Дали можете да бидете во љубовна врска со човек што не го сакате?

Apofis

Оператор
Член од
20 септември 2009
Мислења
158
Поени од реакции
21
да бидеш со некој а да не го сакаш не мора да значи дека си со него само поради пари или репутација, нели може со него да си и од сожалување...?
Sozaluvanjeto boli... kako za edniot taka i za drugiot.
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Sozaluvanjeto boli... kako za edniot taka i za drugiot.
боли ама некогаш едноставно не можеш да го убедиш или пак ти жал да му речеш НЕ...
затоа по со време ќе раскрстиш и нема да му даваш лажна надеж...
 

Marionka_z

Omnia mea mecum porto
Член од
16 јануари 2009
Мислења
208
Поени од реакции
29
дали можете да идете со човек што не го сакате но сепак ви е убаво со него и сакате да сте со него?

Не можам баш да го разберам ова: "Не го сакате, но сепак ви е убаво со него и сакате да сте со него?"
Значи ако ми е убаво со него и ако сакам да сум со него, мора да постои некакво првично чувство од моја страна, па не мора да е тоа одма љубов. Штом е така, преостанува да пробаш да бидеш со тој човек, да се запознаете подобро и со текот на времето ќе се види- ја бива или не ја бива работата.
А ако кон некого немам ниту тронка симпатија или нешто што би ме привлекло, веројатно нема ни да се обидам да бидам со таа личност и автоматски не би била во врска со некој што не го сакам. Или така некако....
 

Drama Queen

Sky Catcher
Член од
2 септември 2007
Мислења
1.739
Поени од реакции
64
Рецепт за добра врска е пронаоѓање на партнер кој не сте го познавале порано!Со него се ќе се гради одново,ќе се запознавате постепено и постепено ќе се засакувате.

Јас лично никогаш не сум влегла во врска од љубов,се било допаѓање,симпатија.Да сакаш некого треба добро да го познаваш,да ги знаеш неговите маани и доблести,да се навикнеш на нив,да знаеш и да молчиш со него,да те забавува на посебен начин и едноставно и присуството негово да те прави среќна!

Ако ми е убаво со него и ако сакам да бидам со него тогаш ќе бидам ,љубовта ќе дојде кога најмалку ќе очекувам.Значи се на се би одела со човек што не го сакам,а убаво ми е со него:pipi:
 
Член од
27 септември 2009
Мислења
86
Поени од реакции
9
Прашњаево не е на место. Во љубовна врска со некој што не го сакаш. Па тоа прво не може да биде љубовна врска , ниту пак било каква врска. Лично јас сметам дека е губење време , и никогаш не си би дозволила такво нешто
 

Fragola

највкусната јагодка..
Член од
25 септември 2009
Мислења
301
Поени од реакции
7
Понекогаш се случува многу луѓе да започнат врска само поради тоа што навистина им е убаво кога се заедно,се надополнуват,се разбираат меѓусебно,просто кажано се наоѓаат на иста фрекфенција..љубовта може да дојде малце покасно,со тек на време..колку повеќе сте заедно се упознавате као личности,ви се разоткриваат карактерите,маните,доблестите..впрочем никогаш не ми се случило некого да видам,и одма да се заљубам..може некој само да ми се допадне физички на прв поглед,а за нешо подлабоко као љубов треба малце време..:wink:
 
Член од
27 септември 2009
Мислења
86
Поени од реакции
9
Ама за да посакаш да имаш нешто со некој , па макар тоа било и држење на раце мора да има флуид, или страст заљибеност зависи во која фаза ке бидеш , а тоа е предуслов за да се заљубиш и да сакаш некого. Ибаво е те исполнува , присуството негово значи има искри, не може со некој кој нем аискри да се држиш за раце нели
 

RIOT!

dust in the wind
Член од
10 септември 2009
Мислења
90
Поени од реакции
16
целосно те подржувам(Маdonna77)...не би била ја во таква врска, иако познавам многу особи кои го направиле тоа заради некоја неодредена причина...како и да е, не е добро да се биде со некој што не го сакаш, само поради сожалување или затоа што има пари или репутација...тоа некако ми е многу безвезе..:toe:
 

Mrs. Vedder

red cloud at sundown
Член од
12 февруари 2009
Мислења
984
Поени од реакции
66
Ама за да посакаш да имаш нешто со некој , па макар тоа било и држење на раце мора да има флуид, или страст заљибеност зависи во која фаза ке бидеш , а тоа е предуслов за да се заљубиш и да сакаш некого. Ибаво е те исполнува , присуството негово значи има искри, не може со некој кој нем аискри да се држиш за раце нели
Постојат, постоеле и ќе постојат такви врски.Не секое жарче или искра прераснува во љубов.Пред да започнеш врска со идниот партнер, за кој чувствуваш привлечност, симпатии, ситуацијата е мошне различна (независно дали позитивна или негативна) од ситуацијата кога ќе сте во врска.Незнаеш дали вашите предходни односи ќе го сменат својот правец кон подобро, полошо или едноставно се ќе тече со исто темпо и дали ќе функционирате добро како пар...
 

Fragola

највкусната јагодка..
Член од
25 септември 2009
Мислења
301
Поени од реакции
7
Ама за да посакаш да имаш нешто со некој , па макар тоа било и држење на раце мора да има флуид, или страст заљибеност зависи во која фаза ке бидеш , а тоа е предуслов за да се заљубиш и да сакаш некого. Ибаво е те исполнува , присуството негово значи има искри, не може со некој кој нем аискри да се држиш за раце нели

па добро да,се слагам со тебе дека за да сакаш со некого да имаш нешто повеќе сепак треба да те привлече со нешто,да речеме физички со изгледот,но тоа не е љубов..многу луѓе влегуваат во врска ете така поради тоа што им се допаѓа као изгледа партнерот,или им се допаѓа некоја друга нивна особина,но љубовта доаѓа малце покасно..нормално ќе се најде секад и по некој исклулучок..:wink:
 
O

Out Boy

Гостин
Во врска со некој кој не го сакаат, можат да бидат само егоистични извештачени лицемери и лицемерки, на кои паметот им е само во парите, престижот и можноста да ќарат некои бенефиции од измамениот партнер/партнерка. Тоа ти се луѓе кои немаат ништо човечко во себе, ни чест, ни образ, ни искреност спрема себе и спрема другите. Сепак, доколку партнерот не е хипнотизиран :smir: лесно може да ја открие измамата.

А врска од сожалување...?!?! :tv:
Освен во случај кога партнерот кој некогаш бил сакан, сега е болен од канцер или СИДА, па нашето присуство го сметаме како олеснување на умирачката... :uvo:
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Сум била еднаш и повеќе никогаш. Со мојот прв дечко. Тој ме сакаше повеќе од се, а јас воопшто не му обрнував внимание ...секогаш тој доаѓаше во мое маало да ме види, јас не се ни замарав. Не ни прифатив официјално да се гледаме на тој начин како што беше тогаш, но едноставно неговите посети се зачестија и така испадна да `одиме`. Беше многу чудно, а на крајот кога му раскинав беше многу тажен. Ми падна жал и дури тогаш сфатив дека ме сакал премногу. Ама бев мала и искрено не ми беше дојдено до сериозна врска. Сепак испаднав фер што не го изварав, туку пред да го сторам тоа му раскинав.
А сега не можам ни да замислам да бидам со некој, а да не го сакам.
Totally rigmarole.
 
S

smart ass

Гостин
и ова ли е тешко...секој може.:toe:
а и гаранат 90% биле во такви врски меѓу кои и јас...па беше скоро две недели доста е..:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom