Двојазичност и во градскиот превоз

Статус
Затворена за нови мислења.

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.615
Поени од реакции
10.869
Ќути си, трај си, нека дупат дур можат.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
МКД се федерализира,тоа е факт и тука веќе нема дилеми,но доколку не се реши спорот со Грција и доколку МКД не успее да влезе во НАТО,тогаш можно е да се случи и поделба..
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.251
Поени од реакции
27.641
МКД се федерализира,тоа е факт и тука веќе нема дилеми,но доколку не се реши спорот со Грција и доколку МКД не успее да влезе во НАТО,тогаш можно е да се случи и поделба..
Kolku pari ti davaat za istovo da go pisuvas vo sekoj tvoj post? :D
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
А што би ви сметало на дисплеите да пишува на Албански ?
Тоа во собрание зборат кљанклљункљанк во градски ке ви смета :pos:
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Државотворен јазик е македонскиот, сите други јазици се други. со рамковниот (срамен) договор тие други јазици нека се употребуваат кај што е (срамно) договорено а не секаде кај што ќе им текне. додека е 2-ката во чаир, нека биде двојазично, ама од гоце делчев мостот само на државотворниот до сарај, па после тоа пак двојазично и така.
еј, сега ми текна, ЈА САМ СРБИН, ОЧУ НА СРПСКИ ДА МИ ПИШЕ. ГОВОРИ СРПСКИ ДА ТЕ ЦЕО СВЕТ РАЗУМЕ (y)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Picture 115.jpg
сљушај ваму деца мој,
ја сум се борељ за ваше добро,кад пораснете да сте еднакви и рамноправњи сос тие другите.И тогаш нема више да јављате коњи,ќе се возите како нив у рејзови,и пази таму има да има и на Аљбански се тој напишањо,за тој ја можда и ќе загинем ама ви ваљда да живите после ко сви људи.
А тој сокри у подрум за сваки сључај,ако не ви се да нешто.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
МКД се федерализира,тоа е факт и тука веќе нема дилеми,но доколку не се реши спорот со Грција и доколку МКД не успее да влезе во НАТО,тогаш можно е да се случи и поделба..
А тоа е лошо како ?
Па поголем благослов за Македонија од тоа да се ослободи со еден удар од најголемиот дел на албанци нема.....
Само што веќе и тоа нема да сакаат,зашто би се задоволиле со трошки,кога може да имаат уште една 3та цела држава ? Зашто би прифатиле Албанија до Групчин кога можат да имаат Албанија до Струмица ?
И онака ќе ја проголтаат цела Македонија,ќе направат трета албанска држава.....кога ќе дојдат на власт и име ќе сменат и се,ќе си влеземе во ЕУ со Албанија.....што ќе им е отцепување тогаш ?
Тоа е најлошото што сега можеби е и касно за поделби......Македонија е мање-више мртва држава...




Иначе тоа ви е реалноста,дадено им е правото и може да бараат да си го искористат........
Иако ова е чисто колку додатно да ги иритираат македонците и да покажуваат дека можат курташак да си играат.


На крајот од краиштата да ви пречеше стварно двојазичноста на некого од вас ќе отидевте сите двојазични табли со спреј ќе ги пречкртавте.Ете не мора по Чаир,но во Карпош,Центар каде што таблите се двојазични кој ви брани да земете спреј и да го покриете тоа на албански ?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Ова владата треба да го официјализира со една оптимистичка изјаваза иднината на ЈСП, градот и Македонија, насмевка, панделка со макази и заедничко сликање на премиерот со скопскиот градоначелник.
 
V

viktora

Гостин
Jas ziveam na vodno,opstina Kisela Voda kade albanskiot ne e sluzben,i so kur ke mi e dvojazicna tabla?Gore nema ni eden spon,pa duri i na gosti ne doagaat pa zasto da vozat dvojazicno?Neli e sprotivno,na zakonot?More markerite i cekanite pa da vidime koj ima poke pari dali oni za novi tabli ili jas za markeri i cekancina.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Овие од ЕВН ме нервираат пошто не вработуваат доволно албанци, но гледам напредуваат во употреба на албанскиот.
Љељељееј… не го вработуваш мои брача и нема да ти го плајчам струја. Че те тепим кад ми доџеш да ми киниш струја.
Те нервирале што не вработуваат доволно албанци :pos: Поглупа реченица немам видено, ебате државата во која имате право да правите вакви глупости.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.247
Поени од реакции
78.874
Љељељееј… не го вработуваш мои брача и нема да ти го плајчам струја. Че те тепим кад ми доџеш да ми киниш струја.
Те нервирале што не вработуваат доволно албанци :pos: Поглупа реченица немам видено, ебате државата во која имате право да правите вакви глупости.
Идиотизмот лежи во фактот е што станува збор за приватна фирма.

Инаку, Дарданија, ја знам еден куп приватни фирми што не вработиле ни еден Албанец, и обратно.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.299
Поени од реакции
4.680
Колку сте параноични, ни јас не можам да замислам, а контрадикторини со двојни аршини сте парекселанс....
На една страна викате треба да се почитуваат законите, а на друга ни самите не ги почитувате.....
Е потпишан ебан договор кој треба да се почитува, и треба да се имплементира, а не по ѓаволите за секоја ебана точка да се преговара и да се спомнува веќе повеќе од 10 год..........
Требаше веќе во глава да ви влезе дека веќе албанците се државотворен народ во Македонија, е договорено така......и треба сите тие закони подифолт да се почитуваат и практично да се имплементираат, а не да се најдат секакви изговори, демек софтверот е крив, нема пари, криза, и 300 чуда............
Мене лично не ме интересира, нека пише и на тајландски, нема врска, но ме интересира зошто вам ви пречи, зошто поѓаволите волкава омраза.........
Не давате никаков пример за почитување на законите, велите дека албанците не ги почитуваат законите, а вие што правите, изговор ви е што со притисок сте потпишале договор, ако не ви се свиѓа договорот излезете на протести, правете што правете укинете го договорот само да не стагнираме во статус кво, мрднете, или прифаќајте го или отфрлете го.......вака ништо ен правите.........
Викате дека албанците се палат на националистички партии, а самите вие ги мразите тие политичари кои не се националистички анстроени кон албанците, кај вас сигурно губи таа партија која не ги пцуе албанците по партиски штабови, или која помалку ги пцуе......
Знам дека ДУИ е корумприрана и оценувана од ВМРО, затоа денеска само ќути, да беше асална партија досега требаше да се покренат300 судски обвиненија против Македонската држава за неимплементирање на рамковниот веќе 11 год.....а се знае дека до 2004 веќе требаше да биде завршен, а до денеска да биде заборавен.......

Сите албански барања за еднаквост ги асимилирате во барања за федерализација, Голема Албанија, земање цела Македонија, .....навистина сакам да знам дали навистина така мислите или само се правите со наивно глумење дури со знаење дека се забележувате дека глумите, и пак не ви е гајле, си терате........
Голема Албаниај е проект на антиалбанците за пропаганда, дефинитивно не е проект на албанците.......
--- надополнето: 16 јануари 2013 во 12:01 ---
Идиотизмот лежи во фактот е што станува збор за приватна фирма.

Инаку, Дарданија, ја знам еден куп приватни фирми што не вработиле ни еден Албанец, и обратно.
Приватна фирма да, но ги има истите директори и менаџери што ги имаше претходно........

Баш би сакал да знам дека има албанска фирма без вработени македонци
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
428
Поени од реакции
519
Во охридскиот рамковен договор албанците не се наведени како државотворен народ. Единствен официјален јазик е македонскиот, албанскиот само таму каде малцинското население надминува 20%. Во договорот е наведен прекин на сите непријателства пред се звечкање со оружје сепак неколку албански формации во изминативе 11 12 години пробаа да ја дестабилизираат државата. ЈСП законски може да обезбеди двојазичност на линии кои обраќаат само во средини како Чаир и Сарај а дали има такви без да поминат во "македонски" средини навистина незнам.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Требаше веќе во глава да ви влезе дека веќе албанците се државотворен народ во Македонија, е договорено така......и треба сите тие закони подифолт да се почитуваат и практично да се имплементираат, а не да се најдат секакви изговори, демек софтверот е крив, нема пари, криза, и 300 чуда............
етнос чија визија е поделба на државата Македонија. Така барем се изјаснуваат на протести, Призренски лиги и карти за голема албанија. Тие не се засегнати за Македонија како своја татковина.

Него 19 ка бе дали ќе пишува ромски? и тие имаат право у Шутка.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.247
Поени од реакции
78.874
Дали оваа двојазичност ќе придонесе Албанците повеќе да не напаѓаат Македонци по автобусите?
--- надополнето: 16 јануари 2013 во 12:30 ---
Приватна фирма да, но ги има истите директори и менаџери што ги имаше претходно........

Баш би сакал да знам дека има албанска фирма без вработени македонци
За разлика од Дарданија, доста повеќе глупости тропаш...

Ај некој мене нека дое да ми каже ја од која националност луѓе да вработувам во лично моја фирма. Да не треба и кај мене дома у стан да има соодветна застапеност?
Ти не ни правиш разлика измеѓу приватно и државно, а?


и да, има еден куп албански фирми кои не вработиле 75% Македонци, :pos:, има и еден куп, такви кои не вработиле ниту еден каур. Сакаш за раче да те однесам да видиш?
И не ни треба да вработат, побогу, ќе вработат кого сакаат....
ПРИВАТНИ фирми се.

:tapp:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom