Дежурна Ординација! #2

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.804
Поени од реакции
20.136
упут од кај матичниот за на гинеколог ? значи одам приватно, не ми треба упут, упут прашував за микробиолошките испитувања кој треба да ми го даде
Maticniot lekar, toj moze samo da ti dade upat za bilo shto.
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
118
Поени од реакции
157
При обично тестирање на урина покажа бактерија. Е сега за која бактерија кога направивме тест не покажа никаква бактерија. Хелп?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.875
Во последно време очите ми се црвени и ме болат, а тоа најверојатно е од работата. Кога сум надвор на дневна светлина гледам матно. Како се заштитувате вие што работите по 8 часа пред компјутер?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Во последно време очите ми се црвени и ме болат, а тоа најверојатно е од работата. Кога сум надвор на дневна светлина гледам матно. Како се заштитувате вие што работите по 8 часа пред компјутер?
Можеш да си земеш наочари со стакла без диоптер, но со заштита од екрани (не знам точно како се викаат, мојот оптичар така ги дефинира) :P
Побарај во оптиките, сигурно има. Исто така, прави паузи на секои триесетина минути, одмарај ги очите по неколку минути.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.875
Можеш да си земеш наочари со стакла без диоптер, но со заштита од екрани (не знам точно како се викаат, мојот оптичар така ги дефинира) :P
Побарај во оптиките, сигурно има. Исто така, прави паузи на секои триесетина минути, одмарај ги очите по неколку минути.
Правам одмор и по 15 минути, релаксирана ми е работата али пак ме болат. Гледам наочарите да ги оставам како последна опција, па да пробам со капки такви глупости ако има.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.874
Правам одмор и по 15 минути, релаксирана ми е работата али пак ме болат. Гледам наочарите да ги оставам како последна опција, па да пробам со капки такви глупости ако има.
Ама као последна опција да ти бидат наочарите а да сакаш пре хемија?:)
Јас носам наочари само за пред компјутер со заштитни стакла од рефлесија и мал диоптер за блиску +0,5. Верувај ми се препородив со нив. Очите ми се поодморени и не се напрегам и помалце главоболки и вртоглавици имам.
Прво појди на очен лекар консултирај се. Ако ти предложат наочари земи си и после врати се тука да се заблагодариш;)
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Здраво, имам болки на задниот дел кај ребрата, од десната страна, кај плеќката и понекогас во кичмата накај карлица и во вратот , Одвреме навреме..... кога некој ке ме изгази со нога или неколку вежби во тој дел веднаш ме пуштаат боловите. најчесто ме боли кога ке станам од спиеење и предолго седење. Значи во пределот на лопатката.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Здраво, имам болки на задниот дел кај ребрата, од десната страна, кај плеќката и понекогас во кичмата накај карлица и во вратот , Одвреме навреме..... кога некој ке ме изгази со нога или неколку вежби во тој дел веднаш ме пуштаат боловите. најчесто ме боли кога ке станам од спиеење и предолго седење. Значи во пределот на лопатката.
Лошо спиење и подолго седење. Се јавуваат болки. Станувај почесто кога седиш. Исти проблем имам и јас. А со спиењево незнам што да кажам :D исто и јас спијам лошо.
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
118
Поени од реакции
157
Лошо спиење и подолго седење. Се јавуваат болки. Станувај почесто кога седиш. Исти проблем имам и јас. А со спиењево незнам што да кажам :D исто и јас спијам лошо.
Еве ви вежби , случајно налетав на нив на Јутуб. Јаас ги правам секој ден. Типов 17 години имал мака му поминало со нив, исто и мене. Пробајте насабајле, секој ден. Ќе видите разлика.
https://www.youtube.com/watch?v=N2GLPMkPzYk
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Еве ви вежби , случајно налетав на нив на Јутуб. Јаас ги правам секој ден. Типов 17 години имал мака му поминало со нив, исто и мене. Пробајте насабајле, секој ден. Ќе видите разлика.
https://www.youtube.com/watch?v=N2GLPMkPzYk
Благодарам за ова што го сподели. Ќе пробаме :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.185
Поени од реакции
36.382
Извинете можеби е малку оф топик прашањево, но имам мала нејаснотија:
-пред нецел месец за да ми направат преглед мораше да ја променам матичната, но неколку дена пред да ја променам (старата) матична ми даде упат и ми закажа термин на Интернист. Е сега ме интересира дали мора да одам на рокот кој ми го закажала или може и да не се отиде? Нема да бидам во можност да отидам секако на рокот што ми е закажан, бидејќи сум на работа и не можам да земам слободен ден, а и сметам дека причината поради која сум испратен е повеќе за реклама на владините проекти и слично, а не реален проблем кај мене, бидејќи неколку месеци пред ова имав правено систематски преглед од работа, во многу пософистицирана ординација од оваа на матичната и не ми беше констатирано ништо. Ако мора да откажам како да го сторам истото? (по можност да не ја барам воопшто старата матична бидејќи немам намера повторно да се враќам таму)
 
I

[In]kognito

Гостин
Не знам дали е за овде но да прашам

Матичната на пулмологија- клиника ми кажа да го користам инхалаторов редовно 365 дена, два пати дневно. Отидов во систина ми направија испитувања и констатираа дека астмата што ми ја лечат 5 години е еден вид алергиска астма , реакција на полен (алергична сум на 15 од 20 работи на кожните тестови). Напади имам само тој период и кога сум изложена на нештата на кои сум алергична. Ми рекоа од април до август да примам вентолин, флексотиде и флексоназе а горниов никако дека бил за постари и не смеел да се прекинува ако еднаш се почне. Ако некој е поупатен околу инхалаторов совет плус добро ќе ми дојде :)
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Другари, ај помош, совет, идеја? Викендов преку ноќ се исфрлив на стомакот и странично со неколку (десетина) ситни брунки, па после се појавија и на грбот во долниот дел...Во исхрана немам ништо сменето, шампони и слично последен пат сменив пред 20тина дена, па почнав да не е до постелнина, пижами, дури и на друг кревет спијам сеа :) Баталив шампоните, па исклучиво со медицински сапун и се тоа, ама сепак, иако дел полека се повлекуваат, секој ден има по една-две нови, па и на рака и на нозе...Чаре?
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
Извинете можеби е малку оф топик прашањево, но имам мала нејаснотија:
-пред нецел месец за да ми направат преглед мораше да ја променам матичната, но неколку дена пред да ја променам (старата) матична ми даде упат и ми закажа термин на Интернист. Е сега ме интересира дали мора да одам на рокот кој ми го закажала или може и да не се отиде? Нема да бидам во можност да отидам секако на рокот што ми е закажан, бидејќи сум на работа и не можам да земам слободен ден, а и сметам дека причината поради која сум испратен е повеќе за реклама на владините проекти и слично, а не реален проблем кај мене, бидејќи неколку месеци пред ова имав правено систематски преглед од работа, во многу пософистицирана ординација од оваа на матичната и не ми беше констатирано ништо. Ако мора да откажам како да го сторам истото? (по можност да не ја барам воопшто старата матична бидејќи немам намера повторно да се враќам таму)
Отвори www.mojtermin.mk и ќе видиш има копче "откажи упат", со внесување на кодот од упатот и твојот матичен број, ќе го откажеш терминот. Во новиот закон за здравствена заштита се предвидени санкции за непојавување на закажан термин така да наједноставна опција ти е тоа, а упатот секако не важи штом е издаден од лекар кој повеќе не ти е матичен лекар.
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Не знам дали е за овде но да прашам

Матичната на пулмологија- клиника ми кажа да го користам инхалаторов редовно 365 дена, два пати дневно. Отидов во систина ми направија испитувања и констатираа дека астмата што ми ја лечат 5 години е еден вид алергиска астма , реакција на полен (алергична сум на 15 од 20 работи на кожните тестови). Напади имам само тој период и кога сум изложена на нештата на кои сум алергична. Ми рекоа од април до август да примам вентолин, флексотиде и флексоназе а горниов никако дека бил за постари и не смеел да се прекинува ако еднаш се почне. Ако некој е поупатен околу инхалаторов совет плус добро ќе ми дојде :)
Slusaj gi ovie od sistina, posigurni se odkolku drzavnite opsti lekari ;-)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom