Девизно или денарско орочено штедење?

  • Креатор на темата ViM
  • Време на започнување

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
И јас ја користам Еуростандард сега за сега се ок. Само во мај ми беше каматата 6,9% за 24 месеци сега изгледа качиле нешто.
--- надополнето: 14 август 2012 во 11:08 ---

Зошто имаш некое лошо искуство?
Не е качено ништо, напротив каматите паднаа во Јуни.
Разликата во каматната стапка помеќу тебе и Др-Жмиго е тоа што каматата е прогресивна во зависност од депозитот. Најверојатно тој има повеќе нули на салдото.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Не е качено ништо, напротив каматите паднаа во Јуни.
Разликата во каматната стапка помеќу тебе и Др-Жмиго е тоа што каматата е прогресивна во зависност од депозитот. Најверојатно тој има повеќе нули на салдото.
Не, мене ми е договорот 6.9 а сменето е на 7%. Еве ја листата во денар плус побарај.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Не, мене ми е договорот 6.9 а сменето е на 7%. Еве ја листата во денар плус побарај.
Што знам, јас орочив депозит на 9.5 лани во Ноември, моментално истиот е 7.5. Ме изненадува фактот дека се поткренале депозитите на каматните стапки. :confused:
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
942
Има некој претстава како ќе се движат каматите за денари во наредниве 2 години?
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Има некој претстава како ќе се движат каматите за денари во наредниве 2 години?
Никој!.... Дури ни на планетава Земја.
Што дојде *добро дојде*... тоа и јас се прашував: што ќе дојде за две години... па поминаа две, па уште две.... и наредниве ќе поминат! Е сега како!? Посно!
Се менуваат каматите значи скоро секојдневно!? Така да за 2 години што ќе биде? Два месеца се долг период.
--- надополнето: 14 август 2012 во 13:06 ---
Интересна е Халкбанк. Да не беше еуростандард сигурно тука би штедел.
Навистина добра понуда од Халкбанк.... и најбитното осигурени се парите во фондот како и во секоја реномирана Банка, така да нема некое значение сто не е толку позната или голема банка.... Дури и по една логика многу подобро! Ако пропадне ХалкБанк штедачите сигурно ќе ги земат парите до 30,000 штеден влог... Но што би се случило со влоговите, ако пропаднат КБ и СТБ.... ај поубаво да си молчам!
Да не даде горниот!
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.829
Поени од реакции
6.830
До пред некое време беше каматата 7-8 % за денари...одам некни прашувам во НЛБ, 4.5?!?! :eek: Ќе би ебам штедењето ќе ви ебам...
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
јас барем мислам дека од сите банки се осигурани влоговите ... дали некој знае во која банка не се осигурани ...?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom