Дежурна Ординација! #2

Член од
26 септември 2012
Мислења
8.087
Поени од реакции
6.728
Едната носна школка/дупка веќе скоро 2 недели ми е затната а не сум настинат и сл. Како да го средам ова, предложете некој капки да купам утре..
шмркни малку сода бикарбона,ќе љути малце,би требало да пробие.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Веќе 4-5 дена осеќам болки и мачнини во пределот од нешто над последното ребро па се до под пупакот... поточно болките и мачнините се во целиот стомак.
Вчера пиев Линекс, чај од нане..., ама ништо не помага, се виткам од болки.


Што може да е? Чаре? :)
 
Член од
3 август 2012
Мислења
431
Поени од реакции
1.012
^ А зашто си пиел линекс? Имаше ли дијареа? И да си имал, повеќе од ден-два најмногу три не би те држела и не би ти претставувала мачнини во стомакот.
Ако седиш премногу може да имаш вакви болки. Да е стомачен вирус шознам, многу е некако 4-5 дена.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Веќе 4-5 дена осеќам болки и мачнини во пределот од нешто над последното ребро па се до под пупакот... поточно болките и мачнините се во целиот стомак.
Вчера пиев Линекс, чај од нане..., ама ништо не помага, се виткам од болки.


Што може да е? Чаре? :)
Можеби си настинат. Но ако многу те боли, оди на лекар. Да не е слепо црево?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
^ А зашто си пиел линекс? Имаше ли дијареа? И да си имал, повеќе од ден-два најмногу три не би те држела и не би ти претставувала мачнини во стомакот.
Ако седиш премногу може да имаш вакви болки. Да е стомачен вирус шознам, многу е некако 4-5 дена.
Можеби си настинат. Но ако многу те боли, оди на лекар. Да не е слепо црево?
Па дома кога сум седам, на работа во движење сум....., пиев повторно Линекс и полека по полека болката ја снемува.... ако пак боли ќе отидам на лекар:)
 

GROBAR1986

САМО ПАРТИЗАН
Член од
16 септември 2007
Мислења
627
Поени од реакции
92
Имам шилци во вратот.Ако некој знае или имал искуство нека пише шо како е со што се лечи( и дали се лечи уствари) ај ве молам
 
Член од
3 август 2012
Мислења
431
Поени од реакции
1.012
Дечки набрзинка да ве прашам, утре си закажав контрола во очната клиника, Визиа, претходните пати сум го носела ливчето од последната контрола кога сум била, кај шо ви пишува диоптрија и тие ствари, ама не се сеќавам дали воопшто ми го побарале или не. Сега го немам со мене, нема да ми направат некој проблем? Некој да не бил во последно време? Фала.
 
Член од
5 февруари 2014
Мислења
138
Поени од реакции
60
Дечки набрзинка да ве прашам, утре си закажав контрола во очната клиника, Визиа, претходните пати сум го носела ливчето од последната контрола кога сум била, кај шо ви пишува диоптрија и тие ствари, ама не се сеќавам дали воопшто ми го побарале или не. Сега го немам со мене, нема да ми направат некој проблем? Некој да не бил во последно време? Фала.
Нема да ти направат проблем сестра ми одеше ке ти дадат ново може. :)
 
Член од
17 јули 2013
Мислења
16
Поени од реакции
10
При палпација на дојка чувствувам дека имам некои абнормалности.
Претпоставувам дека имам хормонален дисбаланс, а моментално имам циклус. Пред да ми дојде имав неверојатно големи болки во градите, кои сега се намалени. Всушност, болките во градите од претходниот до овој циклус ( период измеѓу - 2 недели) не престанаа.
Прашањето ми е, дали е можно да ми се јавиле тие тврди формации поради циклусот?

На доктор да се обратам сега или после завршувањето на менструацијата?
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
При палпација на дојка чувствувам дека имам некои абнормалности.
Претпоставувам дека имам хормонален дисбаланс, а моментално имам циклус. Пред да ми дојде имав неверојатно големи болки во градите, кои сега се намалени. Всушност, болките во градите од претходниот до овој циклус ( период измеѓу - 2 недели) не престанаа.
Прашањето ми е, дали е можно да ми се јавиле тие тврди формации поради циклусот?

На доктор да се обратам сега или после завршувањето на менструацијата?
Искрено, не сум експерт и не знам што да те советувам. Ама мене да ми се дешава ова, штом забележам, одма би отишла на лекар. Без разлика дали имам добиено или не.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Dali nekoj znae lek za shilci vo pocetna faza vo koleno? Se raboti za postara licnost.....
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
некој број од оној таир да не има што праел харикири на коски :D
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
При палпација на дојка чувствувам дека имам некои абнормалности.
Претпоставувам дека имам хормонален дисбаланс, а моментално имам циклус. Пред да ми дојде имав неверојатно големи болки во градите, кои сега се намалени. Всушност, болките во градите од претходниот до овој циклус ( период измеѓу - 2 недели) не престанаа.
Прашањето ми е, дали е можно да ми се јавиле тие тврди формации поради циклусот?

На доктор да се обратам сега или после завршувањето на менструацијата?
Дали сега или после завршувањето на менструацијата мора да си отидеш на лекар, зошто таквите топчиња кои се појавуваат со текот на времето можат да растат и да прават компликации, па после ќе треба да ти ги вадат... , затоа трк на лекар :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Болката во кичмата не е од сега ама денес на наведнување осетив и слушнав како ми пукна и се укочив.
Ставив појас и масажи со онаа "коњската" маст. Да купувам мовалис или имате друг предлог за побрзо поминување?
Се пушти?
Дај совет сеа :)
Имам страшни болки во пределот на кичмата, ме боли кога лежам, станувам, седнувам. Неможам повеќе од 1кг да кренам. Во секој момент очекувам да се укочам.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Се пушти?
Дај совет сеа :)
Имам страшни болки во пределот на кичмата, ме боли кога лежам, станувам, седнувам. Неможам повеќе од 1кг да кренам. Во секој момент очекувам да се укочам.
Абе ај, усул да се немало.

Ме пушти. Можам да земам воздух и да стојам ама уште имам мака на седнување, а после спиење ваљда повеќе се здрвува и повеќе боли. Ова за да ти доловам дали е слично. И да, на кревање највеќе штрека.

Пиев мовалис иако ги мразам зошто ме стонираат ама не постои поефикасен лек во такви случаеви. Се мачкам постојано со оние мастите за затоплување и демек поарно е.

Пробај со нив или чекај да се укочиш, па купи мовалис. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom