Дали партијата ДПМНЕ има право да го носи името на МРО?

Дали партијата ДПМНЕ има право да го носи името на МРО?


  • Вкупно гласачи
    122

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
UDBA nema vrska so izborot za toa garantiram, deka togasnite clenovi imaa golemi problemi so udba i 90% od niv bea golemi patrioti koi pod nikoj slucaj ne bi primale vlijanija od komunistite, ama za toa kako ne zaprimetile togas i ne zaprimeti cela makedonija se do skoro ne mi e jasno! mozebi deka bil mnogu potcenet ljubco vo toa vreme, toj trebalo da bide samo piun na organizacijata ama neznam ova poslednovo e samo moe mislenje.:toe:
По моја сугестија на Драган Богдановски му посочив за 3-ца млади судени за Македонија-негови цимери од Идризово (политичкиот оддел) кој не беа повикани на оснивачкиот конгрес: -тој му се обрати на ЉуБчо со зборовите:-вакви пропусти не смеат да се повторат,но блискиот развој на настаните покажа дека не само што се повтори туку и се мултиплицира таквата практика па оние кој навистина беа малтретирани за идеите на самостојна Македонија беа отфрлани на рачун од пробугарско настроените членови чија линија се провлекува до ден-денес во врвот на партијата.
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
85
Поени од реакции
0
Kategoricno tvrdam deka Trn ili navistina znae deka na slikata e pomaliot brat na Guli...
ili nenamerno napravil previd.(na sekoj mu se slucuva).
Da, i jas bi sakal da kaze dali namerno kazuva deka ne znae dali e Mihajlov, i ako e taka zosto?

Ama namesto da dobieme odgovor od nego, videte sto mi dojde u private messages:



Tuka on me kleveti deka sum prekrsuval nekakvi pravila, i deka sum pravel reklama. A toj ne samo sto laze deka toa e Nikola Guli, tuku ja ima smelosta da ja laze administracijata na Kajgana deka jas sum prekrsuval pravila !!!
 
N

n/a

Гостин
Според мене дали Тодор, дали Ванчо, Георги Баждаров, Христо Матов итн итн итн. Какви и да биле тие се дел од историјата на ВМРО.
Amandmanot...ne e prifaten!
Jas kazav deka jas nemam ni pravo ni dovolno znaenje za da go napravam...ama klucot za stabilnosta i pred se nezavisnosta na makedonskoto nacionalno dvizenje treba da se bara otkoga precizno i so fakti ke se oddeli i opredeli po tri grupi:
Vakvi:

I onoj momak koj sto tocno ke go desifrira i okarakterizira ovoj period...i ke razgranici...kako spil karti da deli na tri kupcinja:
makedonec-se zalagal za Makedonija
makedonec-se zalagal za Bugarija i se osekjal bugarin
makedonec-se zalagal za Srbija i se osekjal srbin
Ke zavrsi strasna rabota i ke im gi skine pipcite na tugjite propagandi vo Makedonija...zasekogas...!Ova e periodot na zarodish na tugjite propagandi vo Makedonija...i tie i den deneska ispravnosta na svoeto postoenje ja baraat tokmu vo ovoj period...koga zaradi glad za teritorija bile postaveni sto od Bugarija...sto od Srbija.

Tek posle toa...drag moj VMRO...:vozbud: ...otkoga ke se opredeli tocno koj...kako...zosto...itn...
I so samoto toa ke im se zabrani `istoriskiot dostap` na okolnite propagandi i nivnata moznost da mu go matat mozokot na makedonecot pak...ke dojde vreme za edno golemo oprostuvanje (na dejcite od minatoto)...na varijanta...pusti gi...ostaj...neznaeja sto pravat.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Позната тактика од некои членови на форумот.:)
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
265
Поени од реакции
18
zevsus za se si vo pravo toa treba da se napravi sto pobrzo toa podobro! ama toa opredeluvanje mnogu tesko ke odi i mnogu bavno. deka za nas tesko e za segasnite 'vodaci' da opredelime koj za koja ideja se 'bori' a kamo li za luge koi siveele eden vek pred nas. treba da se zemat vo predvid uslovite na toa vreme(oslobodeni drzavi od turcite, propagandi, sorabotki na revolucionerite...) koj ni gi dava podatocite od toa vreme(turci,grci, bugari...), dokazite koi gi imame od kade doagaat..... i mnogu mnogu drugi raboti treba da se osoznaat za da se donese eden prav zaklucok koj za koja ideja se borel i zosto!
Na primer za mene edna golema enigma e todor aleksandrov, ima mnogu dokazi koi ja dokazuvat probugarskata orientiranost i mnogu sosem sprotivnoto deka se borel za makedonskata ideja! a i ne e samo toj ima i drugi kako nego( za zal)! No ima i mngogu vistinski makedonski patrioti koi se okarakterizirani kako bugari od komunistite! se na se imame eden golem haos okolu ova prasanje:kesa:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Сликата не е од Ванчо Михајлов туку е од Никола Гули, сеуште категорично стојам зад тоа и нема да отстапам, зошто, тој што ме знае лично, знае зошто, и нема да паднам на тоа ниво да се убедувам со некој кој остана без аргументи по темата да се докажувам. Аргументи си се аргументи, некој ги има, некој ги нема па тролува.

Следно, најголема грешка кај младите луѓе е што плукаат по Тодор Александров а не знаат ни два реда негово дело. Тоа е последица од комунистичките учени...Ама ајде, полека ќе си дојде се на свое место.

Прадедо ми, е роден 2 дена после Тодор Александров, куќа до куќа, другари од детство, потоа и војнички другари, двајцата родени во Ново Село, Штип, дедо ми, истотака, роден(1919), и цел живот живее во Ново Село - Штип: НИКОЈ НИКОГАШ НЕМА СЛУШНАТО ЗА ВАНЧО МИХАЈЛОВ КАКО ЛИЧНОСТ И ЧОВЕК ЗА КОЈ СЕ ПРОПАГИРА ДЕКА БИЛ РОДЕН ВО НОВО СЕЛО!!!!

Ќе го снимам дедо ми како го кажува ова, бидејќи во сеќавање му се сите луѓе и сите фамилии што живееле(живеат) во Ново Село, и сите ги знае многу добро. ИВАН ВАНЧО МИХАЈЛОВ ВО НОВО СЕЛО НЕ ПОСТОИ!

КОЈ ГО НАМЕТНУВА ВАНЧО МИХАЈЛОВ???

Реков на друга тема. Ќе речам пак:

Ванчо Михајлов е бугарски агент, родум од пичке си материне кој цицал пропаганда од татарскиот царски кур и кој главна поставена цел од страна на царот му била да ја бугаризира тотално ВМРО на Тодор Александров! Затоа бива убиен и самиот Тодор а и Протогеров подоцна!

Многу комплексна е оваа тема, затоа, тие што поима немате, а мислите дека имате како се одвивале работите, подобро - Шшшшш!
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Ааааааааааааааа ја убаво си пиша некоја страна поназад
Чив активист си ти?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687



Доста со глупостите. Тоа особено важи за Активистот. Тоа што ти си мислиш едно немора да е за сите така прифатено. И до утре да се натегаме тоа за тебе е така и нема што да се коментира повеќе.
 
Член од
28 август 2007
Мислења
308
Поени од реакции
8
Naprotiv jas sum protiv komunizmot, i osobeno protiv politikata na SDSM koi samo gi blokiraat naporite na vladata za reformi vo nekoi sektori, no sepak smetam deka ne treba da se plukaat lugjeto koi ja sozdadota sovremena Makedonija (ASNOM - Metodija Cento, Pavel Satev, Panko Brasnarov, Dimitar Vlahov, i dr.) a da se velica Aleksandrov kako sto pravat nekoi vo momentov (primer e muzejot na VMRO kade ke ima sorabotnici na Aleksandrov a i samiot toj).

No kako i da e, temava bese dali DPMNE ima pravo da manipulira so istoriskoto MRO.

Се смеев досега на твоите коментари ама овај ме испровоцира.Немој да го мешаш името на Ченто и на другите кој што ги отепаја како кучиња тие “создавачите“ твој на Македонија,гнасни комунистички (сдс-овски) убици.Вакви како тебе не смеат да ги изговорат тие имиња бе,како не ви е срам бе,го отепавте народов и сега ќе кажувате кој е што е.Сите тие имиња,сите тие херои,Ченто,Брашнар,Рацин,и уште многу други што беа за МАКЕДОНИЈА СЛОБОДНА САМОСТОЈНА загинаја или умреа од неразјаснети околности од раката на својте сонародници (комунисти).
А и денеска во поново време се обидуваат уште да ја разнебитат државава напатена не од непријателот грција или незнам кој од надвор,туку ПАК од својте сонародници (сдс и компанија).
Не зборувам партиски,зборувам МАКЕДОНСКИ,запрете еднаш и достате да го (убивате) деградирате СВОЈОТ народ,ЗАПРЕТЕ ЕДНАШ ЗАСЕКОГАШ!!!!!!!
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Се смеев досега на твоите коментари ама овај ме испровоцира.Немој да го мешаш името на Ченто и на другите кој што ги отепаја како кучиња тие “создавачите“ твој на Македонија,гнасни комунистички (сдс-овски) убици.Вакви како тебе не смеат да ги изговорат тие имиња бе,како не ви е срам бе,го отепавте народов и сега ќе кажувате кој е што е.Сите тие имиња,сите тие херои,Ченто,Брашнар,Рацин,и уште многу други што беа за МАКЕДОНИЈА СЛОБОДНА САМОСТОЈНА загинаја или умреа од неразјаснети околности од раката на својте сонародници (комунисти).
А и денеска во поново време се обидуваат уште да ја разнебитат државава напатена не од непријателот грција или незнам кој од надвор,туку ПАК од својте сонародници (сдс и компанија).
Не зборувам партиски,зборувам МАКЕДОНСКИ,запрете еднаш и достате да го (убивате) деградирате СВОЈОТ народ,ЗАПРЕТЕ ЕДНАШ ЗАСЕКОГАШ!!!!!!!
За жал секогаш ќе има такви морони задолжени за пропаганда во Македонија:toe:
 
Член од
28 август 2007
Мислења
308
Поени од реакции
8
Сликата не е од Ванчо Михајлов туку е од Никола Гули, сеуште категорично стојам зад тоа и нема да отстапам, зошто, тој што ме знае лично, знае зошто, и нема да паднам на тоа ниво да се убедувам со некој кој остана без аргументи по темата да се докажувам. Аргументи си се аргументи, некој ги има, некој ги нема па тролува.

Следно, најголема грешка кај младите луѓе е што плукаат по Тодор Александров а не знаат ни два реда негово дело. Тоа е последица од комунистичките учени...Ама ајде, полека ќе си дојде се на свое место.

Прадедо ми, е роден 2 дена после Тодор Александров, куќа до куќа, другари од детство, потоа и војнички другари, двајцата родени во Ново Село, Штип, дедо ми, истотака, роден(1919), и цел живот живее во Ново Село - Штип: НИКОЈ НИКОГАШ НЕМА СЛУШНАТО ЗА ВАНЧО МИХАЈЛОВ КАКО ЛИЧНОСТ И ЧОВЕК ЗА КОЈ СЕ ПРОПАГИРА ДЕКА БИЛ РОДЕН ВО НОВО СЕЛО!!!!

Ќе го снимам дедо ми како го кажува ова, бидејќи во сеќавање му се сите луѓе и сите фамилии што живееле(живеат) во Ново Село, и сите ги знае многу добро. ИВАН ВАНЧО МИХАЈЛОВ ВО НОВО СЕЛО НЕ ПОСТОИ!

КОЈ ГО НАМЕТНУВА ВАНЧО МИХАЈЛОВ???

Реков на друга тема. Ќе речам пак:

Ванчо Михајлов е бугарски агент, родум од пичке си материне кој цицал пропаганда од татарскиот царски кур и кој главна поставена цел од страна на царот му била да ја бугаризира тотално ВМРО на Тодор Александров! Затоа бива убиен и самиот Тодор а и Протогеров подоцна!

Многу комплексна е оваа тема, затоа, тие што поима немате, а мислите дека имате како се одвивале работите, подобро - Шшшшш!
Џабе му објаснуваш на испрани мозоци кои читале од комуњарска (во поново време сдс овска) литература и кој биле воспитувани од луѓе исто така од нивните редови.
Крајот се гледа дека му е дојден и ако не престанат со плукање или ќе изгледаат ко овај на сликава и ќе завршат сите таму или нема повеќе да постојат,ќе се изедат самите со себе.
Мислам дека темава е од куњата на сдс,од болните кувари и треба да се прекине одма,нема што уште да му се објаснува на вакви болни луѓе.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
П.С. ДАМИ И ГОСПОДА

Ви го претставувам ликот кој се крие зад псевдонимите Aktivistot, Partizan, Марс, Историк, Васил Глигоров, Игор Малиновски...И тн и тн...:






И така тоа...академскиот граѓанин на дело!

Тажно изгледа... :(

Powered by Трнот!​
ova seriozno ili se zezas?
 
Член од
22 мај 2007
Мислења
558
Поени од реакции
4
Сликата е на Ванчо Михајлов, еве ја поголема сликата:



а еве го банерот од сајтот:



Уште ли категорично тврдиш дека тоа е Никола Гули

??

АКО ТОЈ ГОРЕ Е МИХАЈЛОВ...............
ТОГАШ И ОВОЈ НА БАНЕРОТ Е МИХАЈЛОВ..................

Можда грешам, ама премногу се слични, скоро идентични
 

Kajgana Shop

На врв Bottom