Девизно или денарско орочено штедење?

  • Креатор на темата ViM
  • Време на започнување
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Nov produkt za stedenje vo Evra na Tutunska.... vidov na reklama, na sajtot nemaat uste nisto!... Ako ubavo vidov na 13 meseci 6.5% godisna kamata!.... Solidno ako e taka!
Da koj malku prati ova ne e nov produkt na Tutunska banka go imaa i prethodnata godina i ne mi se dopadja zosto Uni dava 7 posto na godisno a kaj Tutunska e 6 posto na 13 meseci
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Da, vo pravo si! Uni Banka dava 7%... toa go spomnav vo predhodnite repliki na istava tema... ne samo sto go znam toa, tuku i go koristam ovoj steden produkt na Uni B.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Алфа банка со нов депозит
Со каматни стапки од 13 отсто за орочени денарски депозити и осум отсто за тие во евра Алфа банка го понуди на пазарот новиот производ, таканаречен „Алфа прогресивен депозит“, соопштија од банката.

Станува збор за орочени пари на 12 месеци, каде што банката секој месец ќе ја префрла каматата од депозитот на трансакциската сметка на клиентот, без никаква провизија. Граѓаните може да го подигнат целиот депозит во кој било месец од тие 12 месеци без да плаќаат казнени поени. Каматата за депозитите е фиксна, при што минималниот износ за орочување е 30.000 денари или 500 евра.

Uhuuu se zaostruva borbata osum posto i ne e loso
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Пред 6 дена пак ги орочив на 3 месеци во денари на 9% на годишно ниво во комерцијална банка :toe:
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.871
Поени од реакции
10.323
Нетворк, Алфа би ти дала 13 посто за истите пари (а сега добиваш 9). Ако ги вложиш во евра, добиваш 8 (ти сега добиваш 9 за денари). Зошто Комерцијална а не Алфа?
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Mnogu se "dobri" i vo Eurostandard banka....! Vo stilot na Alpha "DO" ....
za oroceni Eura na godina kamatata e od 6 do 7%
Se javiv da prasam kolkava kamata ke dobijam ako deponiram iznos od 20.000 Evra,
mi odgovaraat 6.2%.....
Se prasuvam za kolkava suma ke dobijam 7%!? Za miljardi, kataljardi (sto bi rekol Janko - burek)
Slicno nesto ima i Societe Generale, da ne kazam Ohridska "DO"... na 3 godini oroceni (nemate nesto na 13 godini? ..... i ona (mene omileno "DO" 8% - za poslednite 6 meseci!!!) Smeski! OK vase e da ponudite, nase da odbereme.
Ama mnogu e dobro ova "DO" ..... e pa i tie ke go dobijat za stedac John Doe:pos2:
Moi favoriti: UNIBanka, Tutunska.....
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Нетворк, Алфа би ти дала 13 посто за истите пари (а сега добиваш 9). Ако ги вложиш во евра, добиваш 8 (ти сега добиваш 9 за денари). Зошто Комерцијална а не Алфа?

Алфа би ми дала 13 посто на една година ако ги орочам ? Исто на 8 посто би ми дала ако ги орочам во евра на една година ?
Не ми се ризикува толку долг период затоа вака ми е добро на 2/3 месеци во денари со 9 посто оти се е можно во државава во рок од една година :toe:
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Alfa banka dava skalest depozit denes prasav prviot mesec imas kamata nekade okolu 3% pa se zgolemuva ,12-ti mesec imas samo 8 posto znaci ne e toa toa da imas standardna kamata godina dena 8 posto

Sepak Uni banka sega za sega e najdobro resenie za stedenje vo Evra
 

HEATHY

BARCA!
Член од
21 јуни 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
154
Denarsko, zatoa shto istite pari
primer 10 000 evra i 600 000 denari
za edna godina vo banka od 10 000 evra kje imas kamata 800 evra
a vo denari imas otprilika 1200 evra..
ama postoi stravuvanje od promena na kursot na denarot

poisplatlivo e vo denari !
plus IK banka mislam deka bese, mozes da urocis na godina, a kamatata da ja zimas na sekoi 3 meseci... dosta isplatlivo
 
Член од
23 април 2009
Мислења
35
Поени од реакции
5
neznam zasho lugjeto shtedat vo evra namesto u denari . DUPLA KAMATA E U PITANJE. Denarot ne devlavirase koga bese mnogu opasno , sega nema nikakvi shansi u narednite 2-3 godini
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
neznam zasho lugjeto shtedat vo evra namesto u denari . DUPLA KAMATA E U PITANJE. Denarot ne devlavirase koga bese mnogu opasno , sega nema nikakvi shansi u narednite 2-3 godini
Девалвацијата се појавува секогаш кога “нема никакви шанси“.:)
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Denarsko, zatoa shto istite pari
primer 10 000 evra i 600 000 denari
za edna godina vo banka od 10 000 evra kje imas kamata 800 evra
a vo denari imas otprilika 1200 evra..
ama postoi stravuvanje od promena na kursot na denarot

poisplatlivo e vo denari !
plus IK banka mislam deka bese, mozes da urocis na godina, a kamatata da ja zimas na sekoi 3 meseci... dosta isplatlivo

a ti mislis deka ne znaeme deka e poisplatlivo vo denari stedenjeto ,zosto vo IK banka koga vo Uni ti ja davaat na sekoj mesec kamatata ???
Da ama da izgubis 10.000 evra (da fati devalvacija ) ne e bas lesno toa de desava za mig zosto narodot ne stedi vo denari pa prosto zosto budjetot e prazen ( no toa e javna tajna) pa ze zadolzuvame preku blagajnicki zapisi ,kamati od ovde od onde stopanstvoto e pred kolaps ma nisto ne raboti a i toa sto raboti e cuvaj boze treba uste da pisuvam ???
A i zena mi rabotese vo banka i mi kaza deka site sto stedele vo denari masovno gi povlekuvaat zastedite i gi pretvoraat vo evra i toa golemi sumi

Denarot ne devlavirase koga bese mnogu opasno , sega nema nikakvi shansi u narednite 2-3 godini
Da be sega projde finansiska kriza :vozbud:, znaes li ti kolku bea kamatite pred da bide finansiska kriza zosto sega se tolku golemi prosto prasanje koga e bilo za devizi 6-7 posto kamata ,barem jas ne pamtam za godina dena oroceni zboruvame ????
 

HEATHY

BARCA!
Член од
21 јуни 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
154
a ti mislis deka ne znaeme deka e poisplatlivo vo denari stedenjeto ,zosto vo IK banka koga vo Uni ti ja davaat na sekoj mesec kamatata ???
Da ama da izgubis 10.000 evra (da fati devalvacija ) ne e bas lesno toa de desava za mig zosto narodot ne stedi vo denari pa prosto zosto budjetot e prazen ( no toa e javna tajna) pa ze zadolzuvame preku blagajnicki zapisi ,kamati od ovde od onde stopanstvoto e pred kolaps ma nisto ne raboti a i toa sto raboti e cuvaj boze treba uste da pisuvam ???
A i zena mi rabotese vo banka i mi kaza deka site sto stedele vo denari masovno gi povlekuvaat zastedite i gi pretvoraat vo evra i toa golemi sumi
Болдираново е точно, 70% од семејниот буџет ни беше во денари, сега 70% е во девизи :)
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
766
Поени од реакции
368
разгледав понуди од неколку банки за орочен денарски штеден влог на 1 и 3 месеци. Еви ги, може ќе му се најдат на некој:

1 месец 3 месеци
алфа 7 9
тутунска 6,7 9
уни 5,5 7
стопанска 4,5 5,4
прокредит х 9
поштенска 6,8 9

Порано министерството за финансии објавуваше табела со каматни стапки http://www1.finance.gov.mk/mk/pks/pks.htm
ама последната е од 2007 :S
 

Kajgana Shop

На врв Bottom