Дежурна Ординација! #2

Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Ми отече заб од внатрешна страна, не ме боли ама иам топче.
Сега до понеделник треба да чекам. Cymoral? Ќе го симне отокот?
Nekoja mirizba cudna osekas? Moze gnojn topka da e sto ne si posla denes na zabar?
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
118
Поени од реакции
157
Nekoja mirizba cudna osekas? Moze gnojn topka da e sto ne si posla denes na zabar?
Не не, расипан заб имам дефинитивно е забот. Се канам да одам на заболекар незнам колку време.
Само знам дека и антибиотик треба со cymoralot ама сабота е нема од кај да зеам, треба брза помош да одам а не ми се оди. Тоа ми беше дали само cymoralot ќе го симне за понеделник таман да го фане лекарот забот.

Надополнувам: знаеш дека можно е да е тоа, само немам миризба.
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Не не, расипан заб имам дефинитивно е забот. Се канам да одам на заболекар незнам колку време.
Само знам дека и антибиотик треба со cymoralot ама сабота е нема од кај да зеам, треба брза помош да одам а не ми се оди. Тоа ми беше дали само cymoralot ќе го симне за понеделник таман да го фане лекарот забот.

Надополнувам: знаеш дека можно е да е тоа, само немам миризба.
E toa za cymoralot nz..
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Ama nema tuka sto loso da kazueme. Ti stalno mislis ili na najlosoto ili deka ke se razbolis. Ja ednostavno ne svakam zosto Ako odis na rabota sansite se golemi da se razbolis pa da ti dadat boleduvanje. Aj ke ti dadat i sto koga ke zavrsi? Opet ke trazis? Ne veruvam deka ima nekoj sto ke ti dava plata a ti da ne rabotis. Ako mislis deka nemozes izlezi. Najdi rabota poosodvetna za tebe. Ne da zabusavas. Najdobro nameren sovet
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Ama nema tuka sto loso da kazueme. Ti stalno mislis ili na najlosoto ili deka ke se razbolis. Ja ednostavno ne svakam zosto Ako odis na rabota sansite se golemi da se razbolis pa da ti dadat boleduvanje. Aj ke ti dadat i sto koga ke zavrsi? Opet ke trazis? Ne veruvam deka ima nekoj sto ke ti dava plata a ti da ne rabotis. Ako mislis deka nemozes izlezi. Najdi rabota poosodvetna za tebe. Ne da zabusavas. Najdobro nameren sovet
Ne gresno si sfatil, jas samo rekov deka momentalno kaj sto sum promaja od site strani, jas sum nezna pa se razboliv toa bese seee
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.873
Вчера правав тест за Helicobacter Pylori преку крв и кај резултат ми пишува 23 реактивен NTU/mL при референтни вредности <15 негативен, од 15 до 20 граничен и >20 позитивен.
Е сега, разбирам дека тестот е позитивен на бактеријата, ама дали вредноста укажува на потреба да ја пијам тројната терапија со антибиотици или може да пројде и без тоа?
Инаку тестот беше препорачан од кардиолог при дијагноза хроничен перикардитис. Не прашав за поврзаноста па ако има некој упатен нека каже.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.475
Поени од реакции
7.776
Вчера правав тест за Helicobacter Pylori преку крв и кај резултат ми пишува 23 реактивен NTU/mL при референтни вредности <15 негативен, од 15 до 20 граничен и >20 позитивен.
Е сега, разбирам дека тестот е позитивен на бактеријата, ама дали вредноста укажува на потреба да ја пијам тројната терапија со антибиотици или може да пројде и без тоа?
Инаку тестот беше препорачан од кардиолог при дијагноза хроничен перикардитис. Не прашав за поврзаноста па ако има некој упатен нека каже.
Доколку веќе си ја пиела еднаш тројната комбинација, овој тест не може да каже дали инфекцијата е излечена или не, пошто тестот детектира антитела против бактеријата и тестот ќе биде позитивен со години иако инфекцијата е излечена, во овој случај ќе биде потребно да се направи гастроскопија за да се утврди дали навистина има активна хеликобактер инфекција. Доколку не си пиела потребно е веќе да почнеш со тројната комбинација.

Што се однесува со хеликобактерот и перикардитисот не гледам поврзаност и не знам зашто кардиологот ти го препорачал тестот, освен ако нешто не си се пожалила успат дека имаш киселини.
 
Последно уредено:
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.873
Доколку веќе си ја пиела еднаш тројната комбинација, овој тест не може да каже дали инфекцијата е излечена пошто тестот детектира антитела против бактеријата и тестот ќе биде позитивен со години иако инфекцијата е излечена, во овој случај ќе биде потребно да се направи гастроскопија за да се утврди дали навистина има активна хеликобактер инфекција. Доколку не си пиела потребно е веќе да почнеш со тројната комбинација.

Што се однесува со хеликобактерот и перикардитисот не гледам поврзаност и не знам зашто кардиологот ти го препорачал тестот, освен ако нешто не си се пожалила успат дека имаш киселини.

Лечена ми е бактеријата на два пати и тоа последниот пат пред 2 години можеби. Лани правев гастроскопија и тогаш наодот за бактерија беше негативен.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.475
Поени од реакции
7.776
Лечена ми е бактеријата на два пати и тоа последниот пат пред 2 години можеби. Лани правев гастроскопија и тогаш наодот за бактерија беше негативен.
Тогаш нема потреба да пиеш антибиотици.

При овој исказ, самиот тест бил безсмислен.
 
Член од
7 јули 2011
Мислења
309
Поени од реакции
57
Ve molam za pomos. Dali nekoj od vas znae. Dali vo makedonjia ima baza na donatori na koskena srz. Stanuva zbor za 1 godisno detence so narusen imunoloski sistem. Potreben e donatoer so koj sto e kompatibilen 100%. Ve molam za brz osgovor
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Ve molam za pomos. Dali nekoj od vas znae. Dali vo makedonjia ima baza na donatori na koskena srz. Stanuva zbor za 1 godisno detence so narusen imunoloski sistem. Potreben e donatoer so koj sto e kompatibilen 100%. Ve molam za brz osgovor
Прогуглав и водов дека 2012 има некаков проект во врска со пресадуваеето коскена срвевина. Оди на страната doktori.mk
Верувам дека таму ќе добиеш најрелевантни информации.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Освен со маслиново масло и масло од кантарион со што друго од храна може да се уништи хеликобактерот?:)
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
867
Еве веќе три месеци имам болки од десната страна на стомакот под реброто. Не смејам да се накашлам,не смејам да кивнам,оти страшно боли тогаш. Го снимав грбот,направив ехо на сите органи,целосна крвна слика,но ништо не ми открија. Ни лековите не помагаат,туку само во одредена мера смируваат. Некој совет?
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.731
Поени од реакции
2.548
Еве веќе три месеци имам болки од десната страна на стомакот под реброто. Не смејам да се накашлам,не смејам да кивнам,оти страшно боли тогаш. Го снимав грбот,направив ехо на сите органи,целосна крвна слика,но ништо не ми открија. Ни лековите не помагаат,туку само во одредена мера смируваат. Некој совет?
Имав слични симптоми на овие пред неколку години. Страшна болка веднаш под последното ребро при кашлање, кивање и смеење. Ми открија дека дел од белодробното крило ми се залепило само за себе. Лек нема, си поминува само од себе, ама му треба време. Така да нека те види некој пулмолог да не е и твоево нешто слично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom