Дали сме сами во вселенава?

Статус
Затворена за нови мислења.

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Naucnicite kazaa deka (najverojatno) ima mikroroskopski zivot na mars. Ako go ima na dve lokacii vo eden solaren sistem togash sansite da go ima i na drugi lokacii e mnogu zgolemen. Sepak ako se dokaze deka so sigurnost postoi zivot na mars togas tvdenjata deka sme sami vo vselenata pagaat vo voda.
Vesta deka ima zivot na mars e objavena od NASA.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Since the beginning of civilization, people have wondered if we are alone in the universe or whether there is intelligent life somewhere else. In the late twentieth century, scientists converged upon the basic idea of scanning the sky and "listening" for non-random patterns of electromagnetic emissions such as radio or television waves in order to detect another possible civilization somewhere else in the universe. In late 1959 and early 1960, the modern SETI era began when Frank Drake conducted the first such SETI search at approximately the same time that Giuseppe Cocconi and Philip Morrison published a key journal article suggesting this approach. NASA joined in SETI efforts at a low-level in the late 1960s and early 1970s. Some of these SETI-related efforts included Project Orion, the Microwave Observing Project, the High Resolution Microwave Survey, and Toward Other Planetary Systems. On Columbus Day in 1992, NASA initiated a formal, more intensive, SETI program. Less than a year later, however, Congress canceled the program.
For more background on SETI history and the cancellation of NASA's SETI program, you may want to read an article from the Journal of the British Interplanetary Society. Part of the cancelled program was picked up by the private, non-profit SETI Institute, and a smaller part by the non-profit, grassroots SETI League. NASA is still very much interested in astrobiology and the question of whether or not we are alone has been adopted by the NASA Origins program. For a comprehensive look at current SETI issues, Sky & Telescope magazine's SETI Section contains regularly updated articles and resources.
We also have several related full-length books now on-line. You may want to view the full text and images of The Search for Extraterrestrial Intelligence (NASA SP-419, 1977), which was edited by Philip Morrison, John Billingham, and John Wolfe. The Web version of Project Orion: A Design Study of a System for Detecting Extrasolar Planets (NASA SP-436, 1980) is now available on-line. A third SETI-related volume that is now on-line is Life in the Universe (NASA CP-2156, 1981). Special thanks to Chris Gamble for preparing these volumes for the Web.
 
Член од
15 септември 2008
Мислења
1.957
Поени од реакции
337
Мислам дека не сме сами во вселената доказ за тоа мислам дека се цртежите на житните полиња кои се предпоставува дека се цртани од вонземјани, а и случаи во кои се одкриени неидентификуван летечки објекти од страна на НАСА. Сепак со тек на време ке дознаеме дали сме сами.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Miteman и сличните.
Дајте доказ и некоја горе долу научна или полу-научна студија со која би се оправдале вашите тврдења.
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
83
Поени од реакции
2
Не, воопшто не сем сами во вселената. Која е шансата да би биле? 0.0000000000001 а можда и помала. Финтата не е тоа дали сме или не сем. Еве одговорот е дека не сме. Прашањето што би превзеле, но и што би можеле да превземеме во врска со тоа. Одговорот е многу јасен. Ништо! Така да не се замарајте со тоа дали сме или не сме сами во вселената. Можеби за 1000 години (ако успее толку да преживее планетата) ќе треба да мислат луѓетп на таа тема. Најблиското соѕвездие е Alpha Centaur кое е оддалечено од нашето на само 8 светлосни години. Кога таму би имало живот, а вие би се движеле со брод кој би имал брзина од 10000 km/h ќе ви треба многу многу многу време. Така да не се замарајте. Живеј те си го животот земен.
 

Wizz.

TheBest
Член од
27 септември 2009
Мислења
262
Поени од реакции
69
Пред еден месец пратија пораки на една планета слична на земјата. За 20 години се смета пораките кои луѓето ги напишаа на helofromearth.com ќе пристигнат.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Сигурно не сме сами, ама тие другите изгледа не се доволно интелегентни
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Miteman и сличните.
Дајте доказ и некоја горе долу научна или полу-научна студија со која би се оправдале вашите тврдења.
Бараш доказ за нешто кое еден просечен македонец е практично НЕВОЗМОЖНО да го направи. Плус, оригиналниот постер на темава не побара ништо од таква природа. Целта на темата е да се видат мислењата на членовите околу прашањето за тоа дали сме сами или не во универзумот, и како ги замислуваат вонземјаните и нивните планети и сл.

Така што ова е една нормална дискусија, а не натпревар во докажување на било што.

Инаку, да одговорам на темава, тие се веќе тука. Се разбира, тие што немале искуство од таков тип, си го задржуваат правото да бидат скептични. Мене не ми е грижа дали некој ќе ми верува или не, важно ми е дека на мене ми беше докажано тоа што се прашував цел живот, и тоа ми е доволно. Другите ќе треба или да чекаат за официјално, јавно докажување на ова, или малку повеќе да внимаваат на небото, особено навечер. Америка не е единствената земја која е посетувана...
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Инаку, да одговорам на темава, тие се веќе тука. Се разбира, тие што немале искуство од таков тип, си го задржуваат правото да бидат скептични. Мене не ми е грижа дали некој ќе ми верува или не, важно ми е дека на мене ми беше докажано тоа што се прашував цел живот, и тоа ми е доволно. Другите ќе треба или да чекаат за официјално, јавно докажување на ова, или малку повеќе да внимаваат на небото, особено навечер. Америка не е единствената земја која е посетувана...
Кој е тука? Вонземјаните?
Па тие НЛО-ата се само илузија не постојат никакви докази за тоа.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Најблиското соѕвездие е Alpha Centaur кое е оддалечено од нашето на само 8 светлосни години. Кога таму би имало живот, а вие би се движеле со брод кој би имал брзина од 10000 km/h ќе ви треба многу многу многу време. Така да не се замарајте. Живеј те си го животот земен.
Па ќе измислат и други начини на патување. Мислам дека за брзо време (100-200год) ќе бидиме во можност да посетиме друг ѕвезден систем.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Кој е тука? Вонземјаните?
Па тие НЛО-ата се само илузија не постојат никакви докази за тоа.
90& од НЛОата да. Човечки производ. Не можат ни атмосферата да ја пробијат, а камо ли да патуваат во вселената. Зборувам за тие 10%.

И да, не се сведува се на НЛОа. Убаво си рече, вонземјани. А за докази, обрни убаво внимание на Disclosure Project. Не тоа што си чул или прочитал набрзина. Туку убаво да го разгледаш нивниот материјал. Project Camelot има многу интересни материјали кои би требало да ги видиш.

А за докази, провери за Billy Meier. Никој до сега ги нема репродуцирано доказите кои овој човек ги има приложено. Станува збор за материјални докази, аудио снимки, видео снимки, и фотографии од посетителите.

Има и други луѓе кои нудеа докази, и ги приложија пред десетина години, но сега се поради тоа мртви. Henry Deacon, Phil Schneider, Bill William Cooper. Да не должам многу, убаво ќе биде место јас да ти прераскажувам, сам да си провериш. Не сакам да влијаам на било каков начин врз твојот разум.

Па ќе измислат и други начини на патување. Мислам дека за брзо време (100-200год) ќе бидиме во можност да посетиме друг ѕвезден систем.
Анти-гравитација веќе постои. Триаголните НЛОа имаат ваков погон. Русите веќе најдоа лесен начин за правење на ладна фузија. Со помош на обични електроди. Техничкиот дел го имате достапен на интернет.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Па ќе измислат и други начини на патување. Мислам дека за брзо време (100-200год) ќе бидиме во можност да посетиме друг ѕвезден систем.
Анти-гравитација веќе постои. Триаголните НЛОа имаат ваков погон. Русите веќе најдоа лесен начин за правење на ладна фузија. Со помош на обични електроди. Техничкиот дел го имате достапен на интернет.
Зошто анти гравитацијата би била начин за патување - единствен (бидејќи си ја спомнал како единствена опција во случајов) и од каде тоа дека истата е заштитен бренд на триаголните нло-а.

Ладна фуз(с)ија со обични електроди?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Анти-гравитација веќе постои. Триаголните НЛОа имаат ваков погон. Русите веќе најдоа лесен начин за правење на ладна фузија. Со помош на обични електроди. Техничкиот дел го имате достапен на интернет.
Ако постои ладна фузија тогаш зошто не ја употребуваат, веднаш би станале светска сила со невидена моќ.

90& од НЛОата да. Човечки производ. Не можат ни атмосферата да ја пробијат, а камо ли да патуваат во вселената. Зборувам за тие 10%.

И да, не се сведува се на НЛОа. Убаво си рече, вонземјани. А за докази, обрни убаво внимание на Disclosure Project. Не тоа што си чул или прочитал набрзина. Туку убаво да го разгледаш нивниот материјал. Project Camelot има многу интересни материјали кои би требало да ги видиш.

А за докази, провери за Billy Meier. Никој до сега ги нема репродуцирано доказите кои овој човек ги има приложено. Станува збор за материјални докази, аудио снимки, видео снимки, и фотографии од посетителите.

Има и други луѓе кои нудеа докази, и ги приложија пред десетина години, но сега се поради тоа мртви. Henry Deacon, Phil Schneider, Bill William Cooper. Да не должам многу, убаво ќе биде место јас да ти прераскажувам, сам да си провериш. Не сакам да влијаам на било каков начин врз твојот разум.
Не не вонземјани не постојат, туку вонземјаните наводно на Земјата се измислено токму од тие Henry Deacon, Phil Schneider, Bill William Cooper кои сакаат најверојатно да се стекнат со популарност.

Зошто анти гравитацијата би била начин за патување - единствен (бидејќи си ја спомнал како единствена опција во случајов) и од каде тоа дека истата е заштитен бренд на триаголните нло-а.

Ладна фуз(с)ија со обични електроди?
Анти гравитацијата нема врска со патувањето надвор од нашата планета! Тоа е сосема друго....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom