Дежурна Ординација! #2

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Пробај со магнезиум(гледај да е цитрат или хелиран) и омега3.
А во случај да вежбаш-работиш со поголеми тежини, никако не го држи воздухот во тебе и диши правилно или намали тежини
Немој да си губиш време на него, нити еден совет не прифаќа, проверено едно 3-4x до сега.
Работата е во тоа што се направени скоро сите испитувања кои припаѓаат од областа на ревматологијата, но еве веќе трета година не можат да откријат зошто се е нормално освен тоа што Д витаминот е низок,
Спомни им терапија со калцитриол, активната форма на D3. Сем што ти даваа дози на D3 за врапчиња, нека пробаат со активен D3, можеби не можеш да го метаболизираш калциферолот како што треба заради xxx причини.
 
Последно уредено:
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
..лабораториски резултати ти се ОК, за хеликобактер пилори Helicobacter pylori бактерија(не сакам да коментирам за грешките на докторот што како субспецијалист е недозволиво вакво „опилори“ и други грешки во неговото пишување, ако „гледа“ како што пишува :sramezliv: ) си пиел тројна терапија (антиулкус + антибиотик + антимикробик) две недели по шема и би требало тоа веќе да го реши проблемот со зголемениот титар на таа бактерија, оти таа бактерија живее во нашиот стомак „нормално“, но прави проблеми кога ќе „збувне“ поради Х причини и доколку пак сакаш да ја провериш лабораториски најмалку треба да поминат шест месеци, оти во крвта уште кружи антителата од предходниот висок титар (резултат) и ќе се добие повторно висока вредност, но како погрешен резултат, затоа можно е испитување во фецес каде ќе даде точни резултати пред поминување на тие шест месеци ако некој сака( или со пиење на уреа и испитување на здивот) ...



ама тебе изгледа одредувањето на зголеменото присуство на оваа бактерија е направено за време на ендоскопското испитување кога ти е земено парче за биопсија на присуство на хеликобактер пилори со четири плуса... но тоа е споредно, јас мислам дека проблемите ти се и од каскадниот желудник, но пак се сомневам на хернија, како и да е се живее со тоа само треба дисциплина во намалени и чести оброци и одрекување на све што има бабл како газирани сокови, алкохол, цигари...
п.с.
нека докажат за каскаден желудник и радиолошки со РТГ снимка ! (y)

[DOUBLEPOST=1507497590][/DOUBLEPOST]
...според тоа што покажа од испитувањето кај ендоскопија има штиклирано две работи од која една е стомачна хернија при што едно од забранетите работи се многу слатки овошја како смоква, урма како и масни овошја како лешници, бадеми и ореви :rolleyes:
Извини што те цитирам после подолго време. Пробав и со чаевите и со терапијата со антибиотици за хеликобактер што ми ја дадоа ама не помогна ништо. Станува само полошо. Бев во Систина по совет од хирург од Ре-Медика Александар Митевски да го направам истово ова што ти ми го кажа, РТГ снимка за кила и каскаден желудник. Немам ништо од тоа, снимки ќе закачам најдолу во постот. Заради прескоците и здрвувањето на рака, препотувањето исто бев во Систина на кардиолог, стрес тест, екг, холтер, негативно. После ова ми вика хирургот остана да направам компјутерска томографија да се утврди и тоа уште. Пробле е што незнам што ми е проблемот а само се влошува. Ми се отсекуваат нозете или постојано како да немам сила во нив и чувствувам печење или жештина во стопалата и наеднаш скоро да губам свест и добивам тахикардија и прескоци. А иамм чувство како се да почнува од стомакот.
Хирургот ми вика најверојатно ти е се последица на хеликобактер и ГЕРб што го утврдија.
Дали можеш да ми дадеш некој совет или насока што друго да пробам.
Фала

Screenshot_1.jpg Screenshot_2.jpg Screenshot_3.jpg Screenshot_4.jpg Screenshot_5.jpg Screenshot_6.jpg Screenshot_7.jpg Screenshot_8.jpg Screenshot_9.jpg
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457

1. Дали нозете ти се осекуваат кога си гладен, најден, и ако да кој период помеѓу оброците поточно?

2. Дали горењето во нозете е најчесто кога седиш и кога лежиш, истакнати вени, болка?

3. Дали кога се потиш, се работи за ладна пот, или чуство на "склет" ?

4. Дали ти се суши устата - те тера на вода, мокриш често?

5. Кога е последна крва слика, и дали ти е проблем да ги постираш резултатите (пп) ако не сакаш тука?

6. Кои чаеви ги проба?

7. Дали имаш редовна столица и се е уредно околу неа?

8. Дали ти се приспива/се осеќаш омалаксан после оброци?

9. Дали осеќаш страв/анксиозност?

10. Болка во очите, печење, недостаток на влажност?
 
Последно уредено:
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
1. Дали нозете ти се осекуваат кога си гладен, најден, и ако да кој период помеѓу оброците поточно?

2. Дали горењето во нозете е најчесто кога седиш и кога лежиш, истакнати вени, болка?

3. Дали кога се потиш, се работи за ладна пот, или чуство на "склет" ?

4. Дали ти се суши устата - те тера на вода, мокриш често?

5. Кога е последна крва слика, и дали ти е проблем да ги постираш резултатите (пп) ако не сакаш тука?

6. Кои чаеви ги проба?

7. Дали имаш редовна столица и се е уредно околу неа?

8. Дали ти се приспива/се осеќаш омалаксан после оброци?

9. Дали осеќаш страв/анксиозност?

10. Болка во очите, печење, недостаток на влажност?
1. И нема некое правило ама најчесто рано наутросаат два откако кога ќе станам. Тогаш и јадам

2. Единствено кога лежам немам мака, инаку најмногу во стоење или седење. Кога сум во движење мислам дека немам проблем.

3. Најчесто осеќеам некаква тензија од абдомен, тахикардија и здрвување на рака и печење или некакво стегање на градите од лево над брадавица кое трае максимум 10-20 секунди најчесто е многу пократко и тогаш сепрепотувам и губам сила тахикардија и скоро да губам свест.

4. Последно кога станувам наутро устата и грлото ми се суви дотолку да неможам и да голтнам

5. IMG_20180323_163918.jpg IMG_20180323_163950.jpg IMG_20180323_164018.jpg

6. Последно комбинација од црвен кантарион, мајчина душица, камилица, диво нане, пелин и уште еден што не ми текнува во моментов. Ќе проверам дома ќе ти кажам.

7. Редовна да ама мн често полутечна или темна (скоро црна)

8. Веројатно да, и неможам да прекинам со ждригање

9. Не сум паничар по природа се контролирам во тие моменти оти знам дека ќе помине, ама неможеш да не мислиш на тоа.

10. Ми се случува еднаш на неколку месеци да ме разбуди страшна болко во око и солзење и цел ден после ми се гледа матно

П.С
Есенеска месец дена праев чаеви од зачините што ми ги кажа за хеликобактер ама немав ефект. Дали да пробам пак?
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Резултативе доби се, можно е да имаш чир на желудник
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
\
Хранопроводот го провери ?
Или евентуално гастритис...
Со гастроскопијата мислам дека се проверува и хранопроводот. Ама имав воспаление пред некое време, неможев да голтам нормално, ме гребеше
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
1. И нема некое правило ама најчесто рано наутросаат два откако кога ќе станам. Тогаш и јадам

2. Единствено кога лежам немам мака, инаку најмногу во стоење или седење. Кога сум во движење мислам дека немам проблем.

3. Најчесто осеќеам некаква тензија од абдомен, тахикардија и здрвување на рака и печење или некакво стегање на градите од лево над брадавица кое трае максимум 10-20 секунди најчесто е многу пократко и тогаш сепрепотувам и губам сила тахикардија и скоро да губам свест.

4. Последно кога станувам наутро устата и грлото ми се суви дотолку да неможам и да голтнам

5. Прегледај го приврзокот 187808 Прегледај го приврзокот 187809 Прегледај го приврзокот 187810

6. Последно комбинација од црвен кантарион, мајчина душица, камилица, диво нане, пелин и уште еден што не ми текнува во моментов. Ќе проверам дома ќе ти кажам.

7. Редовна да ама мн често полутечна или темна (скоро црна)

8. Веројатно да, и неможам да прекинам со ждригање

9. Не сум паничар по природа се контролирам во тие моменти оти знам дека ќе помине, ама неможеш да не мислиш на тоа.

10. Ми се случува еднаш на неколку месеци да ме разбуди страшна болко во око и солзење и цел ден после ми се гледа матно

П.С
Есенеска месец дена праев чаеви од зачините што ми ги кажа за хеликобактер ама немав ефект. Дали да пробам пак?
Да ти направат гликоза толеранс тест

Да почнеш да пиеш чаеви од, ѓумбир, анасон, кумин, нане, кориандер - 30 минути пред оброк, 2-3x на ден. Чаевите не се моќни за одстранување на H Pylori, повеќе се за дигестија, подобрување на симптомите на H Pylori, многу е многу тешка за искоренување.

Престани со, глутен, житарици, млечни продукти, овес, јачмен, просо, пченка, леб од било каков вид, теста и слично.

Да купиш суплементи, дали од ихерб или тука останува на тебе, (препорака за ихерб) дигестивни ензими, пробиотици, глутамин, цинк, ацетлил глукозамин.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Да ти направат гликоза толеранс тест

Да почнеш да пиеш чаеви од, ѓумбир, анасон, кумин, нане, кориандер - 30 минути пред оброк, 2-3x на ден. Чаевите не се моќни за одстранување на H Pylori, повеќе се за дигестија, подобрување на симптомите на H Pylori, многу е многу тешка за искоренување.

Престани со, глутен, житарици, млечни продукти, овес, јачмен, просо, пченка, леб од било каков вид, теста и слично.

Да купиш суплементи, дали од ихерб или тука останува на тебе, (препорака за ихерб) дигестивни ензими, пробиотици, глутамин, цинк, ацетлил глукозамин.
Фала ти, ако можеш да ми пуштиш линк од овие суплементи
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
fala ti
Повели, ако ти е скапо кажи да скратам нешто.
Фала ти
Ќе ги земам, ако може нешто да се скрати во ред
И уште нешто. Дали се процедува растворов од зачиниве пред пиење или се пие со зачините заедно?
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
fala ti Фала ти
Ќе ги земам, ако може нешто да се скрати во ред
И уште нешто. Дали се процедува растворов од зачиниве пред пиење или се пие со зачините заедно?
Не треба да се процедува, остај ги покриени едно 30 минути пред да пиеш.

Најдобро подели ги суплемените во 2 пратки за да не платиш царина.
 
Член од
14 мај 2013
Мислења
1.240
Поени од реакции
507
На 06.06.2017 скинав ахилова тетива на левата нога.Се правев операција и опоравувањето траеше некаде до ноември месец,декември си појдов на работа.Еве веќе поминаа 8-9 месеци и уште не сум пробал да трчам барем праволиниски но имам желба април или мај да почнам.Пошто се занимавам со спорт(фудбал),сакам да прашам дали ќе имам некакви проблеми од септември да продолжам да си спортувам?
 
Член од
26 март 2018
Мислења
45
Поени од реакции
5
Какви ножици за сечење многу стврднати нокти на нозете? Се работи за старо лице,не може да оди ионака а плус со овој проблем уште потешко :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom