Дали парите носат слобода?

Член од
24 август 2012
Мислења
51
Поени од реакции
25
Да ослободуваат,но во онаа смисла што неможеш да имаш на емотивен план тука се тие
Жалосно нели?
 
T

templar55

Гостин
ДА ДА и ДА. Парите носат ненормална слобода. Само кога ке се сетам до пред некоја година која бедотија бев, самодоверба 0, скоро никогаш насмеано лице, проблеми по дома, емоционален живот полош од гомно, ама сега се е сменето. Го осетив и едниот и другиот крај и верувајте не сакате да бидете на овој што ви го опишав. Среќа со болен фанатизам и труд успеав да се извлечам и сега сум ко стуб јак и финансиски и емоционално.
 
Член од
24 август 2012
Мислења
51
Поени од реакции
25
ДА ДА и ДА. Парите носат ненормална слобода. Само кога ке се сетам до пред некоја година која бедотија бев, самодоверба 0, скоро никогаш насмеано лице, проблеми по дома, емоционален живот полош од гомно, ама сега се е сменето. Го осетив и едниот и другиот крај и верувајте не сакате да бидете на овој што ви го опишав. Среќа со болен фанатизам и труд успеав да се извлечам и сега сум ко стуб јак и финансиски и емоционално.
samo vnimavaj ....za da go zadrzis ova custvo zapocni nesto so niv ....vlozi,raboti so niv... i uste poubavo ke ti bide... VERUVAJMI....(y):);)
 
Член од
10 јули 2011
Мислења
12
Поени од реакции
11
Парите НЕ СЕ ЦЕЛ, парите СЕ СРЕДСТВО за остварување на нашата цел на оваа планета. Ние не сме овие тела, а нам ни се потребни основни нешта за нормален и среќен живот. Желбите се од умот ама ни не сме ум, имаме ум на користење.

Вие одлучувате дали вашиот ум ќе ви биде добар слуга или лош господар!

Умот е ненаситен ако не е скротен бидејќи за него лепи се со ќе виде и посакува да биде господар на се!

Но овој свет е илузија, игра, во која треба секој да го игра танцот за кој е дојде да го одигра и да си оди. Ако сте лакоми за пари ве советувам дека не носат среќа.

Некој човек сакал да има среќно семејство и ферари. На крај ништо не добил. Ако има среќно семејство нема потреба да има ферари за фалење, а ако има ферари нема потреба да има среќно семејство бидејќи ќе брка други женски. Ете така изгубил се.

Одлучете што сакате во животот, дали се сакате себеси или парите!
Ако сакате пари и ќе добиете, ама ако не знаете кои сте ќе бидете роб на парите и ќе ги користите неразумно, тоа не е задоволство, тоа е најлош пекол. Ќе ве сакаат заради парите, ама тоа е илузија.

Сакате да живеете во илузија? Не, благодарам.

Јас имам цел што сакам да ја исполнам затоа сум тука. Ако ЗНАМ ШТО САКАМ, тогаш и го добивам тоа што го сакам. А ќе добијам секогаш се во прав момент и сосем доволно!

:)
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Да !!

Колку и да се негира на крајот од денот гледаме како све се врти околу парата.. Носат слобода.. Купуваш што сакаш, им помагаш на блиските како сакаш... Ако некој нема леб на масата поради разни причини ти можеш да им го обезбедиш тоа...

Све друго е ветер во магла
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Незнам дали носат слобода но ите-како се битни најбитни ... ако нема човек пари како прво нервозите ќе го изедат, не дека парите се се во животот но сепак се доста важни за нормален живот !
 
Член од
17 мај 2013
Мислења
245
Поени од реакции
250
Да ,парите носат слобода ,човек без пари е како птица без крила
 
Член од
22 февруари 2013
Мислења
13
Поени од реакции
12
Да, мислам дека парите носат слобода кога станува збор за материјални работи.Но, само за материјалните работи. Парите не носат среќа бидејќи среќата не е поврзана со парите, туку со задоволството на душата.
Знам многу богати луѓе полни со кеш кои можат да си дозволат луксузни работи, скапи одмори, брендирана облека, а јас ништо од тоа, но кога ќе седнеме на маса и правиме муабет, нема никаква разлика меѓу нас. И оние со пари се несреќни, разочарани, депресивни, мизерни како и оние без пари, а верувајте уште помизерно се чувствуваат ако видат дека некој посиромав од нив има среќа во љубовта, одлични оценки на факултет, грижливи родители, искрени пријатели, верна сопруга и слично. Не дека тоа намерно го прават, но богатите луѓе едноставно сметаат дека со пари се се средува и на другите им создаваат таква претстава. Парите се средства, но не и гаранција за слобода, бидејќи секој различно ја толкува слободата.
Вистината е дека не можеме да имаме се истовремено, но добро е човек да знае каков е животот и со пари и без пари, за да ги цени оние среќни моменти во животот кои се толку многу ретки.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.537
Поени од реакции
5.084
Многу е важно начинот на кој си дошол до парите, многу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom