Двојазичност и во градскиот превоз

Статус
Затворена за нови мислења.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.783
Поени од реакции
21.188
Во Битола на германски пиши пошто одтаму ги свлечкаја автобусите, а до скоро на словенски. А тука од цел град еден автобус неможеш да наполниш со словенци и германци.
И сега ??
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Колку сте параноични, ни јас не можам да замислам, а контрадикторини со двојни аршини сте парекселанс....
На една страна викате треба да се почитуваат законите, а на друга ни самите не ги почитувате.....
Е потпишан ебан договор кој треба да се почитува, и треба да се имплементира, а не по ѓаволите за секоја ебана точка да се преговара и да се спомнува веќе повеќе од 10 год..........
Требаше веќе во глава да ви влезе дека веќе албанците се државотворен народ во Македонија, е договорено така......и треба сите тие закони подифолт да се почитуваат и практично да се имплементираат, а не да се најдат секакви изговори, демек софтверот е крив, нема пари, криза, и 300 чуда............
Мене лично не ме интересира, нека пише и на тајландски, нема врска, но ме интересира зошто вам ви пречи, зошто поѓаволите волкава омраза.........
Не давате никаков пример за почитување на законите, велите дека албанците не ги почитуваат законите, а вие што правите, изговор ви е што со притисок сте потпишале договор, ако не ви се свиѓа договорот излезете на протести, правете што правете укинете го договорот само да не стагнираме во статус кво, мрднете, или прифаќајте го или отфрлете го.......вака ништо ен правите.........
Викате дека албанците се палат на националистички партии, а самите вие ги мразите тие политичари кои не се националистички анстроени кон албанците, кај вас сигурно губи таа партија која не ги пцуе албанците по партиски штабови, или која помалку ги пцуе......
Знам дека ДУИ е корумприрана и оценувана од ВМРО, затоа денеска само ќути, да беше асална партија досега требаше да се покренат300 судски обвиненија против Македонската држава за неимплементирање на рамковниот веќе 11 год.....а се знае дека до 2004 веќе требаше да биде завршен, а до денеска да биде заборавен.......
болдот!!! НЕ сте државотворен народ, вие сте втор народ по големина (популација) во макдеонија. ништо овеќе од тоа не сте.
П.С. Срамниот рамковен договор никогаш нема да биде заборавен!!!
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
за некои си 20 години македонскиот ке биде ВТОР јазик после албанскиот.. што се чудите?

ме интересира само 8ца или 57ца или 47ца дали ке има двојазични... ептен низ мешани населби поминуваат
Само во 50-ка да не воведат!:unsure:
--- надополнето: 16 јануари 2013 во 13:43 ---
Баш со ова ќе се зачестат инцидентите ..
ако некој сака инциденти...ќе најде и под дрво и под камен....само ако сака...
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Може и треба зошто добар дел од правилата за однесување во автобус не ги разбираат. :LOL:
 
H

HITCH

Гостин
Браво, јас ја поддржувам оваа идеја. Сте ги виделе тројазичните табли, македонски, албански и англиски, за патокази за споменици, улици или аеродромот, Alexandri i Madh? Ги има буквално насекаде.

Ова не ви смета?


Ова не ви смета?


Абе, идете легнете си!!!
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
479
GLUPA DRZAVA.Glup Grad!
Ega site da bidete robovi na sipptari pa mos ke se osvestite eden den.
Izgleda deka ke mora krv da se lie da se KONECNO oslobodi makedonija,ovoj pat od samite sebe.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.290
Поени од реакции
78.940
Албанците тепаат, силуваат, сквернават цркви, убија деца, им се закануваат на Македонците и што ли уште не прават, на секојдневна база. Вестите се нонстоп полни со вакви настани. Не морам да зборам, за жал јасно ви е...
Како сеа покрај толку флагрантни постапки баш ова ви засмета. Како гласот не се дига за екстремни нешта како што е сплотеноста во бранење на убијците или нападите секојдневни...?
Стоиме така сите до гуша во гомна, а им засметало оти некој прднал...
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
preku glava od siponive, ali ako se uvede ova da bide samo za nivnite avtobusi kako 2ka primer, sto kur ima ja da citam nivni jazik u 22 ka primer kaj so nema nieden od niv?
Немој бе брат, срцево ми го кинеш со ваков мек став. Немој да бидеш класичен фиромјанин, г'зот одма да си го заштитиш.

П.С. Мисли си дека напаленковци од Ѓорче ќе дозволат во автобус да пишува нешто на шкиптарски. :)
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
preku glava od siponive, ali ako se uvede ova da bide samo za nivnite avtobusi kako 2ka primer, sto kur ima ja da citam nivni jazik u 22 ka primer kaj so nema nieden od niv?
Како бе го нема? Од шкоља можда до 2ка сака да го вози. Иначе онтопик, јас не ја признавам целата идеја како држава, и не ми се допаѓа, али додека сум во таква ова е нешто многу не-фер. Ако има албански, сакам да има и српски, и босански (да - два пати ако треба нека иде истото), и ромски. Не е фер едноставно. Нели тој законот важеше за малцинствата, не за албанскиот народ само!?
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Ej zamisli 2014 turisti ko ke doat u glavniot grad..... Ke i kacime u panoramskite autobusi i na albanski ke im objansime za Republika Makedonija.....a ???Na vrata zabuleno nuse ke gi sluzi tuljumbi i boza......
Vnatre ke gi zabavuva albanec vo narodna puska (ups) ...milsam nosija ....abe perfecto....
PS:Zaboraviv.... na kraj od panoramskata tura ke gi simnat u saraj kade sto ke bidat ograbeni...se razbira...od makedonci ...no toa ke bidat izolirani incidenti .... i mvr ke traga po niv....
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Браво, јас ја поддржувам оваа идеја. Сте ги виделе тројазичните табли, македонски, албански и англиски, за патокази за споменици, улици или аеродромот, Alexandri i Madh? Ги има буквално насекаде.
У ствари овде нема на сликиве англиски. Знаеш како им е на странците овде? Замисли си да си во Кина или во централна Африка, а нема англиски ни македонски, само некој локален...а :confused:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Брееејјј од милион проблеми во државава што сега да не треба да корнам коси од нервоза затоа што утре на автобусите ќе пишува и на Албански јазик .......... па Албанскиот јазик се збори во собранието, се збори во министерствата, болниците, школите, факултетите, судовите, полицијата, армијата... т.е. во сите државни институции каде што Албанците се застапени ....... некаде повеќе, некаде помалку ......... а вие тука за неколку букви плус на автобускиот дисплеј се нервирате .......... и онака гледам по градов патоказите скоро секаде се испишани покрај Македонски исто така и на Албански јазик !
 
Ф

ФилипМакедон

Гостин
Чекај да го искажеме револтот во статус на Facebook, тоа сигурно ќе помогне :)
Сега и што да правите надвор од фејсбук, на медиумите ке "испаднете" како СДСМ-овци...
--- надополнето: 16 јануари 2013 во 18:34 ---
Брееејјј од милион проблеми во државава што сега да не треба да корнам коси од нервоза затоа што утре на автобусите ќе пишува и на Албански јазик .......... па Албанскиот јазик се збори во собранието, се збори во министерствата, болниците, школите, факултетите, судовите, полицијата, армијата... т.е. во сите државни институции каде што Албанците се застапени ....... некаде повеќе, некаде помалку ......... а вие тука за неколку букви плус на автобускиот дисплеј се нервирате .......... и онака гледам по градов патоказите скоро секаде се испишани покрај Македонски исто така и на Албански јазик !
Таман работа да се нервираме,што има да се нервираме,во државни институции немаш шанси како професионалец,економијата претежно централизирана од партиски личности по потреба,а на медиуми ти солат памет како си требал да учиш и како треба сонцето да те грее, а знаеш дека со ваквата моментална состојба на подолг период ке имаме системски проблеми ... така е,нема потреба од корнење коси,постои странство,постои криминал, ке се снаоѓаме ...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom