Дали на некој му е најден телефонот ако бил изгубен или украден?

J

JOEY JORDISON

Гостин
Аха како нењ на таткоми од впродавница 3 телефони му украдоа и ги пријави и ѓабе ништо од телефоните
Прва Работа-Ти земат Изјава ти викат Аха Добро ќе ги најдеме и на тоа Останува
Втора Работа-Ги Наоѓат Телефоните и зошто да ви ги дадат Кога Може Да Ги дадат На Децата ??
Трета Работа-Да Ти Го Најдат телефонот Ќе треба да си Имаш Некој Близок од Полиција
Четврта Работа-На Другар му направија Рекет Му го Зема Телефонот После 1 месец му Дојдоа Блу Енџелс на Врата Му Кажа Дека му го нашле Тел и дека Треба да иде да го земе и после На Суд За Да ги Тужи Типците и сл и си Кажа Кој ќе Се Малтретира Па Башка да си имам Проблеми Во Иднина Не Фала ....Тхе Енд
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Некоја будала ми го украде мобилниот од дома. Не ми е криво Нокиа ц3 е не е којзнае што, но ме интересира кој имал толку храброст за да ми го земе од дома тој скапан мобилен.
Тој ИМЕИ број дали го има само кутијата или може да се најде во оператор каде мобилниот ми е земен на договор? Дали операторот може да го лоцира мобилниот без да пријавам во полиција?
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
945
Поени од реакции
1.196
Некоја будала ми го украде мобилниот од дома. Не ми е криво Нокиа ц3 е не е којзнае што, но ме интересира кој имал толку храброст за да ми го земе од дома тој скапан мобилен.
Тој ИМЕИ број дали го има само кутијата или може да се најде во оператор каде мобилниот ми е земен на договор? Дали операторот може да го лоцира мобилниот без да пријавам во полиција?
За ИМЕИ-то не сум сигурен но мислам дека го немаат.Операторот може но не смее да го лоцира без дозвола од полицијата.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
За ИМЕИ-то не сум сигурен но мислам дека го немаат.Операторот може но не смее да го лоцира без дозвола од полицијата.
Сега видов ЕМЕИ-то го има и на гарантниот лист би требало и они да го имаат во компјутерот. Овие што работат во продавницте може да го лоцираат или тоа директно иде од главните служби на ВИП во Скопје, за да најдам некој да ми го лоцира без полиција оти многу замарање е преку нив. :D
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
Сега видов ЕМЕИ-то го има и на гарантниот лист би требало и они да го имаат во компјутерот. Овие што работат во продавницте може да го лоцираат или тоа директно иде од главните служби на ВИП во Скопје, за да најдам некој да ми го лоцира без полиција оти многу замарање е преку нив. :D
само преку полиција, налог до операторот за да се лоцира тоа имеи и чекаат ако воопшто некој почне да го користи телефонот, ако ти го фрлиле или си го изгубил некаде уџум си скапува телефонот тогаш нема да се пронајде
 

/МIRЧ3_МкД\

Временски патник
Член од
7 март 2012
Мислења
380
Поени од реакции
102
значи преку имеи го наоѓаат само во случај некој повторно да го активира телефонот... Би требало да можат да го најдат и преку gps во случај да е исклучен телефонот, ама до толку ако почне да се замара полицијата грбовите ќе им паднат.. Кога ќе има време за чаршиските муабети?
 
Член од
9 октомври 2008
Мислења
276
Поени од реакции
14
еве јас ќе го кажам мојот случај од пред една недела. додека се возам на мотор, случајно ми паѓа од џеб и после 15-ина минути сфаќам дека го нема. патот е земјен е не е многу прометен затоа тргнав да го барам. поминав 2-3 пати со мотор, уште еднаш пешки од телефонот ни трага ни глас. Немав ни многу батерија па за некое време се исклучи. Ми беше мака затоа шо ми е купен 20,000 од е-bay.

после една непроспиена ноќ, се одлучив да не го блокирам бројот, си викам може ќе го најде некоја будала, ќе си тера како да е негов бројот. Утредента глеам достен сум, си викам чекај да видам деталната сметка, може некој си го лади со мојот број. Најдов на кој звонел и за 15 минути знаев име, презиме и адреса од типот. Му се јавив, му викам дај да не викам полиција, да се разбереме ако треба и некоја пара ќе ти дадам. Не сака да чуе демек на татко му бил службен, Отидов во полиција им кажам шо е работата, им дадов IMEI, ми викаат за месец дена ќе се средело работата. 3-4 траев, додека татко ми не се врати од одмор. Ми раскажав шо е работата и утредента телефонот ми беше вратен.

Битниот дел е шо татко ми работи како инспектор во едно од министерствата и најверојатно затоа се се заврши многу брзо. Ако немав никој да се обратам тогаш незнам дали ќе го добиев воопшто. И покрај тоа шо им го дадов типот на тацна, Сеа ќе му треба поправка од падот ама јеби га, барем си го вратив.
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Абе ако немаш врски џабе ти е све :D
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Само cerberus за заштита. Го имам на телефонот и закон е. Можеш да ставиш команда кога ке го отклучува телефонот да го слика со предната камера, можеш call log да видиш, СМС пораки, да го заклучиш, порака да му пратиш, аларм да свири, да го лоцираш по ГПС, да го снима движењето преку ГПС и други корисни работи.
 
Член од
12 декември 2009
Мислења
161
Поени од реакции
69
Не 1 туку 2 мобилни ми имаат украдено. Првиот сони ериксон к750 пријавен и кај оператор и мвр ништо од мобилниот.Вториот пред неколку месеци ми го украдоа нокиа 6300 јаже да украдат да се обесат,уште нема ништо. Инаку за без везе било ИМЕИ-то што го има на мобилните, можело да се промени многу лесно и мобилните никогаш да не се најдат. :( Исто и на брат ми му имаат украдено сони ериксон w595 и од тој мобилен ништо.
 
Член од
3 октомври 2013
Мислења
16
Поени од реакции
1
Dali ako telefon e kupen od stranstvo i izguben ,telefon bez dukumenti ,znaci deka nemoze da se nadje vo makedonija .. ?
i ako e mozno da se najde sto e potrebno da se najde preku GPRS
 

Keepitreal

И сега ?....
Член од
18 септември 2012
Мислења
386
Поени од реакции
371
Јас сум загинал телефон, и го пронајдов по 1 година на истото место каде што мислев дека го загинав...
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
704
Ако сака полицијата моше да го најде, Еве пример од мој другар
Купува телефон половен од некој човек и фино лепо си го користи си става негов бр и се ок, После година дена ( другар ми работи у планина како дрвосечач) му доага полиција на лице место и му го одзема телефонот бидејки бил пријавен како украден.Значи поентата ми беше ако сака полицијата може да го лоцира и пронајде па ако сака и нека е на врв планина:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom