Дежурна Ординација! #2

Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.277
Си јадев орбит бонбонки и читам отпозади прекумерно конзумирање може да има лаксативни последици. Какви се тие лаксативни последици?
 
Член од
2 април 2012
Мислења
144
Поени од реакции
133
го измести па го намести и го оптерети - секоја ти чест..........ако е потечено,крцка,блокира,боли - на ортопедија[DOUBLEPOST=1394375116][/DOUBLEPOST]
штета сега кога се има магнетна резонанца да ризикува по местачи кои може да го продлабочат проблемот
Па искрено од мое лично искуство, и од искуствотото на моето семејство никогаш се нема десено железничарот да направи проблем,само спротивното.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Си јадев орбит бонбонки и читам отпозади прекумерно конзумирање може да има лаксативни последици. Какви се тие лаксативни последици?
Да те протера :icon_lol: Гумените бонбони и орбитот имаат сорбитол и манитол, молекули слични на моносахаридите, но различно се метаболизираат, споро се раствораат и поради благиот вкус се користат како вештачки засладувачи.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
го измести па го намести и го оптерети - секоја ти чест..........ако е потечено,крцка,блокира,боли - на ортопедија[DOUBLEPOST=1394375116][/DOUBLEPOST]
штета сега кога се има магнетна резонанца да ризикува по местачи кои може да го продлабочат проблемот
Не му е прв пат да се измести, така да со местењето навикната сум.
За потечено не е,коленава стандард си крцкаат пошо кога праев операција на другото исто од менискус пред некоја година многу ми заслабнаа мускуливе и ден денес маки мачам да ги вратам во нормала, а то дека буквално ме блокира и боли при виткање, или кога ќе сум во полуспуштена положба и тежинава да ми е само на коленава, е тогаш од двете страни ме притиска страшно.

Lady_Paris Незнам колку е паметно за колена да одиш. Ај за нога/рака да шиниш стандард се оди,ама за ова шубе ми е.

Избегавам доктори ради здраствено осигурување, зато прво да си прашам за секој случај.
Доктор ми е најпоследна опција. :)
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.087
Поени од реакции
6.723
Не му е прв пат да се измести, така да со местењето навикната сум.
За потечено не е,коленава стандард си крцкаат пошо кога праев операција на другото исто од менискус пред некоја година многу ми заслабнаа мускуливе и ден денес маки мачам да ги вратам во нормала, а то дека буквално ме блокира и боли при виткање, или кога ќе сум во полуспуштена положба и тежинава да ми е само на коленава, е тогаш од двете страни ме притиска страшно.

Lady_Paris Незнам колку е паметно за колена да одиш. Ај за нога/рака да шиниш стандард се оди,ама за ова шубе ми е.

Избегавам доктори ради здраствено осигурување, зато прво да си прашам за секој случај.
Доктор ми е најпоследна опција. :)
од ова што го кажуваш да погодам,мислам ти се изместува капачката,друго ништо,нема шанса да е дисторзија тогаш страшно се истегнуваат лигаментите и пукаат-се кинат.
 

No9

Член од
18 ноември 2013
Мислења
622
Поени од реакции
906
На девојка ми и препишаа апчиња Diane 35 за акни. Читам по форумиве дека се на хормонска база и дека се користат за контрацепција.
Имаат доста некасани ефекти (дебелеење, зголемена влакнетост итн ) а и во некои земји се забранети.
Доколку некој има искуство со овие апчиња нека сподели.Фала
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.012
Поени од реакции
84.679
Значи вака, имам големи проблеми со носов одкако знам за себе. Секое сабајле кога ќе станам ми е затнат, и така си терам до некаде послепладне кога почнува да ми се отпушува, и нормално дишам. Но како за беља, кога ќе ми се одзатне носов, продолжувам ептен многу да кивам (ебате бељата)... неделно трошам по 2-3 пакетчиња салфетки заради ова чудово што ми се наоѓа меѓу очиве.
Да се разбереме, ова ми се случува и во зима, и во лето, а тек да ме видете кога ќе настинам... па неможам да станам од кревет и очи да отворам. Чувството е неподносливо. Многумина ми велат дека се работи за алергија на нешто, ама не верувам во тоа. Овој проблем ми е од мали години. Не сум бил досега на доктор да ме прегледа, дека сметам дека не е ништо посериозно, ама ептен вака на моменти ме иритира

Некој совет...?
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.873
Значи вака, имам големи проблеми со носов одкако знам за себе. Секое сабајле кога ќе станам ми е затнат, и така си терам до некаде послепладне кога почнува да ми се отпушува, и нормално дишам. Но како за беља, кога ќе ми се одзатне носов, продолжувам ептен многу да кивам (ебате бељата)... неделно трошам по 2-3 пакетчиња салфетки заради ова чудово што ми се наоѓа меѓу очиве.
Да се разбереме, ова ми се случува и во зима, и во лето, а тек да ме видете кога ќе настинам... па неможам да станам од кревет и очи да отворам. Чувството е неподносливо. Многумина ми велат дека се работи за алергија на нешто, ама не верувам во тоа. Овој проблем ми е од мали години. Не сум бил досега на доктор да ме прегледа, дека сметам дека не е ништо посериозно, ама ептен вака на моменти ме иритира

Некој совет...?
Имаш правено алерго тестови? Не можеш да донесеш заклучок дека не е алергија ако не се испиташ:)
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.012
Поени од реакции
84.679
Имаш правено алерго тестови? Не можеш да донесеш заклучок дека не е алергија ако не се испиташ:)
Не, никакви испитувања ни тестови не сум правел... кажав јас мое мислење дека ова не е алергија, овој проблем го носам од раѓање
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.873
Не, никакви испитувања ни тестови не сум правел... кажав јас мое мислење дека ова не е алергија, овој проблем го носам од раѓање
Мене ми личи на алергија, оди направи тестови, имам братучетка со истиот проблем, откако и дадоа лекарства против алергија препородена е.
 
Член од
2 април 2012
Мислења
144
Поени од реакции
133
Само што сакав да пишам и гледам Сунѓерот Боб пишал. Исто под зглобот ми се појави многу мало црвено точкиче налик гребаница ептен малечка - како да сум се закачила на нешто. Сега гледам уште две на другата дланка.

Од сликава што ја најдов на интернет, вака некако изгледаат, само што јас немам толку, имам само три.
провери се, шуга да не е ...
прочитај овде
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
@VeS другарка ми на скијање скоро,си го зезна колеото,пиеше апчиња на лекар одеше и ништо не и помогна,после долги убедувања го прифати мојот предлог,после се увери дека бев во право.Како сакаш твој избор,ниту имам корист нити штета само споделувам мое искуство и би ми било драго да помогнам некому со совет.
 
Последно уредено:
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.026
Поени од реакции
951
Не, никакви испитувања ни тестови не сум правел... кажав јас мое мислење дека ова не е алергија, овој проблем го носам од раѓање
Alergicen rinit, odi do apteka i kupi flexonase, posle dojdi da spodelis kako se osekas i aureus. a najdobro da odis na orl, ama pretpostavuvam deka ke gi pise istote. pozz
 
Член од
2 април 2012
Мислења
144
Поени од реакции
133
Не, никакви испитувања ни тестови не сум правел... кажав јас мое мислење дека ова не е алергија, овој проблем го носам од раѓање
Истото ми се случува и мене,јас имам проблем со синусите и ми слива се накај носот.Ми дадоа флексоназе да користам и мн ми помогна.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.095
Поени од реакции
9.017
Не, никакви испитувања ни тестови не сум правел... кажав јас мое мислење дека ова не е алергија, овој проблем го носам од раѓање
Најверојатно си алергичен на микро крлежи, оние бубици кои живеат во постелнина, пошто нели се затнуваш при спиење. Ако не си алергичен на тоа тогаш второ по веројатност е алергија на домашна прашина.

Се контролира алергијата со спрееви за нос, антихистамин апчиња или скапата но најдобра варијанта со вакцини. Докторите препорачуваат антиалергиски душеци и постелнини но не сум сигурен колку од тоа е ефикасно. Алергија не се лечи во целост, ти пак ќе си бидеш алергичен но симтомите драстично ќе се намалат и ќе можеш да фунционираш нормално. Со вакцините дури и ќе заборавиш дека си бил алергичен во наредни 15-20 години но секогаш постои варијантата дека баш на тебе нема да делуваат, секој организам е различен.

Појди на клиника за пулмоалергологија и направи си алерготест, можеш и на приватно, сеедно, ако си алергичен и таму и таму ќе покаже. Не е страшно и се плаќа ситно ако си здравствено осигуран.

Нормално од разбирливи причини ако имаш алергиски ринитис ќе ти препорачаат Loratadine/Letizen апчиња кои се најбејзик, мене овие не ми делуваа и цел ден ме правеа поспан. Zyrtec беа солидни но и од нив ми се спиеше. Потоа ги открив Telfast/Allegra кои се од новата генерација антихистамини и ги немаат тие негативни ефекти како Loratadine а во исто време имаат подобро дејство.

Ги имав истите проблеми како тебе порано и ти кажувам од искуство. По цел ден бев затнат и ме болеше глава а тоа ме правеше нервозен и неспан. Сега сум 3та година на вакцина и немам потреба ни од спреј ни од апчиња. Во секој случај не земај лекови на своја рака туку посети доктор и тестирај се а он ќе ти каже што понатаму.
 
Член од
3 август 2012
Мислења
431
Поени од реакции
1.012
провери се, шуга да не е ...
прочитај овде
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
@VeS другарка ми на скијање скоро,си го зезна колеото,пиеше апчиња на лекар одеше и ништо не и помогна,после долги убедувања го прифати мојот предлог,после се увери дека бев во право.Како сакаш твој избор,ниту имам корист нити штета само споделувам мое искуство и би ми било драго да помогнам некому со совет.
Се проверив добра сум. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom