Двојазичност и во градскиот превоз

Статус
Затворена за нови мислења.

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Толку е голема огорченоста кај македонскиот народ,што тој е западнат во тотална апатија и без надеж дека може нешто да се смени во тој правец.Секој различно се чувствува,но јас се чувствувам како да живеам во држава која воопшто не води грижа за моите права и потреби,што дури веќе не ја ни чувствувам како своја.Работите се дојдени до тој степен,што веќе и не очекувам од полицијата,која ја плаќам со тоа што плаќам даноци,да ме брани,во буквална смисла на зборот не го очекувам тоа.
Сам знаеш дека пред избори се се ветува,а после тоа политичарите забораваат.Дури мислам дека Македонците треба да почнат ама баш исто да се однесуваат како Албанците,да избегнуваат да платат данок,да не ги почитуваат институциите,да бојкотираат све и свашта.Иако,бев оптимист до пред некое време,како секој млад човек во земјава,сега сум сигурен дека сме на пат кон федерализација на земјава,која се повеќе станува практична и очигледна.Уште една интервенција во Уставот и ние ќе живееме во федерална држава,де факто.
Државата, државата, државата ................ за кој ку* Македонецот да ја сака државата(своја) кога државата секој ден го е*е ?!! ........... зашто јас на пр. како етнички Македонец да плачам и да корнам коси за државата кога истата таа не ме рецка ни 1% како нејзин граѓанин, правата кои ми се загарантирани со устав ги немам и зашто да би се нервирал за иднината на државата ?!!
Да, ќе ја сакам државата кога ќе се осеќам како човек, како полноправен граѓанин, кога ќе знам дека државата стои зад мене т.е. нејзините институции, ме смета за граѓанин, за човек ................ се додека државата ги смета луѓето за обични гласачи, обично гласачко тело и обична статистика(бројка) се повеќе ќе тонеме во мрак и беда !!!
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Ние сме живееле со децении така, со страв од убијци, но уште поголем страв од полицијата, дискриминација насекаде, корумпирани политичари кои и така немаа никаква моќ........

А денеска ти се чувствуваш лошо затоа што албанците ги имаат правата што ти ги имаш отсекогаш........тоа е тоа, рацистот мисли дека рацизмот е нормална работа......
како што нацизмот бил нормална во средината на минатиот век, дури да не си бидел нацист тогаш, те викале амеба, соросоид, предавник.....
Никому не сметаат вашите права, односно јазикот и образованието. Напротив образованието е добредојдено да конечно станете малку позивилизирани, и полека излезете од племенските обичаи и начин на живот.


Ама вие бре посегнувате по животи на оние кои не се од "вашите".

И за тоа ќе имате соодветен фидбек.

ЈАсно е нели?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Никому не сметаат вашите права, односно јазикот и образованието. Напротив образованието е добредојдено да конечно станете малку позивилизирани, и полека излезете од племенските обичаи и начин на живот.


Ама вие бре посегнувате по животи на оние кои не се од "вашите".

И за тоа ќе имате соодветен фидбек.

ЈАсно е нели?
Кои се тие вие, како смееш и мене да ме ставиш во таа група, кој си ти да си над судовите.........

Убиствата на децата што се случија минатаата година во Сад, кој ги правеше, кој против кого???
Законите во сад не чинат???
Има омраза голема???
Или што???
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Кои се тие вие, како смееш и мене да ме ставиш во таа група, кој си ти да си над судовите.........

Убиствата на децата што се случија минатаата година во Сад, кој ги правеше, кој против кого???
Законите во сад не чинат???
Има омраза голема???
Или што???
Edno nesto ....ne gi napravi Musliman od verski pobudi ...
Sry za off topik.....ama nemozam da go trpam rozoviot so negovite provokaci.....
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Вакви работи и воопшто не треба да не чудат ........... па Македонија е веќе повеќе од една деценија(од 2001) де-факто па и де-јуре(рамковен договор) бинационална држава, нешто како што било порано Австро-Унгарското кралство, две нации(доминантни) во една држава, што и некако и дава шмек на државата како да е федерација т.е. како да постои држава во држава ............. паралелни светови, паралелни институции т.е. институција во институција т.е. еве на пр. идеш во некоја било која МК државна институција и јасно се гледа дека постојат два света Македонски и Албански, ако си Македонец одиш кај докторот Македонец, а ако си Албанец одиш кај докторот Албанец, ако си Македонец одиш на шалтерот каде што работи Македонец, ако си Албанец одиш на шалтерот каде што работи Албанец, Македонецот учи во доминантно МК училиште, на Македонски јазик во доминантно МК класови на кои им предаваат Македонски наставници/професори, а Албанецот учи во доминантно Албански училишта, во доминантно Албански класови, на Албански јазик и им предаваат наставници/професори Албанци !
Исто така Македонецот претежно живее во средини каде што он е мнозинство, а Албанецот претежно живее во средини каде што он е мнозинство и ред и ред и ред други работи кои се реалност и кои секојдневно ги гледаме и кои јасно покажуваат дека Македонија е бинационална држава, една држава но составена од две поголеми/доминантни етнички заедници(Македонци и Албанци), плус нешто ситно некој процент останати кои немаат никаква моќ за ништо !
Во еден пост членот Албанец ПУНО напишал вака:
Срби - Србија
Грци - Грција
Бугари - Бугарија
Албанци - Албанија
Албанци - Косово
БиХ - Бошњаци + Срби + Хрвати
и.т.н.
а за Македонија напишал: Македонци + Албанци = Македонија !!!
... колку ова да ги боли некои членови овде сепак мислам дека членот со право го напишал ова бидејќи реалноста во државава е баш таква !
Тоа е тоа и затоа и сум за тие размени на територија.....
Македонците никогаш нема да бидат свој на своме се додека не се ослободат од баластот што ги влече.
Македонија како бинационална држава за ништо не им користи на македонците......комотно може тогаш сите да се разбегаат каде сакаат,дали ќе бидеш во македонец во Австрија/Австралија/Франција/Швајцарија или македонец во Македонија исто ти се фаќа.
Србите си ја имаат Србија, Хрватите Хрватска,Грција ја имаат Грција,Албанците Албанија и Косово,а и Македонија.Македонците ништо.......
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Тоа е тоа и затоа и сум за тие размени на територија.....
Македонците никогаш нема да бидат свој на своме се додека не се ослободат од баластот што ги влече.
Македонија како бинационална држава за ништо не им користи на македонците......комотно може тогаш сите да се разбегаат каде сакаат,дали ќе бидеш во македонец во Австрија/Австралија/Франција/Швајцарија или македонец во Македонија исто ти се фаќа.
Србите си ја имаат Србија, Хрватите Хрватска,Грција ја имаат Грција,Албанците Албанија и Косово,а и Македонија.Македонците ништо.......

Абе што се удирате со главите, па каде постојат национални држави, па каде владее народот воопшто, на секаде владеат моќниците, а тие немаа националност, џабе само си губиме време кажувајќи моја твоја држава, скоро никогаш народот не бил прашуван за ништо..........
Ако има добар живот што има врска каде ќе живеам и под која држава, зарем иселениците кои ја напуштаа Македонија за подобар живот им пречи што живеат во туѓа држава.......
Се надевам дека ќе дојде западниот стандард овде и директно во операција на очите и КИНЕЗ ќе бидам......
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
Што изигравате изненадени ?
Ова не е нешто ново , не е договорено во 2013-та , туку во 2001ва е предвидено , потоа донесен е законот за употреба на јазиците.
Темата треба да се наслови: Конечно во 2013-та албанскиот се почитува од ЈСП.
А од Водовод и Каналицација , Чистота и Зеленило , сеуште не се почитуваат законите.

И никако албанскиот да биде напишан со помали букви како што тоа некои го прават , туку треба исто како и македонскиот.
Не е ова моја желба , туку обавеза.
Кога веќе почнуваш за обврски или должности...Знамeто на заедници со 20+% во мешани етнички општини при јавно истакнување на манифестации, празници и административни објекти да е 1/3 од големината на државното знаме.
Rings a bell?

Лицемерно по Х пат.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Абе што се удирате со главите, па каде постојат национални држави, па каде владее народот воопшто, на секаде владеат моќниците, а тие немаа националност, џабе само си губиме време кажувајќи моја твоја држава, скоро никогаш народот не бил прашуван за ништо..........
Ако има добар живот што има врска каде ќе живеам и под која држава, зарем иселениците кои ја напуштаа Македонија за подобар живот им пречи што живеат во туѓа држава.......
Се надевам дека ќе дојде западниот стандард овде и директно во операција на очите и КИНЕЗ ќе бидам......
Не ме сфаќаш, Србите на пример си ја имаат Србија.Таму си се газди,не мора за мочани споменици никого да го прашуваат,нити да му ја мислам за вработувања по национален клуч,не мора да прашуваат некој друг ако сакаат грб што нив им се свиѓа да си стават,ни за химна....можеш таму да србуваш колку сакаш.....
Албанците за тоа си имаат уште малце и 3 држави, Бугарите си ја имаат Бугарија итн.....

Иселениците се иселеници,можеби имаат подобар стандард него тука,ама знаат дека се само гости таму.Работата иде кон тоа да станат гости и во Македонија,така да сеедно ќе им биде дали ќе се иселат на запад или ќе останат тука.....уствари подобро и ќе им биде да се исселат,барем стандардот ќе им биде подобар.

Иначе за жал,Македонија никогаш нема да го стигне стандардот на западот,барем не за мојот и твојот животен век......
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Шо не знаете да останете на тема, не знаете!
Тројазичност да се изгласа, нема да научите да не се препукувате за муабети кои не се во склоп со темата.
До следните информации, темава под клуч.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom