Дежурна Ординација! #2

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.600
Поени од реакции
34.793
Нешто против пукнати капилари околу десната јаболчница ? Постојат ли нешто кремови или слично ? Или да си одам на дерматолог ?
... хм, јаболчница? мислиш очна јаболчница или јаболчница на лицето? штом спомнуваш дека ќе одиш на дерматолог, тогаш логички мислиш на јаболчница на лицето, оти да ти беше на око ќе кажеше офталмолог односно очен доктор! :)... како и да е, ќе спомнеме за двете јаболчници !


...десната очна јаболчница, ако имаме пукнати капилари (самата појава наречена субконјуктивално крварење), не мора веднаш да се паничиме, оти тоа може да биде нормална појава, пример при нагло кивање, кашлање поради поосетливи капилари може да дојде до нивно пукање, поради преголем замор како резултат на концетрирано гледање на ТВ, компјутер, па и читање..итн ( препоставка дека пукањето не е од зголемен притисoк во окото како последица од нагло покачување на крвниот притисок, дијабет, глауком и различни очни инфекции) исчезнувањето ќе бара малку време од неколку дена за да може таа ,,истурена крв,, да се ресорбира во белката на окото, можеби неколку минутно ставање на лушпи од краставица или некоја полуладна облога над затворени капаци би помогнало... :rolleyes:

доколку имаме пукнати капилари најчесто околу носот, образите тоа сигурно не се случува прв пат сега , туку сигурно од детството се има такво црвенило, но како деца тоа си беше знак на здравје со црвени обравчиња, но кога веќе сме пораснати се приметува дека тоа црвенило всушност се пукнати капилари кои се само естетска незгодна ситуација која создава и те како нервоза, а најчесто се појачува при нагли температурни разлики, хормонален дисбаланс, прејако сонце, пресолена и прељута исхрана, ....итн
како дијагноза на ова црвенило, односно пукнати капилари - Rosacea што најчесто ги погодува нежните руси особи и тие со крвна група Rh+A и искрено речено освен со метод на електрокоагулација овие капилари не можат да се остранат ( со многу ултра тенка игла се навлегува во капиларот и се термо коагулира крвта и така како згрутчена крв ќе во тек на време ќе исчезне) ...




денес препорачуваат многу дерматолошки кремови кои индивидуално делуваат и се многу скапи и неефективни во смисол на целосно остранување на црвенилото т.н. Rosacea, би рекла оправдано би било тие кремови со висок УВ фактор (како единствен кривец силното сонце) со напомена за дополнително пиење на таблети Вит Ц,
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: AL.

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016


денес препорачуваат многу дерматолошки кремови кои индивидуално делуваат и се многу скапи и неефективни во смисол на целосно остранување на црвенилото т.н. Rosacea, би рекла оправдано би било тие кремови со висок УВ фактор (како единствен кривец силното сонце) со напомена за дополнително пиење на таблети Вит Ц,
Мислев на лицето. Фала многу добро објаснато. Ќе пробам еден од овие кремови и секако ќе почнам со конзумирање повеќе витамин Ц ( секако умерено,не претерано ).
Фала уште еднаш. Поздрав.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Последниве неколку дена осеќам трнење во прстите на рацете. Иначе во зима рацете ми се многу ладни. Што може да е?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.600
Поени од реакции
34.793
Последниве неколку дена осеќам трнење во прстите на рацете. Иначе во зима рацете ми се многу ладни. Што може да е?
сите прсти: последните две? на двете раце? има промена на боја кога трне?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Последниве неколку дена осеќам трнење во прстите на рацете. Иначе во зима рацете ми се многу ладни. Што може да е?
Pa odgovoro ti e u prasanjata? Zemi razrdaj go teloto so lesni fiskulturni vezbi sekoj den od teloto , uklucuvajki i prstite (otvaramnje-zatvaranje na pesnica).
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
сите прсти: последните две? на двете раце? има промена на боја кога трне?
Сите прсти ми трнат, прво ми трнеа само на левата рака, а сега и на десната. И тоа не е постојано, туку на пример од сабајле, па уште два пати во текот на денот, но кратко трае, а промена на бојата на кожата нема. Незнам колку е поврзано ова, ама неколку дена ме болеше раката во пределот на лактот и пред некој ден самата како да отскокна како рефлекс во еден момент и имав силна болка. А и срцето побрзо ми чука.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.600
Поени од реакции
34.793
Сите прсти ми трнат, прво ми трнеа само на левата рака, а сега и на десната. И тоа не е постојано, туку на пример од сабајле, па уште два пати во текот на денот, но кратко трае, а промена на бојата на кожата нема. Незнам колку е поврзано ова, ама неколку дена ме болеше раката во пределот на лактот и пред некој ден самата како да отскокна како рефлекс во еден момент и имав силна болка. А и срцето побрзо ми чука.


..овие се вратни пршлени Ц1,Ц2,Ц3.Ц4.Ц5.Ц6 , секоја промена може да даде болка на врат (пример вратна дискус хернија),

односно да се зафати нерв ( миело_радикулопатија) па да даде пецкање или осеќај на утрнување на рацете, прстите...

еве местата каде може да имаме пецкање,трнење и болка (зависи колку е напреднато оштетувањето) од вратните пршлени, кој пршлен за кое место на рацете одговара на тие пецкање, трнење или болка ( може само едната или двете раце) ...

според мене, кај тебе, предолгата седечка состојба, несоодветна перница за спиење или висина на главата, како и физичката неактивност во смисла на вежбање на вратните мускули со вежби за врат доведоа до промени на тие пршлени и тоа во почетна фаза, затоа што се уште немаш болки на вратот туку само повремени пецкања и трнења, тоа што секогаш имаш насабајле е поради мирување на вратот за време на спиење (и топлина од постелата која не е баш погодна) и кога се будиш на сабајле доаѓа до таква реакција на пршлените што ти го осеќаш со утрнување и пецкање, а тоа во текот на денот, можно е кога си присутен пред ПЦ со наведната глава или несоодветна положба па при станување доаѓа до осеќај на прстите...

а тоа што во моментот добиваш посилно срцбиење нема врска со сето ова, тоа едноставно е природна нормална реакција на симпатикус на твојата состојба што ја Ти ја истакнуваш со страв дека тоа трнење е нешто недај боже нешто лошо...
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Сите прсти ми трнат, прво ми трнеа само на левата рака, а сега и на десната. И тоа не е постојано, туку на пример од сабајле, па уште два пати во текот на денот, но кратко трае, а промена на бојата на кожата нема. Незнам колку е поврзано ова, ама неколку дена ме болеше раката во пределот на лактот и пред некој ден самата како да отскокна како рефлекс во еден момент и имав силна болка. А и срцето побрзо ми чука.
Дали те болат прстите?

Дали те пече кожата?

Дали ти е топло - како склет?

Дали си мерел шеќер?

Колку си тежок и како се раниш?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Дали те болат прстите?

Дали те пече кожата?

Дали ти е топло - како склет?

Дали си мерел шеќер?

Колку си тежок и како се раниш?
Немам ништо од тоа, единствено во моменти осеќам болка во пределот на лактот/подлактицата, а пред некое време на тоа место и раката како да ми отскокна и имав силна, но кратка болка. Што се однесува до шеќерот не сум мерел во последен период, но кога сум го мерел бил во граници на нормала. Тежината ми е согласна со висината, поточно ми беше, но периодов мислам дека се здебелувам од проста причина што доста јадам, се прејадувам, а храната периодов не ми е нешто посебно здрава. Иначе се хранам здраво, но периодов некако од премногу обврски се запоставив.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Немам ништо од тоа, единствено во моменти осеќам болка во пределот на лактот/подлактицата, а пред некое време на тоа место и раката како да ми отскокна и имав силна, но кратка болка. Што се однесува до шеќерот не сум мерел во последен период, но кога сум го мерел бил во граници на нормала. Тежината ми е согласна со висината, поточно ми беше, но периодов мислам дека се здебелувам од проста причина што доста јадам, се прејадувам, а храната периодов не ми е нешто посебно здрава. Иначе се хранам здраво, но периодов некако од премногу обврски се запоставив.
Мери го пак шеќерот, 2h после јадење, изеди 1 јаболка и 1 лажиче мед. Како циркулацијата?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Мери го пак шеќерот, 2h после јадење, изеди 1 јаболка и 1 лажиче мед. Како циркулацијата?
Холестерол немам, висок крвен притисок немам (единствено што пред некој ден ми беше околу 130 со 80), попуштени вени немам, на испитување на трансфузиологија пред пола година - година се беше добро, единствено што во зима рацете ми се премногу ладни. Буквално да одам да измијам раце или да излезам на тараса после тоа стојат ладни со саати. И да ги доближам до греалка нема да се згреат, единствено кожата ќе поцрвени.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Холестерол немам, висок крвен притисок немам (единствено што пред некој ден ми беше околу 130 со 80), попуштени вени немам, на испитување на трансфузиологија пред пола година - година се беше добро, единствено што во зима рацете ми се премногу ладни. Буквално да одам да измијам раце или да излезам на тараса после тоа стојат ладни со саати. И да ги доближам до греалка нема да се згреат, единствено кожата ќе поцрвени.
Анксиозен да не си ? нозете ладни ли ти се, дали имаш видливи вени на нив?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.600
Поени од реакции
34.793
не сакам да се мешам, ама муабетов односно Psyside_ова анамнеза ја зема малтене Sungerot Bob е дедо, а не младо момче ...не за друго, да не се пикне чивија на хипохондрија, па тешко се лечи субјективното чувството дека сите болести ги има Sungerot Bob ... :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
не сакам да се мешам, ама муабетов односно Psyside_ова анамнеза ја зема малтене Sungerot Bob е дедо, а не младо момче ...не за друго, да не се пикне чивија на хипохондрија, па тешко се лечи субјективното чувството дека сите болести ги има Sungerot Bob ... :)
Голем дел од популацијата е подложна на лоша исхрана, и слични негативни здраствени состојби. Кога идеш на доктор на пример, докторката пред да ти постави дијагноза тестира и поставува повеќе прашања, тоа е единствениот начин. Преку интернет е скоро невозможно али може да се опипа терен, и да се проверат најчестите симптоми - за тоа потребни се многу детали, затоа и повеќе прашања. Огромен дел од популацијата не ни знае на пример дека патат од метаболички синдром или пре-диабет, па затоа додека не се тестира шеќер и притисок неколку пати во денот - неделата, оние тестови за шеќер кога ти зимаат крв на гладно срце значат едно големо ништо за правилна дијагноза на таа состојба, пре диабетот најчесто не е асоциран со низок/визок шеќер кога не си јаден, него покачен кога си.

Атеросклерозата која е поврзана со многу аспекти кои ги наброја Сунгерот, се појавува уште на 10-15 години, па така дали е млад или не, не менува многу ако исхраната му е лоша и не е физички активен, не сугерирам дека ја има, али се е можно у денешно време. Може да е и нешто сосема трето, но секогаш се почнува од по честите проблеми.
 
Член од
20 мај 2016
Мислења
45
Поени од реакции
3


..овие се вратни пршлени Ц1,Ц2,Ц3.Ц4.Ц5.Ц6 , секоја промена може да даде болка на врат (пример вратна дискус хернија),

односно да се зафати нерв ( миело_радикулопатија) па да даде пецкање или осеќај на утрнување на рацете, прстите...

еве местата каде може да имаме пецкање,трнење и болка (зависи колку е напреднато оштетувањето) од вратните пршлени, кој пршлен за кое место на рацете одговара на тие пецкање, трнење или болка ( може само едната или двете раце) ...

според мене, кај тебе, предолгата седечка состојба, несоодветна перница за спиење или висина на главата, како и физичката неактивност во смисла на вежбање на вратните мускули со вежби за врат доведоа до промени на тие пршлени и тоа во почетна фаза, затоа што се уште немаш болки на вратот туку само повремени пецкања и трнења, тоа што секогаш имаш насабајле е поради мирување на вратот за време на спиење (и топлина од постелата која не е баш погодна) и кога се будиш на сабајле доаѓа до таква реакција на пршлените што ти го осеќаш со утрнување и пецкање, а тоа во текот на денот, можно е кога си присутен пред ПЦ со наведната глава или несоодветна положба па при станување доаѓа до осеќај на прстите...

а тоа што во моментот добиваш посилно срцбиење нема врска со сето ова, тоа едноставно е природна нормална реакција на симпатикус на твојата состојба што ја Ти ја истакнуваш со страв дека тоа трнење е нешто недај боже нешто лошо...
Da se nadovrzam na temava...imam ulcerozni promeni na C4 I C5 e sega jas nemam bolki osven nekoja naelagodnost vo predelot na pazuvite i kaj laktot no imam otekuvanje na dlankite so prstite i prvenstveno za toa otidov kaj lekar.nekoj lekar mi vika od toa e CERVIKOBRAHIJALEN SINDROM drug mi vika nemoze da e od toa toa dava bolka.pravev dolpler na veni i se e o.k e sea vo posledno vreme koga stanuvam nautro racete mi se otrpnati a i preku denot znaat da mi trnat i osekam kako mravki da mi lazat prstite mi se kocat kaj malite zglobovi racete nonstop ladni a otokot si stoe veke 2 meseca so taa razlika sto nekogas e silno izrazen a pocesto blago.pomos sovet mislenje???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom