Дежурна Ординација! #2

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
... медицинска дијагноза е иста во цел свет, како да се преведе? коцките се со дијагнози на можни болести на тој дел на абдоменот....diases значи болест ! другото е разбирливо...
Не е..
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.620
Поени од реакции
34.808
... медицинска дијагноза е иста во цел свет, како да се преведе? коцките се со дијагнози на можни болести на тој дел на абдоменот....diases значи болест ! другото е разбирливо...

  1. Жолчни камења, чир на желудникот, воспаление на панкреасот
  2. Чир на желудникот, киселини во стомакот, лошо варење, воспаление на панкреасот, жолчни камења, епигастрична хернија (кила над папокот)
  3. Чир на желудникот, чир на дванаесетпалечното црево, опструкција на жолчните патишта, воспаление на панкреасот
  4. Камења во бубрезите, воспаление на мочните канали, запек, лумбална хернија – поместен диск во ‘рбетот
  5. Воспаление на панкреасот, рана фаза на воспаление на слепото црево, чир на желудникот, воспаление на дебелото црево, воспаление на тенкото црево, кронова болест, умбиликална хернија (папочна кила)
  6. Камења во бубрезите, дивертикуларната болест, запек, воспаление на дебелото црево
  7. Воспаление на слепото црево, запек, карлична болка – гинеколошки проблеми (ендометриоза и др.), болка во препоните – ингвинална хернија (препонска кила)
  8. Воспаление на мочните канали, воспаление на слепото црево, воспаление на дебелото црево, карлична болка – гинеколошки проблеми, дивертикуларна болест
  9. Дивертикуларна болест, карлична болка – гинеколошки проблеми, болка во препоните – ингвинална хернија (препонска кила)
музичка желба? :свиркам:
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Нема никакви болку во стомакот, само во грбот.
А како што имам читано за камен во жолчка треба да има болки и во стомакот.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.666
Поени од реакции
38.846
мислев сликава дека е некое меме, ама кога видов дека е на бијонс заклучив дека е озбилна
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Нема никакви болку во стомакот, само во грбот.
А како што имам читано за камен во жолчка треба да има болки и во стомакот.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Жолчката може да зрачи и да делува дури и како бубрежна болка.
 

СВН

123
Член од
27 јуни 2017
Мислења
31
Поени од реакции
2
Здраво на сите,
во саботата кучето ме фати за раката и немаше никаква повреда имаше само отисоци од два заба и имаше 2-3 капки крв од местото каде што ме допреа забите. Немав никакви болки, ни чешање, но местото каде што ме фати кучето ми е малку модро. Како што кажав нема ниту крв ниту оток ниту пак рани и болк.
Исто така и кучето е вакцинирано против беснило.

Прашањето ми е дали може нешто да биде или не? (Вакцина против беснило не примав)
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215

  1. Жолчни камења, чир на желудникот, воспаление на панкреасот
  2. Чир на желудникот, киселини во стомакот, лошо варење, воспаление на панкреасот, жолчни камења, епигастрична хернија (кила над папокот)
  3. Чир на желудникот, чир на дванаесетпалечното црево, опструкција на жолчните патишта, воспаление на панкреасот
  4. Камења во бубрезите, воспаление на мочните канали, запек, лумбална хернија – поместен диск во ‘рбетот
  5. Воспаление на панкреасот, рана фаза на воспаление на слепото црево, чир на желудникот, воспаление на дебелото црево, воспаление на тенкото црево, кронова болест, умбиликална хернија (папочна кила)
  6. Камења во бубрезите, дивертикуларната болест, запек, воспаление на дебелото црево
  7. Воспаление на слепото црево, запек, карлична болка – гинеколошки проблеми (ендометриоза и др.), болка во препоните – ингвинална хернија (препонска кила)
  8. Воспаление на мочните канали, воспаление на слепото црево, воспаление на дебелото црево, карлична болка – гинеколошки проблеми, дивертикуларна болест
  9. Дивертикуларна болест, карлична болка – гинеколошки проблеми, болка во препоните – ингвинална хернија (препонска кила)
музичка желба? :свиркам:
Леле,ова никој за мене не го направил..
Ти благодарам од срце..
Кога ќе идеш накај Велес,обавезно да се јавиш,да те носам на ќебапи и пити..
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.620
Поени од реакции
34.808
Здраво на сите,
во саботата кучето ме фати за раката и немаше никаква повреда имаше само отисоци од два заба и имаше 2-3 капки крв од местото каде што ме допреа забите. Немав никакви болки, ни чешање, но местото каде што ме фати кучето ми е малку модро. Како што кажав нема ниту крв ниту оток ниту пак рани и болк.
Исто така и кучето е вакцинирано против беснило.
Прашањето ми е дали може нешто да биде или не? (Вакцина против беснило не примав)
....ако кучето си играше со тебе и случајно те закачи нема проблем, ако те закачи намерно и си беше агресивно прашање е дали треба да се консултираш со доктор за секој случај...
Од што може да биде предизвикана болка на десната страна под реброто? Изминатите недели имаше онака слаба болка и правев масажа и помина, ама денес ептен силно.
не е точно !!! си напишал болка под ребро и тоа се подразбира однапред и по правило све што е под ребро до препона се смета за абдомен (стомак) како што се квадратите во предходната слика,
Нема никакви болку во стомакот, само во грбот.
А како што имам читано за камен во жолчка треба да има болки и во стомакот.
а не си напишал назад на грбот во првиот коментар кога прашуваше, тоа го напиша во вториот коментар побивајќи го првиот...
но штом има и на грбот болка, сигурно е жолчка таква реакција дава во комбинација со јетрата, ама сигурно поради руска салата (од мајонезот), благо, обилно јадење навечер нели? Нова Година.... сигурно се преоптовари жолчката (можно и да има камче) ...


ете пример, може да ги има на сите локации болката, може само на едно место, напред , назад дури и во комбинација со болка на рамо !
патоказ е и фецесот---- каква столица има ? по боја и конзистенција?
инаку болката од бубрежна колика апсолутно по јачина е како билијарната жолчна болка која може да биде исто силна како болката од присуство на камен како во бубрегот!
 
Последно уредено:

СВН

123
Член од
27 јуни 2017
Мислења
31
Поени од реакции
2
....ако кучето си играше со тебе и случајно те закачи нема проблем, ако те закачи намерно и си беше агресивно прашање е дали треба да се консултираш со доктор за секој случај...
Се давеше со друго куче и ја да ги одделев ме фати за раката. И носев 3 маици + тренерка.
 
Последно уредено:

Ѕид на плачот

Намќорка
Член од
7 септември 2016
Мислења
143
Поени од реакции
68
еве 4,5 дена имам као вагинално крварење, не е оно крварење, меѓутоа, приметувам на палома после уринарење... Немам мензис редовно, не знам што ми е. а требаше да добијам овој месец,да. некако ме загрижи сега ова. На се си помислив. Нешто да ми кажете што може да биде?

Пс: Вчера крварев повеќе, имав потреба и од влошка да ставам. А , инаку не. :)
Имав ешерихија коли, ама пиев Цитерал, и не отидов да проверам дали ми се изгубила, е сега не знам дали може нешто да биде поврзано со тоа, ешерихија коли ми пронајдоа во урината. Не би било потребно да е поврзано тоа со урина, логички, ама да си прашам.
Не знам,ако продолжи ова уште неколку дена, ќе си одам на матичен, не дај боже да продолжи.
 
Последно уредено:
Член од
10 февруари 2009
Мислења
21
Поени од реакции
1
Здраво сакам да прашам дали некој има искуство или кај да се обратиме оти досега немаме никаква информација се работи за синот 1год и 3 мес. детето е се супер од крвни слики од испитувања од напредување проблемот е што откако ќе го избањаме наднаш омалаксува и замижува со очината често му иди да поврати буквално на нозе неможи да стои и му иди да заспија.Од тие причини го капиме насабалје откако ќе се разбуди и гладен но пак исто.Ве молам да ми кажите кај да се обратиме оти никаде ништо не знаат.Буквално детето како да се онесвестува.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Здраво сакам да прашам дали некој има искуство или кај да се обратиме оти досега немаме никаква информација се работи за синот 1год и 3 мес. детето е се супер од крвни слики од испитувања од напредување проблемот е што откако ќе го избањаме наднаш омалаксува и замижува со очината често му иди да поврати буквално на нозе неможи да стои и му иди да заспија.Од тие причини го капиме насабалје откако ќе се разбуди и гладен но пак исто.Ве молам да ми кажите кај да се обратиме оти никаде ништо не знаат.Буквално детето како да се онесвестува.
Не му прскајте од горе со туш. Не го бањајте секој ден. Пробајте со поладна водна. Сменете сапун/шампон или што и да користите.
Бањајте го пократко, и тоа нека биде забавно со смеење шатчиња бротчиња шотијазнам.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Здраво сакам да прашам дали некој има искуство или кај да се обратиме оти досега немаме никаква информација се работи за синот 1год и 3 мес. детето е се супер од крвни слики од испитувања од напредување проблемот е што откако ќе го избањаме наднаш омалаксува и замижува со очината често му иди да поврати буквално на нозе неможи да стои и му иди да заспија.Од тие причини го капиме насабалје откако ќе се разбуди и гладен но пак исто.Ве молам да ми кажите кај да се обратиме оти никаде ништо не знаат.Буквално детето како да се онесвестува.
Пробавте со млака вода наместо топла? друг шампон/купка?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Здраво сакам да прашам дали некој има искуство или кај да се обратиме оти досега немаме никаква информација се работи за синот 1год и 3 мес. детето е се супер од крвни слики од испитувања од напредување проблемот е што откако ќе го избањаме наднаш омалаксува и замижува со очината често му иди да поврати буквално на нозе неможи да стои и му иди да заспија.Од тие причини го капиме насабалје откако ќе се разбуди и гладен но пак исто.Ве молам да ми кажите кај да се обратиме оти никаде ништо не знаат.Буквално детето како да се онесвестува.
Вазодилатација се прави од топлата вода, му опаѓа притисокот и му се приспива. Намалете ја температурата на водата. Не ми е јасно како може ваква проста работа на толку доктори да не им е јасна.
 
Член од
10 февруари 2009
Мислења
21
Поени од реакции
1
Се пробавме му ги пуштаме омилените песнички баш тогаш сменавме и шампон пробавме и без шампон единствено со поладна вода еднаш пробавме и немаше проблем меѓутоа водата беше дури ладна со малку млака вода истото се повторува
 

Kajgana Shop

На врв Bottom