Дали имате сателитска и што ресивер имате?

КАКОВ РЕСИВЕР ИМАТЕ?


  • Вкупно гласачи
    99

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.696
Поени од реакции
288
Добар графички EPG za DM500HD? Го имам multi EPG али сакам да имам графичко EPG, нешто како EPG-то на Макс ТВ.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Што ресивер имаат лцд тв или лед? има некој искуство да стави сателитска и да го користи тој вграден ресивер што го поседува тв уредот?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Што ресивер имаат лцд тв или лед? има некој искуство да стави сателитска и да го користи тој вграден ресивер што го поседува тв уредот?
Мислам дека треба да има DVB-S или DVB-S2 вграден ресивер за да користи сателитски прием.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Мислам дека треба да има DVB-S или DVB-S2 вграден ресивер за да користи сателитски прием.
еве горе во листата го нема тој двб-с што го пиша ти?
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Мислам дека треба да има DVB-S или DVB-S2 вграден ресивер за да користи сателитски прием.
Ја не сум видел ваков телевизор со DVB-S. Дури и што ги гледав најскапите немаа ни DVB-S ни DVB-S2. Само имаат DVB-T или DVB-C.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ја не сум видел ваков телевизор со DVB-S. Дури и што ги гледав најскапите немаа ни DVB-S ни DVB-S2. Само имаат DVB-T или DVB-C.
SONY има наравено такви triple tuner телевизори уште во далечната 2009та година, уште ги викаат Freesat што значи дека само FTA канали се гледаат, а дали уште ги прават или има понови појма неам знам само дека беа многу скапи тогаш, еве 2 линка, анаунсментот на сони и еден линк со тест на таков трипле модел со слики.
Едит:Freesat е некој сервис со претплата за сат тв во UK и Ирска.
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
SONY има наравено такви triple tuner телевизори уште во далечната 2009та година, уште ги викаат Freesat што значи дека само FTA канали се гледаат, а дали уште ги прават или има понови појма неам знам само дека беа многу скапи тогаш, еве 2 линка, анаунсментот на сони и еден линк со тест на таков трипле модел со слики.
Едит:Freesat е некој сервис со претплата за сат тв во UK и Ирска.
Во Македонија не ми се верува дека има ваков телевизор.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Во Македонија не ми се верува дека има ваков телевизор.
Овде имаш неколку, иначе што те чуди толку, кај нас секогаш се продавале апарати со застарена технологија која у развиените земји застарува и не се шитка и нашиве трговци за ич пари ги набавуваат...пример HDReady телевизори имаш куп по продавнициве иако одамна е заменет со FullHD, или постов на форумов кој вика дека уше 2010та година во Словенија и Аустрија сериски идат со вграден DVB-S тунер и дури и поефтини се од тие што ги продавале во хрватска без DVB-S.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ја не сум видел ваков телевизор со DVB-S. Дури и што ги гледав најскапите немаа ни DVB-S ни DVB-S2. Само имаат DVB-T или DVB-C.
Имаш LG 659s

55 (140 cm), 3D Full HD LED TV, TruMotion 200Hz, 2D-3D Konverzija, dinamički omjer kontrasta 9,000,000 1, vrijeme odziva 2,0 ms,DVB-T, MPEG-4, DVB-C, DVB-S satelitski tuner, Smart TV, WiFi ready.

http://www.ronis.hr/led-tv-55-incha-140-cm/591/led-tv-3d-lg-55lw659s-poklon-zidni-nosac/3900/
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Имаш LG 659s

55 (140 cm), 3D Full HD LED TV, TruMotion 200Hz, 2D-3D Konverzija, dinamički omjer kontrasta 9,000,000 1, vrijeme odziva 2,0 ms,DVB-T, MPEG-4, DVB-C, DVB-S satelitski tuner, Smart TV, WiFi ready.

http://www.ronis.hr/led-tv-55-incha-140-cm/591/led-tv-3d-lg-55lw659s-poklon-zidni-nosac/3900/
Цената не ја ни кажувај. :D А smart card reader нема?
Ама ова дури у Хрватска, а кај нас? :D
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Цената не ја ни кажувај. :D А smart card reader нема?
Ама ова дури у Хрватска, а кај нас? :D
Го има и кај нас, тоа е модел од 2011и од тој сајт искористив линк, иначе цената е за 55 инчи. Мислам дека има и од страна за слот карта али не знам за што се користи тоа. Кај нас го имаш во нептун, изгледа за 2012 модел би требало логички да е овој модел
lg 42 lm 660 s

http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_3_9&product_id=202272
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Скоро сите нови телевизори имет CI-Common Interface и ак имаш модул за читање картички ќе мојш да гледаш и кодирани канали.

Пример digitalb кодират во Conax, ти требит модул шо читат conax




Хрватска кодират во viaccess, ти требит таков модул.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Скоро сите нови телевизори имет CI-Common Interface и ак имаш модул за читање картички ќе мојш да гледаш и кодирани канали.

Пример digitalb кодират во Conax, ти требит модул шо читат conax




Хрватска кодират во viaccess, ти требит таков модул.

Да те прашам бидејќи не се разбирам во оваа техологија. Освен овие картички ќе мора и сателитска антена да имаш за да ги гледаш овие канали? А каде се набавуват овие картички и колку чинат, не се ваљда како приепјд за мобилен :D
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Да те прашам бидејќи не се разбирам во оваа техологија. Освен овие картички ќе мора и сателитска антена да имаш за да ги гледаш овие канали? А каде се набавуват овие картички и колку чинат, не се ваљда како приепјд за мобилен :D
Пајнца (чинија) со LNB конвертор морат да имаш за да фаќаш сателитски програми. За модуливе распрашај се по Македонијава, мислам дек во Зора Охрид имат http://www.zora.com.mk/index.php?option=products&category=2&sub=37&lang=mk ама за цена распрашај се таму. А за претплата ти требит оригинална картица. Е сега ако сакаш да гледаш пример скај германија, најефтината годишна претплата нивна е околу 700 еур.

Мое мислење е дека кај нас ова е скапа играчка, вака да гледаш сателитски ТВ програми.
 
Г

Гучи

Гостин
Ај некој што има дримбокс да ми појасни како идат работите. Го купувам уредот и после што? Се плаќа негде? Каде, што, како :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom