Да се пуши или не?

Член од
30 јануари 2008
Мислења
18
Поени од реакции
0
Vo sekoj slucaj pushenjeto e shtetno.No kje prasham samo edno..Dali znaete kolku poshtetni raboti postojat sho se poshtetni od pushenjeto? Vam vi smeta pushenjeto, a vo isto vreme dishite ushte eden kup drugi,da narecam gnasotii. I sega sakaat da donesat (ili vekje go donesoa,neam provereno) zakon za totalno zabranuvanje na pushenjeto.Pa shto ne donesat i zakon za zabraneto vozenje na vozila, neli i toa od toa dishime,shto ne donesat zakon za zabraneto parno greenje na jaglen,i toa go dishime (kade kako)...Neznam,ednostavno neka si go tera sekoj svojot kjef. A i da donesat zakon pak kje se pushi,toa site go znaeme.A i pogolem broj pushaci sleduva (po moe) so zabrana. Se shto e zabraneto e poubavo i predizvik za da ja prekrshish zabranata.(licno mislenje). :D
 

Jovana15

...
Член од
6 јули 2006
Мислења
134
Поени од реакции
0
Јас сум за не. Али кој сака да пуши нека пуши а кој не не.А сеа па законите, не ги правиме/кажуваме ние т.е. не кажуваме ние како ќе биде.Ама тоа е.Сепак сум за не.
 

Ted Dettman4e

Real Optimist
Член од
25 јуни 2007
Мислења
1.697
Поени од реакции
56
А бе кој сака нека си пуши за него си е!!Ама докажано е дека е штетно!!!
 
Член од
19 јануари 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
da ne se pusi na rabota (vo zaednickite kancelarii) - da, vo bolnicite i klinikite isto taka, ama vo francija od ovaa godina ne se pusi vo kafikite i diskotekite voopsto i sopstvenicite nemaat pravo da oddelat posebna pusalna a naskoro ke bide taka vo celata evropska unija. mislam deka i toa e preterano
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
А треба да има и локали во кои ќе биде нагласено дека се само за пушачи, во кои ќе има знак "забрането за непушачи".

Ако им смета чадот, никој не ги тера да влегуваат таму. Ама и пушачите мора да имаат место за лезет.
Сум за!Не е в ред да не оделуват,и се што е локал да е за непушачите!
И мене ми смета кога во МекДоналдс ќе видам една од 150 кг.јаде допел,допел мени и никој не оди да и каже дека е тоа штетно за здравјето,туку отварат уста само кај пушачите!
Лично јас се осеќам дискриминирана.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Сум за!Не е в ред да не оделуват,и се што е локал да е за непушачите!
И мене ми смета кога во МекДоналдс ќе видам една од 150 кг.јаде допел,допел мени и никој не оди да и каже дека е тоа штетно за здравјето,туку отварат уста само кај пушачите!
Лично јас се осеќам дискриминирана.
Е да...ама не сум сигурен дека постои нешто како пасивен холестерол..кој им штети на оние кои се околу тебе додека се мрсиш...
Од друга страна кога ќе влезам во просторија каде се пуши се осеќам како да сум во лов на лисици..на Хималаи..ем магла, ема нема доволно кислород...
Абе си треба забрана за пушењето на јавни места..преградите не се доволно ефикасни...:smir:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Дека е штетно-тоа сите го знаеме.Затоа, оној кој сака и покрај тоа да пуши-нека пуши но не пред некој што тоа му смети.

Колку би сакала на јавни места да не се пуши...Од кој и кафич да се вратам целата смрдам на цигари, и коса и облека...А да не зборам за тоа дека цело време додека седам таму мора да дишам задимен воздух.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Pokraj toa shto e grozno, pushenjeto e shtetno ne samo za tie shto pushat. Nikakvi pregradi ne pomagaat, treba toa zlo da se iskoreni.

Ne se slozhuvam deka treba da se ostavi toj/taa shto saka da pushi toa da go pravi. Pushenjeto treba da stane protivzakonska aktivnost, da se sechat ushi zaradi toa. ;-)

Ajde da vidime ushte nekoj pasivno da ja brani taa groza so (uslovna) sloboda na izbor...
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.458
Поени од реакции
47.320
ејјј пак еве ги хипохондрициве навалија..
Пак ке си кажам мене не ми сметаат непушачите нема што и јас на нив да им сметам т.е и они се луѓе sd ако евентулно се гадат од менеи мојата навика нека си направат простории и кабини и нека си дишат чист воздух а нас нека не остават да си живеем во маки и јадови:bil:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
ејјј пак еве ги хипохондрициве навалија..
Пак ке си кажам мене не ми сметаат непушачите нема што и јас на нив да им сметам т.е и они се луѓе sd ако евентулно се гадат од менеи мојата навика нека си направат простории и кабини и нека си дишат чист воздух а нас нека не остават да си живеем во маки и јадови:bil:
Видов дека претходно се имаш изјаснето дека не ти сметаат непушачите а сега пак тоа го нагласуваш.Значи не се шалиш? Сигурно не ти сметаат? Ај размисли малку...мора да ти сметаат :)
Мислам...хелоуу, зошто би ти сметале? Нормално дека не ти сметат.Ама не сфаќате дека пушачите сметаат и тоа многу.
А за тоа да си направиме простории, кабини...секаде кај што одиме тоа да го правиме или како?

А треба да има и локали во кои ќе биде нагласено дека се само за пушачи, во кои ќе има знак "забрането за непушачи".

Ако им смета чадот, никој не ги тера да влегуваат таму. Ама и пушачите мора да имаат место за лезет.
Прекрасна идеја, Мистичен.:) Така ќе знаеме барем со сигурност каде се пуши а каде не и секој ќе оди таму каде што преферира.:)

Никој не не тера да влегуваме таму ама што треба? Непушачите да не одиме по кафичи и други јавни места? Па секаде се пуши.Сеуште немаме избор.
А вие пушачите...сепак и вие не сте криви.Власта треба да презеде нешто.И да убедиме голем број од пушачите да не пушат на јавни места пак ќе има и такви што ќе си запалуваат.:toe:
 

elencesrce

Love Is In The Air!
Член од
10 јануари 2008
Мислења
95
Поени од реакции
2
Сум против пушењето ама секој си има право на свој избор кој сака ќе пуши кој не не...ама мразам чад така да мислам дека во секое кафуле треба да има одредено место за пушачи
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Е да...ама не сум сигурен дека постои нешто како пасивен холестерол..кој им штети на оние кои се околу тебе додека се мрсиш...
Од друга страна кога ќе влезам во просторија каде се пуши се осеќам како да сум во лов на лисици..на Хималаи..ем магла, ема нема доволно кислород...
Абе си треба забрана за пушењето на јавни места..преградите не се доволно ефикасни...:smir:
Види сега ако гледаме така,тогаш зошто мене би ми сметало дека тебе ти смета мојот дим од цигарата?Шо ми е гајле...и автомобилите чадат забранете ги ,и фабриките испуштат гасови соберете се и тужете ги.М?Нели звучам малку егоистички?
Мене најискрено ми смета и мирисот на алкохол,да не идам во простории каде се пие или пак да се портудам да се забрани алкохолот?(не ме напаѓајте беше само пример)и така натака и така навака....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom