Дали се подржува ЕМО во Македонија ?

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Никад нема да сфатам која ви е поентата што му правите реклама свесна или несвесна на „ЕМО“. Зашто мора некој тренд кој што е наметнат или од медиуми, или од глупаци, или од било кој да му давате значење? Емо не постои. Постоел некој правец по панкот и алтернативната музика кој што датира од почетокот на 90тите и кој што се дефинирал како Емо (чисто ради природата на музиката, вокалите и текстовите) кој еве сега во последниве години како и многу други музички правци или појави се искомерцијализирал, извештачил и згора на тоа сите вие ко популаризирате со тоа што само за него зборите, а 90 посто не ни знаат што е тоа. Аман прекинете.

Боки 13 како споредба со ситуацијава. Глупак е невиден, а популарен. Зошто? Зошто незнаете да го игнорирате, и колку и да не го сакате морате ли да го искоментирате? Колку и да не сакате метал, или турбофолк или поп, мора ли да му праите реклама? Вака е и со Емото.

Емото ти е уништен музички правец, кој што е донесен во мејнстримот од модните куќи како модна појава од која може и те како да се профитира, од популарните бендови кои за жал направиле малку поглупа верзија на почетното емо, доволно глупа верзија да денес луѓето не разликуваат емо од „емо“, и секако од самите вас кои незнаете да игнорирате нешто што не ви е од интерес и ве иритира.

Емо веќе не е ништо, емото останало нешто за оние што си го сфатиле и си го фураат тој филм и по поминувањето на трендот.

Споредба за тие што се разбораат од историја на рок музиката . . . како што гранџот денес не е ништо за мнозинството ради негативно негово искористување од музичката и модната индустрија, така е случајот и со ова. И така ние ке си трпиме уништување на безброј добри бендови (ова не зборам за Емо бендовите) од во главно народот кој ја води индустријата дали директно или индиректно со обично понашање кон ситуацијата.

Емото е демек емотивност, концетрирање на емоциите. Ама не вакво како денесшто е изобличено каде што секој мисли дека треба да прикаже кој колкуе емотивен. Затоа и како концепт и не е којзнае што, бидејќи една обична не-емо песна може да биде поемотивна. . . ама поентата на емото не е тоа, туку да се искажуваат емоции на нивни својствен начин, преку музиката и текстовите. Затоа е и посебен правец, зашто има карактеристични свои музички техники.
 

Izr0d

Била сам дете...=)
Член од
9 мај 2008
Мислења
593
Поени од реакции
29
Закон е емо-то баш ми се интересни тие луѓе.
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
Проблемот е што под ЕМО се подразбираат 2 различни поими.
ЕМО фризура и сталјинг на облекување, и ЕМО да биди некој душевно.
Првото,емо сталјингот, да во мода е..кул е....геј е....убав е...за нигде е...се е до вкус.
Второто, душевно да си ЕМО, е да си плачливо педерче што ако те остаи женската си пукаш у глава,да си така понежен,да ги разбираш луѓето зошто се тажни влажни бла бла бла,да моеш да направиш муабет со девојка а да не препознае она дека збори со машко и да се опушти,или емо женските,заљубени од глава до пети,живеат у некој детски срање розев свет,премногу се емотивни и тоа е тоа. битно срање е тоа, ај за женските оправдано од секоаш поемотивни се,али машки коа ќе видам ко педерчиња има 1000 такви и кај мене у школо имаше не ги биваше да се дружат нормално и само со женски излегуваа вчаршија а и на женските им болје така, со такво лигаво копиле,да излегуват повеќекратно,изгледаат као со обезбедување (ипак машко коа има до ним),второ можат да си се отворат слободно секакви муабети, и трето знаат дека никоаш нема да му текни да им се пушта.
 

GothLady

Heinous
Член од
16 јуни 2008
Мислења
283
Поени од реакции
33
ЕМО .... Огрански неможам да ги поднесам. Сечат вени залижани коси готик шминки а бе ајде ми се гаде од нив. Ме боле ако некој е против овој пост



ау бе луѓе пак мешате емо и готик.немаат блага веза едно со друго.ако и емо и готик ставаа црн креон не значи дека са исти.
иначе не сум против емото воопшто малце ми е чуден стилот ама јбг.за укус не се разговара.а у македонија скоро свите са фејкери.:smir:
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
:) neam niso protiv emo ali ednostavno ne mi se svigjaat:) ali ipak nivni zivot so sakaat si praat:) poz do site: D EMO ! :D
 
Член од
24 септември 2008
Мислења
13
Поени од реакции
0
Sestri~kata na mojata najdobra drugarka e 8 odd. i EMO. Demek.
Ja pra{av drugarka mi kaj se sobiraat EMOVCITE, za{to jas slabo gi gleam niz grad, ili se dvi`am na pogre{ni mesta???

Zna~i moeto pra{awe upateno do site: se sobiraat li EMOVCI na nekoe posebno mesto niz Skopjevo? :baeh:

 
P

PewDiePie

Гостин
Немам ништо против ЕМО луѓето секој може да си живее како сака,не те тера некој да ги гледаш или да бидеш како нив.Секој има различен живот се пали на различни ствари.......
 

рок-кејт

незгодна ко кратко ќебе!
Член од
22 мај 2007
Мислења
1.024
Поени од реакции
70
:хм.. неам нишо против емо-љугето шо стварно си се емо од душа. Таква познавам само една девојка и девојчево ни се сечит ни нишо ама едноставно ( ко шо ми кажвит таја) така си се чувствуват. Иначе ептем се револтирам ко ќе видам некое детенце уште на млеко шо мирисат пуштило шишка се офарбало црно и ко ке о видиш си пејт ,,главобоља од вина а нигде аспирина,, и до уши насмеано ко роденден да му е.. Мразам фејкери од секој вид. Така да не сум многу многу за емото, али не сум ни против..Не ми сметаат. Нека прават шо сакаат во животот нивни. Одјеби ги.

п.с: Филип шо е то емооо?:pos2::jaj:
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.453
Поени од реакции
7.949
Ае вака...


Темава дека забега малце па да ја вратиме некако во колосек...


Мислам дека емовците во Македонија не се нешто поразлични од останатите држави во нашиот регион и пошироко (ми нема логика реченицава ама ај).
Според мене крив е западот (во случајот северот дека емото најзастапено е во Шведска, Финска и остало...незнам само дали таму почнало). Како и во други области Македонија пробува да го следи текот на настаните, стилот итн на западот, сепак нели треба да влеземе во ЕУ и НАТО. Нема што да се замарам за темава да појаснувам кога и самите си знаете дека западот има големо влијание на Македонија така да емо-стилот-движењето-музиката не би ме изненадиле многу. Да видиме следната работа што ќе ја донесе ЗАПАДОТ.
каква врска има ЕУ и НАТО со емо, не ми е јасно... а, што се однесуе за емото у македонија, повеке е застапено кај понежниот пол... додека тие, немаат врска што значи емо-то уствари... само си фураат стил, се облачат само со црно... а уствари и тоа не е емо-облачање, нема врска, никогаш емо стилот на облекување не е бил цел шкаф да ти е со црна облека, нема врска... така да, и тие што се сметат за емо, погрешно го сфатиле стилот на облекување... а па да не збориме за Screamo,Post-Hardcore бендови, не се ни слушнале дека има таков стил што е поврзан со емото, туку тие си слушат Металика и Ганс Н роусес, и си фурат емо стил... а ја на пр. си поштуем некои emocore,Screamocore бендови...(3-4)
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.511
Поени од реакции
47.753
Поима неам шо народ се,знам дека у работен опис им се глупи шишки и самоубиствени нагони,и мислам дека песните им се нешто ко ''драње-драње-драње-па педерски вокал на референ'' :)

Има податоци дека некој од овие се има устваари убиено?!? :)
 
S

StormRage

Гостин
emo sucks... крај... ама мислам сами побрзо ќе се испоколат него друг да ги коли :)
 
Член од
3 јули 2008
Мислења
248
Поени од реакции
8
Емо стилот е поврзан со стил на музика, а тоа што околу гледаме тоа се само ефтини копии на луѓе кои сакаат да експериментираат со својот изглед., ајдее у шема биле шишки... ај секое чудо кај нас 3 дена трае, така и ова со емо стилот...
Овој стил потекнува од хардкор панк, инаку за жал сега сите Панк рок групи, ги мешаат и со емо групи, што нема врска..
Јас лично немам ништо против против овие луѓе, познавам неколку и не им фали ништо, ни сечат вени, ни се касапат ни нешто слично на тоа... Супер се комуникативни, малку се повлечени си имаат свои визии и различни погледи кон светот околу нив.., ама далеку се од планови за масакри и убиства..
Е сега постојат и фрикови кои обожаат да се глупираат у емо-стил а у ствари ни они немаат појма што е емо.. :pos2: Така да ајдее дечки прво повторете си што е емо, има интересни текстови на википедија... :wink:

Емооо луѓе напред... :)
Ај поврзи панк со емо уште еднаш. Добро панк-рок групи со емо? И Секс Пистолс се панк-рок ај докажи дека се денешно ЕМО. И Кок Спарер се панк-рок, некоја сличност со емо? ај прочитај некој панк текстој и слушни некој песни па спореди ги со емофциве ваши па пиши пак. Уште еднаш се навредит панков со споредба со лигуши ве фрлам од самоилови:helou:. Потпис: Панкерка
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
а бе кога ке видам некое емо ми се темни пред очи, а и тоа шишките им се уфффффффффф за да се утепаш по пат, дека ништо не се гледа од нив, а и што имам гледано некои во автобус порано што се правеле дека биле нешо панкери сега ги гледам емо ми се прават, а ни тие не знаат што е тоа емо:tapp:
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
емо+хомо=геј
фризурите некои се добри друго све е срање
 
П

Паган-др

Гостин
Не ги сваќам тие што се емо. Што гледаат во тоа? Се обраќам за фејк емото. Само дека е во мода да си емо. Ни предходно знаеле што е емо па сега да ми се праат некое опасно емо. И после еве ке се смени светов кој ке биде емо ке биде изрод. И тогаш сите ке се праат нешто друго а ке тврдат дека не биле емо дека немало шанси да бидат тоа. Значи не го сваќам тој стил.
п.с.Emo Sucks!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom