Дежурна Ординација! #2

T

Terroir

Гостин
Што е најефикасно за затнат нос, поточно само една ноздра? Мислам дека синусот ме зеза. Пробано со Ринасек и Риностоп, не иде.
Истиов проблем го имам, ми се јави пред 3-4 години и од тогаш буквално само со една ноздра дишам скоро никогаш не ми се двете отворени истовремено. Бев на лекар тогаш ми дадоа некој капки не памтам име ама делуваа само неколку саати по аплицирањето после пак исто затната ми беше ноздрата

Имал некој ваков случај, вреди да одам по специјалисти има начин да се реши ова или тешко ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Истиов проблем го имам, ми се јави пред 3-4 години и од тогаш буквално само со една ноздра дишам скоро никогаш не ми се двете отворени истовремено. Бев на лекар тогаш ми дадоа некој капки не памтам име ама делуваа само неколку саати по аплицирањето после пак исто затната ми беше ноздрата

Имал некој ваков случај, вреди да одам по специјалисти има начин да се реши ова или тешко ?
http://www.zegin.com.mk/en/home/products/product-detail.html?uuid=83378594-8241-4afd-a1cc-a93c895a10f4

Ги прашав и во офис паралелно и колегава ги извади од ташна капкиве од диво оригано, ставив по 2 капки и одма има разлика. Единствен проблем е што се од диво оригано, малце е гадно кога ти е во носот, лути, пече, претав со рацете и нозете едно 15 секунди :D
 
Член од
7 февруари 2013
Мислења
128
Поени од реакции
74
Болката во раката може да е од скршеницата ама може и да потекнува и од вратот. Земи си упат за физикална, ако сакаш можам и да ти препорачам ординација ако си во Скопје, вежбај си и ќе ти се среди се'.
Од психички аспект, гледај вентилот за стресот да го сетираш на друго место. Ако постојано си фокусиран на ова и вакви минорни работи ќе те исфрлаат од колосек. Да не ме сфатиш погрешно, секако не е пријатен овој проблем со вратот ама е решлив и на скала од 1 до 10 во генерално рангирање на здравствени проблеми е отприлика 0.5. Кога ќе го средиш ова сега што акутно те боли добро би било да продолжиш да вежбаш бидејќи за да се спречи понатаму да ти се појави пак потребно е да ги зајакнеш мускулите на грбот и рамената. А и физичката активност дополнително го намалува стресот.
Знам тоа. 182цм сум со 108 кг. Знам дека треба да се активирам физички. Се случува да ми е матма главата од време на време, повеќе кога одморам. Кога работам нешто, се е во ред. Болките во вратот се намалија, ама чувствувам вкочанетост. Може затоа ми е матна главата од време на време, без главоболки.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Знам тоа. 182цм сум со 108 кг. Знам дека треба да се активирам физички.
Не дечко, не знаеш ништо.
30 кила да ослабеш, почни од утре. Излези од комфорната зона, среди исхрана, среди спиење и вежбај по малку.
Во март ќе дојдам да те проверам дали си 80.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.578
Поени од реакции
34.766
http://www.zegin.com.mk/en/home/products/product-detail.html?uuid=83378594-8241-4afd-a1cc-a93c895a10f4
Ги прашав и во офис паралелно и колегава ги извади од ташна капкиве од диво оригано, ставив по 2 капки и одма има разлика. Единствен проблем е што се од диво оригано, малце е гадно кога ти е во носот, лути, пече, претав со рацете и нозете едно 15 секунди :D
... нема потреба од „диво оригано“ цела работа ја врши морската сол т.е 2,3% натриум хлорид (концентрација од 0,9 % натриум хлорид е физиолошки) !
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Се исплати 2к денари на групер има алерго тест за 96 алергени?
колку е државно и колку алергени?
 
Член од
7 февруари 2013
Мислења
128
Поени од реакции
74
Не дечко, не знаеш ништо.
30 кила да ослабеш, почни од утре. Излези од комфорната зона, среди исхрана, среди спиење и вежбај по малку.
Во март ќе дојдам да те проверам дали си 80.
Знам знам.. Само кој да почне.
Ќе почнам за некој ден, да видам работа едно друго, па после остало.
80 не ама до кај 90 сакам да стигнам. Не знам и мини-вртоглавицата дали е од тоа.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Само кој да почне.
Ти.
Ќе почнам за некој ден
Аха, да, види евентуално од нареден понеделник, или од први... xDDD
Всушност, први е понеделник! Ова е знак од горе!!!
да видам работа едно друго
Хахаха, да, да, работата не ти дозволува :/ Брз начин на живот, стрес... тоа е, нема што да се прави.
Залади времево, кој ќе се поти, имам работа, немам време, ме болат нозете, ме боли стомакот, врне надвор итн
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
... нема потреба од „диво оригано“ цела работа ја врши морската сол т.е 2,3% натриум хлорид (концентрација од 0,9 % натриум хлорид е физиолошки) !
dobro, mene mi pomognaa, toa sakav da mu kazam na deckoto, da proba
 
Член од
7 февруари 2013
Мислења
128
Поени од реакции
74
Ти.

Аха, да, види евентуално од нареден понеделник, или од први... xDDD
Всушност, први е понеделник! Ова е знак од горе!!!

Хахаха, да, да, работата не ти дозволува :/ Брз начин на живот, стрес... тоа е, нема што да се прави.
Залади времево, кој ќе се поти, имам работа, немам време, ме болат нозете, ме боли стомакот, врне надвор итн
Не во тој смисол за работа. Патувам деновиве, интервјуа едно друго. Да заврши тоа и почнувам.

Патем.. Не знам ова колку ќе има смисла ама.. Во станот во Скопје имам цврст душек и малку ужас перница. Секогаш кога спијам таму имам главоболки и ми се мати во очите цел ден после. Дома во Неготино го немам тој проблем. Денес сменив перница па ќе видиме како ќе се одвива
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.891
dobro, mene mi pomognaa, toa sakav da mu kazam na deckoto, da proba
Извини дa те прaшaм,имa еднa мрднaтa дoктoркa зa тирoидa,јa упрoпaсти мaјкa ми зa нaвек.Знaеш некoј штo е експерт зa тaa рaбoтa?
 
Член од
7 февруари 2013
Мислења
128
Поени од реакции
74
Вртоглавиците мали и болките во вратот се вратија пак, после 2 дена неправилно спиење. Изглеа најарно ќе биде да си фатам физикална, м?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.578
Поени од реакции
34.766
Вртоглавиците мали и болките во вратот се вратија пак, после 2 дена неправилно спиење. Изглеа најарно ќе биде да си фатам физикална, м?
...од толку објаснување за твојот проблем очигледно „леташ“ преку напишаното... и ? физикална ќе те научи правилно да спиеш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom