Дежурна Ординација! #2

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
2.774
Поени од реакции
1.621
Ovaa tema mi stoi najcitana pa ovde ke pobaram za sovet. Pred 2 meseci se preseliv od Makedonija poradi rabotni obvrski i ovde mi nastanaa problemite, nekako liceto mi stana epten suvo, kaj vegite ponekogas koga se cesam kako da mi se lupi kozata i nastanuva kako prvut. Znam deka ovde vodata e tvrda, zatoa i nikoj ne pie od cesma, pa dali moze da e do toa nesto i dali nekoj znae kvaliteten krem, sapun za lice?
Odsekogas sum se tusiral so vrela voda, ama sekogas liceto mi bese crveno pa procitav na net deka ne e dobro i ajde, smeniv sega se tusiram so mlaka voda i razlikite se vooclivi no so kozata e isti kurac, voda dnevno pijam posekako nad litar ipol, mozda e i nedostatok na nekoi vitamini koj znae?
Guglav na net, vidov nekoi kremi pa se dvoumam, nekoj ako ima iskustvo da prenese pa da odlucam sto da koristam.
Inaku imam i brada, ne mnogu golema ama za nea si koristam ulje, krema i posebem sampon pa tamu nemam nikakvi problemi..Anyone?
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
508
Поени од реакции
518
Ovaa tema mi stoi najcitana pa ovde ke pobaram za sovet. Pred 2 meseci se preseliv od Makedonija poradi rabotni obvrski i ovde mi nastanaa problemite, nekako liceto mi stana epten suvo, kaj vegite ponekogas koga se cesam kako da mi se lupi kozata i nastanuva kako prvut. Znam deka ovde vodata e tvrda, zatoa i nikoj ne pie od cesma, pa dali moze da e do toa nesto i dali nekoj znae kvaliteten krem, sapun za lice?
Odsekogas sum se tusiral so vrela voda, ama sekogas liceto mi bese crveno pa procitav na net deka ne e dobro i ajde, smeniv sega se tusiram so mlaka voda i razlikite se vooclivi no so kozata e isti kurac, voda dnevno pijam posekako nad litar ipol, mozda e i nedostatok na nekoi vitamini koj znae?
Guglav na net, vidov nekoi kremi pa se dvoumam, nekoj ako ima iskustvo da prenese pa da odlucam sto da koristam.
Inaku imam i brada, ne mnogu golema ama za nea si koristam ulje, krema i posebem sampon pa tamu nemam nikakvi problemi..Anyone?
За сува кожа хидратантна крема треба да користиш но индивидуално е дали одреден бренд на козметика ќе биде адекватен баш за тебе, јас користам La Roche но ми беше препорачана од дерматолог е сега не знам дали и тебе ќе ти одговара...И секако и внатрешна нега, хидратација и храна богата со А и Е витамини.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
3.930
Поени од реакции
4.390
еве 4,5 дена имам као вагинално крварење, не е оно крварење, меѓутоа, приметувам на палома после уринарење... Немам мензис редовно, не знам што ми е. а требаше да добијам овој месец,да. некако ме загрижи сега ова. На се си помислив. Нешто да ми кажете што може да биде? Пс: Вчера крварев повеќе, имав потреба и од влошка да ставам. А , инаку не. :)
Имав ешерихија коли, ама пиев Цитерал, и не отидов да проверам дали ми се изгубила, е сега не знам дали може нешто да биде поврзано со тоа, ешерихија коли ми пронајдоа во урината. Не би било потребно да е поврзано тоа со урина, логички, ама да си прашам.
Не знам,ако продолжи ова уште неколку дена, ќе си одам на матичен, не дај боже да продолжи.
... најважното не го кажа, колку години имаш или барем приближно во кој животен итервал на жена се наоѓаш ? после уринирање приметуваш, оти тогаш се потиснува нанадвор крварењето кое може да биде и од полип, раничка, а може да биде едноставно менструално крварење, ама на вака паушал објаснување никој не може да ти одговори дури и да е експерт, но според мене тоа сосема оскудно крварење, всушност тоа би требало „вака од око„ менструално крварење кое „одвај“ се манифестира поради дисбалансот на твоите сексуални хормони предизвикано од полицитичните јајници кои највероватно ги имаш одамна..
Здраво сакам да прашам дали некој има искуство или кај да се обратиме оти досега немаме никаква информација се работи за синот 1год и 3 мес. детето е се супер од крвни слики од испитувања од напредување проблемот е што откако ќе го избањаме наднаш омалаксува и замижува со очината често му иди да поврати буквално на нозе неможи да стои и му иди да заспија.Од тие причини го капиме насабалје откако ќе се разбуди и гладен но пак исто.Ве молам да ми кажите кај да се обратиме оти никаде ништо не знаат.Буквално детето како да се онесвестува.
...аквагенична уртикарија, би дошла како алергија на вода, дали за време на капење, дожд, пиење...итн ретка појава, но сепак ја има, но манифестацијата е со појава на уртикарија, црвенило и чешање, што кај вас не е случај ! а и вашето објаснување за проблемот се случува не за време туку после бањањето, значи времетраењето на вашето дете во вода топла-ладна како и примена на сапун,шампон, а прашање дали водата не е прехлорирана како фактор на ваква состојба која ве загрижува, не спомнавте колку пати дневно го капете, и дали тоа го правите секој ден, нели просторијата каде се бања треба да е топла, но не и водата?
како и да е, доколку имате ваков проблем не го бањајте секој ден, педијатриска препорака е да бебе од таа возраст доволно е да се избања два пати неделно, и побрзо бањајте го, додека не попорасне детето и ќе се реши овој проблем кога ќе му се зајакне имунолошкиот одбранбен систем...
Ovaa tema mi stoi najcitana pa ovde ke pobaram za sovet. Pred 2 meseci se preseliv od Makedonija poradi rabotni obvrski i ovde mi nastanaa problemite, nekako liceto mi stana epten suvo, kaj vegite ponekogas koga se cesam kako da mi se lupi kozata i nastanuva kako prvut. Znam deka ovde vodata e tvrda, zatoa i nikoj ne pie od cesma, pa dali moze da e do toa nesto i dali nekoj znae kvaliteten krem, sapun za lice?
Odsekogas sum se tusiral so vrela voda, ama sekogas liceto mi bese crveno pa procitav na net deka ne e dobro i ajde, smeniv sega se tusiram so mlaka voda i razlikite se vooclivi no so kozata e isti kurac, voda dnevno pijam posekako nad litar ipol, mozda e i nedostatok na nekoi vitamini koj znae?
Guglav na net, vidov nekoi kremi pa se dvoumam, nekoj ako ima iskustvo da prenese pa da odlucam sto da koristam.
Inaku imam i brada, ne mnogu golema ama za nea si koristam ulje, krema i posebem sampon pa tamu nemam nikakvi problemi..Anyone?
некаде на север? и тоа не од водата колку од ветерот и твојот стресен фактор кој го заниша твојот имунолошки систем ...сапун неутрален, прикладен за кожа чувствителна на класични сапуни и како средство за нега на заболена кожа од хронична егзема, алергиски дерматитис, придружени со такви бели „лушпести“ промени на кожата би завршил работа, и еднаш до двапати неделно сосема малку намачкано локално каде имаш проблем на кожата кортикостероид....
 
Последно уредено:

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
2.774
Поени од реакции
1.621
... најважното не го кажа, колку години имаш или барем приближно во кој животен итервал на жена се наоѓаш ? после уринирање приметуваш, оти тогаш се потиснува нанадвор крварењето кое може да биде и од полип, раничка, а може да биде едноставно менструално крварење, ама на вака паушал објаснување никој не може да ти одговори дури и да е експерт, но според мене тоа сосема оскудно крварење, всушност тоа би требало „вака од око„ менструално крварење кое „одвај“ се манифестира поради дисбалансот на твоите сексуални хормони предизвикано од полицитичните јајници кои највероватно ги имаш одамна..
...аквагенична уртикарија, би дошла како алергија на вода, дали за време на капење, дожд, пиење...итн ретка појава, но сепак ја има, но манифестацијата е со појава на уртикарија, црвенило и чешање, што кај вас не е случај ! а и вашето објаснување за проблемот се случува не за време туку после бањањето, значи времетраењето на вашето дете во вода топла-ладна како и примена на сапун,шампон, а прашање дали водата не е прехлорирана како фактор на ваква состојба која ве загрижува, не спомнавте колку пати дневно го капете, и дали тоа го правите секој ден, нели просторијата каде се бања треба да е топла, но не и водата?
како и да е, доколку имате ваков проблем не го бањајте секој ден, педијатриска препорака е да бебе од таа возраст доволно е да се избања два пати неделно, и побрзо бањајте го, додека не попорасне детето и ќе се реши овој проблем кога ќе му се зајакне имунолошкиот одбранбен систем...[DOUBLEPOST=1515952769][/DOUBLEPOST]
некаде на север? и тоа не од водата колку од ветерот и твојот стресен фактор кој го заниша твојот имунолошки систем ...сапун неутрален, прикладен за кожа чувствителна на класични сапуни и како средство за нега на заболена кожа од хронична егзема, алергиски дерматитис, дерматози придружени со такви бели „лушпести“ промени на кожата би завршил работа, и еднаш до двапати неделно сосема малку намачкано локално каде имаш проблем на кожата кортикостероид от тип на :

Svajcarija, inaku prviot sapun slusnav dobri mislenja za nego, deka mnogu pomagal, kako i da e fala na site, ke zemam nekoj od ovde po kvaliteten, a ovoj ke go zemam koga ke bidam vo mk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
3.930
Поени од реакции
4.390
Пробај со линијата за сува кожа на Eucerin (Urea).
... не би рекла, во процедура е суспендирање на увозот и примена на цела палета на Eucerin, поради пријавени несакани дејства од нашите дерматолозите !
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.438
Поени од реакции
6.168
... не би рекла, во процедура е суспендирање на увозот и примена на цела палета на Eucerin, поради пријавени несакани дејства од нашите дерматолозите !
Хммммм, апсолутно неточно е ова, не знам од каде ти е информацијава. Во Германија и САД се меѓу најпродаваните, со неспорен квалитет се нивните производи. Освен ако кај нас не биле увезени фалсификати на производите (за што има поголема веројатност отколку за несакани ефекти од оригиналните Eucerin).
@Schürrle не знам во која земја си, но ако си во можност побарај од Neutrogena крема Original Healing. Зимно време избегнувај навлажнувачки креми бидејќи на студ и ветер тие уште полошо прават. Лицето не го миј со обичен сапун за раце, побарај во било која парфимерија или дрогерија некое средство за миење лице специфично за чувствителна кожа, да е со што помалку (најдобро и без) парфеми. И секако, со млака вода миење и туширање. Ако е особено изразен проблемот, можеш да пробаш со T-Gel, исто така од Неутрогена, амс пробај прво со средство за миење лице и со Original Healing кремата па ако не помага пиши ми пп и ќе ти пишам подетално како се користи Т-Гелот.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
3.930
Поени од реакции
4.390
Хммммм, апсолутно неточно е ова, не знам од каде ти е информацијава. Во Германија и САД се меѓу најпродаваните, со неспорен квалитет се нивните производи. Освен ако кај нас не биле увезени фалсификати на производите (за што има поголема веројатност отколку за несакани ефекти од оригиналните Eucerin).
@Schürrle не знам во која земја си, но ако си во можност побарај од Neutrogena крема Original Healing. Зимно време избегнувај навлажнувачки креми бидејќи на студ и ветер тие уште полошо прават. Лицето не го миј со обичен сапун за раце, побарај во било која парфимерија или дрогерија некое средство за миење лице специфично за чувствителна кожа, да е со што помалку (најдобро и без) парфеми. И секако, со млака вода миење и туширање. Ако е особено изразен проблемот, можеш да пробаш со T-Gel, исто така од Неутрогена, амс пробај прво со средство за миење лице и со Original Healing кремата па ако не помага пиши ми пп и ќе ти пишам подетално како се користи Т-Гелот.
... кога ќе излезе официјално ќе го постирам тука, моментален проблем е што Eucerin не е регистриран како лек за да би се зело во предвид препораката на дерматолозите како пријава за несакано дејство како лек не зборуваме за квалитет, зборуваме безбедност-за пријава на несакани реакции кај пациенти! ;) исти случај е со млеко за доенчиња зборуваме за позната француска компанија Лакталис, а ете некои серии на млеко се „заразени со салмонела“ цела серија цело млеко се повлекува?? .... проблемот што за квалитет и безбедност на млекото одговара Агенцијата за храна и ветеринарство која највероватно имаат „полабав“ пропис отколку кога би се водело млекото како лек оти тоа е млечна формула за недоносчиња во неонатолошки дел и не би требало да има такви пропусти, што значи салмонела за бебе? Уфф не дај боже може и фатално...
на ист начин е и Eucerin третиран што треба да реагираат Агенцијата за храна и ветеринарство, а не МАЛМЕД - Агенција за лекови и медицински средства !
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
54
Поени од реакции
19
А глеам јас од новото уље за туширање почнав да се исфрлам дополнително... Хмм...
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
2.774
Поени од реакции
1.621
Хммммм, апсолутно неточно е ова, не знам од каде ти е информацијава. Во Германија и САД се меѓу најпродаваните, со неспорен квалитет се нивните производи. Освен ако кај нас не биле увезени фалсификати на производите (за што има поголема веројатност отколку за несакани ефекти од оригиналните Eucerin).
@Schürrle не знам во која земја си, но ако си во можност побарај од Neutrogena крема Original Healing. Зимно време избегнувај навлажнувачки креми бидејќи на студ и ветер тие уште полошо прават. Лицето не го миј со обичен сапун за раце, побарај во било која парфимерија или дрогерија некое средство за миење лице специфично за чувствителна кожа, да е со што помалку (најдобро и без) парфеми. И секако, со млака вода миење и туширање. Ако е особено изразен проблемот, можеш да пробаш со T-Gel, исто така од Неутрогена, амс пробај прво со средство за миење лице и со Original Healing кремата па ако не помага пиши ми пп и ќе ти пишам подетално како се користи Т-Гелот.
Fala, inaku ne e izrazen problemot samo ponekogas, mozda samo koga mi e epten suva toa da se slucuva. So sapun za race nikogas ne sum go miel, zemav denes nekoi vitamini i slicno, krema utre ke zemam denes nemav vreme bas. Aj ako mozes pusti slika od kremata Original Healing zosto u Svajcarija ovde etiketi i natpisi sekogas ne se isti zosto se na Germanski i slicni gluposti
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.438
Поени од реакции
6.168
Fala, inaku ne e izrazen problemot samo ponekogas, mozda samo koga mi e epten suva toa da se slucuva. So sapun za race nikogas ne sum go miel, zemav denes nekoi vitamini i slicno, krema utre ke zemam denes nemav vreme bas. Aj ako mozes pusti slika od kremata Original Healing zosto u Svajcarija ovde etiketi i natpisi sekogas ne se isti zosto se na Germanski i slicni gluposti
Сум направила грешка, Eucerin била таа крема, извини.
Еве слика

Можеш да земеш и било која друга крема што е масна, најчесто на таквите креми стои healing, repairing, intensive. Нема да згрешиш со било која Eucerin, Neutrogena, Aquaphor, па и Garnier или Nivea да земеш.
@bijons да имаше било какви несакани ефекти прво FDA и американските медиуми ќе кренеа огромна дрека, ќе летаа тужби, второ ќе беа повлечени од производителот, немаше да се чека на ажурноста на македонските власти да реагираат први и единствени во цел свет. Пак ќе кажам, или се работи за дезинформација или за фалсификувани производи.
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
2.774
Поени од реакции
1.621
Сум направила грешка, Eucerin била таа крема, извини.
Еве слика

Можеш да земеш и било која друга крема што е масна, најчесто на таквите креми стои healing, repairing, intensive. Нема да згрешиш со било која Eucerin, Neutrogena, Aquaphor, па и Garnier или Nivea да земеш.
@bijons да имаше било какви несакани ефекти прво FDA и американските медиуми ќе кренеа огромна дрека, ќе летаа тужби, второ ќе беа повлечени од производителот, немаше да се чека на ажурноста на македонските власти да реагираат први и единствени во цел свет. Пак ќе кажам, или се работи за дезинформација или за фалсификувани производи.
Ke zemam od ovaa, fala na site za odgovorite.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
16.912
Поени од реакции
15.381
Хммммм, апсолутно неточно е ова, не знам од каде ти е информацијава. Во Германија и САД се меѓу најпродаваните, со неспорен квалитет се нивните производи. Освен ако кај нас не биле увезени фалсификати на производите (за што има поголема веројатност отколку за несакани ефекти од оригиналните Eucerin).
@Schürrle не знам во која земја си, но ако си во можност побарај од Neutrogena крема Original Healing. Зимно време избегнувај навлажнувачки креми бидејќи на студ и ветер тие уште полошо прават. Лицето не го миј со обичен сапун за раце, побарај во било која парфимерија или дрогерија некое средство за миење лице специфично за чувствителна кожа, да е со што помалку (најдобро и без) парфеми. И секако, со млака вода миење и туширање. Ако е особено изразен проблемот, можеш да пробаш со T-Gel, исто така од Неутрогена, амс пробај прво со средство за миење лице и со Original Healing кремата па ако не помага пиши ми пп и ќе ти пишам подетално како се користи Т-Гелот.
Сите гелови и креми кај нас (ок не сите ама скоро сите) се тежок snake oil, ви наплаќаат огромни суми за глупости, само за да ви биде практично, ама ок затоа постојат тие брендови.

Ефектот што го постигнуваат е заради 2-3 активни состојки, кои можат да се најдат за 1/200 во цена, со неспоредливо поголема ефикасност, без никакви адитиви и додатоци.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
935
Поени од реакции
2.814
Ми се случувало и порано, но во последно време зачести...
Одненадеш, без никаков повод знам да добијам вртоглавица, несигурна рамнотежа, пребледеност, благо тресење на телото(снагата по старски) па дури и гадење. Истава состојба поминува за миг само што ќе каснам благо, најчесто чоколадо или леб, што ми асоцира на низок шеќер.
Сум пробувал да отгатнам од што може да биде, но ниту истото е поврзано со одреден тип на храна, ни па количината на внесување, времето, местоположбата, заморот... :toe:
Сум приметил дека може напнатоста и стресот да ми влијаат, но не секогаш. Во последно време 2/3 пати се десило после секс, мада ни тоа не гледам како би влијаело... :unsure:
Препорака од вас што би можело да биде, како да се најде чаре (освен одење на лекар)?
 
На врв Bottom