Дежурна Ординација! #2

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Секој ден ми паѓа притисокот, не работам никаква физичка работа а дома ако одмарам ме болат очите. Колку и да пијам јако кафе, цвекло, се движам, јадам многу сирење и премногу солени маслинки пак ништо. :mad:
Прочитав етилефрин и дихидроерготамин помагаат ги пробал некој?
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Кажете ми нешто повеќе за сенилност на стари години. Искуствa, совети, справување со личност која е сенилна, се е добредојдено.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Абе дечки, секој ден се повеќе имам проблем со крварење од носот, од десната ноздра поточно. Во претходните страни прочитав некој пиел редбул па му течело. Ја не пијам такви работи, ниту кафе, ниту ништо енергетско. Си пијам сок од лимон често. Зборот ми е, ми затечува крв ненадејно, еве поточно ноќеска осетив дека сум мокар на лицето и дека ми е влажен носот, во темното ништо не приметив а осетив вкус на крв во устата. Станав и што да видам, цела перница крв и јас половина лице измачкано. А не верувам да сум се чепкал пошо на рацете немав крв. Исто така, после пола саат од течење на крв, колку и да го гњавам носот не потекува, значи не е од иритации. Шо би можело да биде? На два до три дена минимум еднаш ми потекува крв. Среќа шо почнав лесно да ја запирам, инаку на времето маки си мачев..
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.100
Поени од реакции
13.645
Абе дечки, секој ден се повеќе имам проблем со крварење од носот, од десната ноздра поточно. Во претходните страни прочитав некој пиел редбул па му течело. Ја не пијам такви работи, ниту кафе, ниту ништо енергетско. Си пијам сок од лимон често. Зборот ми е, ми затечува крв ненадејно, еве поточно ноќеска осетив дека сум мокар на лицето и дека ми е влажен носот, во темното ништо не приметив а осетив вкус на крв во устата. Станав и што да видам, цела перница крв и јас половина лице измачкано. А не верувам да сум се чепкал пошо на рацете немав крв. Исто така, после пола саат од течење на крв, колку и да го гњавам носот не потекува, значи не е од иритации. Шо би можело да биде? На два до три дена минимум еднаш ми потекува крв. Среќа шо почнав лесно да ја запирам, инаку на времето маки си мачев..
дали кај што спиеш е премногу сув воздухот, доколку ти се дешава на спиење ова? имаш висок притисок?
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Giardia Lamblia ги имам сите симптоми, чекам утре резултати за да бидеме сигурни дека е тоа. Нешто повеќе, како се лекува, колку време трае?
http://www.paraziti.biz/lamblia.php

Имам доста изгубено на тежина...
Simptomi lamblioze:
  • nadutost stomaka,
  • smanjen apetit,
  • krčanje creva,
  • promenljiva stolica (zatvor pa neformirana stolica),
  • bol u stomaku (ponekada jak),
  • otoci,
  • gubitak telesne težine,
  • bledunjavost,
  • sklonost ka krvarenju,
  • zamor,
  • razdraženost,
  • glavobolja,
  • loše spavanje,
  • poigravanje mišića (tikovi).
Postoje 4 grupe lamblioze koje karakterišu:
1. simptomi iz želudačno-crevnog trakta, jaki bolovi u želudcu,
2. depresija,
3. alergija,
4. poremećeno varenje hrane.

Akutnu lambliozu karakteriše:

  • groznica,
  • povraćanje,
  • proliv,
  • osip,
  • anoreksija,
  • oštar bol i gornjem i srednjem delu epigastralne oblasti (trougao čije stranice čine rebra a osnovicu zamišljena linija izmedju najnižeg levog i desnog rebra žih rebara,
  • nadutost stomaka i bez posebne analize na lambliozu, oboljenje se najčešće dijagnosticira kao "stomačna infekcija nepoznatog porekla ", a ponekad jednostavno kao "stomačni grip".
Najčešći simptomi hronične lamblioze su:




  • opšta slabost,
  • umor,
  • razdraženost,
  • smanjenje apetita,
  • glavobolja,
  • vrtoglavica,
  • loš san,




  • nadutost stomaka,
  • gasovi,
  • krčanje creva,
  • neoformljena stolica,
  • bolovi u stomaku,
  • uvećana jetra,
  • crevna disbakterioza (poremećena crevna flora),
  • anemija
Na koži se uočavaju:
  • bledilo, naročito na koži lica (pri normalnom novou hemoglobina u krvi),
  • neravnomerna boja kože na vratu, bočnih strana stomaka,
  • suva koža, tkz. "guščija" koža koja se prvenstveno javlja na laktovima i kolenima o bokovima stomaka,
  • oštećeni uglovi usana,
  • atopijski dermatitis,
  • perutanje stopala, dlanova,
  • pukotine i ranice u uglovima usana,
  • opadanje kose.
KLINIČNE FORME LAMBLIOZE


Na osnovu preovladavajućih simptoma razlikuje se sledeće kliničke forme lamblioze:

  • crevna,
  • hepatobilijarna,
  • asteno-neurotična,
  • toksično-alergijska,
  • anemijska,
  • mešovita.
Kod crevne forme lamblioze uočava se izraženi dispeptični sindrom:

  • nestabilna stolica,
  • naizmenični zatvori i prolivi,
  • bolovi, nadustost stomaka,
  • mučnina,
  • gubitak telesne težine,
  • zaostajanje u fizičkom razvoju.
Kod hepatobilijarne lamblioze karakteristično je:

  • diskinezija žučnih puteva sa grčem ili atonijom sfinktera,
  • holestaza.
Često se sledeća oboljenja žučnih puteva javlja u kombinaciji sa lambliozom:

  • gastritis,
  • gastroduodenitis,
  • pankreatitis.


ASTENO-NEUROTIČNA FORMA LAMBLIOZE


Kod asteno-neurotične lamblioze simptomi iz gastro-intestinalnog trakta su slabo ili umereno izraženi. U prvom planu se manifestuje:

  • glavobolja,
  • razdražljivost,
  • umor,
  • poremećaj spavanja,
  • neurocirkulatorna distonija.


TOKSIČNO-ALERGIJSKA FORMA LAMBLIOZE


Toksično-lergijsku lambliozu karakterišu česta i jaka alergijska stanja:

  • koprivnjača (urtikarija),
  • angioedem
 
Последно уредено од модератор:

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
дали кај што спиеш е премногу сув воздухот, доколку ти се дешава на спиење ова? имаш висок притисок?
Не е сув, баш напротив, а за притисок не знам, неам мерено одамна.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.100
Поени од реакции
13.645
Секој ден ми паѓа притисокот, не работам никаква физичка работа а дома ако одмарам ме болат очите. Колку и да пијам јако кафе, цвекло, се движам, јадам многу сирење и премногу солени маслинки пак ништо. :mad:
Прочитав етилефрин и дихидроерготамин помагаат ги пробал некој?
колку вода пиеш? и јас имам ужасно низок притисок, до тој степен што ми се има случено неколку дена од кревет да не можам да станам. вода помага многу, јас на пример кафе не пијам, газирани сокови не пијам (викаат кока кола помагало), ама знам дека кога ми се приспива само вода ме спасува. паѓање на притисок, ми се има десено на сред работа да почнам да заспивам :(
Не е сув, баш напротив, а за притисок не знам, неам мерено одамна.

не сум сигурна за ова, ама мислам дека мој другар имаше вакви проблеми од висок притисок. он имаше и главоболки...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Кажете ми нешто повеќе за сенилност на стари години. Искуствa, совети, справување со личност која е сенилна, се е добредојдено.
големи се шансите а и верувам дека личноста има слаба циркулација, така?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
колку вода пиеш? и јас имам ужасно низок притисок, до тој степен што ми се има случено неколку дена од кревет да не можам да станам. вода помага многу, јас на пример кафе не пијам, газирани сокови не пијам (викаат кока кола помагало), ама знам дека кога ми се приспива само вода ме спасува. паѓање на притисок, ми се има десено на сред работа да почнам да заспивам :(
Вода пијам малку по 0.5 л некогаш ни не пијам не ми е слатка, повеќе сум по сокот по 1.5 л на ден. И јас исто на работа некогаш почнувам да заспивам, а не можам ни да стоам и немам сила да се движам.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
големи се шансите а и верувам дека личноста има слаба циркулација, така?
Колку што знам, не. Има висок крвен притисок, ако тоа е некако поврзано.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.100
Поени од реакции
13.645
Вода пијам малку по 0.5 л некогаш ни не пијам не ми е слатка, повеќе сум по сокот по 1.5 л на ден. И јас исто на работа некогаш почнувам да заспивам, а не можам ни да стоам и немам сила да се движам.
пробај со вода, имај со тебе цело време флаша вода и дури и да не ти се пие терај се со сила. истиот проблем го иам, не пијам вода зашто нема вкус хахаха помагаат и сокови чаеви течности, ама како вода нема ништо. а може ти фалат и некои минерали, знам кога немам ептен ептен енергија земам додаток еден, микс од магнезиум и калиум...само па тоа е обично кога иам добиено, а ти мислам го немаш тој проблем :P
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Кажете ми нешто повеќе за сенилност на стари години. Искуствa, совети, справување со личност која е сенилна, се е добредојдено.
Колку се тоа стари години? Ако има веќе атрофија на мозокот, тешко дека нешто може да се направи. Во друг случај, има лекови кои може да ги зема колку толку да ја одржуваат т.е да не прогресира сенилноста.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Колку се тоа стари години? Ако има веќе атрофија на мозокот, тешко дека нешто може да се направи. Во друг случај, има лекови кои може да ги зема колку толку да ја одржуваат т.е да не прогресира сенилноста.
80+ Знам дека не може ништо да се направи, земa и лекарства, но мене ме интересира како да се справиш со таква личност. Што да се прави, како да се постапува?
 
Член од
29 март 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Skrseno 8mo rebro (so mnogu golemi nepodnoslivi bolki ).. sto treba da se prevzeeme... osven lekovite prepisani od doktor.... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom