Девизно или денарско орочено штедење?

  • Креатор на темата ViM
  • Време на започнување
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
разгледав понуди од неколку банки за орочен денарски штеден влог на 1 и 3 месеци. Еви ги, може ќе му се најдат на некој:

1 месец 3 месеци
алфа 7 9
тутунска 6,7 9
уни 5,5 7
стопанска 4,5 5,4
прокредит х 9
поштенска 6,8 9

Порано министерството за финансии објавуваше табела со каматни стапки http://www1.finance.gov.mk/mk/pks/pks.htm
ама последната е од 2007 :S
Ама ги напиша точно No Coment ништо не се разбира од тоа што го пиша :tapp:
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
766
Поени од реакции
368
Имам грешка кај стопанска банка. Треба да биди стопанска 6,75 8,75
Првата бројка е за 1 месец а втората за 2 месеци.
Пример:
алфа 7 9 | значи 7% за 1 месец и 9% за 3 месеци

Инаку Уни банка имаше порано највисоки камати ама сега се најниски.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Kaj ima naisplatlivo stedenje vo denari na 3 meseca moze nekoj da mi kaze ??? vo koja banka
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.879
Поени од реакции
1.092
za komercijalna i jas znam deka ima naj golemi kamati za denarsko stedenje...
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
766
Поени од реакции
368
Еве ја средив табелата малку:

алфа 1 месец = 7%; 3 месеци = 9%
тутунска 1 месец = 6.7%, 3 месеци = 9%
уни 1 месец = 5,5%; 3 месеци = 7%
стопанска 1 месец = 6,75%; 3 месеци = 8,75%
прокредит 1 месец = нема %; 3 месеци = 9%
поштенска 1 месец = 6,8%; 3 месеци = 9%
комерцијална 1 месец = 6,6%; 3 месеци = 9%

(Прoкредит нема опција за 1 месец)


Еве за евра:

алфа 1 месец = 3,2, 3 месеци = 3,75
тутунска 1 месец = 3, 3 месеци = 3,5
уни 2 2,55
стопанска 2,9 3,45
прокредит х 3,5
комерцијална 3 3,6
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
69
Поени од реакции
8
Ме интересира како се пресметува каматата на еден депозит. На пример пишува 6.5 % на годишно ниво за орочување на 6 месеци. Тоа би му дошло на пример, за сума од 60 000 денари:
60 000 x 6.5 % = 3900
3900 / 2 = 1950
Ја би добил вкупна камата од 1950 денари на крајот од тие шест месеци или друга сума?
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ме интересира како се пресметува каматата на еден депозит. На пример пишува 6.5 % на годишно ниво за орочување на 6 месеци. Тоа би му дошло на пример, за сума од 60 000 денари:
60 000 x 6.5 % = 3900
3900 / 2 = 1950
Ја би добил вкупна камата од 1950 денари на крајот од тие шест месеци или друга сума?

Tokmu taka!

Pagjaat kamatite! UNI od 7% za depoziti vo Evra oroceni na edna godina, pred edna nedela - 6.5%, deneska gledam povtorno korekcija 6%!!!
I za stedenje vo denari pagja kamatata. Mislam deka nema poveke vo niedna banka kamata izrazena so dvocifren broj za orocuvanje na 1-na god!... Vo UNI bese 10.5, sega e 9%!!!
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
E ova e mnogu zanimlivo sto ne go spomena znaci mozat da ja smenat koga sakaat koja banka sega dava vo denari oroceni na godina dena 10% so fiksna kamatna stapka

Каматната стапка е променлива
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Само девизно штедење, има огромна инфлација на денарите посебно во последните неколку години, само што НБМ го држи нелогично (или логично како за кого) курсот горе. Не може да имаш еве конкретен пример, нов компјутер во 2000 година и во 2010 година пак е 500 евра горе доле (тогаш беше 1000 марки). Колку денари е дали знае некој? Така се мери инфлација и реална вредност на валутата на долг период. А ако ти е за 3-6 месеци, тогаш денарско бидејчи ти даваат поголема камата.
p.s. НБМ не може да држи толку многу колку што може Европската Централна Банка во Франкфурт која сега е одговорна за еврото, така да еврото е зацементирано барем за нареднава деценија.
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Само девизно штедење, има огромна инфлација на денарите посебно во последните неколку години, само што НБМ го држи нелогично (или логично како за кого) курсот горе. Не може да имаш еве конкретен пример, нов компјутер во 2000 година и во 2010 година пак е 500 евра горе доле (тогаш беше 1000 марки). Колку денари е дали знае некој? Така се мери инфлација и реална вредност на валутата на долг период. А ако ти е за 3-6 месеци, тогаш денарско бидејчи ти даваат поголема камата.
p.s. НБМ не може да држи толку многу колку што може Европската Централна Банка во Франкфурт која сега е одговорна за еврото, така да еврото е зацементирано барем за нареднава деценија.
Во последниве неколку години нема воопшто инфлација или пак е многу мала.
Не би се обложил за 10 години дека еврото ќе биде стабилно посебно по економската криза која ја имаат нејзините членки Грција и Шпанија во мометот. Падот на доларот како и растечките економии на Индија и Кина уште повеќе ја нагризуваат неговата вредност пластично кажано ако сакаат да бидат конкурентни на пазарот ќе мора да падне порано или покасно зошто ЦБ во Франкфурт не е способна да ги држи на плеќи сите членки и уште поважно воопшто не и е во интерес да ја брани валута која е оставена слободно да флуктира на пазарот.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
766
Поени од реакции
368
Tokmu taka!

Pagjaat kamatite! UNI od 7% za depoziti vo Evra oroceni na edna godina, pred edna nedela - 6.5%, deneska gledam povtorno korekcija 6%!!!
I za stedenje vo denari pagja kamatata. Mislam deka nema poveke vo niedna banka kamata izrazena so dvocifren broj za orocuvanje na 1-na god!... Vo UNI bese 10.5, sega e 9%!!!
Кај ги гледаш брат овие цифри? :toe: На сајтот на УНИ банка има други.
http://www.unibank.com.mk/categories/view/459
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Кај ги гледаш брат овие цифри? :toe: На сајтот на УНИ банка има други.
http://www.unibank.com.mk/categories/view/459
Ne.... ovie kamatni stapki se stari edna decenija! Mozebi ke bidat povtorno aktuelni. Inaku jas napraviv dogovor na edna godina depozit vo Evra. Vo Maj mi istekuva dogovorot. Inaku kamatata togas bese 7%, so mesecna isplata na kamatata. Toj dogovor bankata go ispocituva i vo mesec Fevruari (mi isplati po dogovorenoto) Eve denovive so trendot na namaluvanjeto na kamatite na blagajn. zapisi ili drzavni obvrznici li se!? (nemam poim) i namaluvanjeto na kamatite na kreditite, padna kamatata na 6.5, a od pred nekoj den 6% ... Baraj gi promotivnite depozitni produkti na UNI... depoziti vo Evra 6% god. kamata, a vo Denari sepak 10%
http://www.unibank.com.mk/categories/view/391
 

Маршалот

Bianconeri
Член од
29 декември 2009
Мислења
2.090
Поени од реакции
2.393
Моите и на татко ми се орочени во Тутунска банка во девизи беа една година според договорот и пред скоро време продолживме на уште една година, за сега добро иде се надевам така и ќе продолжи.Еврото е стабилна валута во најтешките моменти од економијата го задржа курсот.Нашата економија е кревка и многу лесно може да дојде до инфлација како што беше пред 2-3 години кога цените растеа.А инаку сум задоволен од работата на НБРМ и се надевам така ќе продолжи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom