Дежурна Ординација! #2

Saber Rider

Модератор
Член од
27 ноември 2007
Мислења
26.840
Поени од реакции
46.209
За тие парчиња крв од носот - 99% не е ништо страшно. најверојатно се од спреј за нос/пукнат капилар. Јас сум цело време затнат и единствен спреј за нос што ми помага е Оперил за возрасни. Исто така кога сум затнат ако легнам правилно на грб и јас осеќам притисок кај очите. Затнатиот нос, константо затнатиот нос е доста заебана работа. (Не сум доктор, да не се сфатиме погрешно)
мене хронично ми е затнат носот.Порано шибав и спиев/дишев на уста,али веќе 5 години сум зависен од спреј за нос.Сум пробал разни,али највеќе ми помагаат спрејовите на база на ксилометазолин.
Има у кај нас,такви само што се 0.05% ксило. и не ми помага воопште таков.А тука спрејовите со ксило. се 0.1% концентрација,и ми помага бомба!
Иначе за "материјалот" се виновни спрејовите за нос,кој ја сушат слузницата и ги масакрираат капиларите. 1000% и кај мене е иста прича!
Мене уште како помал ми дијагностицирале дека имам хроничен проблем со синуси.
Стварно не можам да се сетам каков ми бил носот пред кризава, ама не се сеќавам толку долго време да сум имал проблеми.

Интересното е што ЈАС ДИШАМ НИЗ НОС, немам проблем. Само не се чувствувам дека длабоко го земам воздухот, не е како порано. Легнам ли на грб, одма се јавува ужасна болка меѓу очите, кај главата. Еве денес ме боли кај јаболкнициве. Кога ќе излезам надвор, носот ми станува ладен, како да имам нешто заглавено горе, а апсолутно ништо не тече.
Ниту од капките нема подобрување, ако фатам да копам руда подлабоко, излегуваат лепливи мрсули (без спреј, се тврди парчиња).
Кога сум наведнат подолго време, излегува леплив шлајм.
Ми доаѓа главава да си ја отсечам, зар вака треба да функционирам цел живот? :D
 

chef_cook

milf's hunter
Член од
25 октомври 2011
Мислења
1.827
Поени од реакции
5.365
Мене уште како помал ми дијагностицирале дека имам хроничен проблем со синуси.
Стварно не можам да се сетам каков ми бил носот пред кризава, ама не се сеќавам толку долго време да сум имал проблеми.

Интересното е што ЈАС ДИШАМ НИЗ НОС, немам проблем. Само не се чувствувам дека длабоко го земам воздухот, не е како порано. Легнам ли на грб, одма се јавува ужасна болка меѓу очите, кај главата. Еве денес ме боли кај јаболкнициве. Кога ќе излезам надвор, носот ми станува ладен, како да имам нешто заглавено горе, а апсолутно ништо не тече.
Ниту од капките нема подобрување, ако фатам да копам руда подлабоко, излегуваат лепливи мрсули (без спреј, се тврди парчиња).
Кога сум наведнат подолго време, излегува леплив шлајм.
Ми доаѓа главава да си ја отсечам, зар вака треба да функционирам цел живот? :D
мисдам дека треба да почнеш трава да пушиш,редовно,да се одмориш малце сам од себе))))
 

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
585
Поени од реакции
452
Мене уште како помал ми дијагностицирале дека имам хроничен проблем со синуси.
Стварно не можам да се сетам каков ми бил носот пред кризава, ама не се сеќавам толку долго време да сум имал проблеми.

Интересното е што ЈАС ДИШАМ НИЗ НОС, немам проблем. Само не се чувствувам дека длабоко го земам воздухот, не е како порано. Легнам ли на грб, одма се јавува ужасна болка меѓу очите, кај главата. Еве денес ме боли кај јаболкнициве. Кога ќе излезам надвор, носот ми станува ладен, како да имам нешто заглавено горе, а апсолутно ништо не тече.
Ниту од капките нема подобрување, ако фатам да копам руда подлабоко, излегуваат лепливи мрсули (без спреј, се тврди парчиња).
Кога сум наведнат подолго време, излегува леплив шлајм.
Ми доаѓа главава да си ја отсечам, зар вака треба да функционирам цел живот? :D
gledaj prva prilika posle virusov, koga kje se rastereti zdravstvoto,
ako mozes da napravis kompjuterska tomografija na sinusi.

jas cel zivot imav maka so sinusi, so toa so za razlika od tebe i disenjeto mi bese epten oteznato
na ednata strana, posto kanalot bese recisi celosno zatnat.

mislam deka vo rok od mesec-dva mi gi pisaa site mozni sprejovi i apovi so postojat.
nisto zivo ne pomogna, pa pravev operacija na sinusi, cistenje/drenaza na kanal.

posle toa sum drug covek, ima nekoi 6-7 godini od operacijata.
Автоматски споено мислење:

vidov prethodno so si pisal.

pisi oliver zografski na google, kje ti ispadne kontakt ili od fb ili od strana.

privaten doktor uvo,nos,grlo vo veles, cela mkd odi kaj nego.

nema tomografija i slicno, ama ima nekoi kameri so koi snima pogolem del od nosot.

2 pati sum bil kaj nego, prezadovolen sum.

porealno e kaj nego da mozis da proveris nesto periodov, odkolku da cekas
drzavno zdravstvo da trgne.
 
Последно уредено:

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
9.653
Поени од реакции
13.900
Период на алергии, и секој со свои проблеми па така и јас. Одреден период пиев апчиња и користев и одредени спрејови меѓутоа истите не ми помагаа. Денеска бев во аптека, и прашав што е ефикасно и што користи народов највеќе, фармацефтот ми препорача AERIUS таблети и ISOMAR спреј за нос. Некој кој ги користи наведените производи и дали воопшто имаат било каков ефект ? Не се баш ефтини, а ми скисна од давање пари за производи кои немаат никаков ефект, па ако може да слушнам мислење или совет.
 
Член од
3 април 2020
Мислења
356
Поени од реакции
214
Колку што се сеќавам,Aerius е како лоратадинот, без седативната состојка во него, а isomar солена вода или физиолошки раствор.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.006
Поени од реакции
11.498
Период на алергии, и секој со свои проблеми па така и јас. Одреден период пиев апчиња и користев и одредени спрејови меѓутоа истите не ми помагаа. Денеска бев во аптека, и прашав што е ефикасно и што користи народов највеќе, фармацефтот ми препорача AERIUS таблети и ISOMAR спреј за нос. Некој кој ги користи наведените производи и дали воопшто имаат било каков ефект ? Не се баш ефтини, а ми скисна од давање пари за производи кои немаат никаков ефект, па ако може да слушнам мислење или совет.
прво појди на уво нос и грло да ти го види носот после земај препарати
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.447
Поени од реакции
2.961
Мене уште како помал ми дијагностицирале дека имам хроничен проблем со синуси.
Стварно не можам да се сетам каков ми бил носот пред кризава, ама не се сеќавам толку долго време да сум имал проблеми.

Интересното е што ЈАС ДИШАМ НИЗ НОС, немам проблем. Само не се чувствувам дека длабоко го земам воздухот, не е како порано. Легнам ли на грб, одма се јавува ужасна болка меѓу очите, кај главата. Еве денес ме боли кај јаболкнициве. Кога ќе излезам надвор, носот ми станува ладен, како да имам нешто заглавено горе, а апсолутно ништо не тече.
Ниту од капките нема подобрување, ако фатам да копам руда подлабоко, излегуваат лепливи мрсули (без спреј, се тврди парчиња).
Кога сум наведнат подолго време, излегува леплив шлајм.
Ми доаѓа главава да си ја отсечам, зар вака треба да функционирам цел живот? :D
Колку и да ти звучи лудо оди на море годинава. Колку што можиш подолго ако одиш еднаш или колку можиш почесто - ако одиш за викенди.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.126
Поени од реакции
8.806
Период на алергии, и секој со свои проблеми па така и јас. Одреден период пиев апчиња и користев и одредени спрејови меѓутоа истите не ми помагаа. Денеска бев во аптека, и прашав што е ефикасно и што користи народов највеќе, фармацефтот ми препорача AERIUS таблети и ISOMAR спреј за нос. Некој кој ги користи наведените производи и дали воопшто имаат било каков ефект ? Не се баш ефтини, а ми скисна од давање пари за производи кои немаат никаков ефект, па ако може да слушнам мислење или совет.
...кога веќе си одлучил и си ги купил отпосле прашуваш?
често кажувам дека комерцијалниот ефект е најважен на тие „што нудаат, препишуваат“ или „што продаваат“ зависно...сакаш мебел, ајфон, лек, фрижидер, ТВ плазма ...им е гајле на тие што ти нудат, па и продаваат (кога се работи и за здравје, за лек нажалост е најчувствително), што ти можеш истото да го добиеш за три пати поевтино (лек со иста генерика, а поевтин) секој мора да ги каже сите опции и цени па купувачот, странка, пациентот да си ја каже желбата, ама тоа тешко кај нас.... ќе ти го дадат најскапиот ТВ плазма а најслаб, најсакап ајфон ама со слаба батерија...па и лек, најскапиот, на жалост!

AERIUSdesloratadine5 mg10 таблетиRpSCHERING-143.59

AEROGALdesloratadine5 mg10 таблетиRpGALENIKA119.62

ALVOTADINdesloratadine5 mg10 таблетиАЛВОГЕН120.96

DASSELTAdesloratadine5 mg10 таблетиKRKA120.96

DELORdesloratadine5 mg10 таблетиZADA121

LENTRICAdesloratadine5 mg10 таблетиLEK120.96

LORDESdesloratadine5 mg20 таблетиNOBEL174.72

DOXAFINdesloratadine5 mg20таблетиRpDEVA116.93 ден

... еве ти ист лек (генерика) од различни производители со различни цени, за да знаеш друг пат кога ќе побараш нешто друго да не ти дадат со друго име, а ист лек, па ќе мислиш нешто друго ти дадоа за алергија, а всушност исто пак ќе го пиеш ама со друго фабричко име! инаку последниот лек од табелата да земеше само 10 тбл. ќе те чинеше само 60 ден....слично е и со хипертоничен раствор базиран на „морска вода и еукалиптични масла) ISOMAR!
...твојата „алергија“ се манифестира само со проблеми на носот?
 
Последно уредено:

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
9.653
Поени од реакции
13.900
...кога веќе си одлучил и си ги купил отпосле прашуваш?
често кажувам дека комерцијалниот ефект е најважен на тие „што нудаат, препишуваат“ или „што продаваат“ зависно...сакаш мебел, ајфон, лек, фрижидер, ТВ плазма ...им е гајле на тие што ти нудат, па и продаваат (кога се работи и за здравје, за лек нажалост е најчувствително), што ти можеш истото да го добиеш за три пати поевтино (лек со иста генерика, а поевтин) секој мора да ги каже сите опции и цени па купувачот, странка, пациентот да си ја каже желбата, ама тоа тешко кај нас.... ќе ти го дадат најскапиот ТВ плазма а најслаб, најсакап ајфон ама со слаба батерија...па и лек, најскапиот, на жалост!

AERIUSdesloratadine5 mg10 таблетиRpSCHERING-143.59

AEROGALdesloratadine5 mg10 таблетиRpGALENIKA119.62

ALVOTADINdesloratadine5 mg10 таблетиАЛВОГЕН120.96

DASSELTAdesloratadine5 mg10 таблетиKRKA120.96

DELORdesloratadine5 mg10 таблетиZADA121

LENTRICAdesloratadine5 mg10 таблетиLEK120.96

LORDESdesloratadine5 mg20 таблетиNOBEL174.72

DOXAFINdesloratadine5 mg20таблетиRpDEVA116.93 ден

... еве ти ист лек (генерика) од различни производители со различни цени, за да знаеш друг пат кога ќе побараш нешто друго да не ти дадат со друго име, а ист лек, па ќе мислиш нешто друго ти дадоа за алергија, а всушност исто пак ќе го пиеш ама со друго фабричко име! инаку последниот лек од табелата да земеше само 10 тбл. ќе те чинеше само 60 ден....слично е и со хипертоничен раствор базиран на „морска вода и еукалиптични масла) ISOMAR!
...твојата „алергија“ се манифестира само со проблеми на носот?
нос, непрекинато кивање, чешање очи ....
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
29.655
Поени од реакции
38.592
еми од што е? Штом си добар, а имаш симптоми безвеза сигурно е до нешто нели? Во постовиве твои се приметува хипохондрија од километар, и нормално дека ниеден доктор не те сфаќа озбилно. Затоа не чекај корона да помине, појди со време и ти и докторите раат ќе бидете.
Па не би рекол. Него му се дешава нешто, што му се дешава прв пат у живот и нормално е да биде загрижен. Ќе беше хипохондар ако го гледавме цело време у темана за здравствени совети.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.384
Поени од реакции
16.418
и? си направил некои алерго тестови ?
Најголем булшит се овие тестови, додека не си го средиш дигестивниот систем ќе мислиш дека до храната е, хинт не е.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.738
Поени од реакции
7.446
Најголем булшит се овие тестови, додека не си го средиш дигестивниот систем ќе мислиш дека до храната е, хинт не е.
Алерготестови се булшит? :D
Кажи им на луѓето што се алергични, на пример, на кикирики, на пчели или на полен дека треба да си го средат дигестивниот систем, исто те молам и на алерголозите пренеси им дека цел живот џабе работат.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.384
Поени од реакции
16.418
Алерготестови се булшит? :D
Кажи им на луѓето што се алергични, на пример, на кикирики, на пчели или на полен дека треба да си го средат дигестивниот систем, исто те молам и на алерголозите пренеси им дека цел живот џабе работат.
Ќе им пренесам, фала ти.
 
На врв Bottom