб, тумори? :facepalm: сигурно НЕ, не само очите ќе бидат проблематични туку ќе се има и други симптоми со вкочанетост на раце, нозе дел од лице... итн!
можеби некоја инфекција? не чувствуваш нешто симптом на чешање, боцкање, солзење? тогаш еден антибиотик - капки Тобрекс може да помогне, оти инфекциите можат да дадат „бела завеса“ заматување, ако е ослабување на видот тогаш лесно можеш да провериш, земи наочари од некој што носи стави ги на тоа око и види како гледаш, или тие што продаваат наочари за кратковидност стави на око различна диоптрија +1, +2 па види се случува нешто со подобрување на видот, инпровизирај како на очен преглед!
Ништо од чешање, боцкање или солзење освен замореност на двете очи при крај на денот. Дефинитивно одам да се проверам најскоро што можи, корона или не.

Дали можи користење на валсалва маневр при тежински тренинг во теретана да го оштети видот?

Безбедно е да се користи во овој случај?

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.521
Поени од реакции
34.660
nesto za naseto zdravstvo (od prva raka)
Na covekot mu se slosilo na rabota pred nekolku saati deneska,dobil po izgleda onaka po naski kazano UDAR..mozocen udar.
Tamu viknale brza pomos - ili takva ekipa i tie go donele doma i mu postavile ifuzija.(neli trebalo da go odnesat pravo na intenzivna nekade vo bolnica)
Sega e doma celosno nepodvizen i go izgubi govorot-ne zbori. Ke dovagale sekoj den po ednas da mu davat terapija.
Ke vidime od utre kakva ke bide sostojbata.
----------------
Dali vaka trebalo da postapat,vaka li bilo porano vo slicni situacii,imalo li drugu resenia.
Se raboti za blizok rodnina na vozrast od 40 gdoini.Rabotata mu bese preku ulica od GB 8 septemvri.
... понатаму треба вие да да ја земете ситуацијата во ваша рака, све што е направено за него не е соодветно според тоа што опиша, тоа не е лечење ниту терапија доклолку предходно не се направат лабораториски испитувања, и преглед од невролог и што е најважно компјутерска томографија (КТ) која често се применува за утврдување на крварење во мозокот или евентуално тумор на мозокот, односно да му се направи и магнентна резонанса со што ќе се постави дијагноза па ќе се почне со лечење, оти од каде знаат тие што е последицата , што ако има крварење во мозокот ако не се оперира животот му е во ризик, а тој дома ќе прима инфузија ( би требало р-р manitol, piracetam) дадена таму со некои витамински препарати од обична домашна посета на брза помош? :facepalm:
споредбено е исто како пациент да добиев срцев удар и да му стават инфузија и да го испратат дома...страшно...ако е вистина ... се надевам дека не се работа за мозочен инсулт (удар) ама штом не зборува, неконактибилен, неподвижен, зафатени му се главните центри, ситуацијата е животно загрозувачка!

actilyse.jpg Paracetam_200mg-ml_ENG.jpg cerebrolysin-ampoules-20ml-5.jpg

... за вакви случаеви веднаш се прави соодветни анализи во лабораторија да се видат Д димери дали се високи (тоа е деградационен фибрино продукт кој го има во крвта но во високи вредности укажува на разградување на претходно формиран крвен тромб или на закачен тромб),

...се прави КР и МР, по снимката на глава ако се докаже дека нема крварење во мозокот за време до 5 часа се става со мониторинг специјален фибринолитик Actylize лек кој се дава токму во такви ситуации на мозочен инсулт (исхемија) исто како и при акутен микарден инфаркт, па и при акутна масивна пулмонарна емболија,
Actylize со мониторинг, ако се потребни до две виали, ќе го „топи“ тој закачен тромб и ќе „ги попушти зафатените центри“ и тоа се прави све за 4 часа на прв удар, понатака не се ординира овој лек иако се очекува повторен удар после 24ч или после 10 дена, па месец затоа се прават исцрпни испитувања!

...нема шала со ваква ситуација, ова е животна загрозувачка ситуација и нема чекање, штом не може преку државните институции болнички да го интернирате МОРАТЕ ВЕДНАШ да го однесете пациентот хитно во приватни клиники ( Жан Митрев, Систина) не чекајте и не седите дома со инфузиите од брза помош тоа не е никаква терапија за пациентот кога не му се знае точна дијагноза, не дај боже да е анеуризма и да има крварење во мозокот нема да преживее ако веднаш не се оперира!

... јас се извинувам вака што пишувам на форум, ама се вознемирив и се соживеав со самата ситуација и навистина не е за чекање ниту за дома седење, не се базирајте на тие доктори од брза помош тие не лечат ниту смеат да кажат дека е „коронавирус“ тие даваат само прва помош во моментот на пациентот за да понатаму пациентот продолжи да се испитува околу акутната ситуација и да добие соодветна терапија, ситуацијата не е за витамини и претпоставки, МОРА АНАЛИЗИ ПОД ХИТНО - КРВНА СЛИКА, ПРЕГЛЕД ОД НЕВРОЛОГ (дали реагира, рефлекси нога рака, очи движење, говор), КТ (компјутерска томографија)и МР (магнентна резонанса)!
Cerebrolysin и Piracetam и антитромбоични лекови (да го „топат“ тромбот- тромболиза) само после точна дијагнозаа не напамет од доктори од брза помош, пациентот може има крварење во мозокот (интрацеребрална хеморагија), а вие дома го чувате :facepalm:

....мора под хитно со скенирање на мозокот да се утврди за каков вид мозочен инсулт се работи, тромб, руптура на крвен сад -анеуризма, крварење чија причина тромб ли, висок крвен притисок, дијабет....многу важно за пациентотза иден исход, па и за побрза рехабилитација ако се „ослободат“ зафатените центри,
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.521
Поени од реакции
34.660
Дали можи користење на валсалва маневр при тежински тренинг во теретана да го оштети видот? Безбедно е да се користи во овој случај?
...ова е веќе друга ситуација!! :eek:


.... Валсалва маневар?

да не објаснуваме што се случува со тој маневар, тебе конкретно те интересира видот на едно око што централно не гледаш за разлика од странично со самото око (или така ти се чини) и видот ти е замаглен без никакви симптоми, слично како глауком т.е. покачен очен притисок, дали тоа е последица од твоја несоодветна примена на Валсалва маневар при оптоварување во теретана? :toe:

322661_2200-1200x628.jpg img1.daumcdn.net.jpg

...честата примена и силината на овој маневар, можно, реков како претпоставка, можно е да има негативно влијание на очите т.н. Valsalva retinopathy, така да ситуацијата би била најхитна да посетиш офталмолог да ти го види очното дно, можно е според честа примена на овој маневар покрај другото да си предизвикал зголемен интраокуларен (очен) притисок како кај глауком, што доколку не се лечи на време може да дојде до губење на видот, реков можно е, затоа треба хитно да одиш кај офталмолог кој има апаратура под хитно да те прегледа, а не некој таму диоптрија да ти провери во некоја продавница за наочари!

ice_screenshot_20200626-182652.png

...стави заштитна маска, ракавици на рака, наочари за сонце на очите и хитно кај офталмолог!
 
Последно уредено:

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
880
Поени од реакции
1.403
Точно е.

Ризик фактор за срцева болест, цироза - оштетување на јетра и ред други состојби.

Проверете ferritin.
mene zelezo mi e so godini 22 do 27

treba li da go spustam, i kako?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom