Да се пуши или не?

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.390
Поени од реакции
570
Да не се пуши :toe:
Јас , како бивш пушач , кој не пуши веќе месец и пол , велам да не се пуши на јавни места ! Сега ,како непушач , кога ќе излезам некаде каде шо се пуши(а тоа е секаде),ми се пуши , ми се плаче ,што лошо влијае врз мојата решеност за откажување од пушењето .
Мислам дека законот за , т.е против пушењето треба да профункционира во вистинска смисла на зборот . Имено, не може во кафулиња , ресторани , на половина маси да не се пуши а на другата да се пуши , а притоа да нема преграда од цврст карактер со која физички ќе бидат одвоени пушачите од непушачите .
Исто и казните треба да бидат ригорозни , и да се наплаќаат на лице место :salut:
 

5ko

Член од
20 октомври 2007
Мислења
122
Поени од реакции
3
Јас сум поранешен страствен пушач (три кутии Лаки на 24 часа) не пушам веќе 5 години, во почетокот кога ги оставив цигарите не ми пречеше кога се пуши во моја близина но во последнава година многу ми пречи па дури неколку пати сум побарал и лекарска помош поради такви ситуации. Би поддржал некоја строга форма на закон против пушењето затоа што конечно сватив дека димот што го вдишувам во одредени неизбежни ситуации не е по моја желба а многу ми пречи. Ми се допаѓа идејата за поставување на стаклени звона на јавни места кои мислам дека ќе имаат двоен ефект, прво ќе ги заштитат непушачите од дим а фторо присуството во просторија која мириса на катран и никотин со пожолтени стакла кои тешко се одржуваат чисти а тоа во нечија свест ќе се отслика како класа на која припаѓа ќе го зголеми мотивот за откажување од цигари.
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Јас сум заколнат непушач,па ако се прашвам јас на јавно место не смее да се пуши.Мене како непушач многу ми смета чадот,посебно шо имам осетливи очи,ако нема добра вентилација во кафичот одма почнуваат да ми солзат очите и тогаш станвам и си заминвам дома.Џабе се поделени локалите на дел за непушачи и пушачи кога никој то не го почитува.
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Абе ако ви се пуши,пушете.Штетно е да али јбг. У секој случај треба да си има простории во јавни објекти кои се за пушачи.ама да бидат направени ко шо треба ане ко у Blue cafe на Fresh,доле пушачи а горе непушачи.Ајде бе!!! И каде оди чадот од цигарите?? У пепељара а? Без везе.
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
202
Поени од реакции
1
Повеќе од нормално ДА НЕ СЕ ПУШИ!
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
368
Поени од реакции
2
jas mislam deka ne treba da se pusi. Mislam imam puseno 1god i ne e nekoja dobra rabota.... Ama site si odlucuvaat za sebe. Ako sakaat da si se unistat samite....nema problem.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
пушете бе заебете си го животот ја како што си го заебав
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Тоа е дискриминација!
Кој сака да си пуши нека си пуши.
А треба да има и локали во кои ќе биде нагласено дека се само за пушачи, во кои ќе има знак "забрането за непушачи".

Ако им смета чадот, никој не ги тера да влегуваат таму. Ама и пушачите мора да имаат место за лезет.
 
Член од
20 мај 2007
Мислења
1.139
Поени од реакции
153
Ако гледаме за секој посебно,кој сака може да си пуши и ко Tурчин:).А ако гледаме за доброто на сите,пушењето е порок и ни штети на сите,не само на пушачите!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom