Дежурна Ординација! #2

Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Ај некој нека ми кажи кои се симптоми на ешерихија коли бактерија?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.574
Поени од реакции
7.983
што се скротални варикси?
Раширени вени на "јајцата" на мужот (еве вака народно кажано) :D
Ај некој нека ми кажи кои се симптоми на ешерихија коли бактерија?
Ешерихија коли на некои места се наоѓа нормално во човечко тело, сеа некад може да се разможи повеќе отколку што треба. Зависи што мука имаш!
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Раширени вени на "јајцата" на мужот (еве вака народно кажано) :D


Ешерихија коли на некои места се наоѓа нормално во човечко тело, сеа некад може да се разможи повеќе отколку што треба. Зависи што мука имаш!
Абе јас немам никаква мука:D ама демек сум морал да појдам да се проверам пошо женсками имала таква бактерија затоа прашав.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.574
Поени од реакции
7.983
Абе јас немам никаква мука:D ама демек сум морал да појдам да се проверам пошо женсками имала таква бактерија затоа прашав.
Ќе идеш во микробиолошка лабораторија, ќе се измочаш тро и ќе видат после 5 дена што вегетација никнало :D

Иначе симптоми на уринарна инфекција (која не е задолжително да е од ешерихија коли) се парење при мокрење, матна урина, позив за често уринирање а одделување малку урина, не можност да се уринира а ти осеќаш позив, тенка струја при мокрење, болки во пределот на мочниот меур...
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Ќе идеш во микробиолошка лабораторија, ќе се измочаш тро и ќе видат после 5 дена што вегетација никнало :D

Иначе симптоми на уринарна инфекција (која не е задолжително да е од ешерихија коли) се парење при мокрење, матна урина, позив за често уринирање а одделување малку урина, не можност да се уринира а ти осеќаш позив, тенка струја при мокрење, болки во пределот на мочниот меур...
Ахам ок фала на одговорот ке си појдам да им се помочам :P се надевам нема да има ништо пошо од набројаново ништо не осеќам.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.930
Поени од реакции
17.753
Едно прашање,имав херпес зостер и ко што глеам при крај ми е во поминување..Али ме интересира нешто за зајакнување на имунитетот..преку кур на 18 год толку вируси да фаќам.
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
Едно прашање,имав херпес зостер и ко што глеам при крај ми е во поминување..Али ме интересира нешто за зајакнување на имунитетот..преку кур на 18 год толку вируси да фаќам.
витамин C почни да земаш секој ден, по едно или повеќе јаболка на ден, пиј вода.....до душа и ја се трудам вака да правам секој ден ама немам толку силен имунитет. според мене ова воопшто нема врска, како си се родил така ќе живееше, шо ќе праиш друго :свиркам:
некои на улица се фрлени па здрави ко дрен се, над нас колку повеќе стојат толку повеќе вируси и грипови фаќаме :facepalm:
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.257
Поени од реакции
2.253
Вака: од пред некое време при сексуален однос ми се случува едниот тестис да ми се лизне нагоре од "кошниката"(не знам како се вика), т.е. да ми дојде во делот обележан подолу на сликата и ми предизвикува така чудно, непријатно чувство, па морам да го турнам надолу, да го вратам. Нормално е ова?

 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Вака: од пред некое време при сексуален однос ми се случува едниот тестис да ми се лизне нагоре од "кошниката"(не знам како се вика), т.е. да ми дојде во делот обележан подолу на сликата и ми предизвикува така чудно, непријатно чувство, па морам да го турнам надолу, да го вратам. Нормално е ова?

Истата мука,ама без чудното,непријатно чуство :)
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.257
Поени од реакции
2.253
Истата мука,ама без чудното,непријатно чуство :)
Па и кај мене не е толку непријатно, ама онака психички ми е непријатно, на некој начин се плашам ко ќе ми се случи ова и неможам да уживам во божествениот акт на водењето љубов.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Па и кај мене не е толку непријатно, ама онака психички ми е непријатно, на некој начин се плашам ко ќе ми се случи ова и неможам да уживам во божествениот акт на водењето љубов.
Мислам дека не е ништо страшно,ама ќе си чекаме постручен одговор :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Nex
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Нешто за жуљ? Не можам да газам како што треба и боли.. Совет што да правам и дали е можно да е до патиките? :S Ако има тема дајте!
 

Nex

Член од
31 декември 2012
Мислења
171
Поени од реакции
192
Vie dvajca kupete oligojak plus selen toa e kombinacija od vitamini A,C,E zaedno so selen normalno ovaa kombinacija e so jako antioksidativno dejstvo I ke pomogne ne samo na imunitetot tuku I na crn drob pa I pozitivna e za potencijata ova e pod 100 denari no pokraj ova ke zemete I ehinacea koja e priroden imunostimulans a ja imate od caj do gumi za jvakanje.

Namalete kafinja bidejki taka gubite minerali, ako pusite cigari namalite(pusacite SEKOGAS imaat deficit na C) a zgolemete fizicka aktivnost:)
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Нешто за жуљ? Не можам да газам како што треба и боли.. Совет што да правам и дали е можно да е до патиките? :S Ако има тема дајте!
Имаш таблети како фластерчиња се и се лепат на жуљот. Едните се од фитофарм и се викаат Силар, другите се од галафарм и се викаат Гала. И од двете фирми имаш и течност, со исто име како таблетите, против жуљеви која се нанесува на жуљот и го суши. И едното и другото ти е ефикасно, јас лично предност им давам на капките, сеа види ти што ти е подобро за апликација. Цената околу 100 ден.
--- надополнето: 28 јануари 2013 во 13:14 ---
--- надополнето: 28 јануари 2013 во 13:25 ---
Вака: од пред некое време при сексуален однос ми се случува едниот тестис да ми се лизне нагоре од "кошниката"(не знам како се вика), т.е. да ми дојде во делот обележан подолу на сликата и ми предизвикува така чудно, непријатно чувство, па морам да го турнам надолу, да го вратам. Нормално е ова?

Ништо страшно, нормално е тетисот да има одредена "слобода на движење", сега не треба да ти се качува до папок, но ова овде што си го обележал е сосема нормално.
--- надополнето: 28 јануари 2013 во 13:26 ---

Едно прашање,имав херпес зостер и ко што глеам при крај ми е во поминување..Али ме интересира нешто за зајакнување на имунитетот..преку кур на 18 год толку вируси да фаќам.
предлогот на членот погоре за ехинацеа воопшто не е лош, со тоа што не гледам баш некоја оправдана причина за примена на олигогалот, освен нормално за детоксикација, но ехинацеата е имуностимулатор и тоа доста добар, и ја би ти ја препорачала.
Друга опција, поскапа од ехинацеата, имунобор капсули = 600ден, ампули матичен млеч = 100ден ампула, капсули матичен млеч = 300 ден. Моментално тоа ми текнува за имунитет. Нормално не треба да ги пиеш сите овие, едно е доволно, јас само ти ги наброив опциите ;)
--- надополнето: 28 јануари 2013 во 13:28 ---
 

Kajgana Shop

На врв Bottom