Дежурна Ординација! #2

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.035
Поени од реакции
15.579
Препорака од вас што би можело да биде, како да се најде чаре (освен одење на лекар)?
Престани да јадеш животински протеин на 1 до 2 недели, и храна со висока количина на шеќер.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.460
Поени од реакции
5.100
Дечки дајте совет за ублажување на болка во грло?

Имав стрептокока на грло пред 2 недели, со температури со болки во грло со се, ја излечив со антибиотици и се беше ок, и сега пак грлото почнува да ме боли исто како и претходно, али добро се осеќам, без температура и омалаксаност...

Пробувам буквално со се, освен чаеви супи пастили она стандардното, лижам и Ангал, правам гаргара со Хексорал, со чај од жалфија, буквално се пробав, апсолутно ништо не помага, дури и се влошува да не речам...Чаре?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
4.847
Поени од реакции
6.049
Дечки дајте совет за ублажување на болка во грло?
Имав стрептокока на грло пред 2 недели, со температури со болки во грло со се, ја излечив со антибиотици и се беше ок, и сега пак грлото почнува да ме боли исто како и претходно, али добро се осеќам, без температура и омалаксаност...
Пробувам буквално со се, освен чаеви супи пастили она стандардното, лижам и Ангал, правам гаргара со Хексорал, со чај од жалфија, буквално се пробав, апсолутно ништо не помага, дури и се влошува да не речам...Чаре?
реприза од предходен пат, стави крпа со спирт/алкохол околу грло и шал и така легни, ако сабајле не попушти не ти бега антибиотикот :toe: ..иста инфекција ама со различен редослед на симптоми или може полесно ќе те прошара ...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
15.939
Поени од реакции
8.766
Препорака за општ матичен поликлиника Ѓорче кај што нема големи гужви и кој работи двосменски? Знам 2 матични кои се во ред само кај нив стално има многу пациенти. Ако знаете некој неизвикан општ лекар со помали редици...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
79.001
Поени од реакции
168.261
Препорака за општ матичен поликлиника Ѓорче кај што нема големи гужви и кој работи двосменски? Знам 2 матични кои се во ред само кај нив стално има многу пациенти. Ако знаете некој неизвикан општ лекар со помали редици...
Емилија?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
79.001
Поени од реакции
168.261
Никогаш не сум влегол ПЗУ Ѓорче така да ова ми е од голема помош, немав поим кој и што е од докториве. Фала, ќе одам да побарам др Емилија.
Николовска се презива, кај шалтерот одма и е ординацијата, во ходникот до скалите :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.459
Добро, од што може да расте ЦК во крвта, а Д витамин да опаѓа? Бев на контрола на Ревматологија, направив крвна слика ама резултатите слични како минатиот пат. Се е во ред, освен ЦК кое минатиот пат (читај крај на јуни) беше околу 350, а сега е 480, а максимум треба да биде до 173. Д витаминот е повторно низок, а скоро 8 месеци пијам Д витамин. Четири месеци пиев Вигантол капки по 4 на ден, и уште четири месеци скоро секој ден пиев Д перли, а Д витаминот е повторно низок. Посебно овие 8 месеци гледам здраво да се исхранувам, пијам Витамин Ц, Б6, Д витамин и Магнезиум. Од физичка активност нешто посебно немав освен пешачење и тоа не секој ден и некои слаби вежби како јога пред спиење. А сега баш сакав да почнам со фитнес и ете докторката вика дека она баш не е за тоа многу. Она вика дека може и таков ми бил организмот, но вика ако и на следната контрола е уште пораснато, може да сме направеле биопсија.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.035
Поени од реакции
15.579
. Она вика дека може и таков ми бил организмот,
Не постои таква работа како "таков организам"

Колку единици витамин Д3 пиеш, и кои апчиња поточно? како ги зимаш?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
4.847
Поени од реакции
6.049
Добро, од што може да расте ЦК во крвта, а Д витамин да опаѓа? Бев на контрола на Ревматологија, направив крвна слика ама резултатите слични како минатиот пат. Се е во ред, освен ЦК кое минатиот пат (читај крај на јуни) беше околу 350, а сега е 480, а максимум треба да биде до 173. Д витаминот е повторно низок, а скоро 8 месеци пијам Д витамин. Четири месеци пиев Вигантол капки по 4 на ден, и уште четири месеци скоро секој ден пиев Д перли, а Д витаминот е повторно низок. Посебно овие 8 месеци гледам здраво да се исхранувам, пијам Витамин Ц, Б6, Д витамин и Магнезиум. Од физичка активност нешто посебно немав освен пешачење и тоа не секој ден и некои слаби вежби како јога пред спиење. А сега баш сакав да почнам со фитнес и ете докторката вика дека она баш не е за тоа многу. Она вика дека може и таков ми бил организмот, но вика ако и на следната контрола е уште пораснато, може да сме направеле биопсија.
...ти може го внесуваш Витамин Д „вештачки како лек“ прашање дали истиот од цревата оди таму каде треба? за апсорбција на витаминот Д се неопходни масти, соли на жолчната киселина дали кај тебе тоа функционира како треба да речеме жолчката и јетрата?
дали ти внесуваш доволно витамините А, Ц , потоа фосфор, калциум, холин и неомицин кои исто помагаат за апсорбција? Апсорбцијата на витаминот Д ја одмогнуваат: минералните масла и холестираминот, а и многу лекови како антибиотикот Рифампицин, хепарин, Х2-блокатори, барбитурати, како и антиепилептични лекови од тип на изонијазид, карбамазепин, фенитоин фенобарбитон.... ?
п.с.
кога сме кај ЦК дали направи испитување на штитната жлезда?
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.035
Поени од реакции
15.579
Класичен спин ти е ова.

1. Одговорот на вибер, е за скроз друга тематика, и е кажано во контекст дека лошата состојба на пациентот прави да реагира на истата т.е. тестот за алергии му е безкорисен пошто секој ден јаде џанк фуд, или на кратко толку е во очајна состојба, што ништо нема да смени ако дознае на што е алергичен, пошто пак ќе јаде срања и ќе живее екстремно нездрав живот.

2. Не постои такво нешто како организам заради кој има недостаток на Д, или организам кој не е способен да го зголеми нивото, постои КОНДИЦИЈА, или одреден проблем заради кој се случува тоа, а не BS муабети и релативизирање дека КАЈ НЕКОИ е нормално да има малце Д, или "до организамот ти е" или до "генетиката"
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
11.039
Поени од реакции
16.361
Класичен спин ти е ова.
1. Одговорот на вибер, е за скроз друга тематика, и е кажано во контекст дека лошата состојба на пациентот прави да реагира на истата т.е. тестот за алергии му е безкорисен пошто секој ден јаде џанк фуд, или на кратко толку е во очајна состојба, што ништо нема да смени ако дознае на што е алергичен, пошто пак ќе јаде срања и ќе живее екстремно нездрав живот.
Тематиката е една. Како начинот на исхрана и суплементација влијаат на здравјето. Нема тука „скроз друга тематика“. Ти спинуваш.
Ако тестот му воочи дека неговиот организам лошо реагира на џанк фуд, ништо нема да му промени тоа на пациентот, ќе си продолжи исто, а?
На батерии ти е кристалната топка или на струја?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.035
Поени од реакции
15.579
Здравата храна има огромно влијание, за оние кои ја конзумираат, дечкото за кој што збориме не ја конзимира, па така тестот со кој ќе дознае на што е алергиен значи ништо - пошто неговото тело/организам е одамна во очајна состојба.

Избегнување на тригер за алергија нема да му ја среди диетата - состојбата, до степен при што он ќе почне да се осеќа добро, така да waste of time
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.339
Поени од реакции
8.380
Дали може гастроезофагеален рефлукс да биде причина за тахикардија и аритмија на срцето?
 
На врв Bottom