Дежурна Ординација! #2

Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
867
Имав слични симптоми на овие пред неколку години. Страшна болка веднаш под последното ребро при кашлање, кивање и смеење. Ми открија дека дел од белодробното крило ми се залепило само за себе. Лек нема, си поминува само од себе, ама му треба време. Така да нека те види некој пулмолог да не е и твоево нешто слично.
Благодарам на совет :)
 
Член од
19 ноември 2013
Мислења
15
Поени од реакции
4
Примав терапија extencilinne 1200 седум инекции заради зголемено AST 400. На микробиологија ми беше пронајдена mycoplasma pneumoniae и во брис од нос имав haemophilus influenzae. Кардилогов што ме лечи ми ги препиша заради заштита на срцето и не ме пушташе да бидам во активен тренажен процес. Во понеделников завриши последното делување на пеницилинот мислам 21 ден одкако ја примив последната инекција. Додека ги примав инекциите ме фати вирусот и од цела фамилија јас најтешко го прележав со 5 дена температура 39 дојдов дури и до 2 инфузии. Кардиологот сметаше дека имам стрептокока (група а) и дека ми го оштетува срцето, заради тоа што еднаш ми се слоши.
Денеска ги земав резултатите од биохемија и лабараторија во државна болница и се испостави следново: aso 270.5 граници> 0.0/200.0, alp2s = 65 граници >38/126 astl=19 граници>10 do 34 altl = 19 граници>10-45 ова е од биохемиска , а на микробиологија во крв :influenza b igG (позитивно) и mycoplasma pneumoniae igM (позитивно) а asto =325.
Како е возможно после инекции пеницилин јас сеуште да имам бактерии и одма одкако престана делувањето на антибиотикот да имам воспалени крајници ???
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.834
Поени од реакции
14.195
Денес нешто почна да ме боли десното око кога го затворам, што може да биде?

Последниве денови сум нешто настинат и затнат, а мене ме мава на синуси одма па не знам дали ова има некаква врска со окото бидејќи прочитав може да биде предизвикана болка во окото ако имаме проблеми со синус или вирус.
Мислење?
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
2 дена имам покачена температура преку денот се симнува а навечер се качува до 38, иако правам се пијам парацетамоли, лимони нз колку изедов, лук исто така јадев, облоги со оцет и не сака, еве сега се качи на 37.3 некој совет?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.082
Поени од реакции
6.708
2 дена имам покачена температура преку денот се симнува а навечер се качува до 38, иако правам се пијам парацетамоли, лимони нз колку изедов, лук исто така јадев, облоги со оцет и не сака, еве сега се качи на 37.3 некој совет?
пиј повеќе течности,овошно-зеленчукови сокови мешај прави што ти е убаво,пилешка супа,легнување навечер со време,повеќе дружење со симпатијата..........

ко ќе замини над 38.5 температурата тогаш бери гајле,здрава си ко дрен (y)
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
пиј повеќе течности,овошно-зеленчукови сокови мешај прави што ти е убаво,пилешка супа,легнување навечер со време,повеќе дружење со симпатијата..........

ко ќе замини над 38.5 температурата тогаш бери гајле,здрава си ко дрен (y)
Хехе ме насмеа се од ова правам освен дружење со било кого во ваква состојба
 

InStealth

Лабаво лавабо
Член од
10 февруари 2015
Мислења
221
Поени од реакции
560
Ve molam za pomos. Dali nekoj od vas znae. Dali vo makedonjia ima baza na donatori na koskena srz. Stanuva zbor za 1 godisno detence so narusen imunoloski sistem. Potreben e donatoer so koj sto e kompatibilen 100%. Ve molam za brz osgovor
Да,има. Ќе се јавиш на Институтот за Имунологија,на Медицински факултет и таму ќе ти кажат што понатаму.Барајте го Дејан Трајков или Александар Петличковски.Регистарот за донори е отворен веќе 3-4 години
Среќно !
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
498
Поени од реакции
325
Ај ако има некој итна е работата. Пијам терапија Нифуран а моментално многу ме боли забот и ми потекѕва и не можам да спијам, сакам да земам ибупрофен за забот дали е штетна оваа кожбинација? пс: алергичен сум на аналгин и бактрим
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Може некој да ми објасни како може човек 31-годишен да има срцев напад и да почине на лице место?
 

InStealth

Лабаво лавабо
Член од
10 февруари 2015
Мислења
221
Поени од реакции
560
Може некој да ми објасни како може човек 31-годишен да има срцев напад и да почине на лице место?
Исто како што може и 3 годишно дете да развие тумор,така може и срцев удар да доживее 31 годишен човек.Ако имал некоја аномалија која не ја откриле на време или ја откриле ама не го сфатиле проблемот сериозно а во исто време не водел здрав живот и не се грижел доволно,долеано плус со алкохол,дрога...Можно е :)
 
S

Samurai_Sk

Гостин
за дрога и алкохол знам дека дечкото не бил по тие патишта, а мислам дека не бил ни пушач, сега здрав живот скоро 90% од нас младите не водиме којзнај каков здрав живот :), ако тоа би бил причината многу ке имаше вакви случаи.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
@AlternativeF @maja-maja и сите останати кои можат да ми помогнат и одговорат на прашањево....

Вчера доживеав огромен стрес кој трае и денес (може да се каже еден од најголемите или најголемиот во мојот живот), премногу плачев, имав висок притисок. Се осеќав напнато посебно во вратот, па дури и денес на вратот се приметува како има отскокнување/треперење во пределот на вените на вратот каде се мери пулс. Се напив два пати во денот по еден диазепам од 2 милиграми.

Утрово кога станав осетив некоја чудна болка во пределот на срцето. Подоцна приметив како срцето ептен силно и брзо чука и од тогаш до сега постојано е така, а така никогаш до сега не ми било. Само кога ќе полежам се смирува малку. Но денеска исто така почна и да имам чести болки во пределот под градата, лево од неа што значи под пазувата и во моменти во грбот. Дишењето ми е отежнато, како да ми недостасува кислород и ми се гади/повраќа.

Пред некој месец ми правеа ехо на срце и ми рекоа дека имам и некој залисток на срцето што не функционира правилно и таков бил од раѓање.

Можно ли е тој да прави проблем и да имам некој проблем со срцето? Да одам на лекар или ќе помине ова зошто сум под стрес?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.082
Поени од реакции
6.708
дали е можно ова ?? оперирана поголема бемка,добиени резултати од патологија позитивни,а ниту хирургот кој оперираше ниту матичниот лекар не го упатиле пациентот на онкологија за понатамошно следење на состојбата на пациентот ??

хирургот рекол ова не е добро нема лек за ова,човекот кој е опериран не е пуштен на онкологија
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
@AlternativeF @maja-maja и сите останати кои можат да ми помогнат и одговорат на прашањево....

Вчера доживеав огромен стрес кој трае и денес (може да се каже еден од најголемите или најголемиот во мојот живот), премногу плачев, имав висок притисок. Се осеќав напнато посебно во вратот, па дури и денес на вратот се приметува како има отскокнување/треперење во пределот на вените на вратот каде се мери пулс. Се напив два пати во денот по еден диазепам од 2 милиграми.

Утрово кога станав осетив некоја чудна болка во пределот на срцето. Подоцна приметив како срцето ептен силно и брзо чука и од тогаш до сега постојано е така, а така никогаш до сега не ми било. Само кога ќе полежам се смирува малку. Но денеска исто така почна и да имам чести болки во пределот под градата, лево од неа што значи под пазувата и во моменти во грбот. Дишењето ми е отежнато, како да ми недостасува кислород и ми се гади/повраќа.

Пред некој месец ми правеа ехо на срце и ми рекоа дека имам и некој залисток на срцето што не функционира правилно и таков бил од раѓање.

Можно ли е тој да прави проблем и да имам некој проблем со срцето? Да одам на лекар или ќе помине ова зошто сум под стрес?
Treba da ides cesto radi taa valvula.Predkomorata se stega krvta se sleva vo komorata a zalistocite ne dopustaat taa krv da se vrati nazad. E sega koga toj ne funkcionira pravilno krvta moze da se vraka i nazad. Napravi EKG. Za ostanatite simptomi mozat da bidat povrzani so valvulata(zalistokot) a i ne. Sigurno e radi stresot. Zemaj nekoi caevi za smiruvanje. Dokolku ppritisokot e visok nemoj tecnosti. Zemaj diuretici za da isfrlas tecnosti. Ne konzumiraj sol nekoe vreme bidi na ne solena dieta. Varen kompir,oriz,riba i slicno. Izbegavaj preopteretuvanje i ne se zamoruvaj. I posto e ova seriozna rabota kaj kardiolog da ides. Najdobro bi bilo on licno da ti prepise lekarstva. Tuka ne mozemo da ti opredelimo sto tocno i vo kolkavi meri. I izbegavaj stresovi!
 
S

Samurai_Sk

Гостин
@AlternativeF @maja-maja и сите останати кои можат да ми помогнат и одговорат на прашањево....

Вчера доживеав огромен стрес кој трае и денес (може да се каже еден од најголемите или најголемиот во мојот живот), премногу плачев, имав висок притисок. Се осеќав напнато посебно во вратот, па дури и денес на вратот се приметува како има отскокнување/треперење во пределот на вените на вратот каде се мери пулс. Се напив два пати во денот по еден диазепам од 2 милиграми.

Утрово кога станав осетив некоја чудна болка во пределот на срцето. Подоцна приметив како срцето ептен силно и брзо чука и од тогаш до сега постојано е така, а така никогаш до сега не ми било. Само кога ќе полежам се смирува малку. Но денеска исто така почна и да имам чести болки во пределот под градата, лево од неа што значи под пазувата и во моменти во грбот. Дишењето ми е отежнато, како да ми недостасува кислород и ми се гади/повраќа.

Пред некој месец ми правеа ехо на срце и ми рекоа дека имам и некој залисток на срцето што не функционира правилно и таков бил од раѓање.

Можно ли е тој да прави проблем и да имам некој проблем со срцето? Да одам на лекар или ќе помине ова зошто сум под стрес?
добродојде во семејството на панични напади,не се секирај ке се навикнеш со тек на времето
 

Kajgana Shop

На врв Bottom