Дежурна Ординација! #2

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Дечки, пред 1 недела бев да си извадам лекарско, оти нели во план ми е да полагам за автомобил.
Е сега ми земаа крв од вена, океј се тоа убаво помина. После неколку дена делот кај што ми земаа крв ми се поду малце. Е сега очекував да се тргне, оти претходно кога ми зимаа крв ќе ми се подуеше делот кај што ме боцкаа, и после неколку дена ќе го снемаше.
Но еве сега, недела подоцна, почна да се шири белегот наместо целосно да исчезне.

20200617_121627.jpg
Да почекам уште некое време, или да направам нешто, што ке кажете, ќе се тргне ли белеков?
Да појаснам, жолтеникаво - кафеава боја.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Дечки, пред 1 недела бев да си извадам лекарско, оти нели во план ми е да полагам за автомобил.
Е сега ми земаа крв од вена, океј се тоа убаво помина. После неколку дена делот кај што ми земаа крв ми се поду малце. Е сега очекував да се тргне, оти претходно кога ми зимаа крв ќе ми се подуеше делот кај што ме боцкаа, и после неколку дена ќе го снемаше.
Но еве сега, недела подоцна, почна да се шири белегот наместо целосно да исчезне.

Прегледај го приврзокот 255590
Да почекам уште некое време, или да направам нешто, што ке кажете, ќе се тргне ли белеков?
Да појаснам, жолтеникаво - кафеава боја.
Jади повеќе храна со витамин ц.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Дечки, пред 1 недела бев да си извадам лекарско, оти нели во план ми е да полагам за автомобил.
Е сега ми земаа крв од вена, океј се тоа убаво помина. После неколку дена делот кај што ми земаа крв ми се поду малце. Е сега очекував да се тргне, оти претходно кога ми зимаа крв ќе ми се подуеше делот кај што ме боцкаа, и после неколку дена ќе го снемаше.
Но еве сега, недела подоцна, почна да се шири белегот наместо целосно да исчезне.

Прегледај го приврзокот 255590
Да почекам уште некое време, или да направам нешто, што ке кажете, ќе се тргне ли белеков?
Да појаснам, жолтеникаво - кафеава боја.
Точно колку време е поминато?
Од каде ти земаат крв?
Строго Авицена и батали ги другите.
Ќе ти помине најверојатно и не треба ништо да преземаш освен ако уште се проширува во наредните 2-3 дена.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Ајде ќе видам, ваљда ќе помине, ако не ондак ќе одам до амбуланта. Време поминато ако не се грешам недела дена, не се сеќавам баш ама така беше.

Инаку, претходно со течен сапун, средство за дезинвекција ставав на тој делот каде што е избледено.

Лекарско во медика плус вадев , оти ми беше најблиску ама у тоспаш (позади капитол) требало, автошколата со нив наводно имале договор склучено, е сега јас незнаев ама нема везе. Подоцна таму си бев за прва помош.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Ајде ќе видам, ваљда ќе помине, ако не ондак ќе одам до амбуланта. Време поминато ако не се грешам недела дена, не се сеќавам баш ама така беше.

Инаку, претходно со течен сапун, средство за дезинвекција ставав на тој делот каде што е избледено.

Лекарско во медика плус вадев , оти ми беше најблиску ама у тоспаш (позади капитол) требало, автошколата со нив наводно имале договор склучено, е сега јас незнаев ама нема везе. Подоцна таму си бев за прва помош.
Не се секирај тоа е најверојатно малце поиште ти ја дупнале вената пошто кај нас има доста неписмени што земаат крв, ја исто пред 2 години во Букурешт лошо изглеа ме боцнаа ми поду исто како тебе и ми се прошири надоле (види слика) ама си помина после некој 2-3 недели мислам нема потреба според мене ништо да и правиш. А исто и скоро цела рака ми беше модро жолта сликава е од коа ми се подповлече :D spricanje.jpg
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.624
Поени од реакции
34.810
Дечки, пред 1 недела бев да си извадам лекарско, оти нели во план ми е да полагам за автомобил.
Е сега ми земаа крв од вена, океј се тоа убаво помина. После неколку дена делот кај што ми земаа крв ми се поду малце. Е сега очекував да се тргне, оти претходно кога ми зимаа крв ќе ми се подуеше делот кај што ме боцкаа, и после неколку дена ќе го снемаше.
Но еве сега, недела подоцна, почна да се шири белегот наместо целосно да исчезне.

Прегледај го приврзокот 255590
Да почекам уште некое време, или да направам нешто, што ке кажете, ќе се тргне ли белеков?
Да појаснам, жолтеникаво - кафеава боја.
... повредата бидна, сега зависно колку е повредата на крвниот сад и колку има од него „истечено крв“ внатрешно и проширено низ ткивото...толку време му треба таа крв телото само да го отстрани, жолтиот дел е место од кое веќе се повлекла крвта а остана уште потемниот дел....со време скроз за недела дена ќе исчезне, ако сакаш побрзо купи си Хептромбин гел или маст и намачкај над модрицата, нема потреба никаде да идеш, ниту да се плашиш!

Hepatrombin-gel-upotreba-iskustva-i-cena.jpg s-l640.jpg
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.271
Точно колку време е поминато?
Од каде ти земаат крв?
Строго Авицена и батали ги другите.
Ќе ти помине најверојатно и не треба ништо да преземаш освен ако уште се проширува во наредните 2-3 дена.
,,,koja crna Avicena,,,se zavisi od toa kakva raka i iskustvo ima laborantkata shto zima krv,,,i najvazhnoto od se ,,,kako pominala nokjta,,, :icon_mrgr:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
,,,koja crna Avicena,,,se zavisi od toa kakva raka i iskustvo ima laborantkata shto zima krv,,,i najvazhnoto od se ,,,kako pominala nokjta,,, :icon_mrgr:
Игра и тоа улога секако ама лаборантките таму имаат претежно добри раце независно од ноќта :)
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Јас кога бев баш тогаш да ме боцкаат, на едно девојче пред мене (мислам албанка беше, ама нема тоа везе, не ги делам јас луѓето) и се слоши, оти наводно со иглата ја брцнале подлабоко. После тоа ја легнаа, и после некое време се смири ситуацијата.
Мене кога ме боцкаат, не ни мислам у опште на тоа, туку пробувам да мислам на нешто сасвим друго и ми помага. У живот никогаш ми се нема десено да се онесвестам, и недај боже. Секогаш гледам да сум у фит форма. Е сега не сум Јелена Спенџарска, секој ден на кеј да трчам по 15 километри, и да изгледам витко тело xdd, ама кога можам, кога дозволува времето, одам од парк авионче (Аеродром) се до Ѓорче Петров, каде што завршува мостот, со точак, и гледам да се одржувам у форма. Оти не треба само јадење јадење јадење, и тоа има ефект на здравјето. А јадење месо особено, па уште полошо за срцето. (многу мрсотии), па на некој начин си одржувам здрав живот. :)

Ако не се грешам, како мал и во Avicena ме имаат боцкано (тоа некаде кисела вода беше???), ме имаат боцкано и во Јане Сандански, и Државна, и никогаш сум немал некакви сериозни проблеми. Барем јас мислам дека највеќе е до самиот доктор (лаборант). Колку поискусен, толку подобро, и ќе се помине со полесни последици.
Ако сака нека е и Америка, и Германија, и Шпанија, се џабе ако немаат асални доктори.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.624
Поени од реакции
34.810
Venepuncture-workshop.jpg ice_screenshot_20200617-193255.png

... стар начин на земање крв за анализа со обичен шприц, треба трпение временски не сме клипот на шприцот да се форсира да се извлече крвта што е најчест случај, на пукање на крвен сад поради создавање присилен вакуум,зависи и под кој агол навлегува во крвниот сад,

phlebotomy-training-program.jpeg

...затоа постои „модерен“ начин за извлекување на крвта со врзан систем со вакуум епрувети со клип тука крвта сама истекува од вената, нема што да се „трга“ со сила, колку тече толку, оти кај пациентот зависно од висина на крвен притисок може да има или нема пообилен проток на крв во моментот,

ice_screenshot_20200617-193107.png

а исто проток на крвта од крвен сад зависи и од кој крвен сад се зема крвта колку обилува со крв, како и од стравот на пациентот што може да создаде вазоконтрикција во моментот и нема воопшто проток на крв во тој крвен сад!
... на крај како инфо, биохемичарите и нивните техничари -лаборанти чија професија им е работа во лабораторија било каква (биохемиска, микро, дијагностичка, трансфузиона) тие се едуцирани, одредени и платени, токму за извлекување на крвта од вена, а не медицински сестри кои најчесто го прават тоа (дополнително им се дава обврска, а не им се плаќа), затоа најчесто доаѓа до такви несакани хематоми при извлекување на крвта при лабораториски анализи, ниту докторот, ниту медицинска сестра немаат дополнителни бодови ниту едукација и обврска да земаат крв за анализа, докторот ќе одреди терапија, медицинска сестра ќе аплицира терапија интравенозно, но не да извлекува крв од вена за анализи, тоа треба го прават лаборантите и биохемичарите!
зашто?

1857-A blood draw.jpg

еве еден пример кога не се внимава, при земање примерок за крв само во врска со коагулација, скриниг Д-димери се зема во последна епрувета при што се ослободува стегачот, езмарк повеска и раката е слободна и тогаш се зема таква крв ... затоа што не се исти резултати за коагулациони фактори кога е стегната раката или слободна, телото со стегање на раката самиот предизвикува „стоп“ и препознава еден вид „повреда“ на тоа место и се уклучуваат сите фактори за коагулација што ќе даде повисоки резултати при анализите и ете погрешно толкување...затоа велам, лаборантите се едуцирани како што и кога се зема крв од крвен сад.... е сега колку сме заинтересирани во професијата зависи индивидуално!
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.669
Поени од реакции
38.847
Јас кога бев баш тогаш да ме боцкаат, на едно девојче пред мене (мислам албанка беше, ама нема тоа везе, не ги делам јас луѓето) и се слоши, оти наводно со иглата ја брцнале подлабоко. После тоа ја легнаа, и после некое време се смири ситуацијата.
Мене кога ме боцкаат, не ни мислам у опште на тоа, туку пробувам да мислам на нешто сасвим друго и ми помага. У живот никогаш ми се нема десено да се онесвестам, и недај боже. Секогаш гледам да сум у фит форма. Е сега не сум Јелена Спенџарска, секој ден на кеј да трчам по 15 километри, и да изгледам витко тело xdd, ама кога можам, кога дозволува времето, одам од парк авионче (Аеродром) се до Ѓорче Петров, каде што завршува мостот, со точак, и гледам да се одржувам у форма. Оти не треба само јадење јадење јадење, и тоа има ефект на здравјето. А јадење месо особено, па уште полошо за срцето. (многу мрсотии), па на некој начин си одржувам здрав живот. :)

Ако не се грешам, како мал и во Avicena ме имаат боцкано (тоа некаде кисела вода беше???), ме имаат боцкано и во Јане Сандански, и Државна, и никогаш сум немал некакви сериозни проблеми. Барем јас мислам дека највеќе е до самиот доктор (лаборант). Колку поискусен, толку подобро, и ќе се помине со полесни последици.
Ако сака нека е и Америка, и Германија, и Шпанија, се џабе ако немаат асални доктори.

не игра толку кој те боцкал игра улога и твојата васкуларност, мене никогаш не ми промашиле вена. Ако вените не ти се набрекнати многу потешко е да ја погоди добро, така да и целата вина на лаборантите да ја фрлате не е океј.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.271
Прегледај го приврзокот 255632 Прегледај го приврзокот 255635

... стар начин на земање крв за анализа со обичен шприц, треба трпение временски не сме клипот на шприцот да се форсира да се извлече крвта што е најчест случај, на пукање на крвен сад поради создавање присилен вакуум,зависи и под кој агол навлегува во крвниот сад,

Прегледај го приврзокот 255633

...затоа постои „модерен“ начин за извлекување на крвта со врзан систем со вакуум епрувети со клип тука крвта сама истекува од вената, нема што да се „трга“ со сила, колку тече толку, оти кај пациентот зависно од висина на крвен притисок може да има или нема пообилен проток на крв во моментот,

Прегледај го приврзокот 255636

а исто проток на крвта од крвен сад зависи и од кој крвен сад се зема крвта колку обилува со крв, како и од стравот на пациентот што може да создаде вазоконтрикција во моментот и нема воопшто проток на крв во тој крвен сад!
... на крај како инфо, биохемичарите и нивните техничари -лаборанти чија професија им е работа во лабораторија било каква (биохемиска, микро, дијагностичка, трансфузиона) тие се едуцирани, одредени и платени, токму за извлекување на крвта од вена, а не медицински сестри кои најчесто го прават тоа (дополнително им се дава обврска, а не им се плаќа), затоа најчесто доаѓа до такви несакани хематоми при извлекување на крвта при лабораториски анализи, медицинска сестра нема дополнителни бодови ниту обврска да зема крв за анализа, таа ќе аплицира терапија интравенозно, но не да извлекува крв од вена, тоа треба го прават лаборантите и биохемичарите!
,,,,i sea nekoj od slikite kje kolabira , pa ke postirash posle za reanimacija,,, :icon_mrgr:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.956
Дечки, пред 1 недела бев да си извадам лекарско, оти нели во план ми е да полагам за автомобил.
Е сега ми земаа крв од вена, океј се тоа убаво помина. После неколку дена делот кај што ми земаа крв ми се поду малце. Е сега очекував да се тргне, оти претходно кога ми зимаа крв ќе ми се подуеше делот кај што ме боцкаа, и после неколку дена ќе го снемаше.
Но еве сега, недела подоцна, почна да се шири белегот наместо целосно да исчезне.

Прегледај го приврзокот 255590
Да почекам уште некое време, или да направам нешто, што ке кажете, ќе се тргне ли белеков?
Да појаснам, жолтеникаво - кафеава боја.
мое искуство - после боцкање у вена, може вакви модрици/шљивки да останат, некое време
ништо страшно


(ок, лошо звучеше ова со мое искуство и боцкање у вена)
 
Член од
7 јуни 2020
Мислења
10
Поени од реакции
1
кога било таа емисија, каде кажале дека Фе над 15 е опасно ???
јас еднаш имав 29,5 и ја прекинав консумацијата на Коприва во прав, по тоа ми се врати на 16-17...
наводно и јадење месо дигало железо...
а хемоглобинот за мажи иде и до 17г/дл
...треба контрола на џигер....
RTS Ordinacija doktor Dejan Cubrilo mislam deka se vikase covekot .Temata bese za Anemija pa zboruvase malce poopsirno za zelezoto ja ima emisijata na youtube .:) Granicata maksimalna za zelezoto cinam bese 30 a za hemoglobin 16. jas imam hemoglobin 17 a zelezo 30.Ama navodno spored doktorot zelezo pogolemo od 15 podolg period vo organizmot bilo toksicno... e sega kolku e tocno neznam no dolgo vreme imam nekoi simptomi sto mislam deka se bash poradi toa. Mozebi ne e toksicno ako imas visoko zelezo odreden period i istoto da varira ama loso e ako go imas konstantno na istoto nivo preku 15 sto e slucaj kaj mene vekje mnogu dolgo vreme.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Точно е.

Ризик фактор за срцева болест, цироза - оштетување на јетра и ред други состојби.

Проверете ferritin.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom