Дежа ву - Дали некогаш ви се случило?

G

galaxy

Гостин
Следен пат кога ќе доживувате дежа ву, не оставајте да паднете психички, во истиот момент силно сконцентрирајте се на настанот и ќе се сетите со кој настан сте го измешале сегашното доживување.

Си седам јас така на предавање и ми доаѓа дежа ву, ама не оставив да ме понесе моментот туку се сконцентрирав и се сетив на кој настан се потсетувам. Од тогаш секој пат кога имам дежа ву се сконцентрирувам и често пати ми доаѓа референфниот настан, а ако не се сконцентрирам се чувствувам како да сум го сонувал претходно.
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Што е тоа дежа ву или веќе видено.
Нешто гледаме и веднаш имаме чуство дека сме го виделе само
не знаеме каде и кога.

Епа тоа е многу едноставно, како е тоа можно.
Всушност се што ни се чини дека веќе сме го виделе некаде.
На пример гледаме мачка и се појавува тоа чуство на дежа ву,
всушност ние мачката сме ја виделе но не со очите,
односно на етерен план, преку нашиот енергетски систем
составен од главни порти или чакри потоа меридијани и на крај нашите нади.

Преку нашите нади тие ситуации ги доживуваме или чуствуваме побрзо
и потоа кога ќе ја видиме мачката со очите се јавува тоа чуство.

Колку се согласувате со тоа што е дежа ву
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Што е тоа дежа ву или веќе видено.
Нешто гледаме и веднаш имаме чуство дека сме го виделе само
не знаеме каде и кога.

Епа тоа е многу едноставно, како е тоа можно.
Всушност се што ни се чини дека веќе сме го виделе некаде.
На пример гледаме мачка и се појавува тоа чуство на дежа ву,
всушност ние мачката сме ја виделе но не со очите,
односно на етерен план, преку нашиот енергетски систем
составен од главни порти или чакри потоа меридијани и на крај нашите нади.

Преку нашите нади тие ситуации ги доживуваме или чуствуваме побрзо
и потоа кога ќе ја видиме мачката со очите се јавува тоа чуство.

Колку се согласувате со тоа што е дежа ву
Дрн, дрн, Милојке...

Кога сме изморени, често ни се случува таа илузија дека ни се случило истото и друг пат иако сме свесни дека тоа не е така.сме го виделе нештото. Не е којзнае каква мистерија тоа. :)
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Што е тоа дежа ву или веќе видено.
Нешто гледаме и веднаш имаме чуство дека сме го виделе само
не знаеме каде и кога.

Епа тоа е многу едноставно, како е тоа можно.
Всушност се што ни се чини дека веќе сме го виделе некаде.
На пример гледаме мачка и се појавува тоа чуство на дежа ву,
всушност ние мачката сме ја виделе но не со очите,
односно на етерен план, преку нашиот енергетски систем
составен од главни порти или чакри потоа меридијани и на крај нашите нади.

Преку нашите нади тие ситуации ги доживуваме или чуствуваме побрзо
и потоа кога ќе ја видиме мачката со очите се јавува тоа чуство.

Колку се согласувате со тоа што е дежа ву
Незнам дали се согласувам, многу нејасни термини во едно кратко објаснување. Можеш да ми објасниш што значат термините: етерен план, енергетски систем, главни порти, чакри, меридијани и нади?
 
W

WildChild

Гостин
Абе тоа е кога е преморен човек. И мене тоа ми се има случено на многупати :D
 

Rage!

Анархист
Член од
23 ноември 2011
Мислења
78
Поени од реакции
33
Мое толкување на дежа ву-то е следното:
Во животот има премногу моменти, премногу случаи каде чувствуваме некоја емоција. Од навистина енормниот број на такви моменти, на мозокот едноставно му недостасуваат емоции. Затоа, во некои моменти, емоциите се повторуваат. Кога мозокот регистрира дека некое чувство веќе го доживеал, тој дава сигнал дека тоа чувство е веќе почувствувано што дава и илузија дека таа ситуација е веќе и видена. Меѓутоа, ако објективно ги разгледаме работите, ќе видиме дека единствено нешто што ни е познато при дежа ву-то е чувството. Никогаш неможеме да предвидиме што ќе се случи потоа, иако дежа ву-то во некои случаеви трае повеќе од 5 секунди.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
чудна работа е ова.. Знам пред 1-2 години дали сонував не се сеќавам како местев ламинат.. Сликата на цела соба ми остана во глава.. ете вчера местев во мојата соба и ми се појави истата слика со ист разговор у пм... си викам што е ова..
 
Член од
9 октомври 2011
Мислења
88
Поени од реакции
15
Ми се случувало неколку пати, и стојам се чудам дали ќе испаднам будала да кажам некому или не.. Од школо, дома, надвор кога сум излезен, разни ситуации сум сметал дека ги доживувам по втор пат, и буквално се ми е како да гледам еден ист филм по втор пат. Знаеш кој што ќе направи, што ќе каже.. Многу чудно :)
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
69
Поени од реакции
8
Za deja vu se veruva deka e primer na prepoznavanje koe se temeli na zapoznaenosta. Za vreme na deja vu ubedeni sme deka ja prepoznavame situacijata, momentot, no ne sme sigurni zosto.


Ako ne ja znaete razlikata pomegu prepoznavanjeto koe se temeli na prisekavanje i prepoznavanje koe se temeli na zapoznaenosta, ke doobjasnam, no da ne odam nadvor od temata :)
 

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
Ми се случувало неколку пати, и стојам се чудам дали ќе испаднам будала да кажам некому или не.. Од школо, дома, надвор кога сум излезен, разни ситуации сум сметал дека ги доживувам по втор пат, и буквално се ми е како да гледам еден ист филм по втор пат. Знаеш кој што ќе направи, што ќе каже.. Многу чудно :)
Верувал или не и мене истото ми се дешава.Значи ситуации ми се дешаваат по втор пат и тоа идентични,и на момент се замислувам дали првиот пат било вистина или само некој сон...а ми се има и десено да предвидам нешто,на пример многу пати ми се дешава да погодам колку ќе биде температурата у скопје(колку сакате исмејувајте ме али премногу често е тоа:pipi:) потоа ми се има десено да предвидам дека ќе се деси некоја натприродна сила,пример праам муабет со некој другар дека ќе има торнадо/земјотреси и по некој ден земјотресот во Бугарија.
 
Член од
31 мај 2012
Мислења
228
Поени од реакции
146
Ми се има случено дежа ву многу пати до сега и не можам да го објаснам зошто.
Случката/ситуацијата ми е иста потполна јасна исто како да сум ја доживеала/да сум била претходно присутна на исто место во исто време со исти луѓе и исти чувства, не знам како поинаку да го опишам.
 
Член од
14 мај 2012
Мислења
542
Поени од реакции
782
Пуно пут ми се е дешавало и увек одново кд ми се деси само застану и чекам на пример у школу..и седу у клупу и си мислу сга ке искочи другарка ми тај и тај и спонтано девојче искача.Како да не сам присутна све е познато,чувства све тотално.
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Дежа ву ми се случува само кога не сум наспиен.Или на сите ви се случува кога не сте наспиени или па некој го има вратено времето хаха ЧД
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Да ми се има случено и после си викам од каде ова и се сетив на три предходни инкарнации во едната сум бил ајдук ме фатиле Турците на колец цк, втората инкарнација у партизани ме фатија немците тк на зид цк, у третата у Скопје загинав у земјотресот ми падна зид и сеа оваа е онаа која ја живеам дур не ми дојде редот за следеча инкарнација. така да феноменот дежаву е тоа дека по асоцијативналогика ги поврзуваш работите и сваќаш дека ти се сеќаваш на нив затоа што тебе тоа ти се случило не памтиш све пошто си умрел но по асоцијативна логика ги поврзуваш работите и доаѓа тој момент дека ова ти е од некаде познато а тоа е од прошлиот живот у стварност.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
10
Поени од реакции
0
Mene vo poslednive tri ipol godini , intenzivno mi se sluchuvaat deja vu momenti. I toa od dvata tipa:
nastan koj te potsekja na nessto sto se sekjavas deka se sluchilo i nastan koj ti e poznat a mozno e da ne sluchil.
Mozhno e i nekoj miris i vkus da ta vrati na nessto vo minatoto. Toa mene mi se sluchuva seusste.
Deja vu e pozitivniot del od toa ssto mi se sluchuva. Ova e propratno so mnogu patenje- 3ipol godini
 

Kajgana Shop

На врв Bottom