Двојазичност и во градскиот превоз

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Ако на Фејсбук кога некој ми пишува од мобилен ми стои Sent from Shkupi место Скопје, тогаш веќе ништо не ме чуди, па ни ова.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Ако на Фејсбук кога некој ми пишува од мобилен ми стои Sent from Shkupi место Скопје, тогаш веќе ништо не ме чуди, па ни ова.
ШТО.ДА.ФАК???
Од ова нешто мора да се има принт скрин :D
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Што изигравате изненадени ?
Ова не е нешто ново , не е договорено во 2013-та , туку во 2001ва е предвидено , потоа донесен е законот за употреба на јазиците.
Темата треба да се наслови: Конечно во 2013-та албанскиот се почитува од ЈСП.
А од Водовод и Каналицација , Чистота и Зеленило , сеуште не се почитуваат законите.

И никако албанскиот да биде напишан со помали букви како што тоа некои го прават , туку треба исто како и македонскиот.
Не е ова моја желба , туку обавеза.
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.931
Што е следно...решение за името? Републикес Шќиподонија?
 
A

Avenger99

Гостин
Ништо од оваа држава,да ти се мочам во неа.Како не не поделиле во 1992 година,пола навака,пола натак и крај.Не сме ние кадарни држава да водиме
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
1. На целата територија во Република Македонија и во нејзините меѓународни односи службен јазик е македонскиот јазик и неговото кирилско писмо.
Друг јазик што го зборуваат најмалку 20% од граѓаните, исто така, е службен јазик и неговото писмо, како што е определено со овој член.

Личните документи на граѓаните кои зборуваат службен јазик различен од македонскиот јазик, се издаваат на македонски јазик и неговото писмо, како и на тој јазик и неговото писмо во согласност со закон.

Кој било граѓанин кој живее во единиците на локалната самоуправа во која најмалку 20% од граѓаните зборуваат службен јазик различен од македонскиот јазик, во комуникацијата со подрачните единици на министерствата, може да употреби кој било од службените јазици и неговото писмо. Подрачните единици надлежни за тие единици на локална самоуправа одговараат на македонски јазик и неговото кирилско писмо, како и на службениот јазик и писмо што го употребува граѓанинот.



Секој граѓанин во комуникација со министерствата може да употребува еден од службените јазици и неговото писмо, а министерствата одговараат на македонски јазик и неговото кирилско писмо, како и на службениот јазик и писмото што го употребува граѓанинот.

Во органите на државната власт во Република Македонија службен јазик различен од македонскиот јазик, може да се користи во согласност со закон.

Во единиците на локалната самоуправа јазикот и писмото што го користат најмалку 20% од граѓаните е службен јазик, покрај македонскиот јазик и неговото кирилско писмо. За употребата на јазиците и писмата на кои зборуваат помалку од 20% од граѓаните во единиците на локалната самоуправа, одлучуваат органите на единиците на локалната самоуправа.
Значи албанскиот е службен јазик исто како и македонскиот.
Секаде каде се пишува на мекедонски , треба и на албански.

Но вие се научивте да не се почитува службениот јазик , и сега ви паѓа чудно , мислите дека ова е некое предавство.
Предавство прават албанците што не се борат за службена употреба на јазикот. Ќе ми се заебава некој поединец таму што е директор и се однесува како шериф.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Што изигравате изненадени ?
Ова не е нешто ново , не е договорено во 2013-та , туку во 2001ва е предвидено , потоа донесен е законот за употреба на јазиците.
Темата треба да се наслови: Конечно во 2013-та албанскиот се почитува од ЈСП.
А од Водовод и Каналицација , Чистота и Зеленило , сеуште не се почитуваат законите.

И никако албанскиот да биде напишан со помали букви како што тоа некои го прават , туку треба исто како и македонскиот.
Не е ова моја желба , туку обавеза.
Треба да те потсетам за законот со знамињата или тоа не те интересира?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ништо од оваа држава,да ти се мочам во неа.Како не не поделиле во 1992 година,пола навака,пола натак и крај.Не сме ние кадарни држава да водиме
Мочај кај тебе дома, не во мојата држава.
 
A

Avenger99

Гостин
Мочај кај тебе дома, не во мојата држава.
Абе другар,мислиш ме боли оти ми глумиш патриот?Од оваа држава НЕ БИДУВА,а ти колку сакаш инаети се,сите сонуваат само за фотељи и ништо друго,ама аку верувај си ти во нашата Македонија;)
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
ШТО.ДА.ФАК???
Од ова нешто мора да се има принт скрин :D
Не ми треба принт скрин,кај мене секогаш е Шкуп.....

Иначе уште еднаш ќе повторам,ви брани ли некој да ги пречкртате таблите на албански таму каде што живеете ?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Абе другар,мислиш ме боли оти ми глумиш патриот?Од оваа држава НЕ БИДУВА,а ти колку сакаш инаети се,сите сонуваат само за фотељи и ништо друго,ама аку верувај си ти во нашата Македонија;)
Абе другар, јас реков некаде дека сум патриот, уште помалку и дека глумам.

Само еве веќе 2 и нешто години на форумов постојано читам вакви како се откажуваат од државава и како велат дека не ја бива на крајот пак си остануваат тука.

Пораката до тебе и таквите како тебе, не заинтересирани за државава наша, барем сега има визна либерализација, слободно напуштете ја, барем на 3 месца, може ќе ви се посреќи. Имаш и друга опција, другар, на пример Дубаи или пак Катар. Сега барем е лесно да се добие работна дозвола за таму, ќе конобаришаш, ќе си заработиш добро и ич да не ти чуе за државава на Балканов.

П.С. Реагирав така не поради тоа што сум патриот или пак глумам патриот туку затоа што коментарот ти е како да го кажал некој класичен пијандура што си го тепа семејството и се пијанчи пред кооперација.
 
A

Avenger99

Гостин
Абе другар, јас реков некаде дека сум патриот, уште помалку и дека глумам.

Само еве веќе 2 и нешто години на форумов постојано читам вакви како се откажуваат од државава и како не ги бива на крајот пак си остануваат тука.

Пораката до тебе и таквите како тебе, не заинтересирани за државава наша, барем сега има визна либерализација, слободно напуштете ја, барем на 3 месца, може ќе ви се посреќи. Имаш и друга опција, другар, на пример Дубаи или пак Катар. Сега барем е лесно да се добие работна дозвола за таму, ќе конобаришаш, ќе си заработиш добро и ич да не ти чуе за државава на Балканов.
А што мислиш ти,да не ми се пружи шанса нема да заминам од овде?Фаќам магла уште во првата шанса,и ич таквото нема да ме боли за оваа квази држава,или пак уште подобро ќе глумам патриот од странство,така најдобро е ;) И уште нешто http://sky.mk/index.php/makedonija/7469-ahmeti-kje-ucenuva-kje-mu-dade-li-gruevski мислиш нема да прифатат?Се ќе прифатат,само да останат во фотелјата во која се наоѓаат..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom