Дежа ву - Дали некогаш ви се случило?

Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.208
Постојат многу теории за тоа како настанува дежа ву, но сепак најголемиот дел од нив се согласуваат дека станува збор за мисперцепција на даден настан.
Повеќето студии се согласуваат дека станува збор за влезниот податок во очите кој поради неправилно возбуден неврон и слично може да биде поделен на два влезни сигнали кои еден по друг пристигнуваат во мозокот.
Е сега, поентата е дека по пристигнувањето на првиот сигнал тој веднаш се се складира во мозокот и неколку мигови по пристигнувањето на вториот нашиот хипокампус ни сигнализира дека станува збор за нешто познато и ergo чувството на дежа ву.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.660
Пред 2 дена ми се деси, ама овој пат траеше повеќе, повеќе од 5 секунди, беше малку збунувачки.
Иначе на видеово е објаснето повеќе за оваа појава.
 
Член од
14 јануари 2013
Мислења
81
Поени од реакции
16
vaka deja vu potocno znaci veke videno , toa znaci deka deza vu e vshushnost potsvesna psihicka pojava koja deluva na nacin na prepoznavanje na rabotite i gi detektira kako signali na nesto poznato na primer dezavu to moze namerno da se potikne na toj nacin sto na pr vo edno istrazuvanje imalo 20 ispitanici na koj im se kazani nekolku zborcinja na koi podocna im e kazano da gi zapisat zborovite se: hrana , son , i tn a podocna ispitanicite kazale deka zapamtile jadenje , spienje... znaci gi prepoznava po pat na tn asocijacija
ili eve polesen primer nekade nekogas ste setale pokraj nekoe mesto so nekoj i ste pravele muabet na nekoja tema toa se ostanuva dlaboko vo nasata memorija i neznaeme deka postoi podocna po nekoe vreme godina dve ne e bitno setate pokraj slicno mesto i pravite slicen muabet i mozokot go detektira toa kako veke nesto poznato

se nadevam deka veke znaete zosto se slucuva deja vu-to.

pozz
--- надополнето: 25 јануари 2013 во 22:49 ---
Еве ја и втората теорија која гласи:

"Ако мозокот е голема просторија каде што дневно се чуваат по илјада мали слики од секоја случка, можно е ако во блиска иднина ни се случи некоја случка која што има неколку слични фактори како некоја претходна, без разлика дали факторите се субјективни или објективни, мозокот потсвесно со помош на мозочните клетки да се активира и да даде некаква слика која што ние ја препознаваме и ја чувствуваме како да сме ја виделе и доживеале веќе".

Фала богу што не сум научник, и никој (се надевам) нема да ја земе оваа теорија здраво за готово.

Е сега, малку повеќе за тоа што вистинските научници имаат да кажат во врска со овој феномен:

Едни научници сметаат дека појавата е поврзана со аномалии до кои доаѓа при нормалното одвивање на процесите во мозокот. Ги нарекуваат грешки при распознавањето.

Кога се доаѓа до такви грешки?

-Кога преживуваниот во моментот настан ни се чини познат, ние всушност не го памтиме него, туку некој друг настан од минатото што му е сличен. Некој елемент од сегашната ситуација активира определен јазол во мозокот, каде се чуваат сосема различни настани, но многу сличен на сегашниот.
Отприлика, нешто како и мојата теорија, само што е далеку постручна.

Замислете си дека сте на некаква прослава. Луѓето околу вас се поднапиени. Замислете си што ќе се случи кога забавата ќе заврши и кога секој ќе треба да се качи во својот автомобил и да си тргне дома. Наеднаш го имате чувството за веќе доживеано. Всушност, вие сте стигнале до еден фајл во мозочниот систем, во кој е складиран споменот за некое друго празнување, на кое сте присуствувале пред неколку месеци или години. И тогаш луѓето биле расположени, а вам ви минала истата мисла низ умот.
Е тука, не се збори за афтери, тоа е цела друга тема за филозофирање.

Според специјалистите, ако двата настана згора на се се поврзани и со некаков емоционален фактор, можноста за појава на фалшливиот момент е уште поголема.

Други научници се на мислење дека причината за чувството на веќе доживеаното се аномалии при перцепирањето.
Според оваа теорија, нештата зависат од тоа како ги прифаќаме и како ја осмислуваме надворешната реалност. Проблемот се крие во неправилната координација на двете мозочни хемисфери. Тие се нешто како два самостојни мозока во главата. И покрај тоа што функционираат истовремено и се многу добро уиграни, секоја хемисфера од различно човечки органи (око, уво итн.) прима своја сопствена, одделна информација. Да претпоставиме дека хемисферата А ја прима таа информација неколку делови од секундата порано од хемисферата Б. Кога Б ќе започне да работи, во нас се создава едно магловито чувство за познатост. Или чувство, тоа веќе сум го доживеал. И навистина сме го доживеале- дел од секундата порано, преку хемисферата А.

Е сега доаѓа делот за кој што претпоставувам сте го доживеале како дежа ву. Станува збор за галаксичките патешествиа на човечкиот ум.
Теоријата на Шпанецот Хозе Луис Пиниос од 1975 година е поедноставна, но исто така и доста смела.
Вие, или поточно - вашето тело, се наоѓа во дадена ситуација. Вашите сетила слушаат, гледаат, чувствуваат и складираат надворешна информација. Но вашиот ум е на Месечината или на илјадници километри од неа. И одеднаш- чувството за нешто преживеано. Што ви се случило?
Едноставно- вашата свест престанала да се шета низ Галаксијата и се вратила во телото. Всушност, сегашната ситуација не ви се случувала во минатото. Сте ја преживеале секунда пред тоа, но само со телото. Дури сега ја преживувате и со духот. Се разбира, вие не можете да го осознаете тоа.

И на крај, не би било интересно доколку и психоаналитичарите не измешаа прсти во овој феномен.
Имено, психоаналитичарите имаат свое објаснување за овој феномен и тоа повторно е поврзано со погрешно распознавање. Повторно ни се чини дека настаните сме ги преживеале порано, а всушност, се препознаваме на некои слични настани. Но овојпат - поради автоцензурата на нашиот ум. Поради некакви причини, тој го потиснува споменот за старата случка, на тој начин што не му дозволува да исплива во нашата свест. Нашиот сопствен мозок ги крие информациите од нас! И не фрла во една многу збунувачка состојба - ем ми се случувало, ем не можам да се сетам кога и каде, ебаго!.
Оваа теорија ја објаснува и магловитоста што секогаш е присутно при чувството за веќе доживеаното.

А како поинаку да се чувствуваме при целата таа збрка од сегашноста и потиснатите спомени од минатото во нашата глава?

do nekade si vo pravo no do nekade ne si :))
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
479
Поени од реакции
140
Најчудно и најдолго дежа ву што ми се има случено е кога сум правел муабет со другар, и другарот додека ми зборува во моментот кога се случува дежа вуто знам што ке каже и пробав да зборувам во ист ритам со тоа што тој го зборува, ама сепак не беше доволно долго да сврзам неколку збора :mad:
 

vlay_markoman

r3k1NNz0R.mp3
Член од
24 септември 2012
Мислења
176
Поени од реакции
43
koga bev vo germanija prv pat i za prv pat vleguvam vo market i cico mi vika posto on zivee vo minhen i mi vika gledaj ako vidis samponi kazi i mi i od ednas mu vikam pozadi ovoj raft se be idi zemi i ideme bas tamu kako ZNAEV hhehehehe chudo ponekogash mi se deshava kako vo serijali i ne zapira ama poveketo gi imam sonuvano a nekoi chudno ne znam kako doagajat
 
Член од
25 мај 2013
Мислења
115
Поени од реакции
68
Веќе 1 месец се борам со оваа појава... Ми се случува секојдневно, веќе немам нерви. Најчесто сонувам кратки случки и потоа ми се случуваат во живо. Веќе долго време се плашам и незнам дали ова е само една дежаву појава или нешто се случува со мене!? Не сум наркоман, никогаш во живот не сум се дрогирал/пушел. Пијам многу ретко алкохол... Да речеме еднаш во два месеца... Додека сонувам некако ги запомнувам деталите.... Еве, ноќта во Средата сонував како убивам змија. Денес бев во село и се најдов токму на истото место од сонот, погледнав до дрвото и навистина имаше змија. ШТО СЕ СЛУЧУВА!? :mad:
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
ремот контрол , па у сонот си ја убил змијата а у јаве не ...нц нее дежа ву
 

дЏанго

Gunslinger
Член од
21 август 2010
Мислења
366
Поени од реакции
791
Очигледно стануваш видовит. Контактирај ги КРТ, може токму ти си идната ѕвезда која ќе има повеќе гледаност отколку што има жители.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Кај многу луѓе се случува(ло).И кај мене, не често, ама понекогаш толку е чудно до детали да имаш веќе прогноза за наредните неколку кадри, скоро морничаво :unsure:
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Звездите ќе ти покажат најдобро. Обрати се кај следниве ентузијасти:

Ве покануваме на серија современи предавања за астрологија кои ќе се одржат во сабота на 15.06 со почеток од 17 часот во просториите на Даре Џамбаз - Скопје.

Дневен ред:

17:00 : "Индиска Астрологија - Jyotish"
17:30 : "Херметичка Астрологија и Тарот"
18:00 : "Хорарна Астрологија"
18:30 : "Принципи на Западна Астрологија"

Влезница 100 денари.

Организатори на настанот се група ентузијасти од Македонија.
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
Веќе 1 месец се борам со оваа појава... Ми се случува секојдневно, веќе немам нерви. Најчесто сонувам кратки случки и потоа ми се случуваат во живо. Веќе долго време се плашам и незнам дали ова е само една дежаву појава или нешто се случува со мене!? Не сум наркоман, никогаш во живот не сум се дрогирал/пушел. Пијам многу ретко алкохол... Да речеме еднаш во два месеца... Додека сонувам некако ги запомнувам деталите.... Еве, ноќта во Средата сонував како убивам змија. Денес бев во село и се најдов токму на истото место од сонот, погледнав до дрвото и навистина имаше змија. ШТО СЕ СЛУЧУВА!? :mad:
Ништо посебно, и мене ми се случува, можеби не толку често како на тебе. Ама тоа е единствено затоа што обраќаш внимание и мислиш дека кој знае што се случува. Сонуваш нешто и тоа се вгнездува во потсвеста и се реализира во реалноста. Јас пак сонувам некои неважни обични ама детални случки, и кога и да сакам да го сменам, да направам поинаку, не можам. Само не обраќај внимание, не е ништо посебно...
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.148
Тролови why don't you just die, please? POZZ OK

Човекот убаво си отворил тема, вие ја труете тука, аман веќе!
И мене ми се дешава често дежа ву пријателе, ама најверојатно мозокот само се лаже дека го видел тоа претходно.Истите работи се повторуваат во животот, се собира искуство со тек на годините, па ти изгледа како веќе видено.
 

beto10

Теле со визија
Член од
5 јануари 2009
Мислења
234
Поени од реакции
78
Ноќта среда си сонувал а ти се случило петок преку денот , разлика повеке од 24часа , односно си спиел/сонувал барем уште еднаш после тој сон.
Според моето нестручно и непрофесионално познавање на проблематиката мислам дека не е ништо толку страшно , сонот е всушност што мозокот ти размислувал/обработувал пред да дојде до спиење/сон , незнам кои интервали ги регистира и прикажува во сонот , но мозокот е докажано сеуште не проучениот орган/дел од човечкото тело.
Продолжи,опиши ни уште некое според тебе чудно сонување бидејќи ова баш нешто посериозно не ми држи вода. :cautious:
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
156
Поени од реакции
241
Јас сонував една песна, и уште во сонот ми влезе во глава. Потоа неколку дена ја барав, за по 3-4 месеци да ја слушнам на Антена 5 како нова во топ листа. Значи, јас кога ја сонував песната, таа уште не била ни пуштена по радио станици и музички канали. :P Дали е тоа дежа ву?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom