Дежурна Ординација! #2

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Смири се не е кој знае што. Нека дрмне појако кафе, една кока кола па види.
Ако има проблеми на лекар и редовни апчиња.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Течности покачуваат притисок, вода. Ако и е многу тешко не се двоуми 194 - брза помош и инсистирај брзо да дојдат.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Де бре, пред да отворам темава мислев 220-200 е пишано. Кафе напрај и, кока кола нека испие, нешто солено нека касне, сирење, а јогурт и млеко никако. Ако веќе има други симптоми или брза помош или носи ја на дежурен.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Majkami ima problen so krvniot pritisok, i momentalno i e 100-80. Sto da pravam sto da i dadam?
Рузмарин качува многу лесно, ама 100 не е некој проблем - како што кажа кадаиф, ако се осеќа ок нема потреба за интеревенции.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.681
Majkami ima problen so krvniot pritisok, i momentalno i e 100-80. Sto da pravam sto da i dadam?
... требаше да кажеш дали имала моментални здравствени тегоби од можен пореметен притисок кој во тек на 15 минути бил измерен три пати и покажувал таква иста вредност од 100- 80 и мерен со каков апарат?...
телото не е робот да биде идеално, често пати наеднаш може да ни дојде лошо во смисол на срцебиење, вознемиреност и општа нелагодна состојба на телото и некој во таа ситуација го мери притисокот кој покажува пореметување и веднаш се паничи, да за краток период се добие нагли перисталтични движења и нагон за во тоалет и после испразнување на дебелото црево односно голема нужда све се смирува и притисокот се стабилизира како најнормална реакција на телото...
многу зависи и човечкиот фактор доколку апаратот е со слушалици, доколку е живин тогаш уште поосетлив при движење веднаш дава погрешни откуцаи така да може по второ мерење да покаже 120- 80 ...
така да има многу причини, секогаш крвниот притисок треба да биде со иста вредност (премала & превисока) преку цел ден дури два дена, па да се рече дека е пореметен... инаку и при нагла емотивна замисла може наеднаш да се покачи дури и до 180-100 за да со смирување спадне пак на нормала... за проблематичен кр.притисок ќе кажеме кога таа вредност е присутна два дена при различни телесни позиции, движење и исхрана... ;)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Последна активност: вчера 21:55

Изгледа не му било толку итно штом не се ни уклучил да ги прочита одговорите..

Sent from my A8 using Tapatalk
 
Член од
7 јули 2011
Мислења
133
Поени од реакции
31
iskustvo so evropskava bolnica,odnosno turskata vo gjorce moze da kaze nekoj za slucaj keratokonus.i cross linking metoa .se izvinuem so pisav tuka nemozev za oftamologija neso po specificno da pobaram fala
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
iskustvo so evropskava bolnica,odnosno turskata vo gjorce moze da kaze nekoj za slucaj keratokonus.i cross linking metoa .se izvinuem so pisav tuka nemozev za oftamologija neso po specificno da pobaram fala
Сестра ми отиде таму за диоптер да и одредат и испадна со грешен диоптер шетала цело време и откако има наочари со диоптер одреден од очната, не се жали. Исто братучетка отстрани диоптер ласерски, само пофалби, тетка ми имаше исто проблем и направиле серум, го отстраниле проблемот. Не сум била лично јас но само пофалби имам од блиски за болницава.
 
Член од
7 јули 2011
Мислења
133
Поени од реакции
31
Сестра ми отиде таму за диоптер да и одредат и испадна со грешен диоптер шетала цело време и откако има наочари со диоптер одреден од очната, не се жали. Исто братучетка отстрани диоптер ласерски, само пофалби, тетка ми имаше исто проблем и направиле серум, го отстраниле проблемот. Не сум била лично јас но само пофалби имам од блиски за болницава.
fala na odgovorot.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
Од сабајле имав болки во пределот кај црцето и сеа се повеке и повеке ме боле.. Како да опишам како да ме стега, иначе имам 16год.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.681
Од сабајле имав болки во пределот кај црцето и сеа се повеке и повеке ме боле.. Како да опишам како да ме стега, иначе имам 16год.
...да не си вежбал без загревање или нешто претерано, си направил нагло движење, дигање или си спиел незгодно свиткан ...? ... да не мислиш многу, напиј си еден аналгин !
 
Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
...да не си вежбал без загревање или нешто претерано, си направил нагло движење, дигање или си спиел незгодно свиткан ...? ... да не мислиш многу, напиј си еден аналгин !
Можно е да сум спиел незгодно :)

Викаш без секирации а?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom