Дали на некој му е најден телефонот ако бил изгубен или украден?

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
По IMEI бројот се наоѓа. Кога ќе стави друга сим картичка, покажува тој уред (со тој и тој IMEI) кој претплатнички број го користи. И после му вртат, му се претставуваат и му кажуваат фино лепо да го донесе телефонот во станица, ор елс...
Ова што го си напишал е точно. Дури не мора полицијата да се јавува. Го откриваат бројот на СИМ картицата кога личноста ќе се јави на украдениот телефон. Бројот го бараат во базата на мобилниот оператор кој го користи крадачот/наоѓачот на телефонот и го откриваат името и презимето на сопственикот на бројот. Потоа личноста се вика во полиција на разговор. Ама мислам оваа постапка за окривање трае околу еден месец (ова мислам дека се плаќа), ако не грешам и после не би можел да се најде телефонот (за ова последново што го спомнав не сум баш сигурен)

Затоа тие што крадат телефони намерно не го уклучуваат телефонот и чекаат некое подолго време за да се запре евентуалната потрага по украдениот телефон и после го продаваат на некој пазар.

Затоа, чувајте го телефонот како очите!
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
721
Поени од реакции
40
Аха како нењ на таткоми од впродавница 3 телефони му украдоа и ги пријави и ѓабе ништо од телефоните
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
ми го собраа. дадов изјава... пријавив... го имав бројот... татко ми повлече врски и го најдоа... а да не реагираш НЕМА ШАНСА ДА ТИ ГО НАЈДАТ...
 
Член од
8 декември 2008
Мислења
22
Поени од реакции
0
Се изначитав глупости на темава. Лоцирање преку GPRS, преку сателити, преку базна, преку GPS...абе преку NASA. Eлементарно непознавање на поими и лупетање.

Незнам како си замислувате вие дека би го лоцирале со сателит или преку GPS, па и дури преку базна, и како понатаму би се одвивало тоа откако ќе го лоцираат. Гледаат на монитор се наоѓа телефонот на раскрсницата помеѓу Партизанска и Рузвелтова и праќаат САС тим да го брка крадецот и да му направи "сачекуша"?

По IMEI бројот се наоѓа. Кога ќе стави друга сим картичка, покажува тој уред (со тој и тој IMEI) кој претплатнички број го користи. И после му вртат, му се претставуваат и му кажуваат фино лепо да го донесе телефонот во станица, ор елс...

Имаше случка мој колега купи телефон од Битпазар пред неколку години. И по извесно време му се јавува некој, му се претставува инспектор од полициска станица Битпазар и му вика дојди на разговор, овој мисли го дупи некој. И неколку пати така, и на крај му вика колегата ако имаш проблем дојди таму и таму работам, нема што јас да доаѓам. И стварно, дојдоа од полиција, му кажаа дека телефонот што го користи бил украден, и - остана човекот без телефон.
okay ova mi izgleda naj realno ali na mnogu mesta se prodavaat brojcinja taka sto ne ostavas ni ime i prezime koa go kupuvas brojot , ednostavno si davas pari u trafika i si kupuvas brojce, i posle toa sto ako ti go lociraat brojot koa ne e registriran na tvoe ime ?? Neli porano si kupuvas broj i ti davaat pasos u nego ti stoi ime prezime i sve toa a sega u sekoja prodavnica imas da si kupis brojce ... I primer kradam telefon ja i si kupuvam brojce od prodavnica i si go koristam nego i sto ako mi go fatat brojot preku IMEI koa go nema moeto ime kako soopstvenik na toj broj.. ?:toe:

Ова што го си напишал е точно. Дури не мора полицијата да се јавува. Го откриваат бројот на СИМ картицата кога личноста ќе се јави на украдениот телефон. Бројот го бараат во базата на мобилниот оператор кој го користи крадачот/наоѓачот на телефонот и го откриваат името и презимето на сопственикот на бројот. Потоа личноста се вика во полиција на разговор. Ама мислам оваа постапка за окривање трае околу еден месец (ова мислам дека се плаќа), ако не грешам и после не би можел да се најде телефонот (за ова последново што го спомнав не сум баш сигурен)

Затоа тие што крадат телефони намерно не го уклучуваат телефонот и чекаат некое подолго време за да се запре евентуалната потрага по украдениот телефон и после го продаваат на некој пазар.

Затоа, чувајте го телефонот како очите!
na mnogu mesta se prodavaat brojcinja taka sto ne ostavas ni ime i prezime koa go kupuivas brojot , ednostavno si davas pari u trafika i si kupuvas brojce, i posle toa sto ako ti go lociraat brojot koa ne e registriran na tvoe ime ?? Neli porano si kupuvas broj i ti davaat pasos u nego ti stoi ime prezime i sve toa a sega u sekoja prodavnica imas da si kupis brojce ... I primer kradam telefon ja i si kupuvam brojce od prodavnica i si go koristam nego i sto ako mi go fatam brojot preku IMEI koa go nema moeto ime kako soopstvenik na toj broj.. ?:toe:

na mnogu mesta se prodavaat brojcinja taka sto ne ostavas ni ime i prezime koa go kupuivas brojot , ednostavno si davas pari u trafika i si kupuvas brojce, i posle toa sto ako ti go lociraat brojot koa ne e registriran na tvoe ime ?? Neli porano si kupuvas broj i ti davaat pasos u nego ti stoi ime prezime i sve toa a sega u sekoja prodavnica imas da si kupis brojce ... I primer kradam telefon ja i si kupuvam brojce od prodavnica i si go koristam nego i sto ako mi go fatam brojot preku IMEI koa go nema moeto ime kako soopstvenik na toj broj.. ?:toe:
 

zive_te

system a.d.m.i.n.........
Член од
9 април 2009
Мислења
386
Поени од реакции
4
okay ova mi izgleda naj realno ali na mnogu mesta se prodavaat brojcinja taka sto ne ostavas ni ime i prezime koa go kupuvas brojot , ednostavno si davas pari u trafika i si kupuvas brojce, i posle toa sto ako ti go lociraat brojot koa ne e registriran na tvoe ime ?? Neli porano si kupuvas broj i ti davaat pasos u nego ti stoi ime prezime i sve toa a sega u sekoja prodavnica imas da si kupis brojce ... I primer kradam telefon ja i si kupuvam brojce od prodavnica i si go koristam nego i sto ako mi go fatat brojot preku IMEI koa go nema moeto ime kako soopstvenik na toj broj.. ?:toe:


na mnogu mesta se prodavaat brojcinja taka sto ne ostavas ni ime i prezime koa go kupuivas brojot , ednostavno si davas pari u trafika i si kupuvas brojce, i posle toa sto ako ti go lociraat brojot koa ne e registriran na tvoe ime ?? Neli porano si kupuvas broj i ti davaat pasos u nego ti stoi ime prezime i sve toa a sega u sekoja prodavnica imas da si kupis brojce ... I primer kradam telefon ja i si kupuvam brojce od prodavnica i si go koristam nego i sto ako mi go fatam brojot preku IMEI koa go nema moeto ime kako soopstvenik na toj broj.. ?:toe:

na mnogu mesta se prodavaat brojcinja taka sto ne ostavas ni ime i prezime koa go kupuivas brojot , ednostavno si davas pari u trafika i si kupuvas brojce, i posle toa sto ako ti go lociraat brojot koa ne e registriran na tvoe ime ?? Neli porano si kupuvas broj i ti davaat pasos u nego ti stoi ime prezime i sve toa a sega u sekoja prodavnica imas da si kupis brojce ... I primer kradam telefon ja i si kupuvam brojce od prodavnica i si go koristam nego i sto ako mi go fatam brojot preku IMEI koa go nema moeto ime kako soopstvenik na toj broj.. ?:toe:
:-D ne mora da te znaat po ime i prezime ali ce znaat kaj se naogas te lociraat i taka te naogaat
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.921
Поени од реакции
475
Mu se sluci toa na drugar mi. Mu go ukradoa telefonot i otide i si prijavi (mislam deka bese od T-mobile). Po eden mesec mu go najdoa vo Strumica kaj covek sto go kupil od preprodavac. I sekako go lociraa po IMEI.
 
Член од
8 декември 2008
Мислења
22
Поени од реакции
0
nekoj vikaat po IMEI te naogjaat , IMEI kodot moze da pokaze samo koj broj go koristis pa spored brojot ti naogjaat ime i prezime ako e karticata na tvoe ime ako ne ti vrtat,a nekoi vikaat i deka lociraat koa na filmovine sto ja ne veruvam u toa,demek te sledat ako e uklucen telefonot i ako e u mene mozat da vidat kaj se naogjam so telefonot... ova ne mi se veruva , ova sum go gledal samo u americki filmovi...kao u stil na kompjuter sedat i kaj sto e telfonot crvena tocka , i ako se dvizi tockata im se pomestuva... gluposti :):uvo:
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Еве ќе цитирам еден пост на Мегамобил

Базната станица,’комуницира’ со мобилниот телефон на тој начин сто му праќа и прима сигнал од телефонот. При прием на сигнал, базната станица “го гледа“ имеито на телефонот и “знае“ кое имеи, кој број го користи. Со пресметуванје на времето истечено од предавањето до примањето на сигналот (милисекунди) базната станица “гледа“ колку метри е оддалечен уредот од неа, ама не ја знае насоката. Ако мобилнот телефон во исто време комуницира со 2 базни станици, постојат 2 точки на локација, а ако комуницира со повеке базни станици, до метар се знае и локацијата на урадот.
поздрав
Мегамобил тим
кој разбира, ке сфати

 
Член од
8 декември 2008
Мислења
22
Поени од реакции
0
abe sve e u redu toa ali sepak toa lociranjeto sto vikas neli pokazuva kolku metri si odalecen ali neznaat u koja nasoka taka da treba trud da se vlozi malce povekje za da go najdat barem ja taka mislam ako voopsto moze da se najde
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Ми го дигнаа телефонот денес во автобус враќајќи се од Скопје, немам намера да го повратам апаратот зашто и онака беше катастрофа, само криво ми е за броевите во именик што ќе ги изгубам.

А дали некој знае истиот број како да си го повратам?
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
А дали некој знае истиот број како да си го повратам?
Можеш да побараш да си го повлечеш бројот ако одиш во главниот центар на одредениот оператор.

Инаку и јас имав Nokia 3250 пред едно 3 год. и јебига, имаше еден плав дечко у маало, јас на клупа, наваму - натаму со погледот и го изгубив од видик (мобилниот -.-). Односно цела ташна сосе пари и се. Ваљда ќе да сум го оставила на клупата кај шо седев. Го барав потоа, секако го немаше. Пријавив и во полиција и кај операторот, никој не потегна да го најде, иако мислам дека имаа начин да го најдат сателитски.. Јебешга.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
ааааааа.....јас имам во мобилниот мобилен локатор и штом се смени картичката праќа две пораки, една кај татко ми и една кај брат ми па случајно ако ми го укради некој сам ке го најдам па мајката ке му ја е**м:zlo:
иначе пред два месеци одев за ск и требаше да се префрлиме во друго комбе-минибус така нешто а јас бев седнат меѓу последните и последен излегов и оооп на прво седиште ајфон имаше...се мислев дали да го земам за мене, дали да го земам за тој што го загубил (да го побарам) или да го оставам.......ГО ОСТАВИВ па после пак не вратија во истото комбе и сопственичката си го најде и ич не се израдува-ко ништо да не било :kesa:а и не се каам што не го зедов:toe: ке ме најдеа и полошо ке беше
 

Kajgana Shop

На врв Bottom