Дежурна Ординација! #2

Член од
19 ноември 2018
Мислења
13
Поени од реакции
1
... следењето на РН т.е. ацидобазната рамнотежа во телото е еден од најважните фактори за нашето здравје, се испитува во две места ВО ПЛУНКА - pH вредноста се движи од 6,5 до 7,0 и укажува во каква активна состојба се ензимите за варење во цревата и хепарот, и ВО УРИНА како што направи ТИ испитување на РН укажувајќи дека лакмусот ти се обоил темно сино и било во ред? но ? :(
-напротив тоа не е во ред
:neetaka:оти идеално утринско рН на урина треба да биде помеѓу 6,5 до 7,5, (види ги боите на слика)т.е.повеќе или помалку неутрален pH, но ако паѓа под 6,5, пациентот треба да започне со промени насочени кон алкализирање со исхрана или на друг начин, но ако се поголеми од 7,5 пак треба да се внимава дали е тоа како "лажна алкалност" од алкална храна или укажува на катаболна состојба која веќе преставува здравствен проблем, односно перманентна алкална урина дава знак дека може да има присутство на камчиња од calcium hydrogen phosphate, воспаление на уринарниот систем или евентуално примена на лек диуретик ( не се пие кога се прави анализа) или стоење на урината на собна температура додека се прави анализата, таа преминува во алкална состојба, така да може ти била во моментот алкална поради овие причини!
...и покрај покачен број на леукоцити во урината и велиш маса бактерии не мора да биде некое воспаление од уринарниот тракт? :toe:

...така да тие „ронки“ може да бидат од воспаление на гениталниот тракт така да не мора да се потенцира уролошки туку може гинеколошки да се има воспаление или како последица на гинеколошки болести, чиј активатор ете може да биде Ешерихија коли ( што укажуваш дека имаш нелагодност кај долниот дел на стомакот) дали имаш направено гинеколошки преглед, што ако „ронките“ се последица од КАНДИДА? или дали си направила некое микробиолошко испитување во тој правец?
...уф, заборавив да ти спомнам во предходниот пост, дека давање на урина (доволно 4ч од наше спиење и немокрење) за лабораториско испитување, треба временски од твое тело до анализирање на лаборантот на истата да помине 1,5 ч и ништо повеќе, ако ти на пример си се разбудила дома во 06ч си собрала утринска урина за во лабораторија, таму си отишла во 08ч или 08,30 мин при што анализите се изработуваат до 10,00ч тоа се цели 3ч до 4ч време поминато, доволно да урината на собна температура нормалниот број на бактерии што се присутни во неа да се размножат токму во овој примерок вон твоето тело, давајќи висока бројка на присуство на бактерии и тоа не по твоја вина, затоа правилно давање на урина е во моментот кога си во лабораторијата да се оди во тоалет, ама сите поради хигиенски услови не го правиме таму, туку дома! :nesumjas:
Оф, јас ептен те збунив, сама со школски лакмус си направив анализа на Ph и не од првата утринска урина, онака само, а имам направено секакви гинек анализи и брисеви и ПАП, таму се е чисто[DOUBLEPOST=1542821532][/DOUBLEPOST]
Оф, јас ептен те збунив, сама со школски лакмус си направив анализа на Ph и не од првата утринска урина, онака само, а имам направено секакви гинек анализи и брисеви и ПАП, таму се е чисто
А, кога имав бактерија на анализата пишуваше PH дека е 6[DOUBLEPOST=1542821909][/DOUBLEPOST]
Оф, јас ептен те збунив, сама со школски лакмус си направив анализа на Ph и не од првата утринска урина, онака само, а имам направено секакви гинек анализи и брисеви и ПАП, таму се е чисто[DOUBLEPOST=1542821532][/DOUBLEPOST] А, кога имав бактерија на анализата пишуваше PH дека е 6
А, точно е дека сега можеби имам закачено и кандида, во меѓувреме, пред тоа немав, бев заштитена, ставав вагиналети и орално една капсула, заборавив како се викаше, а сега последниот пат кога пиев антибиотик, можеби и имам закачено кандида. Според мене и моите симптоми, мислам дека микрофлората ми е нарушена и вагинално , а можеби и на мочниот меур, а не знам дали постои пробиотик за тој дел, поточно за слузницата на мочниот меур.
 
Последно уредено:
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.709
Поени од реакции
1.150
А што е тоа ,,тиње во бешика " и како се открива
Бев во Green World Macedonia и на Квантна Медицина и ми рекоа дека имам талог(тиње)
Исто и матичната ми рече,според крвната слика,имаше +
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.512
Поени од реакции
9.454
Член од
19 ноември 2018
Мислења
13
Поени од реакции
1
Јас пак. Сакам да прашан дали некој се соочил со ешерихија коли, подолго време и со песок во бубрези. Јас цело лето се мачам. И како да конечно ја искоренив веќе месец и нешто. Ехо имам 2 пати правено, немам задебелување на мочниот меур, ни задршка на урина. Вагинално исто така се е во ред. Ама јас не се чувствувам убаво. Понекогаш, често мокрам, во текот на денот одреден период, па ќе се смирам, па како да ме грепка нешто, како да ме скокотка внатрешно, па ќе се подуам. Па ќе не заболе половината и се така не сум на раат и мн сум исплашена. Пијам апчиња од коњско опавче и чај од мечкино грозје и вакцина во вид на таблети уростим. Дали нешто од ова може да предизвика вакви реакции, дали и песокот, немам мир више, нервиве ми попуштија. Ве молам ако има некој некој совет да сподели.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.135
Поени од реакции
11.702
Јас пак. Сакам да прашан дали некој се соочил со ешерихија коли, подолго време и со песок во бубрези. Јас цело лето се мачам. И како да конечно ја искоренив веќе месец и нешто. Ехо имам 2 пати правено, немам задебелување на мочниот меур, ни задршка на урина. Вагинално исто така се е во ред. Ама јас не се чувствувам убаво. Понекогаш, често мокрам, во текот на денот одреден период, па ќе се смирам, па како да ме грепка нешто, како да ме скокотка внатрешно, па ќе се подуам. Па ќе не заболе половината и се така не сум на раат и мн сум исплашена. Пијам апчиња од коњско опавче и чај од мечкино грозје и вакцина во вид на таблети уростим. Дали нешто од ова може да предизвика вакви реакции, дали и песокот, немам мир више, нервиве ми попуштија. Ве молам ако има некој некој совет да сподели.
Види го овој чај, има и коњски опаш но и други ствари и би требало да има подобар ефект

https://alkaloid.com.mk/uve-miks.nspx
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
13
Поени од реакции
1
Повеќе ме плаши сега зошто ми се јавуваат овие симптоми, отколку како да се решат
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
27.221
Поени од реакции
15.754
A, izvini bijons, sto si po struka, gledam razbiras poveke, osobeno za mojov problem ☺
,,,zarem ne go kontash mojot post,,
,,,a shto se odnesuva do bijons,veruvaj mi se razbira i znae mnogu poveke od tie tamu vo zelena svetska Makedonija i onie od kvantna medicina,,,i slobodno kontaktiraj ja za,,tvojot problem,,vo lp,,,no so malku poveke podatoci,,,i cell zhivot ke sakash da ja imash za prijatelka,,,
,,,na vremeto so kadaif pomagavme a sega bijonse i na dvajcata ni e itekako dostojna zamena,,,zatoa slushajte gi nejnite soveti i postapuvajte spored niv,,
,,,pozzz,,
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
13
Поени од реакции
1
,,,zarem ne go kontash mojot post,,
,,,a shto se odnesuva do bijons,veruvaj mi se razbira i znae mnogu poveke od tie tamu vo zelena svetska Makedonija i onie od kvantna medicina,,,i slobodno kontaktiraj ja za,,tvojot problem,,vo lp,,,no so malku poveke podatoci,,,i cell zhivot ke sakash da ja imash za prijatelka,,,
,,,na vremeto so kadaif pomagavme a sega bijonse i na dvajcata ni e itekako dostojna zamena,,,zatoa slushajte gi nejnite soveti i postapuvajte spored niv,,
,,,pozzz,,
Fala ti mnogu na sovetite, primetiv deka e taka, zatoa sakav i da prasam. Izvinete ako ve voznemiruvam so prasanjava, ama covek koga si ima maka, sekade si go bara chareto. Ubava vecer ☺
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
45
Поени од реакции
35
Денес повторно бев кај докторот, кога станав утрово што да видам целиот со точки црвени (раце, препони, полов орган). Крвната слика нормална, нема покачена седиментација, а јас нафрлен целиот. Ми дадоа во вена витамин Ц седум дена и толку, ништо друго не ми кажаа, само ќе ти помине! @Anon дали само на едно место си имал или низ целото тело? @bijons дали може твое мислење?
Ме заборави.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.512
Поени од реакции
9.454
Ме заборави.
Личат на петехии, може си се исфорсирал во теретана. Може да се појават и од подолго стоење или одење.Направи една крвна слика за секој случај.
...одговор ти е даден, ама ај да допишеме уште нешто!
... тие ситни црвени точки се наречени Петехии ако се малку покрупни се вика Пурпуреа, а најкрупните веќе како флеки се наречени Ехимозии и тоа не е ништо друго туку поткожно микрокрварење, може да имаш еден тип или комбинација од двата или трите зависно од големината!штом комплет крвната слика ти е во ред (посебно тромбоцитите, намалени тромбоцитопенија) тоа е добар знак дека не е нешто страшно, тогаш ќе се свртиме кон друга причина пример дали си испитал Хелико бактер пилори, дали имаш испитано еден параметар наречено „ димери“ и дали пиеш било што од протеини или суплименти (нели тренираш во теретана), или дали пиеше било кој лек тогаш, пред - после (настинат,некоја инекција, заб, мускулни болки) ?
...дали ти течело на пример тие денови крв од нос или од гингива - непца и дали имаш проблеми со бубрезите да речеме покачена уреа, и дали си склон кон алергии од било кој агенс (причинител на алергијата) ? и дали дента кога си вежбал и ти се појавиле такви црвени точки си пиел нешто алкохол, сок, чај... било што - наведи! ..па да видиме, горе доле насока кон причината!
...инаку тие за некој ден ќе добијат кафеава боја, па жолта и на крај исчезнуваат слично како модрица, арно ама ако предизвикувачот е тука, капиларното крварење пак ќе се појави, затоа е пожелно да се најде причината, до тогаш можеш само ладни облоги и витамин Ц, грам дневно!
 

LustingVertigo

Puppets. I pull their strings,they dance.
Член од
1 декември 2017
Мислења
180
Поени од реакции
60
Дали Б-комплекс и Витамин Ц купени од аптека се на природна база и дали се безбедни за конзумирање ?
Исто така имам едно прашање

Имам низок притисок,спијам премногу и како омалаксан сум,истовремено ми се треса рацете.Онака ко да немам мотивација за ништо.Едноставно омалаксан сум.Некогаш и ме наболува главата од време-на време.Нешто за енергија препорачливо ?
 
Последно уредено:
На врв Bottom