Дали партијата ДПМНЕ има право да го носи името на МРО?

Дали партијата ДПМНЕ има право да го носи името на МРО?


  • Вкупно гласачи
    122
Член од
5 декември 2007
Мислења
85
Поени од реакции
0
П.С. ДАМИ И ГОСПОДА

Ви го претставувам ликот кој се крие зад псевдонимите Aktivistot, Partizan, Марс, Историк, Васил Глигоров, Игор Малиновски...И тн и тн...:
Vcera popladne ne bev tuka i eve kakvi gluposti napisal.
Prvo navredi, pa posle me klevetese na administracijata, a sega probuvas da me stavis vo ist kosh so ovie olosi sto si gi nabroil za da me diskreditiras i da me zamrazat lugjeto.


Lugeto tuka znaat koj e sto tuka i koj za sto se zalaga.
Ti se zalagas za promoviranje za neo-vrhovizmot na Aleksandrov i Vanco Mihajlov (pa duri ina Nikola Guli - Nikola Guli bil sorabotnik so bugaskiot fasisticki okupator - dali zatoa go spomnuvas tolku?)

A i ne odgovori, zosto ne sakas d apriznaes deka covekot na slikata e Mihajlov?
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
85
Поени од реакции
0
Ааааааааааааааа ја убаво си пиша некоја страна поназад
Чив активист си ти?
Koga se zacleniv vo forumot, go izbrav imeto Aktivist zatoa sto tuka sum za da aktiviram tri inicijativi.
Prvata veke ja aktivirav:

1) Иницијатива: да се заштити споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк

Vtorata inicijativa ke ja aktiviram koga ke zavrsime so ovaa diskusija (zosto ona e del od diskusijava), i ke glasi vaka:

2) Иницијатива 2: да се направи предлог за измена на Законот за Политички Партии, во кој ќе се вметне член кој ќе забрани употреба на името МРО/ТМРО/ВМРО во имињата на политичките партии

А третата иницијатива ќе ја предложам кога ќе завршам со втората.

А сега да се вратиме на муабетот - дали ти мислиш дека ДПМНЕ има право да го користи името и делото на МРО?
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Доволно беше...

Немам што понатака да ти правам кеифови на твојот болен мозок.

Лечи се пријателко...лечи се...
 
Член од
5 март 2007
Мислења
194
Поени од реакции
4
- Dali politickata partija DPMNE ima pravo da go koristi imeto na VMRO ?
- Dali VMRO e isto so Delcevoto MRO, ili e velikobugarska teroristicka organizacija sozdadena od TOdor ALeksandrov vo 1920 godina?

i kako dopolnuvanje se doagja do logicno dopolnuvanje na dilemata - Ako VMRO ne e isto so MRO, tuku e imeto dadeno od Aleksandrov, togas dali DPMNE e sledbenici na Aleksandrovoto VMRO ili Delcevoto MRO?


Moeto licno mislenje se poklopuva so ovaa statija , t.e. deka vistinskoto ime na Delcevata organizacija e MRO ili TMORO. VMRO (imeto sto go koristat DPMNE-vcite) e teroristicka organizacija sozdadena od Todor Aleksandrov i Vanco Mihajlov vo 1920 godina. Taka da DPMNE-vcite se potomci na terotisti bugarasi od tipot na Vanco Mihajlov.

DPMNE go koristi imeto VMRO za da go laze narodot deka oni se prodolzuvaci na deloto na Goce, a ustvari se nikoj i nisto. Ljupco ja ospokrade drzavava, a lugjeto na Gruevski samo reklami pravat.
има неколку начини да ти се одговори
првиот што ми паѓа онака на ум: КОЈ СИ БРЕ ТИ, та си се дрзнал ова прашање да го поставиш? кој фактор?? ..па демек во име на македонскиот народ ..

од која позиција го поставуваш прашањето?
си се запрашал ли дека можеби на повеќе од милион македонци тоа што тебе те мачи нив не им смета воопшто?

некој погоре ти рече си ги измешал лончињата. не да си ги измешал, ..не дека немаш ништо прочитано, и тоа не помага. проблемот е едноставен. во бојата на крвта. на едни е плава, на едни е црвена

тука лек нема.

си се запнал гоцевото вмро, па гоцевото вмро... абе кое ГОЦЕВО?
тоа не е приватна фирма, или акционерско друштво па гоце со неговите 51% акции го крсил "така" а тодор кога го прземал пакетот си ја прекрстил фирмата "онака"..

јас па баш имам против "гоцевото" вмро, во кое што конкретно Гоце освен во одредени моменти нема баш главна улога, и сега што правиме?
глупо е да те прашам, ама си го читал ли Мисирков?
не, знам дека не. и како да ти се објасни?
сакаш интеграли да решаваш, а кога се учело собирање, одземање и таблица до 100, си бегал од часови. НЕ МОЖЕ ТОА ТАКА!

не дека сакам да го омаловажувам Гоце, Гоце во моето срце си го има местото што го заслужува, но само за да сватиш самиот колку ти се измешани лончињата, колку не ја познаваш историјата на вмро која и онака е премногу замрсена и чуствителна: што те натера да покренеш иницијатива да се среди споменикот на некој што бил бугарски учител? .. кога веќе имаш толку против бугарија, а?
или пак можеш да го порекнеш тој факт?

друго прашање: те боли ли тоа што тетовката мара бунева во терористички чин убила српски (окупаторски) џандар, во времето на "лошото" вмро?.. а неколку години подоцна македонија е во состав на сфрј? братство-единесвтво?

наградно прашање: што треба да е бунева, за да сите во сфрј бидат среќни и весели?

него, да не должам многу, џабе е се. до бојата на крвта е..
 
Член од
28 август 2007
Мислења
308
Поени од реакции
8
Pak ke ti kazam, vnimavaj so sirenjeto na komplimenti (i vcera vaka se ufrli vo muabetov, so pcuenje).

Прво кажи кој те активира,кој тебе те уфрли да јадиш (бурек).Јасно ми е дека шириш скапана пропаганда што цел век некој ни ја турал сосила во главите ама тоа заврши и незнам кај најдуваат “тие“ уште вакви болни умови за уште да ја шират таја пропаганда.Незнам дали знаеш дека сме 21 век или уште живееш во далечната комунистичка ера?
А ТРН што ти ги дава комплиментиве се многу умерени и коректни,јас да ја имав неговата позиција во форумов немаше да бирам зборови (комплименти) за вакви болни умови како твојот.
Земи таму мавнисе и не се појавувај по форумиве повеќе за да ги креваш тензиите и да ги омаловажуваш сите македонци.
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
85
Поени од реакции
0
Незнам дали знаеш дека сме 21 век или уште живееш во далечната комунистичка ера?
Koj zbori za komunizam. Site znaeme kolku katastrofalni posledici ima komunizmot za nasiot narod. Tuka praime muabet za moderna politicka partija i za toa dali taa ima pravo da manipulira so toa deka e direkten potomok na MRO. Jas licno sum protiv toa DPMNE da go nosi imeto i deloto na MRO. Zatoa sto MRO ne smee da bide valkano od moderni politicari koi ocigledno manipuliraat so toa ime za da gi ostvorat svoite planovi.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Aktivist....ke moras da gi uprostis rabotite......ovde nekoi mnogu bucni "partijci", voopsto ne te svakaat.............
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
85
Поени од реакции
0
Aktivist....ke moras da gi uprostis rabotite......ovde nekoi mnogu bucni "partijci", voopsto ne te svakaat.............
Da, za razlika od poveketo tuka koi spored mene se fini lugje sto dosle da pravat muabet i da kazuvaat svoe mislenje, ima i nekolku partiski subjekti koi ne mozat da praat normalen muabet, i koga covek ke kaze svoe mislenje odma mu ripaat na glava. Ovie malkumina ne mu davaat na mnozinstvoto da go kaze svoeto mislenje.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Da, za razlika od poveketo tuka koi spored mene se fini lugje sto dosle da pravat muabet i da kazuvaat svoe mislenje, ima i nekolku partiski subjekti koi ne mozat da praat normalen muabet, i koga covek ke kaze svoe mislenje odma mu ripaat na glava. Ovie malkumina ne mu davaat na mnozinstvoto da go kaze svoeto mislenje.
Ихаааа, тиранија на малцинството бе?
А сега да се вратиме на муабетот - дали ти мислиш дека ДПМНЕ има право да го користи името и делото на МРО?
Да, мислам дека обете партии со предзнак ВМРО, имено ДПМНЕ и НП имаат право да го користат тоа име.
 
Член од
28 август 2007
Мислења
308
Поени од реакции
8
Da, za razlika od poveketo tuka koi spored mene se fini lugje sto dosle da pravat muabet i da kazuvaat svoe mislenje, ima i nekolku partiski subjekti koi ne mozat da praat normalen muabet, i koga covek ke kaze svoe mislenje odma mu ripaat na glava. Ovie malkumina ne mu davaat na mnozinstvoto da go kaze svoeto mislenje.

Кое мнозинство бе,4 болни умови за тебе се мнозинство,вие не сте ни малцинство бе,вие сте ситни продаени души,ништо не сте.ВМРО има право на тоа име туку вие немата право да живеете во оваа држава,шпиуништа едни.
 
N

n/a

Гостин
Aktivist....ke moras da gi uprostis rabotite......ovde nekoi mnogu bucni "partijci", voopsto ne te svakaat.............
Tie bucnite partijci od site provinencii...
mora da se potrudat da svatat deka dodeka nekoja ustanova na koja sto i drzi zborot koga ke napravi podelba ili klasifikacija...ne go napravi toa...sekoj eden bugarin ili srbin ke moze da gi mnozi so nula i da im se smee na muabetite sto gi plasiraat.
Nikoj ne spori deka strasno mnogu komiti i komitadzii imalo vo Makedonija.
Ama nosele tri razlicni oznaki na kapite.
I dve od niv se pogresni i pogubni za idninata na Makedonija.

I ako kako slep za stap...neznaejki prodolzat nesvesno da simpatiziraat ili glasaat za nekoj naslednik na Babunski i Dovezenski...ili Vance Mihajlov...Makedonija porano ili pokasno ke se stopi kako sladoled.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Koj zbori za komunizam. Site znaeme kolku katastrofalni posledici ima komunizmot za nasiot narod. Tuka praime muabet za moderna politicka partija i za toa dali taa ima pravo da manipulira so toa deka e direkten potomok na MRO. Jas licno sum protiv toa DPMNE da go nosi imeto i deloto na MRO. Zatoa sto MRO ne smee da bide valkano od moderni politicari koi ocigledno manipuliraat so toa ime za da gi ostvorat svoite planovi.
Ова е веќе техничко прашање. Ако нема закон со кој стриктно се забранува зборот ВМРО во име на политичка партија, дозволено е. Има (пре) многу партии кои го носат предзнакот ВМРО, тоа кај нас му доаѓа нешто како зборот „демократска„ кој се содржи кај скоро секоја втора партија. Тоа важи и за партиската историја.

Значи дали си ти против или не си е тотално небитно се додека не е со закон забрането.

За Тодор Александров што да ти кажам, читај малку повеќе историја и тоа не само извори од СР Македонија.

Да не почнам со историски теми кои ќе не одведат во сосема друг правец.
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Активистче ти имаш ли појма за што зборуваш!?
Еве една претпоставка....и да се донесе закон со кој се забранува користењето на тоа име...:pos2:
Законот не може да важи ретроактивно (за периодот назад),туку важи од денот на неговото донесување.Туку ај,лупај си ти,какај си,ама пиј по еден ап,или повеќе пред да седнеш да пишуваш.:uvo:
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
SR Makedonija, togas e sozdadena prvata moderna Makedonska drzava.
i taa sr Makedonija e sozdadena pod silno vlijanie na zapadnite sojuznicki drzavi, pobednici posle vtorata svetska vojna, vrsejki pritisok vrz antistalinistickiot pretsedatel josip broz tito. nemoj da mislis deka komunjarite ja sozdale. sto pravele vo srm komunjarite na celo so kolisevski e poznato. pretstavnici od Makedonija ne bile povikani na prvoto zasedania na avnoj (a ucevme deka imalo mnogu sneg pa ne zaminale). Makedoncite go organiziraat ASNOM, na celo so togasniot pretsedatel Cento, i posle toj nastan se povikani pretstavnici na vtoroto zasedanije na avnoj, kade sto za zal vo pretstavnicite imalo i komunjari koi ne gi pretstavuvale odlukite na ASNOM, tuku davale poddrska na nekakva jugoslavija. vo taa jugoslavija pod silen pritisok na zapad e donesena oduka, posledna, za sozdavanje na ramnopravna republika Makedonija vo sklop na jugoslavija. nemoj da si zamisluvate deka toa, stalin ili moskva go sakale..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom