Дежурна Ординација! #2

Член од
17 август 2011
Мислења
9.930
Поени од реакции
17.753
предлогот на членот погоре за ехинацеа воопшто не е лош, со тоа што не гледам баш некоја оправдана причина за примена на олигогалот, освен нормално за детоксикација, но ехинацеата е имуностимулатор и тоа доста добар, и ја би ти ја препорачала.
Друга опција, поскапа од ехинацеата, имунобор капсули = 600ден, ампули матичен млеч = 100ден ампула, капсули матичен млеч = 300 ден. Моментално тоа ми текнува за имунитет. Нормално не треба да ги пиеш сите овие, едно е доволно, јас само ти ги наброив опциите ;)
--- надополнето: 28 јануари 2013 во 13:28 ---
купив ехинацеа,па ќе видиме како ќе иде.Читав и на темата за херепес симплекс дека било добро па вајда со ова побрзо ќе се повлече :) Фала иначе.
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
185
Поени од реакции
222
вака не знаев каде точно да го пишам мојот проблем па затоа направив тема
паднав на глава на 4 јануари, се удрив многу силно кај малиот мозок (каде штое вдлабнатината на главата) после нецела недела ми се појави џумка (набиеница на тоа место) која е прилично голема..
незнам за што точно да се сомневам ама еве недела и повеќе можи има имам преголеми главоболки, боцкање и солзење на очите, зуење во ушите, вртоглавици, нагон за повраќање, омалаксаност, поспаност....
ќе можи ли некој да ми објасни што би можело да биди. појдов на лекар и само ме препраќаат од едно на друго место
ве молам пишетеми што можи да биди :*
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
вака не знаев каде точно да го пишам мојот проблем па затоа направив тема
паднав на глава на 4 јануари, се удрив многу силно кај малиот мозок (каде штое вдлабнатината на главата) после нецела недела ми се појави џумка (набиеница на тоа место) која е прилично голема..
незнам за што точно да се сомневам ама еве недела и повеќе можи има имам преголеми главоболки, боцкање и солзење на очите, зуење во ушите, вртоглавици, нагон за повраќање, омалаксаност, поспаност....
ќе можи ли некој да ми објасни што би можело да биди. појдов на лекар и само ме препраќаат од едно на друго место
ве молам пишетеми што можи да биди :*
Oбавезно на доктор, одма утре!
Секој удар во глава може да биде потенцијално многу опасен и никој на форум ни по телефон ни уз муабет не може да ти каже шо е освен лекар (сигурно и снимки на глава ќе требат да се прават).
Нагон за поваќање, вртоглавици, поспност.. после удар во глава не се симпоми за игнорирање.
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
185
Поени од реакции
222
бев и утре пак ќе одам
ме испратија на офталмолог, па утре треба на да одам на неврохирург (ако го најдам слободен)
знам дека не е за занемарување, ама како можам сега да си помогнам обично апче како аналгин и кафетин не ми помагаат повторно ме боли. ќе пукнам мислам 1000 срца имам во глава
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.231
Поени од реакции
337
Не се заебавај одма на скениранје на главата пет скен или како беше, инсистирај можно е да имаш мал потрес на мозокот или крварење не се заебавај сериозно е тоа.
 

darko4spain

Praetorian
Член од
13 април 2012
Мислења
57
Поени од реакции
100
леле, дете, кој доктор воопшто те пуштил да си одиш дома и наместо да те стават на терапија, ти да се мачиш да пишуваш по форуми??? Несакам да те избедосам сега, но и најмал удар во глава е сериозен, а не па ко ти што кажуваш дека имаш голема џумка. И најмало внатрешно крварење ако не се лечи ќе биде погубно. Станувај и оди на дежурен!!!!!!!
--- надополнето: 29 јануари 2013 во 02:41 ---
А ако ти е за апче за во моментов, земи Кетонал или Вентор. Тоа Аналгин или Кафетин е слабо.
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
185
Поени од реакции
222
не ме плаши те молам не можам сега да спијам зошто станав во 23h , и сега не сакам да спијам многу не се оставам
не верувам да е крварење затоа што е тврдо. како што јас мислам дека е или пукнат череп, или тумор во најлош случај зошто има поминато 3 недели од тогаш. ви побарав помош зошто сега неможам ништо да направам деружен нема ништо да ме спаси колку што видов денес на болница во бт
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.616
Поени од реакции
31.821
Факт е дека треба да појдеш во најбрз можен период т.е денес некое време посабајле на доктор. Може да биде нешто посериозно но може и да биде само реакција на местото од падот бидејќи , во секој случај не е време сега за кревање паники бидејќи не знаеш за што станува збор, па така донесување на каков било заклучок би бил грешен и би ти мавал само на психа. Погоре ти пишале добро и те посоветувале добро дека мора да посетиш доктор бидејќи падот на глава реално не мала работа. Па така пробај да се смириш, мисли добро, утрото еве каде е за некој час ќе дојде. Се ќе биде добро ;) само мора да се оди по посигурниот пат, бидејќи нели е едноставно посигурен.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.660
Не дај боже да е нешто серизно, нека те снимаат ќе ти кажат они што како, ќе ти дадат терапија ќе помине, колку повеќе мислиш на тоа толку повеќе е позаебано. Немај гајле само со лесно нека е. :)
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
23
Поени од реакции
25
Не го плашете девојчето, на сета болка и страв вие оган и жар додавате. Девојче, мајка татко имаш ти? Оди со некој повозрасен во Болница утре, и стани порано да не чекаш ред 3 саати после. Ако не ти свршат работа ОБАВЕЗНО да одиш во приватна клиника !!! Ти посакувам најбрзо да ти ја снема џумката и да си здрава и жива :)
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
potres na mozok u najlos slucaj imas...samo sto si go kombinarala so psihata i stravot i ti se manefestira 3 pati poveke...idi si na doktor ali ubavo da te proverat poso nasive 3 pati treba da te proverat poso se retardirani....i taka sega mirno i uzivaj si...
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Без нервози ќе ти биде подобро, не е проблемот сериозен.
Со стрес и паничење можеш само полоши да ги направиш работите.

Нашиве доктори(не сите едно добри 80%) се стока, затоа кажи им на твоите родители преку роднини, пријатели, познаници да ти најдат што е можно побрзо саглам доктор кој ќе те упати што треба да правиш, пошто штом за вакви проблеми прашуваш на форум сигурно не си го нашла до сега.

п.с Од каде си?

п.п.с Оди во приватна клиника ако можеш да си ги дозволиш трошковите.
 

Nex

Член од
31 декември 2012
Мислења
171
Поени од реакции
192
купив ехинацеа,па ќе видиме како ќе иде.Читав и на темата за херепес симплекс дека било добро па вајда со ова побрзо ќе се повлече :) Фала иначе.
Sega nemoze klinicki odggovor da ocekuvas vednas daj mu na organizmot bar 2-3 nedeli a za toa vreme sozdadi I preduslovi za imunity rise na makro nivo znaci seuste vazi pomalku cigari pa I kafe(ke ti trebaat minerali za imunitetot, isto I koka kola-nikako oti pak ke izgubis minerali,ortofosforna kiselina ke te gori plus premnogu sekeri=katastrofa za cel organizam I cernij drob plus mozok ponatamu batali I alkohol barem periodov dodeka sakas da kacis level tolku od mene:)).
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Незнаев каде најбрзо можам да добијам одговор за ова, па реков да прашам тука. Ај ако можете некој да протолкувате што му значи во терапијата ова IV
http://www.curenaturalicancro.com/protocol-lung-cancer.html
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575

Kajgana Shop

На врв Bottom