Девизно или денарско орочено штедење?

  • Креатор на темата ViM
  • Време на започнување

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Абе не е лошо. 100 000 евра да ги орочиш на година дена во денари ќе им земеш 10 000 евра. мислам нит орал нит копал имаш по 830 евра месечно. Нели е тоа плата од соништата. Сега само да најдеме начин како да дојдеме до 100 000 евра.:wink:
А што ако направат девалвација. Девалвација никој не најавува т.е. се прави преку ноќ. Ќе изгубиш преку ноќ. На краток рок нема опасност од девалвација, но по две, три, или четири години се може да се случи.

Во моментот имаме фиксен курс на денарот, но многу е веројатно во некое идно време да преминеме на флексибилен курс, проследен со девалвација.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Незначи ако во 88 сум имала 6 години незнам каков бил тој банкарски систем или дека заробени девизи до ден денес се вадат со посебни права.Исто како и историчарите кои го испитуваат периодот пред нашата ера,нели:smir:
Споредуваш два различни системи за Стопанска Банка.Првиот до 93 кога банката даваше кредити на слепо и на сакато и вториот период кога банката дава кредити врз основа на ликвидност на клиентот.Тоа се два неспоредливи системи,едниот економски неиздржлив како што и се потврди,другиот економски исплатлив како што и денес (банка со најголеми приходи).
Америка :) нема да речам тоа е Америка,но ќе се потрудам да ти објаснам зошто банкротираа големите банки и таму и насекаде низ развиените земји.Тие држави имаа развиени финансиски пазари.На тие пазари банките земаат средства,даваат и разменуваат.Кога тие инструменти на размена станаа комплицирани,системот пукна,бидејќи почнаа да ги продаваат заемите во вид на хартии од вредност (секјутаризација).Малите банки немаат пристап до ваков сложен систем,затоа и опстанаа.Кај нас нема ни финансиски пазар,ни развиен систем на вредносни хартии ни бутур.Ние имаме специфичен систем (банкарски) од 93,па со измени во 97 кој десет вакви кризи да го поминат нема да го допрат:smir:
А самата суштина на банкарскиот систем го долови со пропаѓањето на Македонска банка.Патем ни оддалеку не била голема банка:smir:Големината се мери со основачкиот капитал,кај нас има само три кои ги набројав.И тие три млатат најголеми пари и дивиденди,другите се послаби.Фондот за осигурување депозити е дел од системот кој ја дава големата сигурност кај нас и нашите банки.Секој чекор на банките го следи супервизија на НБРМ,кој точно знае која банка лета во облаци,а која не.Првиот сигнал дека банката има проблеми е промена на менаџерскиот тим.Вратете се оваа година и видете кој директори се сменија,ќе знаете и зошто.
Исто така не за џабе се делат кредитите и штедните влогови на 3,6,9 и година дена.И над година дена:smir:
9-ka cista!
Ti kako ispit da polagase kaj T. Todorov!

Bas me interesiraa pricinite za toa kako propadna najgolemata stedilnica vo USA! :nenene: .. ne prasav zosto, tuku rekov iako e golema ne e sigurna! (po principot: golemo - sigurno)... ili pak ke me ubeduvas deka nie kako bankarski sistem sme posigurni! :pos2:... da, ona sto velis vnimavaat za likvidnosta na klientot! Pogledni go sajtot na Komercijalna, nalikuva na "Pazar3", buvljak! Prodavaat se nesto! BANKA!!! Od koga toa na sajtovite ti se molam!? Odsekogas! Ama ne sum primetil! ...

I koga veke go spomnuvas fondot za osiguruvanje depoziti, ne mi znaci sigurnosta na golema STB pred "nesigurnosta" na edna sredna banka!... Koga i dvata vloga se osigureni fond... za koj garantira drzavata!
Vo najmala raka mozam da ja zagubam samo kamatata, za nekoj mesec! (ja podigam mesecno)!
Koga ke ja podigam kamatata od 7% (namesto na STB 5%)... bas ke mislam na sigurnosta na STB! :pos2:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
9-ka cista!
Ti kako ispit da polagase kaj T. Todorov!

Bas me interesiraa pricinite za toa kako propadna najgolemata stedilnica vo USA! :nenene: .. ne prasav zosto, tuku rekov iako e golema ne e sigurna! (po principot: golemo - sigurno)... ili pak ke me ubeduvas deka nie kako bankarski sistem sme posigurni! :pos2:... da, ona sto velis vnimavaat za likvidnosta na klientot! Pogledni go sajtot na Komercijalna, nalikuva na "Pazar3", buvljak! Prodavaat se nesto! BANKA!!! Od koga toa na sajtovite ti se molam!? Odsekogas! Ama ne sum primetil! ...

I koga veke go spomnuvas fondot za osiguruvanje depoziti, ne mi znaci sigurnosta na golema STB pred "nesigurnosta" na edna sredna banka!... Koga i dvata vloga se osigureni fond... za koj garantira drzavata!
Vo najmala raka mozam da ja zagubam samo kamatata, za nekoj mesec! (ja podigam mesecno)!
Koga ke ja podigam kamatata od 7% (namesto na STB 5%)... bas ke mislam na sigurnosta na STB! :pos2:

Незнам зошто ти е смешно за сигурноста на банкарскиот систем.Тоа е единствениот систем кај нас кој функционира беспрекорно веќе 12 години.И ќе продолжи да функционира.
Мене не ми е намерата да те убедувам да вложиш во голема банка,не ме сфаќај погрешно.Како што и кажав претходно,за до една година најдобро е во мала и средна банка бидејќи имаат поголема камата.Но зошто не ги вложиш парите во Уни банка на 10 години? :)
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
На големите банки им е поисплатливо да трошат пари на маркетинг, да градат импозантни градби (да демонстрираат моќ и сигурност) него да ги зголемат каматите за штедење или да ги намалат за кредитите. Тоа е моќта на мркетингот, а ние тоа го прифаќаме онака како што они (фирмите) сакаат да го прифатиме. Нашето размислување се темели на принципот /да помали се каматните стапки али посигурно ти е/ Реално нема врска тоа, државата (т.е. НБРМ) гарантира за влогови до 10 000 евра и ништо повеќе така да тоа ти е.. Ако имаш поголема сума на пари да кажеме 50 000 евра можеш во 5 помали банки да ги урочиш ем ќе зимаш поголема камата ем ќе диверзифицираш ризикот (ќе го намалиш од евентуално банкротирање на некоја банка). Исто така сметам дека и без тоа нашиот банкарски систем е доста сигурен (не сакам подлабоко да навлегувам во објаснувања) затоа не бевме толку силно погодени од Кризата, но од друга страна премногу стабилен, конзервативен (затворен) банкарски систем може да биде кочница на ПОГОЛЕМ економски раст. Тука на крај би истакнал дека- да беа и другите сектори посебно индустриските барем приближно развиени како финансискиот сектор македноската економија ќе да цветаше.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Незнам зошто ти е смешно за сигурноста на банкарскиот систем.Тоа е единствениот систем кај нас кој функционира беспрекорно веќе 12 години.И ќе продолжи да функционира.
Мене не ми е намерата да те убедувам да вложиш во голема банка,не ме сфаќај погрешно.Како што и кажав претходно,за до една година најдобро е во мала и средна банка бидејќи имаат поголема камата.Но зошто не ги вложиш парите во Уни банка на 10 години? :)
I na 20 Leandra, vu Uni... ili vo Pro Kredit, Alfa.... se dodeka drzavata go garantira vlogot! (za tvoja informacija, veke 5-6 godini gi orocuvam parite)... Posledniot pat vo STB i vo Alfa... (poradi zastita od eventualen gubitok)... a sega vo Uni (so clen od semejstvo poradi limitot za koj garantira drzavata)... sto iznesuva mesecno mene solidni 220 Evra!
Smesni mi se od STB (ako procitase ke svatese vo mojot post prethodno)... na moe prasanje zosto kamatite na kreditite, kartickite... se zgolemiva za 3-4 %.... (od 13-14% sega se 16-17%).... a dodeka na stednite vlogovi se namaliva 12/13 za dev. stedenje od 5.2 na 5 i na denari od 10.5 na 10%.....? Koga ima trend na rast na KAMATITE nenormalno e onie na stedacite da pagjaat!!! ili pak ovie ne se kamati, tuku se KaMaaTiii!?
I na toa nemajki argumenti "tetkicata" mi zbori za sigurnost!!! So 5.2 ne bea tolku sigurni, sega se so 5 se EPTEN sigurni! :tapp:
Idioti! Malku im bese odnosot na kamatite sto gi davaat i zemaat 1:2,5 sto bi znacelo poveke od 100% trgovska marza (pejorativno kazano) ... sega odat na poveke od 1:3!!! Davaat znaci 5, zemaat 17-18%!!!... Toa zatoa sto vnimavaat kade gi plasiraat kreditite!....znaci rizikot od pogresni plasmani i nemoznosta za naplata, bi trebalo da go pokrijat stedacite... pazi molim te!!!???.... a pogolemiot del od aktivata ja cuvaat vo stranski banki, kade sto realno padna kamatata!...
Ete zosto mene mi nudat sega dogovor so namalena kamatna stopa!
I nema poosigureni pari vo fondot! Kako sto nema superlativ za belo! Nema pobelo, najbelo! Belo si e belo!
Zato, mi e smesna tetkicata so objasnuvanjeto!
Da Leandra, nemajki biznis klima ovdeka.... ke fanat i deset godini!
Mozebi ti imas ideja sto e podobro? Nedviznina? Zemjodelie?.... Ili?
No toa e tema za vo biznis idei, zaboravi!:smir:
 
Член од
9 март 2009
Мислења
25
Поени од реакции
4
Jas mislam deka trebase i nasata vlada da go napravi istoto sto go napravija mnogu vladi koga nastana krizata da preku fondot za osiguruvanje na depoziti go napravea limitot pogolem ili neogranicen bidejki site banki i stedilnici se pod lupa na NBRM. i so toa site banki ke vlezea vo trka da davaat pogolemi kamati za depoziti a pomali kamati za krediti poradi konkurencijata.I so toa nema da moras da gi disperziras parite vo poveke banki poradi sigurnosta, tuku vo edna vo koja sto ke dobies i PLUS kamata za pogolem depozit,I samo vo takva situacija ke se videa koi se pogolemi i pomali ili sredni banki.a ne da rabotat so parite na narodot a i so niv da zemaat ogromni kamati za kreditite i uste tolku da go osiromasuvaat.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Jas mislam deka trebase i nasata vlada da go napravi istoto sto go napravija mnogu vladi koga nastana krizata da preku fondot za osiguruvanje na depoziti go napravea limitot pogolem ili neogranicen bidejki site banki i stedilnici se pod lupa na NBRM. i so toa site banki ke vlezea vo trka da davaat pogolemi kamati za depoziti a pomali kamati za krediti poradi konkurencijata.I so toa nema da moras da gi disperziras parite vo poveke banki poradi sigurnosta, tuku vo edna vo koja sto ke dobies i PLUS kamata za pogolem depozit,I samo vo takva situacija ke se videa koi se pogolemi i pomali ili sredni banki.a ne da rabotat so parite na narodot a i so niv da zemaat ogromni kamati za kreditite i uste tolku da go osiromasuvaat.
se slozuvam Roki!
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
I na 20 Leandra, vu Uni... ili vo Pro Kredit, Alfa.... se dodeka drzavata go garantira vlogot!
Сакам уште нешто да те прашам и се откажувам.
Штедиш на 10 години,со 10% каматна стапка,на 9 и пол години банката во која ги оставаш парите пропаѓа.Колку пари ќе ти плати фондот за осигурување на депозити?
И второ прашање во однос на големината и сигурноста,со обичен пример,која фирма во случај на криза прва ќе пропадне Скопска пивара или фирма со 20 тина вработени која произведува чоколадни кроасани или еве густи сокови?
За останатиот дел си во право,за активните и пасивните каматни стапки кај нас:smir:
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Ајде повеќе да дебатираме за темата Девизно или денарско орочено штедење? јас би додал Девизно или денарско? орочено или штедење по видување :smir:
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Сакам уште нешто да те прашам и се откажувам.
Штедиш на 10 години,со 10% каматна стапка,на 9 и пол години банката во која ги оставаш парите пропаѓа.Колку пари ќе ти плати фондот за осигурување на депозити?
И второ прашање во однос на големината и сигурноста,со обичен пример,која фирма во случај на криза прва ќе пропадне Скопска пивара или фирма со 20 тина вработени која произведува чоколадни кроасани или еве густи сокови?
За останатиот дел си во право,за активните и пасивните каматни стапки кај нас:smir:
Ja razbiram poentata Leandra, "koja prva ke propadne" .... semanticki prasanjeto: "koja prva" ne isklucuva propagjanje na ednata ili drugata! Mene ne me interesira koja prva ili vtora... rekovme i se slozivme deka i dvete mozat da propadnat!!!... Remember! NAJ-golemata stedna banka vo USA!!!.... A ke se slozis UNI (kolku i da ne ja sakas), ni oddaleku ne e sokara ili kroasanara! Mislis deka ne go procitav izvestajot na Nar. Banka za UNI? I toa deka e banka so najgolem porast na svojata aktiva vo 2007-ma? I deka pokraj krizata, otstvarile dobivka vo prvite dva kvartala na 2009... Pa ne sum tolku naiven da im gi doveram moite trieset i xxx iljadi...
Ne ja razbiram bas poentata na tvoeto prasanje za stedenje na 10 godini... bla bla bla! Prvo: nema takov budala sto ke gi doveri parite na nekoja banka na tolkav rok, vtoro: bankite toa go znaat i zatoa produkt
so najdolg rok na stedenje kaj bankive e tri godini!....
Ti izgleda ne docituvas sto pisuvam!? Produktite so koi stedam se vikaat "RENTNO STEDENJE" (ISPLATA SEKOJ MESEC!)...a ne po deset godini!!!
Taka da za 10 godini so ovoj paket (rentno stedenje)... so taa kamatna stopa dokolku ne reinvestiram vo najmala raka ke imam DUPLO!....
A odgovor na tvoeto prasanje so takov paket (na 10 god) e POLOVINA! dokolku bankata ne presmetuva kamata na kamata! Inaku na 10.000 vlog so presmetka na kam na kamata = 26.000! Za 20K (90% obestetuvanje) 18.000.- znaci dobivka od 8k pa ne e loso!!! :smir: Pogodiv? Sto e nagradata?
Eve da se vratime na temata, bidejki ne opomena moderatorot!
Kako rekov stedam veke 5-6 godini! Se dodeka mojata procenka bese deka nema opasnost po kursot na denarot stedev vo denari! Kamatnata stapka bese tuka nekade 8-9% na godisno nivo! Znaci dobivav prihod godisno nekade od 3.000 do 3.500.- Evra! Znaci za 5 godini da receme se zgolemil kapitalot za 17-18.000! E sega otkako Gosev pocna da se pojavuva precesto na TV i otkako fati krizava napraviv onaka kako sto napravija poveketo! Mozebi e greska, a mozebi i ne e!? I sega namesto 9.5-10 ke dobivam 7%.... Boze moj, godisno 600-700 Evra pomalku vo dzebot... Toa e! SIGURNOSTA (kakva-takva) TOLKU ME CINI!!!
Kriza!
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
.Но зошто не ги вложиш парите во Уни банка на 10 години? :)
e ova i jas gi prasav zosto ne mozam moite pari da gi vlozam na dve godini so 7% kamata mi rekoa ne moze ..pa si mislam vo sebe e pa ne moze zosto pred krizata kamatite na stedni vlogovi bea nekade 3% mi se cini ( za devizi) zatoa i ne moze ...e si ebale majka
 

Последниот Мохиканец

Командат -ај лав ју
Член од
3 февруари 2007
Мислења
294
Поени од реакции
61
1.Дечки едно ме интересира кога банките прикажуват каматна стапка ја прикажуваат во номинална со фонт 5,или како средна вредност
2.Дали постои закон кај нас за тоа(прикривање на податоци)
3.УСА каква практика има околку оваа дејствие или пак е легално???
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Nov produkt za stedenje vo Evra na Tutunska.... vidov na reklama, na sajtot nemaat uste nisto!... Ako ubavo vidov na 13 meseci 6.5% godisna kamata!.... Solidno ako e taka!
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Nov produkt za stedenje vo Evra na Tutunska.... vidov na reklama, na sajtot nemaat uste nisto!... Ako ubavo vidov na 13 meseci 6.5% godisna kamata!.... Solidno ako e taka!
Овај период лани ја имаше истата понуда. Девизно орочено штедење беше 6,5%, а денарско 10% камата.

Се одлучив на денарско штедење, и покрај турбуленциите кои беа најавувани во декември минатата година.Ми останаа уште месец дена.Преголем беше ризикот, али понудата е неодолива :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom