Дежа ву - Дали некогаш ви се случило?

Член од
25 мај 2013
Мислења
115
Поени од реакции
68
Тролови why don't you just die, please? POZZ OK

Човекот убаво си отворил тема, вие ја труете тука, аман веќе!
И мене ми се дешава често дежа ву пријателе, ама најверојатно мозокот само се лаже дека го видел тоа претходно.Истите работи се повторуваат во животот, се собира искуство со тек на годините, па ти изгледа како веќе видено.
Сигурен си? Имам сонувано како дете се потпишува со креда на гаража. Другиот ден си минам по улица се вртам ја гледам истата гаража и детето облечено во портокалово блузиче и се потпишува на вратата...
 

дЏанго

Gunslinger
Член од
21 август 2010
Мислења
366
Поени од реакции
791
Тролови why don't you just die, please? POZZ OK

Човекот убаво си отворил тема, вие ја труете тука, аман веќе!
И мене ми се дешава често дежа ву пријателе, ама најверојатно мозокот само се лаже дека го видел тоа претходно.Истите работи се повторуваат во животот, се собира искуство со тек на годините, па ти изгледа како веќе видено.
Затоа што тоа што овој го пиша НЕ Е ДЕЖА ВУ! Дежа ву е појава кога чуствуваш дека нешто веќе се случило, додека тоа што vizzix го опиша во неговиот пост е некој вид на претскажување. Ај да не тролаш на тоа...
 
Член од
26 септември 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
toa ne e son toa ti e bas ona dezavu neznam kako da objasnam ama i ne mora site znaeete. a ednaska onaka so drustvo pocnavme muabet na tema dezavu i eden koga ja odlepi: abe dezavu ti e vsusnost predhoden zivot toa si go preziveal pa sega ova bile sejkavanja :lol: :lol: :lol: :lol: ne mi se veruva
ova ne e vistina, vo prethodniot zivot sigurno nemalo mobilni telefoni i kompjuteri a spored nekoi primeri od de-za-vu-to imalo i takva moderna tehnologija koja ja nemalo vo "minatiot zivot" koj verovatno bil pred 100-200-300...1000 godini
 

Sapphire

Persona non grata
Член од
30 јануари 2011
Мислења
935
Поени од реакции
1.559
Ми се дешава често пати кога поминувам покрај некои места прв пат во животот да добијам чувство како веќе да сум била таму... И ми се десило пример да седам со друштво и да напрај некој некоја реакција и да осетам како веќе друг пат да се десило тоа како да сум го сонувала или нешто такво. Ваљда тоа е тоа дежа ву..
Само ме интересира дали тоа стварно се десило или што???
Јас сепак мислам дека ги сонувам тие работи и потоа ми се остваруваат.
 
Член од
25 мај 2013
Мислења
115
Поени од реакции
68
Ми се дешава често пати кога поминувам покрај некои места прв пат во животот да добијам чувство како веќе да сум била таму... И ми се десило пример да седам со друштво и да напрај некој некоја реакција и да осетам како веќе друг пат да се десило тоа како да сум го сонувала или нешто такво. Ваљда тоа е тоа дежа ву..
Само ме интересира дали тоа стварно се десило или што???
Јас сепак мислам дека ги сонувам тие работи и потоа ми се остваруваат.
и јас го мислам истото.. не го мислам туку веќе знам дека е така..
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
994
Поени од реакции
506
дада ми се случило мн пати..за секакви дејствија и околности...само многу ми е чудно како е можно такво нешто..? :)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
а дали е возможно да на некој за нас сеуште необјаснив начин, да е пресликување од паралелните универзуми? односно, дека тоа нешто веќе навистина или на многу сличен начин се случило во тој универзум? пошто нели и во тие универзуми постоиме ние, па во некои мом таа бариера што не одвојува станува 'пропустлива' и тоа да протече натаму или наваму?
мене ми е интересна оваа идеја, дури и до некаде прифатлива (под услов да навистина постојат паралелни универзуми) ................
или пак дека кога спиеме патуваме во идинината, па затоа и ги имаме само чуствата, а не и физичките докази. си нанаме, си идеме кратно во иднината, гледаме што се случува и се враќаме. и сето тоа е закопано некаде во подсвеста, па кога/ако дојде моментот тогаш “тоа“ се побудува и излага на површина како дежа ву.
 
Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.539
Многу чуден и добар момент е дежа-ву..Кога звукот станува длабок и чуден околу тебе...Се блокираш на момент и ти идат чудни морници по цело тело....и си целиот вџашен...изненаден..збунет...Кога осеќаш дека веќе го познаваш тоа место....добиваш слики како веќе си бил тука.Точно во детаљи како што е пред тебе ти е веќе видена слика..А прв пат идеш...
Или кога зборуваш со некој..и знаеш дека овој муабет си го зборел негде и во тој чуден момент неопислив, ја предвидуваш неговата реакција и неговите зборови...Знаеш што точно ќе рече секунди пред да каже...веќе познато ти е се....се ...во најситни детаљи..Беќе видено и веќе чуено...
Мене често ми се случуваше порано...сега не толку.....
Мислев порано, дека е поврзано со соништата. дека сум го сонувала истото...се додека не почнав да читам за тоа...
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.501
Поени од реакции
2.592
Имам 14 години и ми се има случено можеби повеќе од 30пати , во секојдневниот живот , кога зборувам со родителите , еднаш кога трчав , кога зборував со професорот , некои места..
 
Член од
8 октомври 2013
Мислења
23
Поени од реакции
77
Не ги прочитав претходните постови, па не знам дали на некој му се има случено нешто слично на тоа мене што ми се случува кога имам дежа ву: не само што имам чувство дека тоа што го доживувам во моментот ми се случило претходно, паралелно на тоа имам чуство дека морало да се случи токму на тој начин, и најчудниот дел од тоа е што покрај тоа имам визија за нешто што ќе се случи понатаму т.е нема да се случи, да го објаснам последниот дел: гледам неколку моменти напред и секогаш гледам како нешто што имам планирано нема да се оствари што и да направам. :(
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
994
Поени од реакции
506
Не ги прочитав претходните постови, па не знам дали на некој му се има случено нешто слично на тоа мене што ми се случува кога имам дежа ву: не само што имам чувство дека тоа што го доживувам во моментот ми се случило претходно, паралелно на тоа имам чуство дека морало да се случи токму на тој начин, и најчудниот дел од тоа е што покрај тоа имам визија за нешто што ќе се случи понатаму т.е нема да се случи, да го објаснам последниот дел: гледам неколку моменти напред и секогаш гледам како нешто што имам планирано нема да се оствари што и да направам. :(
мислам дека некад така слично имам ...како тие моменти нели коа ми ќе ми се појават нели ги дејствувам ама многу кратко...и одма се губат и после како некако го измислувам тие покрети и индиректно ги праам...али некакко многу чудно дури неможам ни да го опишам... да го кажам ...:confused::X3:
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
многу често ми се случува дежа ву.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom