Дали имате сателитска и што ресивер имате?

КАКОВ РЕСИВЕР ИМАТЕ?


  • Вкупно гласачи
    99
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Ај некој што има дримбокс да ми појасни како идат работите. Го купувам уредот и после што? Се плаќа негде? Каде, што, како :)
Во 99% од случаите тој шо ти го продават ресиверот и ти нудит монажа и шеринг.
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
jas mestam shering
server za 70 evro
ne naplakam na godina tuku ednas vi mestam zasekogas i vie si go odrzavate serverot si se razmenuvate so linii po forumi

otvara se zoso ke imate lokal karta i se razmenuvaate vo lokal na forumot.

vi mestam se za da imate vas lokal vi ostavam upatstvata za ponatamu sami da si sredite se ako treba.

potrebno da imate :Ruter


Samo za Skopje
 

angel_oh

око на кајгана
Член од
8 јануари 2008
Мислења
225
Поени од реакции
10
Ај некој што има дримбокс да ми појасни како идат работите. Го купувам уредот и после што? Се плаќа негде? Каде, што, како :)
прво зависи од пакетите што сакаш да ги гледаш, мислам на HD канали или некој од поскапите. Па според тоа што сакаш да гледаш треба да одбереш модел кој ќе ги отвара тие пакети, пример ако не сакаш да гледаш HD, 500S ти врши работа и е околу 50 еврушки , ако пак сакаш да гледаш и HD тогаш ќе треба малку повеќе да се потрошиш и според мене да си земеш DM 800HD.
откако ќе го земеш уредот треба да си бараш сам CS- линии на интернет или пак да се претплатиш кај некој шо продава сателитска опрема и има шеринг. Шерингот се движи негде од 80 еур па нагоре до кај 110 еур и за тие пари ти е отворено цело небо. Но можеш и сам да си внесуваш линии и да гледаш пакети шо ти ги сакаш за ич пари, но негативна работа е што тие линии се со рок од ден-два , што значи ќе мора да ги менуваш на секој ден или два...
аку се одлучиш за втората опција пиши ми па ќе ти пратам некои линкови каде што има слободен шеринг...
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
прво зависи од пакетите што сакаш да ги гледаш, мислам на HD канали или некој од поскапите. Па според тоа што сакаш да гледаш треба да одбереш модел кој ќе ги отвара тие пакети, пример ако не сакаш да гледаш HD, 500S ти врши работа и е околу 50 еврушки , ако пак сакаш да гледаш и HD тогаш ќе треба малку повеќе да се потрошиш и според мене да си земеш DM 800HD.
откако ќе го земеш уредот треба да си бараш сам CS- линии на интернет или пак да се претплатиш кај некој шо продава сателитска опрема и има шеринг. Шерингот се движи негде од 80 еур па нагоре до кај 110 еур и за тие пари ти е отворено цело небо. Но можеш и сам да си внесуваш линии и да гледаш пакети шо ти ги сакаш за ич пари, но негативна работа е што тие линии се со рок од ден-два , што значи ќе мора да ги менуваш на секој ден или два...
аку се одлучиш за втората опција пиши ми па ќе ти пратам некои линкови каде што има слободен шеринг...

ama bas ic ne si vo pravo deka se gubat liniite offline
tuku naprotiv jas licno imam shering bez pari sam si go mestam so koj sakam lokal da bide moj i se razmenuvam vo lokal na forum imam 25 linii sto za mene se i mnogu i aktivni se sega za sega 1 godina.
a ako sakam mozam da stavam i 50 linii ama nema potreba do tolku linii.

forum za razmena:
http://www.eurocardsharing.com/ najdobar spored mene
http://cardsharing.us soliden forum
i uste eden kup koi gi ima na google
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
jas mestam shering
server za 70 evro
ne naplakam na godina tuku ednas vi mestam zasekogas i vie si go odrzavate serverot si se razmenuvate so linii po forumi

otvara se zoso ke imate lokal karta i se razmenuvaate vo lokal na forumot.

vi mestam se za da imate vas lokal vi ostavam upatstvata za ponatamu sami da si sredite se ako treba.

potrebno da imate :Ruter


Samo za Skopje
Која е локалната картица? Те молам digiTV да е :D И дали следи нешто ко краток туториал како да се разменуваат линиите?
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
Која е локалната картица? Те молам digiTV да е :D И дали следи нешто ко краток туториал како да се разменуваат линиите?

moze i digi tv da bide mozes koja sakas posle da ja smenis da ti bide lokal
se ke bide objasneto kako se pravi.kako se razmenuva so linii
kako da smenis da ti pokazuvam vo lokal druga karta koja sakas.
i site upatstva kako se mesti se.
od shering do formatiranje na dreambox (programi se za dreambox)
jas licno ja koristam canal france 19 e
podobro stranska karta poveke se bara za razmena.

rabotam samo so dreambox 500s
dreambox 800 hd ne sum go rabotel
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Би ви бил многу благодарен доколку ми помогнете, имам DreamBox 500S, дали може да се најде некоја канал листа со bouqet (папка) специјално за Олимпискиве игри :)
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
Би ви бил многу благодарен доколку ми помогнете, имам DreamBox 500S, дали може да се најде некоја канал листа со bouqet (папка) специјално за Олимпискиве игри :)

Perfect-digitalsat.com prasaj ovde ako ima nekoj napraveno ke ti pratat odma.
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Ај некој ако сака нека ми објасни како да поврзам еден ресивер на два телевизори(се работи за Тоталтв - Еколајт ресиверот) за да гледам исти канал на двата телевизора(како кабловска со еден канал)? :D
Има RF IN и RF OUT порти.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Ај некој ако сака нека ми објасни како да поврзам еден ресивер на два телевизори(се работи за Тоталтв - Еколајт ресиверот) за да гледам исти канал на двата телевизора(како кабловска со еден канал)? :D
Има RF IN и RF OUT порти.
Хмм, јас дримбоксот или тој ресиверот од MaxTV го поврзувам понекогаш на 2 телевизори, на едниот со скарт, а на другиот со тие што се во боја трите.
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Хмм, јас дримбоксот или тој ресиверот од MaxTV го поврзувам понекогаш на 2 телевизори, на едниот со скарт, а на другиот со тие што се во боја трите.
Ама јас зборам за во две соби, односно ресиверот во една соба да седи и од него да повлечам кабел за во другата.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Ама јас зборам за во две соби, односно ресиверот во една соба да седи и од него да повлечам кабел за во другата.
Па така и јас имам, 5 метри си земав кабле од тие со во боја и си цепам :D
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Па кажи накратко као да поврзам, и јас знам дека со кабел се поврзува. :tapp:
Па на дримбоксот имам скарт и тоа за во боја пинчиња. Од скарт во телевизор, од пинчиња во ТВ тјунер кој се наоѓа во друга соба во однос на дримбоксот :) Околу 200-300 денари беше 5 метри кабел, а има и поскапи ако ти треба подолг. Иначе, кога е пуштено и на двете места, се губи малце квалитетот, како потемно е, но затоа каде што гледам, на другото место го иставам кабелот т.е. на скартот има IN-OUT и само тоа го поместувам, доколку кога го правам тоа со T-Home(MaxTV) ресиверот, и на двете места си дава слика, а не се губи воопшто квалитетот :)
 

viktordojran

пссwd
Член од
11 септември 2007
Мислења
351
Поени од реакции
30
Polaris media кај нас го имет еден или двајца, и нив им ги отворија картиците во странство и за то платија мрсно. На поларис го имаш НВО со српски превод, арена спорт, дискавери, национална географија.... Е тој шеринг коштат, зш е со картици, а не со линии на размена.----
--------------------------
Другарче јас го имум поларисот и нема врска овоа шо го збориш.поларис оде преку линија размена на линјија го имам фулл само немам хд ресивер позајмив на некоолку дена и го гледав 1 месец поларисот фулл.Шерингот не ме кошта повише од 70е годишно.и зимам шеринг од србија многу квалитетен што до сега 2 год користејки го го немам приметено да засецка никогаш освен кога ми пага нетот.Затоа не говори нешто на памет кажи го тоа во шои си сигурен .Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom