Дежурна Ординација! #2

Член од
20 мај 2016
Мислења
45
Поени од реакции
3
Имаш ли некој дијабетичар во фамилија, и кога последен пат си мерела/мерел шеќер?

Дали мокриш често?

Дали ти се суши устата?

Матење на вид?

Загуба на мускулна маса?

Како си со исхрана и килажа?

Симптомите ти се поврзани со висок притисок, и дијабет. Имаш неуропатија.
Majka mi ima dijabet no jas redovno go meram sekerot i se e vo granicite na normalno.mokeam dosta cesto.ustata znae da mi se isusi.nemam zaguba vo muskulnata masa.kilaza imam malku poveke okolu 7kg.na 163cm.imam 65 kg.a vo vrska so ishranata apetitot mi e normalen no da kazeme odvreme na vreme sum na brza hrana t.e.1 do 2 pati nedelno???
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
... би те прашала дaли си бил војска оти таму ,, се кали челикот,, , ама ете можеби си понежен и поемотивен како личност, твоето тело со 20 ч во автобус претрпе еден ,,патувачки шок,, што можеше да ти се појави дури и т.н.патувачки трмбофлебит поради долго седење со свиткана нога и нециркулирање на крвта во екстремитетите, но тебе конкретно те зафати целосен народно кажано ,,с_клет,, изразено со тремор и слабост што дополнително те натовари во твојата емотивност - што ако сум болен од нешто? треба време да се смири телото, но твојата емотивност доведе до појака сензација со појачана срцева работа која довело до аритмија (не кажа дали чуствуваше и прескоци и дали си имал во моментот и покачен крвен притисок) т.е. тахикардија што 95 удари во минута не се кој знае што високо за да би ти се ординирало веднаш лек, но и како и да е веќе кога ти се дало бета блокатор, мислам дека правилно ти го даде твојот доктор неселктивниот од прва генерација бета блокатор Пропранолол или (таблети - Индерал Галеника од 40 мг ),
зашто?
затоа што немаш ти историја за кардиоваскуларна ( срцева ) болест, ниту ти се најде некое такво пореметување во ЕКГ за да би се ординирало селективен блокатор што дугиот член @Solaire of Astora ти коментира спомнувајќи ги таблетите Небилет кој делува селективно САМО на срцевиот мускул т.е. антагонист на САМО beta1 adrenergic receptor ( како што се атенолол, бетаксолол, бисопролол, метопролол, небиволол, есмолол), докторот ти даде лек што делува неспецифично односно НЕ ДЕЛУВА ДИРЕКТНО т.е. е некардиоселективен симпатолитик бета блокатор, значи тој блокира и бета 1 и бета2 адренергични рецептори блокирајќи ја активноста на адреналинот и норадреналинот, значи со еден збор можност на појава на тахикардија од друго потекло како хормонално, мускулно, дигестивно ( една кила која не е видлива поради некоја положба незгодна да желудникот може да даде при прејадување притискање на дијафрагма и појава на тахикардија и сега што? ќе дадеме лек да го ,,умртвиме,, ритамот на срцето- кардиоселективни ? зарем срцевиот мускул ни е слаб? ма ЈОК ! тоа всушност е последица од прејадување и притискање на желудникот-храната на килата, килата на дијафрагма, дијафрагма на срцев мускул...итн затоа има појава да пациентите сами после некое време пиење на лекот велат дека селективниот лек не делува како треба и пак имаат тахикардија токму поради фактот дека тахикардијата не од причината на срцевиот мускул и самото срце, туку од друго потекло-орган што го дестабилизира тој срцев ритам до појава на тахикардија, тука се прават најголемите грешки што некои лекари не го прифаќаат, а некој како твојот лекар ете правилно ти даде и тоа по четвртинка што е сосема доволно да ти укаже дека едноставно тахикардијата ти е од емотивна страна- хормонална !
не знам колку ме разбра, ама се трудев наједноставно да објаснам !
Јогурт не треба да пие?
 

LeoMessi10

Lionel Andress Messi
Член од
12 април 2008
Мислења
2.316
Поени од реакции
268
Вака:Вчера вечерта играв баскет и во еден момент лошо згазнав на левата нога и кај зглобот се слушна односно јас осетив како прави кррр,паднав на земја и не го осеќав стапалото,убеден дека ми е скршена пробав да станам се слушна пак истото кррр и како стапалото да ми се врати на место кај зглобот,после тоа немав некоја претерана болка додека беше загреано местото,ама еве денес имам и оток и болка.Муабетот ми е како да препознаам дали е скршеница или не?Фала унапред.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Majka mi ima dijabet no jas redovno go meram sekerot i se e vo granicite na normalno.mokeam dosta cesto.ustata znae da mi se isusi.nemam zaguba vo muskulnata masa.kilaza imam malku poveke okolu 7kg.na 163cm.imam 65 kg.a vo vrska so ishranata apetitot mi e normalen no da kazeme odvreme na vreme sum na brza hrana t.e.1 do 2 pati nedelno???
Кога и како мериш шеќер? после јадење, пред јадење? ај пробај во 1/4 чаша вода, стави 1 лажица шеќер, растопија и и конзумирај ја. После 1, и 2h мери. На исти прсти но на различна рака - двата показалци на пример.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.128
Поени од реакции
15.962
Вака:Вчера вечерта играв баскет и во еден момент лошо згазнав на левата нога и кај зглобот се слушна односно јас осетив како прави кррр,паднав на земја и не го осеќав стапалото,убеден дека ми е скршена пробав да станам се слушна пак истото кррр и како стапалото да ми се врати на место кај зглобот,после тоа немав некоја претерана болка додека беше загреано местото,ама еве денес имам и оток и болка.Муабетот ми е како да препознаам дали е скршеница или не?Фала унапред.
Како да познаеш ... ваљда на ренген? :unsure:
Јас еднаш свиткав зглоб на нога, но јас не слушнав крррр, малку ми отече и помодри местото, не ја гњавев некој ден и ми помина.
Зависи колкав е отокот и болката, ако се значителни, оди да те снимат.
 
Член од
6 јули 2016
Мислења
10
Поени од реакции
1
Пред два дена се дигав на вратило и одеднаш кога се напрегнав ми дојде некоја болка во задниот дел на главата каде што завршува рбетот осетив како да ми се укочи главата потоа ми помина, но ете сега пак истото ми се случи кога правев склекови..Што може да е тоа знае ли некој ? :vrtioci::vrtioci:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.927
Поени од реакции
35.379
Здраво! Три недели оперирана од тироидна жлезда, а гласот сеуште е фатен, зборувам (шепотам) со напор. Многу сум загрижена ☹

...јас не знам што би ти рекла повеќе од лекарите и хирурзите кои те оперирале, ама ај ќе кажам што знам па можеби ќе има нешто ново што не ти кажале...

-спиењето треба да ти биде со подигната глава најмалку 30 степени од креветот за да не би голтала нешто ако се уште се дренира од грлото, а и истото подобро ,,се одмара,,...

-не смееш нагли седнувања да правиш туку полека ќе седнуваш оти ако нагло седнуваш можни се појави на вртоглавица што ќе те уплашат, а тоа е поврзано со остранетата жлезда...

-не смееш да се наведнуваш нанапред и да земеш нешто на пример од под, оти вените на вратот се виткаат и може да добиеш болка која ќе те уплаши...

-болка на грло најчесто после операцијата трае недела дена па после мора да се намали и исчезне...

-не смееш да се заморуваш со домаќински тешки работи, спорт, фитнес и све што е напор што доведува до задишување па дури и до повреда на местото поради напорот, но тоа не значи дека треба да лежиш во кревт, напротив бавни движења се дозволиви дури и качување по скали, но со одмор да не се забивташ...

-не знам колку години имаш, но доколку имаш покачен крвен притисок почесто да го мериш и да земаш терапија оти сосема малку покачување на крвниот притисок ќе направи поголем напор на вратните вени, а со тоа ќе се оптовари местото каде е оперирано...

-секогаш внимавај да тоа место да биде суво, не смее да биде влажен вратот и доколку се уште се дренира местото веднаш да смениш преврската да биде суво, највероватно од почеток ти дале и аналгетици за болките кои си ги имала ама сега по 14 ти ден би требало да ги немаш...

-ретко е забрането да се јаде конзистентна храна, најчесто е дозволено да се јаде било каква конзистентна храна, но сепак за добро на грлото нека биде помека храната...

сега ова твоето што праша, после операција дозволено е да се говори, но по можност тивко дури со шепотење, секое посилно напрегање при говор може да доведе до болка и оток на местото на операција, а со тоа може да се створи услови за иритација и закачување на некој вирус од воздух (мн ретко но се случува), затоа да избегаваш контакт со настинати и луѓе што кашлат итн...инаку вокалната рехабилитација може да трае од неколку недели до неколку месеци со засипнатост и неможност на постигнување на високи ноти или опши замор при говор што се должи на близината на нерви до жлездата одговорни за движење на гласните жици....

-стегањето на грлото е нормална појава оти е рана нели? но доколку се појави симптом да не можеш да дишиш или тешко дишеш тогаш мора да се јавиш на лекар највероватно имаш оток кој притиска и мора да ти го санираат...

-многу е важна исхраната, не смееш да јадеш морска храна ниту свинско, избегавај благи работи, не смееш да пушиш ниту да седиш во простории кои се зачадени со цигари, ама и се општо зачадени од друго горење поради можност на иритирање на грлото и природниот нагон на кашлање што ќе ти направи пречки на раната...

-мнгу е важно сега да внимаваш на КАЛЦИУМОТ ВО КРВТА, не смее да ти падне испод нормала, затоа мора да примениш храна богата со калциум од тип на сирење, урда, јогурт...:pipi:

-тенка облека мора да носиш, но да го покрие местото од директна светлина, доколку можеш по ова време некои памучни тенки марами не би било лошом, лузните ќе си ги лечиш после 4 месеци до тогаш нека нема сонце...

-некои промени може да почуствуваш, на пример слаба болка на цервикс на матката да знаеш тоа е од операцијата, потоа може да почувствуваш после операција едно 2,3 дена пецкање на усните и на рацете и тоа е само пради падот на серумскиот калциум што ти го спомнав погоре да внимаваш многу !!!

-се надевам дека можеби ти дале орално да внесуваш калциум и ВИТ Д како превентива? Највероватно ти дале и лек ,,левотироксин,, тоа е хемиско - генерично име , а фабрички имиња има многу -Еутирокс...итн... кој мора да го внесуваш пола час пред доручек секој ден оти тоа ти веќе заменувачкиот хормон што ја немаш жлездата веќе и затоа се пие цел живот..

-ако не ти се извадени конците или тие се конци кои ,,сами се топат,, во ткиво и не се острануваат по правило после 14 дена треба да се јавиш кај хирургот за ре_евалуација односно да направи повторно заклучок околу оперативното место ... многу е важно на непостоење на хематом кои може да направи компликации од таа насобрана крв па дури хирургот може да направи реоперација(повторно да оперира)
...па, мислам горе доле ти објаснив и сигурно ова све го знаеш, ама ако да повториме не е лошо нели?
поздрав и се надевам дека ќе ти биде подобро !!! (y)
 
Член од
6 јули 2016
Мислења
10
Поени од реакции
1
Пред два дена се дигав на вратило и одеднаш кога се напрегнав ми дојде некоја болка во задниот дел на главата каде што завршува рбетот осетив како да ми се укочи главата потоа ми помина, но ете сега пак истото ми се случи кога правев склекови..Што може да е тоа знае ли некој ? :vrtioci::vrtioci:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Пред два дена се дигав на вратило и одеднаш кога се напрегнав ми дојде некоја болка во задниот дел на главата каде што завршува рбетот осетив како да ми се укочи главата потоа ми помина, но ете сега пак истото ми се случи кога правев склекови..Што може да е тоа знае ли некој ? :vrtioci::vrtioci:
диши убаво и вратот прав
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.927
Поени од реакции
35.379
[/DOUBLEPOST]
Пред два дена се дигав на вратило и одеднаш кога се напрегнав ми дојде некоја болка во задниот дел на главата каде што завршува рбетот осетив како да ми се укочи главата потоа ми помина, но ете сега пак истото ми се случи кога правев склекови..Што може да е тоа знае ли некој ? :vrtioci::vrtioci:


...ако само си ,,се дигнал на вратило,, и ,, кога си правел склекови,, проблемот со болка во задниот дел на главата може да биде :
1. НЕДОВОЛНО ВРЕМЕНСКИ ЗАГРЕАН за да би се дигнал на вратило каде се активираат многу мускули и потребна сила за подигање на целото тело !
2. НЕСООДВЕТНИ ВЕЖБИ кои не ги загреваат соодветните мускули кои учествуваат во активноста на вежбањето на вратило!
3. НЕПОЗНАВАЊЕ НА ПОСТАПНО ЗАГРЕВАЊЕ за да би се продолжило на вратило што се постигнува со присуство и консултација на професинален тренер или познавач на физички вежби!



исто важи и за склековите кога се активираат стартно многу мускули, па дури и тие вратни за да би се држела главата со поглед нанапред како на сликата И ТРЕБА ДОООООБРО ЗАГРЕВАЊЕ пред да се направат тие склекови!
п.с.
болката? некој мускул ти се истегнал кој не бил добро загреан, а доколку имаш постојана болка можно и воспаление на некој муслул што за 3 дена би требало да попушти !
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Дома имам Relax & Tone и планирам да го користам за слабеење. По некоја логика тој функционира слично како кавитацијата, т.е. ги распрснува масните клетки. Но ме интересира што се случува откога ќе се распрснат масните клетки, дали маснотиите ќе бидат исфрлени преку лимфата и крвотокот, па преку урината? И дали од таквиот начин на слабеење има некаква штета? @bijons @maja-maja
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.927
Поени од реакции
35.379
Дома имам Relax & Tone и планирам да го користам за слабеење. По некоја логика тој функционира слично како кавитацијата, т.е. ги распрснува масните клетки. Но ме интересира што се случува откога ќе се распрснат масните клетки, дали маснотиите ќе бидат исфрлени преку лимфата и крвотокот, па преку урината? И дали од таквиот начин на слабеење има некаква штета? @bijons @maja-maja

... не знам зашто имаш дојам дека со ваков вибрирачки масажер можеш да ослабнеш, самото име укажува дека е за релаксирање, опуштање и масажа, т.е. замена на мануелна масажа, прашање до тебе? ако одиш секојдневно на целосна масажа ќе ослабнеш? што мислиш? јас велам НЕ ! додека не ставиш,, фластер,, на уста и додека ТИ самиот со твоја сила не ,, го стресеш твоето сало т.н. ВЕЖБИ,, не ја бидува работата за слабеење туку само ќе се лажеме !

upload_2017-7-9_17-37-47.jpeg


вакви апаратури за масирање и ,,т.е. пробивање на масните клетки,, имаше уште не памтам од кога, замисли да имаш некоја воспалена вена длабоко што не се гледа, а ти со ова вибрација ќе ја растресеш? лично јас не ги одобрувам овие комерцијални апарати за масажа и релаксирање со цел за слабеење, би рекла ова е за мрзливите кои сакаат да лежат во кревет да се ,,дрмат,, со ова и да ослабнат мало сутра! :D



да речеме ми треба релаксирање и масажа, а покрај мене нема никој, а мене ме мрзи самата да се масирам тогаш ќе легнам ќе го уклучам ова чудо и тоа нека работа малку на мене, И ТОЛКУ ниту 5 мин не ќе издржиш ќе ти биде досадно и веќе цела недела нема да го користиш и ќе го фрлиш!
Масажа ДА ! релаксирање ДА ! но слабеење без гладувње и физички вежби не ја бидува ! прво тие две работи па после ова наместо рачна масажа на нападнатите делови со целулит (сало) може со вибрирање и масирање со апаратот !
п.с.
сите третмани во салоните а убавина за остранување на целулит, масажа и слично е секогаш пропратена со протокол на исхрана и список што смееш и што не смееш, како и физички вежби што мислиш што е решавачки за слабеењето? :)
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Јас тешко дека ќе го преживеам летово, почеток на месец Јули сме, а тек до Септември ... деновиве се доста долги и претопли, да патувам до некаде каде што е поладно и попријатно ноу-уеј, а овде во Скопјево секој ден се потам и постојано ми се повраќа и ме боли главата, вратот, ми се врти 24/7 ... имам хипотиреоза како дијагноза и редовно секој ден пијам Еутирокс 50 мг, но незнам дали овие симптоми имаат врска со тоа !
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Јас тешко дека ќе го преживеам летово, почеток на месец Јули сме, а тек до Септември ... деновиве се доста долги и претопли, да патувам до некаде каде што е поладно и попријатно ноу-уеј, а овде во Скопјево секој ден се потам и постојано ми се повраќа и ме боли главата, вратот, ми се врти 24/7 ... имам хипотиреоза како дијагноза и редовно секој ден пијам Еутирокс 50 мг, но незнам дали овие симптоми имаат врска со тоа !
Тоа е генетика, и модерен живот како нашите дедовци и баби живееле без проблем а исто и пушеле и пиеле и јаделе се живо?

Плус ако се погоди некој што е малерозен како тебе и тоа е. Сепак ти појди си кај доктор, тој ќе ти каже се што треба
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Јас тешко дека ќе го преживеам летово, почеток на месец Јули сме, а тек до Септември ... деновиве се доста долги и претопли, да патувам до некаде каде што е поладно и попријатно ноу-уеј, а овде во Скопјево секој ден се потам и постојано ми се повраќа и ме боли главата, вратот, ми се врти 24/7 ... имам хипотиреоза како дијагноза и редовно секој ден пијам Еутирокс 50 мг, но незнам дали овие симптоми имаат врска со тоа !
се е до психата
притисокот каков ти е?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom