Дали редовно посетувате предавања на факултет?

Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Темава не засега на сите академци:),а посебно мене,зошто јас до лани и не бев толку редовен на предавања зошто мислев дека нема да научам повеќе со тоа.Од оваа година планирам да одам на сите предавања,нормално ако не сум спречен заради некои објективни причини,баш за да видам дали овие наши професори научиле да го пренесат тоа што го знаат за нив:wink:,или сеуште се оди на онаа класична варијанта-...јас сум професор знам се,вие слушајте и по можност немој да ми заспиете:pos2:!

Што мислите?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Еј како се учи само на предавња, перфект...башка има и некои случки што ќе ти каже професор,асистент и ќе ти останат во сеќавање. Само да нема електронски индекси, како на правен, зашто од предавње аир нема да видите...:nenene::pos2:
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Најак муабет еднаш во средно од професорка:...вика,дали би пошле на пазар и би купиле една банана,или едно јаболко,сеедно?:pos2::pos2:
Женава го повторуваше истиов муабет сигурно два-три пати во месецот:nesvest:
...и ќе речиш професори...:pos2::pos2::pos2::pos2:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Да бев редовна на факултет. Некогаш ќе земев во неделата еден ден слободен ако ми дојде преку глава од се или имам за учење многу, инаку секој ден одев.
Јас кога се запишав си реков дека одам на факултет да научам и да завршам, не да се маткам со години. Така што си бев редовна и точно на време си го завршив.
Иако завршив на правен каде професорите најчесто го кажуваат она што е во книгата, нема некои дополнителни информации освен што кажуваат секојдневни примери. На предавањата плус кажуваат и што е побитно, на што внимание да се обрне кога ќе се учи, можеш да земеш да предаваш и слично. Добро е и што си имав плус 10 поени од редовност, значи една оценка плус.
Сум приметила на професорите многу им значи присуството. Кога нешто и да ми требало од професор баш секогаш ми викале нема проблем ти си од редовните студенти.
Добро е и што немав долги предавања јас, по 4-5 саати дневно со се кафе во бифе :)
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.129
Лани не одев на предавања. Кога полагав на 2 испити паднав за само неколку поени, а да одев на предавање ќе имав 10 поени плус, што значи ќе ми беа положени 2та предмети.
Оваа година планирам да одам многу почесто.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Во цело студирање да соберам часови колку пати не сум бил на факс е околу 5-6 часа/предавања како сакате наечете ги. Ден да не појдам досега не се десило, едино ако ептен сум се уморил па сум фатил со колеги некаде по кафе, и тоа последнава година само се деси неколку пати.

Вежби никогаш на пропуштав

Јас незнам какво студирање е тоа кога не идете на факултет, идете вонредно ако не ви се слуша предавање
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Во цело студирање да соберам часови колку пати не сум бил на факс е околу 5-6 часа/предавања како сакате наечете ги. Ден да не појдам досега не се десило, едино ако ептен сум се уморил па сум фатил со колеги некаде по кафе, и тоа последнава година само се деси неколку пати.

Вежби никогаш на пропуштав

Јас незнам какво студирање е тоа кога не идете на факултет, идете вонредно ако не ви се слуша предавање
Па ок за твојата струка треба да се биде редовен,а и парите болат:wink:.Бар на мојов факултет е поинаку,баш би сакал да има поблиска комуникација меѓу професорот и студентот,а не како кај нас да се искршиш дури да го прашаш нешто:salut:
 
T

the Carpenter

Гостин
Одам зашто морам, пуштаат списоци, па со три отсуства шипак потпис ке добиеш. Инаку ретки се предавањаа кај шо би одел онака да научам нешто.
Ретко ептен.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.103
Поени од реакции
5.810
Во прва година ниеднаш не пропуштив предавања/вежби и се исплатеше. Башка се тие 10 поени од редовност. Побитното е дека на предавања и вежби учев 30-50% од материјалот, а на некои предмети дури и 80-90% (математика и статистика), поради што дома не ми требаше многу време да го доучам материјалот.
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
прв семестар одев редовно... па после удри бриго на весеље.. остави картичката по комшилук и правец фонтанта... тоа претежно се дешаваше на граѓанско и римско... на другите предавања одев редовно.. освен на прв час пош секогаш се успивав пм...
ааа да е благословена картичката
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
И ја втор семестар забушавав. Поготово на римско. На граѓанско одев ама или спиев или си терав муабети. Затоа сега и двата ги преполагам. А ти намали малку со одење во Фонатана, младоста ја остави таму.


п.с. Денеска римско, не да беше тешко....:kesa:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Mislam deka na sekoj fakultet ne vredi redovnosta vo smisla - ke naucis poveke ako sedis na predavanja. (Znaci ne zboram za poenite koi gi davaat profesorite za redovnost) Na primer, na praven, na ekonomski ili nekoj od taa bransa, kolku i da e dobar profesorot ne ti vredi nisto redovnosta ako ne go zagrees stolceto doma. Ama na elektro ili pmf ima predmeti za koi doma ke ti treba duplo poveke vreme za da go sovladas toa sto si go propustil na edno predavanje
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Па 80 % негде ги посетувам , претходната недела само два ти пати неделно имав часови така што не беше тешко да се оди :)
 
Член од
9 февруари 2008
Мислења
542
Поени од реакции
15
епа речиси на сите предавања присуствував ... на крајот имав некои поени од присуство кои многу ми се најдоа а годинава ќе видиме..:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom