Девизно или денарско орочено штедење?

  • Креатор на темата ViM
  • Време на започнување
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
i namaluvanjeto na kamatite na kreditite, padna kamatata na 6.5, a od pred nekoj den 6% ...

samo zaboravate na ovaa rabota ----Каматната стапка е променлива (UNI banka)
ce padjaat uste kamatnite stapki ima najava od mart povtorno ce se koregira kamatnata stapka
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Не знам за кои каматни стапки зборувате ,јас имам пари во комерцијална банка веќе 4ина години, цело време каматните стапки им се фиксни на една година орочени - 4,50 проценти (зборувам за евра, ако зборувате за денари тоа не знам)
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
samo zaboravate na ovaa rabota ----Каматната стапка е променлива (UNI banka)
ce padjaat uste kamatnite stapki ima najava od mart povtorno ce se koregira kamatnata stapka
Promenliva e kamatnata stapka za oroceni depoziti vo Evra vo site banki, ne samo vo UNI-b... Ako pagjaat kamatite, ke pagjaat i depozitite vo banka! Za 2% god kamata nema da gi drzime parite vo banka, ke gi cuvame ne na stedni kniski, tuku vo sefovite na bankite (onie sto se kako postenski fah - so klucevi), ili doma.... znaci nadvor od finansiskiot sektor! A toa nitu na vladata ke i se dopadne, nitu na NBRM....

Не знам за кои каматни стапки зборувате ,јас имам пари во комерцијална банка веќе 4ина години, цело време каматните стапки им се фиксни на една година орочени - 4,50 проценти (зборувам за евра, ако зборувате за денари тоа не знам)

I jas zboruvam za depoziti vo Evra! Jas 3 godini pak gi orocuvam vo STB koja dava so 12/13... 5.1% ili vo UNI-banka kade sto se do ovoj mesec mi isplakava kamata od 7% na godisno nivo (sega e 6%)... POVTORUVAM ZA DEPOZITI VO EVRA! So istite garancii od fondot za osiguruvanje na depoziti.... Treba da se rasprasas malku! Od Komercijalna mislam deka i Tutunska ima podobri uslovi!? I ne samo ovie.... i Eurostandard banka dava 6 do 7% kamata na god nivo....
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
772
Поени од реакции
374
Камати за денари за 1 и 3 месеци:

алфа 1 месец = 4%; 3 месеци = 6%
нлб тутунска 1 месец = 4,5%, 3 месеци = 6%
уни 1 месец = 5,5%; 3 месеци = 7%
стопанска 1 месец = 4,7%; 3 месеци = 6,2%
прокредит 1 месец = 4%; 3 месеци = 5,5%
поштенска 1 месец = 4,7%; 3 месеци = 6,5%
комерцијална 1 месец = 4,5%; 3 месеци = 6%
еуростандард 1 месец = 5,5%; 3 месеци = 7,5%
ИК банка 1 месец = 5,6%; 3 месеци = 6,6%
стопанска битола 1 месец = 4,5%; 3 месеци = 6%
ТТК 1 месец = 4,3%; 3 месеци = 6,1%
охридска 1 месец = 5,25%; 3 месеци = 6%
шпаркасе 1 месец = 5,5%; 3 месеци = 6,2%
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
СТБ (продукт 12/13)..... за депозит орочен на една година во Евра 5,5% во Ден. 8,85% (заедно со бонус пресметка за 13-тиот мес.) Убедливо најдобра понуда!
УНИ Б. ЧАОООО... давајте парите!

--- надополнето ---

Знае ли некој за изјавата на премиерот наш драг, во врска со зголемување на гаранцијата на државата за депозитите на граѓаните во банките до 30,000 Евра ... дали има нешто од тоа? Ќе излезе ли законот годинава? Долга ли е процедурата?
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
772
Поени од реакции
374
А знае некој нешто за инвестициски фондови?
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
Фала богу дека денарско е подобро. Имаме затворена економија и фиксен курс и пониски камати за девизи, доколку имаме отворена економија тогаш ке имаме и променлив девизен курс е тогаш е подобро да се штеди во девизи.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
NLB Тутунска коооонечно излезе со најдобар продукт за штедење.



Сега, единствено со НЛБ Супер депозитот, за 13 месеци може да заработите 9,19% за депозит во МКД или 5,66% за депозит во ЕУР.
http://www.nlbtb.com.mk/Default.aspx?mid=282&lId=1
Да не се во криза? Изгледа не ја поминава добро годинава!?

 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
772
Поени од реакции
374
Оваа понуда подобро е од онаа на стопанска? Таму орочувањето е на 12 месеци (а се зема камата за 13) а овде на 13 месеци.

NLB Тутунска коооонечно излезе со најдобар продукт за штедење.



Сега, единствено со НЛБ Супер депозитот, за 13 месеци може да заработите 9,19% за депозит во МКД или 5,66% за депозит во ЕУР.
http://www.nlbtb.com.mk/Default.aspx?mid=282&lId=1
Да не се во криза? Изгледа не ја поминава добро годинава!?

 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
за 13 месеци камата ама за 12 месеци временски период... јас така сватив...
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Не.... за 13 месеци орочен депозит НЛБ дава 9,19% за денари, инаку годишната камата е 8,6%
годишни фиксни каматни стапки:
за депозит орочен во ЕУР: 5,3%
за депозит орочен во МКД: 8,6%
Во СТБ за истиот продукт исплатуваат 8,85 .... така да тука се некаде каматите, разликата е (незначителна за мали и средни депозити) во промили е изразена.
Интересен продукт за штедење нуди Трипчо. Во Еуростандард банка, даваат 9% на година дена орочени денари (ама над милион да е депозитот)... и тоа со месечна исплата на каматата, тнр. *рентно штедење*... и повторно тоа не е се. Средствата што се над милион се на располагање на клиентот. Всушност на располагање практично во секое време му е целиот износ (до некои 30,000 денари) со тоа што ако штедачот извади од депозитот, а износот не се намали под милион, повторно клиентот има право на 9% годишна камата (се разбира на останатиот износ пресметана)... а ако оди под милион до 800,000 тогаш каматата паѓа на 8,8% (пресметана на останатиот износ) од 600-800,000 8,4.... И тоа не е се! Каматите се фиксни за целото орочување, без разлика дали ке паднат каматите на државните записи.... Браво Еуростандард! Ова е навистина доста поволно! Парите ти се како неорочени - како да се *по видување*... но сепак добиваш добра камата.
И тоа не е се!
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
772
Поени од реакции
374
Еве еден текст во врска со темава.
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=84B958A633BBD44EBC5BE3D9AE10F6A1
На крајот на текстот е листава со камати ама некако ми е чудна...

Камати

депозити во денари депозити во евра
Комерцијална банка највисока 10,5 5,10
Стопанска банка највисока 10,4 5,4
НЛБ Тутунска банка највисока 10,3 5,2
Шпаркасе банка највисока 10,5 5,4
Охридска банка највисока 7,25 6

(во %, на годишно ниво)
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Незнам што ти е чудно во табелава!? Земени се највисоките денарски и дев. камати... на депозити орочени на 24 месеци. Инаку за орочување на година дена каматите се помали! За орочени Денари СТБ дава околу 8,8% камата, НЛБ за година 8,6 .... а Еуростандард 9%. Се на годишно ниво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom