Дежурна Ординација! #2

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Ѓорѓески, 3 мај 2011.

1. mammamia

mammamia

Член од:
    19 ноември 2018
    Мислења:
    13
    Допаѓања:
    1
    Оф, јас ептен те збунив, сама со школски лакмус си направив анализа на Ph и не од првата утринска урина, онака само, а имам направено секакви гинек анализи и брисеви и ПАП, таму се е чисто
    --- Споено дупло мислење, 21 ноември 2018 ---
    А, кога имав бактерија на анализата пишуваше PH дека е 6
    --- Споено дупло мислење, 21 ноември 2018 ---
    А, точно е дека сега можеби имам закачено и кандида, во меѓувреме, пред тоа немав, бев заштитена, ставав вагиналети и орално една капсула, заборавив како се викаше, а сега последниот пат кога пиев антибиотик, можеби и имам закачено кандида. Според мене и моите симптоми, мислам дека микрофлората ми е нарушена и вагинално , а можеби и на мочниот меур, а не знам дали постои пробиотик за тој дел, поточно за слузницата на мочниот меур.

Последно уредено: 21 ноември 2018
  2. annaja01

annaja01

Член од:
    29 октомври 2011
    Мислења:
    1.709
    Допаѓања:
    1.149
    Бев во Green World Macedonia и на Квантна Медицина и ми рекоа дека имам талог(тиње)
    Исто и матичната ми рече,според крвната слика,имаше +

3. mammamia

mammamia

Член од:
    19 ноември 2018
    Мислења:
    13
    Допаѓања:
    1
    A, sto cuvstvuvas, kakvi simptomi imas, prv pat slusam za ova

4. bijons

bijons

Член од:
    7 септември 2016
    Мислења:
    3.825
    Допаѓања:
    4.237
    :facepalm:

На shutrak му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mammamia

mammamia

Член од:
    19 ноември 2018
    Мислења:
    13
    Допаѓања:
    1
    Јас пак. Сакам да прашан дали некој се соочил со ешерихија коли, подолго време и со песок во бубрези. Јас цело лето се мачам. И како да конечно ја искоренив веќе месец и нешто. Ехо имам 2 пати правено, немам задебелување на мочниот меур, ни задршка на урина. Вагинално исто така се е во ред. Ама јас не се чувствувам убаво. Понекогаш, често мокрам, во текот на денот одреден период, па ќе се смирам, па како да ме грепка нешто, како да ме скокотка внатрешно, па ќе се подуам. Па ќе не заболе половината и се така не сум на раат и мн сум исплашена. Пијам апчиња од коњско опавче и чај од мечкино грозје и вакцина во вид на таблети уростим. Дали нешто од ова може да предизвика вакви реакции, дали и песокот, немам мир више, нервиве ми попуштија. Ве молам ако има некој некој совет да сподели.

6. Ron Burgundy

Ron Burgundy

Член од:
    29 јуни 2014
    Мислења:
    9.169
    Допаѓања:
    9.185
    Види го овој чај, има и коњски опаш но и други ствари и би требало да има подобар ефект

https://alkaloid.com.mk/uve-miks.nspx

На mammamia му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mammamia

mammamia

Член од:
    19 ноември 2018
    Мислења:
    13
    Допаѓања:
    1
    Повеќе ме плаши сега зошто ми се јавуваат овие симптоми, отколку како да се решат

8. shutrak

shutrak opsenar

Член од:
    3 јуни 2011
    Мислења:
    19.648
    Допаѓања:
    13.319
    ,,,sho pa to se chudish,,gleash deka dobila plus che vo krvnata slika,,:yid:,,
    ,,,tinja i vo krvna slika potvrdena i of matichnata @annaja01 baraj si nova matichna,,,

9. Blondi

Blondi

Член од:
    19 март 2011
    Мислења:
    1.312
    Допаѓања:
    2.412
    Некој стоматолог да има тука?

10. mammamia

mammamia

Член од:
    19 ноември 2018
    Мислења:
    13
    Допаѓања:
    1
    A, izvini bijons, sto si po struka, gledam razbiras poveke, osobeno za mojov problem ☺

11. shutrak

shutrak opsenar

Член од:
    3 јуни 2011
    Мислења:
    19.648
    Допаѓања:
    13.319
    ,,,zarem ne go kontash mojot post,,
    ,,,a shto se odnesuva do bijons,veruvaj mi se razbira i znae mnogu poveke od tie tamu vo zelena svetska Makedonija i onie od kvantna medicina,,,i slobodno kontaktiraj ja za,,tvojot problem,,vo lp,,,no so malku poveke podatoci,,,i cell zhivot ke sakash da ja imash za prijatelka,,,
    ,,,na vremeto so kadaif pomagavme a sega bijonse i na dvajcata ni e itekako dostojna zamena,,,zatoa slushajte gi nejnite soveti i postapuvajte spored niv,,
    ,,,pozzz,,

На mammamia му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mammamia

mammamia

Член од:
    19 ноември 2018
    Мислења:
    13
    Допаѓања:
    1
    Fala ti mnogu na sovetite, primetiv deka e taka, zatoa sakav i da prasam. Izvinete ako ve voznemiruvam so prasanjava, ama covek koga si ima maka, sekade si go bara chareto. Ubava vecer ☺

13. skmei

skmei

Член од:
    2 октомври 2017
    Мислења:
    45
    Допаѓања:
    33
    Ме заборави.

14. bijons

bijons

Член од:
    7 септември 2016
    Мислења:
    3.825
    Допаѓања:
    4.237
    ...одговор ти е даден, ама ај да допишеме уште нешто!
    ... тие ситни црвени точки се наречени Петехии ако се малку покрупни се вика Пурпуреа, а најкрупните веќе како флеки се наречени Ехимозии и тоа не е ништо друго туку поткожно микрокрварење, може да имаш еден тип или комбинација од двата или трите зависно од големината!

штом комплет крвната слика ти е во ред (посебно тромбоцитите, намалени тромбоцитопенија) тоа е добар знак дека не е нешто страшно, тогаш ќе се свртиме кон друга причина пример дали си испитал Хелико бактер пилори, дали имаш испитано еден параметар наречено „ димери“ и дали пиеш било што од протеини или суплименти (нели тренираш во теретана), или дали пиеше било кој лек тогаш, пред - после (настинат,некоја инекција, заб, мускулни болки) ?
    ...дали ти течело на пример тие денови крв од нос или од гингива - непца и дали имаш проблеми со бубрезите да речеме покачена уреа, и дали си склон кон алергии од било кој агенс (причинител на алергијата) ? и дали дента кога си вежбал и ти се појавиле такви црвени точки си пиел нешто алкохол, сок, чај... било што - наведи! ..па да видиме, горе доле насока кон причината!
    ...инаку тие за некој ден ќе добијат кафеава боја, па жолта и на крај исчезнуваат слично како модрица, арно ама ако предизвикувачот е тука, капиларното крварење пак ќе се појави, затоа е пожелно да се најде причината, до тогаш можеш само ладни облоги и витамин Ц, грам дневно!

На skmei му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LustingVertigo

LustingVertigo Puppets. I pull their strings,they dance.

Член од:
    1 декември 2017
    Мислења:
    148
    Допаѓања:
    44
    Дали Б-комплекс и Витамин Ц купени од аптека се на природна база и дали се безбедни за конзумирање ?
    Исто така имам едно прашање

Имам низок притисок,спијам премногу и како омалаксан сум,истовремено ми се треса рацете.Онака ко да немам мотивација за ништо.Едноставно омалаксан сум.Некогаш и ме наболува главата од време-на време.Нешто за енергија препорачливо ?

Последно уредено: 27 ноември 2018

Сподели преку: